Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Role-Play

Role-Play FRP, RPG...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.9.2020, 11:30   #201
Krilce
Starosedelac
 
Član od: 4.11.2007.
Poruke: 1.726
Zahvalnice: 1.753
Zahvaljeno 629 puta na 363 poruka
Određen forumom Re: The Elder Scrolls 6

A i nije ta je Bethesda poznata po dobro uradjenim animacijama i modelima.
Krilce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2020, 12:14   #202
Guerrinus
Član
 
Član od: 31.12.2017.
Poruke: 223
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 113 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: The Elder Scrolls 6

Pa dobro, i Tomb Raider je avantura.
Opet ću malo o karakteru Bethesdih igara. Poenta je stvaranje imerzivnog iskustva, realnog sveta u kojem igrač može da radi šta god poželi. Zato je Tod toliko isticao mogućnost cepanja drva, između ostalog. Da, cepanje drva nije avantura ali približava svet igraču. Neko voli da startuje od nule, da ojača mišice, zaradi žuljevima za koju turu medovine, sve je to deo avanture. Valja izgraditi avanturu na temeljima živog, dinamičkog sveta a Bethesda se decenijama trudila (ili nije?) da izgradi jedan od najkompleksnijih svetova.
Guerrinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2020, 13:14   #203
Krilce
Starosedelac
 
Član od: 4.11.2007.
Poruke: 1.726
Zahvalnice: 1.753
Zahvaljeno 629 puta na 363 poruka
Određen forumom Re: The Elder Scrolls 6

Pa svet im i nije bas ziv da izvines. Staticki NPCovi su im ogroman problem, posebno u Morrowindu i Oblivionu. Imas Gothic koji je NPC schedule odradio mnogo bolje i od Skyrima, iako je igra skoro 15 godina starija. Takodje ima previse copy/paste dungeon-a. Morrowind im je ubedjivo najupecatljiviji svet sto se tice samog dizajna, ali da je ziv - nije, da se ne lazemo. Apsolutno je statican. Ono sto Bethesda ima za razliku od vecine drugih igara jeste ogroman i vrlo zanimljiv Lore, koji po meni od Morrowinda jos uvek nisu uspeli da iskoriste na pravi nacin.
Krilce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Krilce na korisnoj poruci:
Laskaris (8.1.2021), Skenderevo (14.9.2020), voodoo_ (14.9.2020)
Stara 14.9.2020, 13:16   #204
Geralt
Član
 
Član od: 5.5.2010.
Poruke: 371
Zahvalnice: 168
Zahvaljeno 191 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: The Elder Scrolls 6

Citat:
ZvezdaniRatnik kaže: Pregled poruke
Ja sam od onih koji vise vole pricu i nategnutost u igri. Jedino od grafike mi se svidja kad ubace perfektno zvezdano nebo, pa kad gledas u igrici ko stvarmo da je. Sto se tice igrivosti voleo bih da dodaju survival i crafting elemente, ali extra da bude, da sve moze da se iskoristi. Recimo maceve moze da pretopis ponovo u gvozdje, da sam pravis strele(vise modela), podzemne hodnike sa zamkama da napravis sam, oranje njive, da zasadis dvece, znaci sve vezano uz razne majstorije. Kad ulovis vepra da ne dobijes samo dve kobasice, nego realna kolicina mesa, koje se kvari ako nije izdimljeno. Da ne mora ovo da se dozivi samo uz Terrariji i Minecraft. Prava prica da bude iz prvog lica. Recimo srednjevekovne opsade zamkova su trajale po nekoliko meseci, okolo lesevi na sve strane, konstantno dovlacenje opreme i pojacanja, svaki covek u zamku se racuna. A vas recimo pozove kralj da se nekako izvucete i nadjete pojacanje i onda krene prica. Pa crna berza, dodjete posle bitke i leseve oplevite do gola sa deset potovarena magarca i prodate robu, a mrtvace spalite. Postanete vlasnik poseda, pa cak i plemic, sa rodoslovom. Ali da uvek u pozadini radi neka skripta da vam zagorcava zivot i napravi se never ending okruzenje. E ovo bih stvarno vole da vidim u Elderu puta 100 razno od svega sto sam rekao. Hteo sam reci da grafika ne znaci nista ako igra ne vredi nesto.
Neke od ovih stvari su već moguće, uz pomoć modova. Da praviš svoje strele, pretapas oružje u metal, da divljač daje više mesa i drugih materijala. Ima i modova koji ti dalju mogućnost da imaš sopstvenu farmu ili rudnik. Čak i mod da praviš i prodaješ drogu. Bethesda bi samo trebala da napravi osnovne sisteme. Slično kao u Fallout 4. Osnovni frejmvork koji moderi kasnije mogu da unaprede. Meni se izgradnja baze dosta svidela u Fallout 4, posebno nakon nekoliko modova koji su to dodatno unapredili. Voleo bih to da vidim u TES naslov. Mogućnost da od nule napravite sopstveni zamak, unajmite stražare, trenirate sopstvenu vojsku plaćenika.
Geralt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Geralt na korisnoj poruci:
ZvezdaniRatnik (14.9.2020)
Stara 14.9.2020, 20:32   #205
ZvezdaniRatnik
Banned
 
