Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.2.2010, 14:46   #1
catwoman
Član
 
Član od: 28.10.2008.
Poruke: 42
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Question Ciljni deo tabele

Imam tabelu na SQL serveru 2000 koja ima ogroman broj slogova,podaci su smesteni po godinama i po kvartalima,tako da mi je neophodno da pravim izvestaje,ali prikazujem recimo samo podatke iz drugog kvartala ove godine.Da li postoji mogucnost da upit u SQL-u izvrsi ispitivanje samo dela tabele koji se ticu ove godine i recimo drugog kvartala i da pokaze neophodne podatke,to znaci da mi parametar nista ne bi mnogo pomogao
mozda indeksi......pa HELLLLPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:n_kl anja:
catwoman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2010, 15:19   #2
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: Ciljni deo tabele

nisam najbolje razumeo pitanje.

ako zelis da filtriras tako da prikazuje samo odredjeni deo godine ili odredjeni kvartal, onda u where uslovu select naredbe ispitujes polje koje oznacava datum, mozes da zadas komandu tipa where <kolona_sa_datumom> between '01-01-2009' and '01-05-2009'

ako problem nije u filtriranju, nego u brzini izvrsavanja samog upita, i ako je provereno "usko grlo" sama kolicina podataka (a ne kompleksnost upita) onda ne ostaje mnogo toga pored kreiranja indexa.

indexi ce ubrzati ucitavanje podataka, ali imaj na umu da ce takodje usporiti dodavanje novih, kao i povecati ukupan prostor na hard disku koji baza zauzima.

ako mozes, ispricaj jos detalja o konkretnoj situaciji

p.s.
uzvicima tipa HELLLLLLPPPPPP!!!!!!!!!!!!!<dodaj_jos_100_uzvicnik a> neces preneti urgentsnost i vaznost situacije nista vise nego normalnom recenicom tipa "Zaista mi je bitno da ovo pitanje sto je pre moguce resim, pa vas molim da, ako ikako mozete, pruzite pomoc" ili slicno.
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2010, 15:40   #3
catwoman
Član
 
Član od: 28.10.2008.
Poruke: 42
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ciljni deo tabele

Hvala na savetu,a sto se uzvicnika tice enkripcija je uvek bila moja specijalnost,tako da sam uz jednu rec i relativno mali broj uzvicnika,prenela poruku koju ste Vi uz duzno postovanje sazeto ipak prosirili.A sto se indeksa tice koji tip indeksa je po Vama najbolje primeniti,jer je primarna brzina pretrazivanja podataka,a ne uslov u queriju tipa WHERE ....?Hvala unapred
catwoman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2010, 17:24   #4
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: Ciljni deo tabele

ako je tih 15 sekundi vise, kolko je potrebno u najgorem slucaju da se otkuca normalna recenica od toliko kriticnog znacaja, onda je forum pogresno mesto za trazenje pomoci, onda vam treba nesto daleko ekspresnije, kao sto je telefonska podrska.

inace,
ja koliko sam upucen (a jako jako slabo sam radio sa Microsoft SQL Serverom), postoji clustered index koji se automatski kreira na primary key polju, i postoje non-clustered indexi koje mozete dodavati na kolone u tabeli.
kreirajte ih nad onim kolonama koje se najcesce nalaze u where uslovima.
evo i kratkog clanka na tu temu, vise mozete naci prostim kucanjem "sql server 2000 index usage" ili slicno.
http://databases.about.com/od/sqlser...ndextuning.htm
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2010, 19:25   #5
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Ciljni deo tabele

Osim indeksiranja poprilično moćna opcija za poboljšanje performansi baza na serverima koji podržavaju tu opciju je particionisanje. U nekim slučajevima povećanje performansi je toliko veće u odnosu na početne da se i nešto veći trud koji treba uložiti u prepravku postojeće baze da koristi particionisanje u potpunosti isplati. Dakle, prednost su znatno veće performanse na sistemima koji podržavaju particionisanje a mana je što je to relativno napredna tehnika, pa je mora izvršiti neko ko već ima iskustva sa particionisanjem. Drugim rečima najbolje je kada se prikupljanje podataka kod particionisanog sistema vrši tek nakon definisanja pravila particionisanja ali nije ni preterano velika komplikacija da se na nekom loklanom dumpu baze potpuno odvojeno uradi prepisivanje strukture baze.

Što se tiče indeksiranja baze clustered indeksima poboljšanje će se osetiti samo u slučaju da se relacija sastoji iz velikog broja atributa kada se često pristupa direktno podacima koji se nalaze pri kraju recordseta (recimo pristupa se samo prvom i petnaestom atributu u recordsetu) na velikom broju upita jer se kod non-clustered indeksa svaki atribut u relaciji "preorava" dok se ne stigne do traženog. Dakle razlike će se osetiti kod velikih baza sa velikim brojem atributa po relaciji a u suprotnom razlike su male. Recimo jako normalizovane tabele sa po maks. 3-4 atributa po relaciji, tu se razlike uopšte neće osetiti.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 8:10   #6
catwoman
Član
 
Član od: 28.10.2008.
Poruke: 42
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ciljni deo tabele

Hvala na savetu,a i telefonski put nije tako lose resenje,nije mi to palo na pametn valjda sto sam plavusa.
Probacu sa indeksima,samo treba da uklopim parametre.
U svakom slucaju hvala i nadam se da su ratne sekire zakopane!
catwoman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 8:22   #7
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: Ciljni deo tabele

ratnih sekira nikada nije ni bilo, samo sam, onako sa strane, napomenuo da po meni ima i boljih nacina da se prenese urgentnost.

nisam nikoga ni na sta terao, ili nekoga uvredio (bar se nadam da nisam) ili slicno.
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 11:59   #8
catwoman
Član
 
Član od: 28.10.2008.
Poruke: 42
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ciljni deo tabele

Uredu je,jos jednom hvala.
catwoman je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
putty komanda za otvaranje tabele u mysql? predic Serverske aplikacije i baze podataka 0 2.1.2010 21:26
HTML tabele nepoverljiv Klijentske aplikacije 2 7.7.2009 21:02
Sortiranje tabele po azbuci u programu OpenOffice.org Calc? danijelv Aplikativni softver 1 11.10.2008 12:15
Excel tabele u vb-u... liberate Programiranje 3 29.8.2007 2:06


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:03.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com