Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.7.2006, 10:17   #1
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Smile Vaši i naši stari računari

Da li se secate gde su vasi stari racunari,kako su vas sluzili,imate li neku anegdotu vezanu za njih?

Ako ste nostalgicar i znate o cemu pricam(nadam se da ce me i mladje generacije shvatiti)
pisite sta i kako su radili vasi PC-jevi,Spectrumi,Galaksije,Amige,Commodore64 i 128.

I da li rade i danas?
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 10:18   #2
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Desilo se skoro:Zvao me ortak koji je Tehnofil kao ja,i dogovorio se sa mnom da sklopimo neki pentium kec na 133,da ga malo poteramo,vidimo da li radi i zeleo je da ga pokloni nekoj decijoj skolici,cisto za mp3 i one male igrice za decu tipa:Mis mirko i tako to.
Sklopimo ga,ucitamo 98(jedva,zafalilo nam RAM memorije,95 nismo imali)
I kao da ga probamo i ubacimo stari dobri Mortal Combat 4,nekada smo unistavali tastaturu na toj igrici,a i sad sednemo i oderemo nekoliko partija .Deremo igru i on mene dobije i taman da uradi Fatality,stisne u isto vreme 5 dugmica,i komp zakuca pocne da pisti kao lud,posto nam se ovo desavalo ranije,samo je trebalo pustiti komp da ispisti svoje i nastavio bi sa radom.I cekali smo pet minuta-pola sata-sat vremena-pet sati-smorili se ali smo bas zeleli da vidimo dokle ce da se glupira...
Otkucao se sam posle 20 sati(izvadili smo mali zvucnik koji je pistao inace bi poludeli)...
Zeleli smo da vidimo koliko stara tehnologija moze da izdrzi-nas zakljucak MNOGO-neki P4 bi se sigurno pregrejao i crko ali stari dobri 133 nije zakazao,cak je i uspeo da se izvuce iz problema...

U ime starih dobrih racunara ja im se klanjam

Poslednja ispravka: Bokile (5.7.2006 u 15:18) Razlog: slovna greska
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 10:19   #3
VladarTame
Član
 
Član od: 6.5.2006.
Lokacija: BiH Visoko
Poruke: 365
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 11 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku VladarTame
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

HE ja sam racunar nabavio tek prije godinu dana i to mi je prvi tako da nemam sta da kazem dobro me sluzi...
VladarTame je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 10:22   #4
VladarTame
Član
 
Član od: 6.5.2006.
Lokacija: BiH Visoko
Poruke: 365
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 11 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku VladarTame
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Citat:
Bokile2000 kaže:
Otkucao se sam posle 20 sati(izvadili smo mali zvucnik koji je pistao inace bi poludeli)...
20 sati to je mnogo stvarno je izdrzljiv...
VladarTame je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 10:27   #5
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Ma starudija je cudo eno ga u jednom vrticu deca se zezaju sa njim,ali jos radi...
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 10:30   #6
VladarTame
Član
 
Član od: 6.5.2006.
Lokacija: BiH Visoko
Poruke: 365
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 11 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku VladarTame
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

HEHEH neka ste ga poklonili oni ga nece koristiti nizasta osim za igre...
Ti stari racunari su stvarno cudo i moj je rodjak imao jedan i svasta je izdrzao taj racunar sa njim...
Kad se sjetim samo da ga je jednom nogom opali sav se raspo maltene i opet ga sastavili sve radi ko novo...
VladarTame je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 10:33   #7
M.Silenus
Veteran
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Vremenske Grobnice, Hiperion
Poruke: 680
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 124 puta na 82 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Kod mene je to bila avantura zvana : Učitavanje igre sa kasete na C64 ( i terorisanje svakoga ko napravi najmanji pokret za vreme učitavanja ).

Možete da zamislite moje oduševljenje kada sam , 1992 , dobio C64 ( nije bilo para za Amigu , i guess ). A tek što sam bio "oduševljen" načinom učitavanja!
Šteluj, učitaj, šteluj , učitaj , pokreći , kukaj ako je kaseta oštećena itd.

A tek džojstik. Pa to se lomilo na mesečnoj bazi! Pa onda gnjavi tatu da iskrpi to čudo ( žao mi je što nemam nikakvih slika te krpotine ). I jednog dana njemu prekipi i kupi on na buvljaku onaj game-pad za sega mega drive ( onaj "falš" ).
Pa sledi otvaranje tog čuda , pa nameštanje žica i ko zna šta još ne...