Član od: 23.7.2019.
Poruke: 63
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 19 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: The Elder Scrolls 6

Da Fallout 4 je klasican primer da se to sprovelo na delu, mada bih ja to digao na jos veci nivo. Recimo scripta u pozadini izracunava broj clanova svake frakcije i ako se smanje ispod nule, frakcija se racuna kao eleminisana. Naravno racuna se i broj novorodjenih i pridoslica regruta iz drugih regiona. Ako frakcija recimo izgubi pristup rudniku, automatski ne moze da topi novi metal nego mora da ga kupuje i trosi prethodne rezerve. Ili recimo oplevis magacin oruzja i oni nove regrute naoruzavaju motkama. Ili saljivi primer, vojnici spavaju, a ti im drpnes svu opremu i pri izlasku tresnes vratima i oni goli istrce da te jure. Ono mi se svidjam, napravis zasedu i oslobodis karavan slejvova te formiras novo selo, koje kao novofornirano ima potrebe za nekim svojim resursima da bi prezivelo. Ili pak napad raidera na selo, a oko sela iskopane rupe sa siljatim kolcima i pola ih se nabode na njima, zamkice ko u predatoru. Meni se u Falloutu Vegas svidelo pravljenje municije, na zalost nisi mogo da iskopavas ugalj i sumpor, te olovo, zatim nisi mogo da zapalis ili srusis kucu, explozije tipa dizanja ograde u vazduh i pravljenja alternativnog ulaza su nemoguce. Moguce je da postoje modovi, ali su to sve modovi koji rade fanovi i nisu bas kompletni. Radovao me mod za Oblivion kad u grad ulazis i ne mora ucitavanje grada, pa ako te juri nesto, ti pobegnes u grad i strazari ga dokrajce, hehe to je bilo ko zna pre koliko godina pa je komp stucao i jedva svarivao tal mod. Jbg, questovi tipa skini mi macu sa drveta ili donesi knjuceve iz kanalizacije su za detinjstvo, kako se raste onda su zahtevi za komplesnoscu sve veci. Nije mi jasno sto se ne radi na tom tipu unapredjenja, nego kao izasla igra i sve sto je novo, sad ova planina je ovamo, a nov televizor je tamo, me mozes videti nista novo osim grafike, ..sliva muz se kapnjica niz obraz i to je sad hit, treba ti gravicka od 2000 ialjde evra da bih video da se meksikanac oznojo i drhti ko da je malarican, haha. Ma sve se racuna, ali malo slozeniji mehanizam igre nije na odmet, bar za moj ukus.
ZvezdaniRatnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2020, 5:34   #206
Guerrinus
Član
 
Član od: 31.12.2017.
Poruke: 223
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 113 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: The Elder Scrolls 6

Zanimljivo. Mislim da bi vecina volela opciju osnivanja sopstvenog gilda. Ima nekoliko popularnih modova na tu temu. Odbrana organizovanih napada na naselja ili biti u ulozi napadača, zidanje dvorca/tvrđave sa seocetom možda. Unajmljivanje straže itd. Moglo bi sve to
Guerrinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2020, 8:38   #207
Krilce
Starosedelac
 
Član od: 4.11.2007.
Poruke: 1.726
Zahvalnice: 1.753
Zahvaljeno 629 puta na 363 poruka
Određen forumom Re: The Elder Scrolls 6

