Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Konfiguracije

ŠDK - Konfiguracije Saveti u vezi sa kupovinom konfiguracija

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.6.2017, 15:32   #1
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Kompjuter za rudarenje

Imam 1TB hdd, imam monitor.

Treba mi ploca, CPU, RAM, GPU kuciste i naprajanje.

Moze polovno i sa KP uz mesta za buduci apgrejd (3-4 slota za grafiku)

Namena Ethereum mining, i ostali novcici koji moze profitabilno preko GPU. Potrosnja struje vrlo bitna. Takodje planiram da koristim ponekad kao radnu stanicu, recimo kad je ovako vrucina da ne mucim laptop. Mada on dobro radi i po vrucini, ali zlu ne trebalo. Koristicu ovu masinu i kao server za Kitchen/chef i Ansible, vagrant i ostale zafrkancije, pa najbolje da ima 4 ili 8 DIMM slota. 2 ne dolazi u obzir. Naravno za pocetak samo jedan modul od 16GB.

budzet.. ne znam trenutno. Krenucu da kupujem komponente verovatno jednu po jednu kako pare nailaze.

Da li se isplati cekati Threadriper? On ce mozda imati do ploce do 6 graficke.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2017, 16:12   #2
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Kompjuter za rudarenje

Ne znam iskreno koliko se isplati mining Ethereuma jer ti niko ne garantuje da će vrednost istog ikada biti dovoljno velika da ti se mining isplati jer moraš da uložiš mnogo u hardver i potrošnju struje...

Elem, nemam neku konkretnu preporuku za mobo ali će ti trebati neka high-end ploča sa 4 PCI-E slota da bi mogao da uglaviš 4 GPU-a tu. Po mom mišljenju ako već praviš mining rig ništa ispod 4 GPU-a se i ne isplati.
To i može biti glavna kočnica u svemu ovome - kontam da si video koliko se kreću cene R9/RX kartica sada i po mom mišljenju svako ko sada planira da se upusti u mining je opasno zakasnio jer su cene već otišle dođavola i neće pasti u u skorije vreme a kako budu padale tako će i mining biti sve manje profitabilan.

CPU naravno nije važan osim što je bitno da imaš dovoljno PCI-E laneova i ja bih tu išao na što jeftiniji CPU sa dovoljno PCI-E laneova tako da svaki PCI-E može da radi na barem x4 brzini. Koliko sam video svojim guglanjem taj faktor za mining nije nimalo važan tj. mining je praktično podjednako efikasan i na x4, x8 i x16 brzinama. Znači tu gledaš da prođeš što jeftinije ali da opet imaš neki pristojan broj laneova. S druge strane ako ovu mašinu planiraš da koristiš i za sve to što si naveo moraćeš da se raspitaš da li je softveru koji planiraš da koristiš bitna brzina PCI-E i ako jeste tako onda ćeš morati da juriš ploču sa 4x PCI-E x8 slotova i odgovarajući CPU da bi performanse bile optimalne.

Što se RAM-a tiče to isto ne bi trebalo da je bitan faktor za mining, to ćeš po sopstvenom nahođenju.

Trebaće ti neka zver od napajanja i tu ćeš morati da daš dosta kinte, računaj na neko napajanje od barem 1000W ako ne i 1200W a ona su otrov skupa. Ovde na forumu verovatno ima malo ljudi koji prate i razumeju se u ove high-end komponente pa ćeš dosta sačekati na konkretan odgovor... Bolje zavrni rukave i kreni da kopaš po forumima gde se okupljaju mineri i gledaj koji su njihovi saveti što se tiče optimalne konfiguracije za ovako nešto.

I na kraju, trebaće ti prostrano kućište sa dooobrim airflowom i dosta ventova. I sve ovo će biti veoma, veoma bučno.

Poslednja ispravka: doctor (30.6.2017 u 17:04)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2017, 20:58   #3
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Kompjuter za rudarenje

Mislio sam vodeno hladjenje da uzmem.

Ja sam citao po forumima, ako Ethereum postane zaeban kao BitCoin, ima dosta drugih novcica koji su u usponu i lako se rudare. Prava je zlatna groznica sada, praktocno sve je profitabilno i niko ne misli da ce uskoro postati neprofitabilno, jedino se valuta moze promeniti, mozda ETH padne a neka druga dodje. I BitCoin je profitabilan ako koristis ASIC.

Cene ocekujem da popadaju ako AMD pokrene proizvodnju, proslo je vise od mesec dana od pocetka groznice a tri meseca treba da cipovi krenu da izlaze iz fabova i da ih AIB proizvodjaci (Asus, XFX itd) puste u prodaju. Znaci jos dva meseca i cene bi mogle da se normalizuju. A i Mining kartice bez display konektora ce izaci. Planiram da uzmem jednu krstenu karticu a ostale bez konektora Mining. Ili mozda 2 krstene zbog KVM pastrough

Ne uzima mi se Ryzen 7, radije bih da cekam Threadriper i da uzmem u fulu jer mi masina treba kao homelab server za biznis koji vec imam, a mining je sidejob. Samo me je Mining privukao da sa Amazona, Linoda i ostalih krvopija predjem kod kuce.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2017, 21:53   #4
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Kompjuter za rudarenje

Ako ćeš na Threadripper onda sačekaj da vidiš kakve će ploče da se pojave kad bude pušten u prodaju. Onda uzmeš nešto sa barem 4 DIMM i 4 PCI-E i neko 1200W napajanje i to je to. Izgleda da Vega neće biti mnogo bolja za mining tako da će dobar izbor ostati RX580, jedna klasična kartica i ostale 3 za mining i to je to.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.6.2017, 21:59   #5
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Kompjuter za rudarenje

Evo imaš na kp http://www.kupujemprodajem.com/MSI-X...r_id=127731377
Ili juri samo matičnu a procesor možeš i neki jeftiniji e5 sa nižim klokovima a više jezgara ne znam šta ti više odgovara
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.7.2017, 3:20   #6
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Kompjuter za rudarenje

DDR3 memorija, stara platforma... Jok. Služiče mu komp za svašta pored mininga očigledno.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nece da se upali kompjuter Sallee Kvarovi 17 8.5.2015 18:22
Neće da radi novi kompjuter pmale Osnovne komponente 16 10.6.2012 17:56
Kompjuter se sam restartuje :s JaSamKorisnik Kvarovi 26 21.4.2011 4:44
Nov kompjuter do 55 000 RSD Душан-94 ŠDK - Osnovne komponente 17 19.6.2010 15:11
Ne mogu da ugasim kompjuter na Visti Robert Operativni sistemi 6 23.5.2008 0:55


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com