Ne znam da li je ikome iz mog tadašnjeg društva ostala u lepom sećanju konzola koju sa tada koristili, ali meni debeljko jeste.
M.Silenus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 14:01   #8
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Citat:
M.Silenus kaže:
Možete da zamislite moje oduševljenje kada sam , 1992 , dobio C64 ( nije bilo para za Amigu , i guess ). A tek što sam bio "oduševljen" načinom učitavanja!
Šteluj, učitaj, šteluj , učitaj , pokreći , kukaj ako je kaseta oštećena itd.
Jaooo, da...
Meni je cak i srafic u kasetofonu bio izlizan, pa mozes da zamislis koje sam muke imao.
Nisam imao ni onaj modul sa turbo 250 na njemu. Nego sam morao da stelujem za turbo 250, pa onda za igricu. Bukvalno sam stekao osecaj koliko da okrenem izlizani sraf na osnovu sarenih strafti na ekranu.

Tada je Amiga, na kojoj, zamislite cuda Bozijeg, nisu stelovale igrice, vec si samo morao da malo popricekas , bila pojam nad pojmovima za mene

b.t.w. Fali mu antenski kabl i kasetofon, ali moj debeljko jos uvek zivi i radi.
A imam i Amigu koja radi, ali to je vec druga i duga prica....
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 14:29   #9
Skols
Starosedelac
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Tatooine
Poruke: 1.527
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 348 puta na 247 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

C64 rulz..PRESS PLAY ON THE TAPE...

njega sam poklonio rodjaku kad sam kupio svoj prvi pc,bese to `97,AMD 5x86,16mb ram,S3 trio graficka...na pocetku sam samo pichio igre,kasnije(prouzrokovano sopstvenim neznanjem) polako sam ucio da instaliram win,pa razna cackanja..i to me je dovelo do ovog posla gde sam danas...koristio sam taj komp punih 6 godina i onda je pao jedan Athlon 1,7,256rama,hdd40..njega sam polako upgrade-ovao do danasnje konf....tj od njega je ostao samo hdd...
pre nekih mesec dana sam u firmi sklopio iz dosade p1,mmx 200 mhz,64 rama,dva hdd (2gb+6gb) i eno ga radi k`o bombonica...
u sobi sad imam 3 kompa..
mada mi moji govore sto ne prodam ovaj stari...i evo pitam...jel oce neko da se menja komp stari - milka sa lesnicima od 300gr?

Skols je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 15:22   #10
Bokile
Banned
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: ███
Poruke: 4.808
Zahvalnice: 2.495
Zahvaljeno 2.069 puta na 1.046 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Vidim da je tema naisla na opste odobravanje,ipak ima nostalgicara...

Pisite svoje anegdote sa tim masinicama,
ipak su vas mnogo sluzile (godinama sigurno)
Bokile je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 15:39   #11
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Meni je bilo smesno, sto se uvek desavalo da kada bilo koji drug bane kod mene i nikada nije igrao igrice (da, bilo je i takvih) i kada mu kazes :" Goree, Gooree!!! dzojstik povuce bukvalno na gore.
Pa da dzojstik. Jedno vreme,imao sam neki razdrndani, kome se rucka okretala levo desno i samo sam ja mogao da podesim pravu poziciju i igram na njemu.

A jedan drugar me mnogo smarao. Bukvalno mi upadao u kucu (koja je tada bila uvek otkljucana, a roditelji na poslu) svakog jutra u 8 ujutro i budio me da idemo kod njega ili da ostanemo kod mene i da igramo igrice.
Dobro... nisam se mnogo ni bunio
Tada se ljustio Krakout, Bruce Lee (u 2P modu), Usagi Jimbo, rouling thunder, dizzy...
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 16:12   #12
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Ih, kako se ne bih sećao. Spectrum 48k me fenomenalno služio od 1987. do 1990. Početkom 1990. sam ga prodao poznaniku i dobijeni novac iskoristio za kupovinu C64. C64 je kod mene proveo 3 i po godine, znači družili smo se do leta 1993, kada sam ga prodao rođaku i novac dodao za kupovinu svog prvog PC-a (386 DX) u julu iste godine. Onda su krenuli upgrade-ovi. Ostalo je istorija.
Nikada neću prežaliti činjenicu da sam morao da ih prodam. Commodore-a sam nekako ponovo uspeo da se dokopam - radi kao zmaj (eno ga debeli, kunta na gajbi ). Na Spectrum, nažalost, još uvek nisam naleteo, bar ne u dovoljno dobrom stanju (mada bih voleo da ga pazarim, pa da budemo svi na okupu)...