Ja bih vise voleo opciju da ako si u mage guild-u, questovi zahtevaju da izvanredno baratas magijom, posto je trenutno stanje da mozes postati arch-mage, a da pri tome znas da castujes samo osnovni nivo magija. Ili da si u thieves guild i da questovi stvarno zahtevaju sunjanje, izbegavanje cuvara, kerova i slicnih stvari, umesto da se kroz prakticno sve questove moze samo protrcati. Vise bih voleo da idu u tom pravcu, tj. pravcu produbljivanja sistema i questova, posto je to ono sto stvarno poboljsava igru, umesto klasicnog feature creepa, gde se na kraju ispostavi da je sve odradjeno plitko, bez bilo kakvog truda i zalaganja.
Krilce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Krilce na korisnoj poruci:
Mandragora (15.9.2020), mvasic (15.9.2020)
Stara 15.9.2020, 10:35   #208
Guerrinus
Član
 
Član od: 31.12.2017.
Poruke: 223
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 113 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: The Elder Scrolls 6

Pa dobro, valjda se podrazumeva da guild kvestovi moraju biti bolji. To je jedna od najvećih mana Skyrima. Bukvalno nema guilda u igri da mi se sviđa, kompanjoni smaraju i nisu ni blizu starom dobrom fighters guildu. Malo ih vadi ona dinamika sa Silver hands ali mrzim što moram postati vukojica. Najgori guild je ubedljivo koledž, to da možeš postati arhimag bez upotrebe ijednog apela je užas. Moja omiljena momčad, vigilanti stendara su potpuno promašena prilika da se zaigra kao verski fanatik i inkvizitor. Dawnguard su simpatični, ali opet deluje nekih 50% odrađeno..

Što se tiče kritičara Sims elemenata, pobogu, pričamo o roleplay igri. Naravno da svi hoćemo mač, magiju i avanturu, ali daj da se uživim u taj svet, da otvorim podrum vina, osnujem guild verskih fundamentalista sa citatom morality opcijom, da cepam drva jedroj bretonkinji, da osnujem svoj pseudo knight order od omiljenih mi npc-ova, da izgradim svoj Fort, ali da to bude mukotrpno i skupo, da gradim sopstvenu biblioteku, prodajem retke knjige, Sadom orhideje kraj jezera. Hoću sve.
Guerrinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2020, 10:36   #209
Guerrinus
Član
 
Član od: 31.12.2017.
Poruke: 223
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 113 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: The Elder Scrolls 6

Pa dobro, valjda se podrazumeva da guild kvestovi moraju biti bolji. To je jedna od najvećih mana Skyrima. Bukvalno nema guilda u igri da mi se sviđa, kompanjoni smaraju i nisu ni blizu starom dobrom fighters guildu. Malo ih vadi ona dinamika sa Silver hands ali mrzim što moram postati vukojica. Najgori guild je ubedljivo koledž, to da možeš postati arhimag bez upotrebe ijednog spela je užas. Moja omiljena momčad, vigilanti stendara su potpuno promašena prilika da se zaigra kao verski fanatik i inkvizitor. Dawnguard su simpatični, ali opet deluje nekih 50% odrađeno..

Što se tiče kritičara Sims elemenata, pobogu, pričamo o roleplay igri. Naravno da svi hoćemo mač, magiju i avanturu, ali daj da se uživim u taj svet, da otvorim podrum vina, osnujem guild verskih fundamentalista sa custom morality opcijom, da cepam drva jedroj bretonkinji, da osnujem svoj pseudo knight order od omiljenih mi npc-ova, da izgradim svoj Fort, ali da to bude mukotrpno i skupo, da gradim sopstvenu biblioteku, prodajem retke knjige, sadim orhideje kraj jezera. Hoću sve.
Guerrinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2020, 10:40   #210
ZvezdaniRatnik
Banned
 
Član od: 23.7.2019.
Poruke: 63
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 19 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: The Elder Scrolls 6

@Guerrinus sad cu ja da kontaktiram te programere da ti naprave i vrtic sa toboganom, ili kad silazis iz zamka da ima ono ko korito do dole za skok u reku sa mogucim saltom mortale(sala).
ZvezdaniRatnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ZvezdaniRatnik na korisnoj poruci:
filpan (15.9.2020)
Stara 15.9.2020, 10:59   #211
Krilce
Starosedelac
 
Član od: 4.11.2007.
Poruke: 1.726
Zahvalnice: 1.753
Zahvaljeno 629 puta na 363 poruka
Određen forumom Re: The Elder Scrolls 6

Role play u RPG se ne odnosi na to da mozes da drzis podrume vina, baste i slicno, vec se odnosi na character build(role, odnosno uloga koju imas u druzini u toku borbe/resavanja questova putem dijaloga) i biranje nacina resavanja questova (avantura), alignment i sl, posto sve to potice od tabletop RPG-ova. Modernizacijom i prebacivanjem na PC vise nije potrebna druzina, ali character build i dalje ostaje osnova RPGa, inace bi skoro svaku igru mogao nazvati RPGom. I u Far Cry mogu igrati rolu lovca, gde cu sebe ograniciti koriscenjem samo luka i strele. Ili mozda u Football Manageru mogu igrati nesposobnog trenera kome konstantno daju otkaze. Ili sa devojkom mogu igrati Konana varvarina u krevetu, gde cu nadam se ja biti Konan. Sve je to Role Play, ali ne i ono na sta se odnosi taj naziv u RPG zanru.

Ono o cemu ti pricas nema veze sa RPGom kao zanrom, vec sa upravljackim simulacijama, koje su zanr za sebe. Kada na RPG dodas upravljacku simulaciju, neces dobiti niti dobar RPG, niti dobru upravljacku simulaciju, pre svega zbog finansija i vremena, posto ce onda svi sistemi trpeti i biti plitki. Lepo je mozda o tome mastati, ali u realnom svetu neko sve to mora i da finansira i da napravi, a radije bih onda da se fokusira na onaj RPG deo kada se vec radi o RPGu. Pogledaj u sta se pretvorio Star Citizen, gde isto tako hoce da imaju sve, a na kraju nece imati nista. Mozda ti nije losa ideja da se napravi neka simulacija koja ce podrzavati sve sto si naveo, ali ce to morati da bude na ustrb dobrih questova, boljeg sistema za character build, combat sistema i slicno.
Krilce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2020, 11:53   #212
Guerrinus
Član
 
Član od: 31.12.2017.
Poruke: 223
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 113 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: The Elder Scrolls 6

Po vama je onda rpg samo ako si fighter, mage ili thief. Ili neka varijacija ove tri klase. Zašto onda postoje silne desetine klasa? Pa još opcija da se napravi custom klasa kao u Morrowindu i Obliviona gde igrači bukvalno smišljaju najrazličitije builde zarad roleplaya. Dobro, Skyrim je to prekinuo ali pričam o RPG uopšteno, a i u Skyrimu može se isto sve to, samo bez odabira klasa. To i jeste bila poenta njihovog ukidanja.
Drugo, opet se vraćam na to da Bethesda ima neki svoj običaj da dozvoli igračima što veću imerziju po tom pitanju. To im je namera još od Daggerfalla.
Ne mora svaki RPG biti isti, to je poenta.
Treće, naravno da treba imati limit, i da ne treba osnovna mehanika da pati.

Na kraju krajeva, stotine najpopularnijih modova od Morrowinda do Skyrima podržavaju to što govorim. Što veća imerzija, što više opcija, uloga, mogućnosti da se istraži o živi u virtuelnom svetu.
Guerrinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.9.2020, 12:01   #213
filpan
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2012.
Lokacija: Kumova slama, planeta Zemlja
Poruke: 3.456
Zahvalnice: 3.920
Zahvaljeno 2.108 puta na 1.167 poruka
Određen forumom Re: The Elder Scrolls 6

Ljudi bi da sade i mirišu cveće u igrama...šta doživeh...
filpan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku filpan na korisnoj poruci:
ZvezdaniRatnik (15.9.2020)
Stara 15.9.2020, 12:29   #214
Guerrinus
Član
 
Član od: 31.12.2017.
Poruke: 223
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 113 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: The Elder Scrolls 6

Citat:
filpan kaže: Pregled poruke
Ljudi bi da sade i mirišu cveće u igrama...šta doživeh...
Od svega nabrojanog, izvukao si najsitniji detalj koji je poslužio više kao šala. Bravo.