Anegdota ima puno... Evo jedne. Jednom prilikom kada mi je banuo ortak sa burazerom na partiju već nečega, kao za inat kasetofon je počeo da pravi probleme prilikom učitavanja. Ispostavilo se da je jedna žica u konektoru odlemljena. Pošto nismo baš bili vični lemljenju izabrali smo varijantu da ih sve počupamo, za svaki slučaj , i da podelimo poslove. Naime, svako je morao da drži po jednu ili dve žičice, i naravno da ne diše, što je bilo relativno neizvodljivo. Bilo nam je potrebno oko sat vremena da učitamo igru (kada su se poklopili svi potrebni preduslovi za to: da ne dišemo, ili da dišemo u istom ritmu, da se ne pomeramo, iako smo pucali od smeha, da glava kasetofona bude dobro podešena, da planete Sunčevog sistema budu u povoljnoj konstelaciji, da se Marfijevi zakoni na trenutak prebace u paralelnu dimenziju, itd, itd.). U svakom slučaju, to nam je bio prvi i poslednji put - kasetofon je iste večeri završio kod matorog na radnom stolu...
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 17:26   #13
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Prva masina - Orik, na kojoj sam prvi put iskusio cari video igara(neka 85-6), zavrsio je kod komsije.A novac od prodaje ulozen je u c64.To su bili dani.Preko leta nisam izlazio iz sobe, kao sto bobi kaze srafic na kasetasu se izlizao a dzojstici su se lomili(i lepili) posle svake partije decatlona.Dok mi sudbina Orika nije poznata, c64 jos dan danas radi.Evo i slicice od pre par dan sa lan zurke, na koju sam sticajem okolnosti nosio i c64

http://img103.imagevenue.com/img.php...cture_0266.jpg

Onda su dosle `90, i nije bilo para za amigu ili pc(mada je jedna drugarica posedovala 386, i dosta vremena sam viseo kod nje).Onda sam konacno dobio 486, koja je radila nekih 5-6 godina(kad sam pazario novi komp, 486 je isla kod lokalnog "elektronicara" kao pokusna masina, i nedugo zatim ispustila dusu).Posle 486, redovno apgrejdujem masinu tako da se ne moze reci da je to uvek novi komp, ali ipak od starijih komponenti sam sklopio masinu na koju je nakacen cutter, pa rezem slova na njemu.
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 17:35   #14
Skols
Starosedelac
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Tatooine
Poruke: 1.527
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 348 puta na 247 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

wow,imao sam isti takav dzojstik na mom c64...samo mi je taj isti riknuo usled konstantnog rkanja levo-desno,levo-desno,levo-desno....valjda od igranja neke atletike ili cega vec...
Skols je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 17:51   #15
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

@Slaymara:
Sudeci po straftama, ova igra ima dobre izglede da se ucita.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 19:40   #16
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Ucitavao se Yie Ar Kung-Fu, koji smo posle malo i igrali(PvP) i naravno zmajevce(wizard of wor) .Dok su mladji lanpartijasi(da ne kazem klinci) zacudeno gledali i nije im bilo jasno zasto se toliko deremo.Cak je jedan rekao, ko je doneo pisacu masinu
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 21:06   #17
REDisLAW
Veteran
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Somewhere in the red land...
Poruke: 947
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 37 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku REDisLAW
Arrow Re: Vasi i nasi stari racunari

Moj prvi komp trenutno služi za puštanje muzike u jednoj diskoteci, bio sam pre neki dan da ga obidjem... Jadničak...
REDisLAW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2006, 21:34   #18
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Citat:
REDisLAW kaže:
bio sam pre neki dan da ga obidjem...
Kako je stari? Jesi li mu poneo koju pomorandžu ili bananu?
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2006, 9:37   #19
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Citat:
skols kaže:
wow,imao sam isti takav dzojstik na mom c64...samo mi je taj isti riknuo usled konstantnog rkanja levo-desno,levo-desno,levo-desno....valjda od igranja neke atletike ili cega vec...
Jeste, jeste!!!
Zbog te igre (i ne mogu da se setim kako se zove, popi**eh) smo komšija i ja ostali bez nekoliko džojstika - jedan je teatralno nastradao kada je ortak silovitim trzajem polomio palicu (nikada nam nije bilo jasno kako su žabice izdržale, mada smo tada već uveliko koristili foru sa kvašenjem istih zbog boljeg prianjanja).
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2006, 10:53   #20
Shlaymara
Mr. Spatula
 
Avatar korisnika Shlaymara
 
Član od: 15.11.2005.
Lokacija: Hložany/NS
Poruke: 3.298
Zahvalnice: 644
Zahvaljeno 1.210 puta na 542 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Shlaymara
Određen forumom Re: Vasi i nasi stari racunari

Citat:
Neuro kaže:
Jeste, jeste!!!
Zbog te igre (i ne mogu da se setim kako se zove, popi**eh)

Igra se zove Decathlon
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	decathlon.gif
Viđeno:	197 puta
Veličina:	3,7 KB
ID:	2087  
Shlaymara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Stari komp PAIN Šta da kupim? 23 10.4.2006 7:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:03.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com