Izgleda da silne stotine imerzivnih modova od kuvanja do preživljavanja jesu za grupicu detinjastih Sims igračića.
Guerrinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Guerrinus na korisnoj poruci:
filpan (15.9.2020), ZvezdaniRatnik (15.9.2020)
Stara 15.9.2020, 12:40   #215
Krilce
Starosedelac
 
Član od: 4.11.2007.
Poruke: 1.726
Zahvalnice: 1.753
Zahvaljeno 629 puta na 363 poruka
Određen forumom Re: The Elder Scrolls 6

Citat:
Guerrinus kaže: Pregled poruke
Po vama je onda rpg samo ako si fighter, mage ili thief. Ili neka varijacija ove tri klase. Zašto onda postoje silne desetine klasa? Pa još opcija da se napravi custom klasa kao u Morrowindu i Obliviona gde igrači bukvalno smišljaju najrazličitije builde zarad roleplaya. Dobro, Skyrim je to prekinuo ali pričam o RPG uopšteno, a i u Skyrimu može se isto sve to, samo bez odabira klasa. To i jeste bila poenta njihovog ukidanja.
Drugo, opet se vraćam na to da Bethesda ima neki svoj običaj da dozvoli igračima što veću imerziju po tom pitanju. To im je namera još od Daggerfalla.
Ne mora svaki RPG biti isti, to je poenta.
Treće, naravno da treba imati limit, i da ne treba osnovna mehanika da pati.

Na kraju krajeva, stotine najpopularnijih modova od Morrowinda do Skyrima podržavaju to što govorim. Što veća imerzija, što više opcija, uloga, mogućnosti da se istraži o živi u virtuelnom svetu.
Ne znam otkud ti to da neko misli da rpg treba da ima samo fighter/mage/thief kao klase. Ne mora ni da ima definisane klase, kao npr. Gothic, Fallout, itd. Moze i postojati mali milion klasa, kao npr. Pathfinder Kingmaker od novijih RPGova. Najrazlicitiji buildovi su pravljeni kako bi se na razlicite nacine pristupilo problemima, u smislu borbe ili dijaloga, posto tome i sluze. Dijalozi i borba su core sistemi svakog RPG-a, oko kojih se u sustini sve i vrti.

Modovi su super, ali i za njih treba jako puno vremena da se urade, i to od strane ljudi koji rade modding duze od radnog staza mnogih zaposlenih u Bethesdi. Kad vec postoji mogucnost modovanja, onda takve ekstra stvari treba ostaviti sa strane, a core sisteme unaprediti do najveceg moguceg nivoa, od combat sistema, do quest i dungeon design-a. Onda imas zdravu osnovu koju mozes da modujes koliko ti je volja i da zivis u virtuelnom svetu kako hoces.
Krilce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.9.2020, 17:16   #216
NastyB
Banned
 
Član od: 20.8.2007.
Lokacija: South Park
Poruke: 2.627
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 902 puta na 538 poruka
Određen forumom Re: The Elder Scrolls 6

Ipak će biti neke vajde od kupovine od strane M$-a

https://www.b92.net/tehnopolis/gejmi...nav_id=1736600
NastyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2020, 2:19   #217
Guerrinus
Član
 
Član od: 31.12.2017.
Poruke: 223
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 113 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: The Elder Scrolls 6

Citat:
U engine su dodate nove tehnologije i grafička unapređenja, koja će omogućiti kreiranje većih svetova
Uh, nešto me stiska u grudima..
Guerrinus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2020, 13:32   #218
NastyB
Banned
 
Član od: 20.8.2007.
Lokacija: South Park
Poruke: 2.627
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 902 puta na 538 poruka
Određen forumom Re: The Elder Scrolls 6

Citat:
Dovahkiin kaže: Pregled poruke
^^
Ili neće...
Pa, više nisu finansijski ograničeni, imaju mnogo više dostupnih resursa, a to može samo da donese dobre stvari.
NastyB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2020, 16:00   #219
Krilce
Starosedelac
 
Član od: 4.11.2007.
Poruke: 1.726
Zahvalnice: 1.753
Zahvaljeno 629 puta na 363 poruka
Određen forumom Re: The Elder Scrolls 6

Da se ne lazemo, ni Bethesda i Zenimax nisu bili cvecke po pitanju prodaje glupih DLCova, prodaje modova i sl.
Krilce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2020, 17:10   #220
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom The Elder Scrolls 6

Pa oni su i izmislili DLC koncept.

Horse armor za Oblivion.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
The Elder Scrolls Online Angelo Serafin MMORPG igre 1190 18.1.2024 23:55
The Elder Scrolls V - Skyrim Obtainer Role-Play 7987 2.1.2024 14:37
The Elder Scrolls Online - Balkan Community LjutiNordijac Online susreti 1 5.3.2013 19:29
The Elder Scrolls Online Andross otpaTci 1 3.5.2012 20:35
Elder Scrolls MMORPG donator99 Mrežne igre 10 14.11.2007 10:42


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:01.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com