Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.3.2011, 12:32   #461
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Stalman je dileja. Ne može apsolutno svaki softver biti slobodnog karaktera, inače bi bili uskraćeni za gomilu kvalitetnih visokobudžetnih igara. Ne mislim pritom na svakakav Electronic Arts šit, nego na prave spektakle na koje su potrošeni milioni dolara i angažovane stotine ljudi, a taj softver ne spada u kategoriju operativnih sistema i informacionih sistema pa da autorima vrati pare kroz tehničku podršku, kurseve i slično. Niti su oni muzičari pa mogu da žive od svirki. Ljudi su uložili ogromno vreme, trud, znanje i pare (zaboravimo na trenutak deo koji je otišao direktno u džepove menadžera), i to se može pokriti jedino prodajom njihovog softvera. E sad, jedino ako uspeš da im nađeš mecenu koji će sve to da plati, pa da rade ko srednjovekovni umetnici.

Izlaženje iz kutije povlači razmišljanje koje nije crno i belo, nego u skladu sa realnim uslovima i situacijom. Stalman razmišlja u okvirima Linux servera i radnih stanica, nije kompetentan da određuje pravila na polju video igara.
voodoo_ je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
oluja (10.3.2011), player1 (10.3.2011)
Stara 10.3.2011, 16:45   #462
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Totalno se slažem da nije sve crno-belo. Intelektualna svojina čak deli prirodu Interneta koju sam ranije opisivao - globalni pojam koji se različito tumači od zemlje do zemlje. Daću jedan primer: u SAD možete da patentirate softver, u Evropi možete tek kao deo inovativnog uređaja/hardvera. Dakle - postoje velike razlike u razumevanju pojma intelektualne svojine.

Dalje, trenutno se vode žestoke polemike oko dužine trajanja autorskog prava. 30, 50 ili 70 godina treba da prođe dok neko autorsko delo ne postane opšte delo za koje se ne plaća licenca. Tipičan primer je Miki Maus - koji je nastao dvadesetih-tridesetih godina prošlog veka. Naravno, zaštita intelektualne svojine i autorskog dela ne odnosi se samo na softver, muziku i film, nego i na sijaset drugih dela - na primer, dizajn.

Stoga - ovo pitanje nikako nije niti može da bude crno-belo, a odgovori nisu jednostavni.

Da, i citat - ja kradem od izdavača, producenata i svih ostalih osim od samog autora - "lopov" je "usmerio" svoje kriminalno delo samo na one koji "muče i muzu" autore, a ne na samog autora. Interesantan pogled, koji u osnovi sadrži kritiku prirode nastajanja autorskog dela - kada bi ukinuli sve producente, izdavače i ostale (nepotrebne), onda ja ne bih skidao pesme jer znam da bi autor gladovao. Sve da neće...
Dukes je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Dukes na korisnoj poruci:
Dekip (10.3.2011), voodoo_ (10.3.2011)
Stara 11.3.2011, 11:18   #463
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Ovo nije nešto što je nepoznato u psihologiji i ne predstavlja nikakav pogled, niti ideologiju, već iza toga stoji jedna prilično prosta i prizmena stvar, a zove se pokušaj racionalizacije nekog postupka za koji svesno ili barem podsvesno znamo da je loš. Taj pokušaj racionalizacija se upravo sastoji od onoga što mnogi na ovoj temi rade, a to je izmišljanje razloga, opravdanja i izgovora... koristeći se pritom opštepoznatim logičkim zabludama.

To se ne razlikuje mnogo od onoga kad neko lupi ženi šamar, a onda pronalazi opravdanja za to, tipa "Morao sam to da uradim, nije oprala veš, pa nisam imao šta da obučem za posao". Dakle, ovde je logička zabluda upravo u ovom boldovanom. Možda je šamar imao efekta, pa je posle tog šamara žena počela redovno da pere veš, ali to nije bitno, jer to i dalje ne znači da je on morao da joj lupi taj šamar. Mogao je recimo da je zamoli da opere veš jer mu treba za posao, mogao je da odnese isti u javnu praonicu, a mogao i je i sam da ga opere

E slična je stvar i sa kilometrima postova i to ne samo na ovoj temi, u kojima određeni ljudi pokušavaju da racionalizuju svoje postupke, pa tako čitamo o raznim razlozima, prepunih logičkih zabluda, zašto neko rabi pirateriju, tipa

-"Bombardovao nas NATO" - što je logička zabluda jer NATO nije proizvođač softvera, muzike i filmova koje skidaju.

-"Softver je preskup, a ja nemam para da platim" - opet logička zabluda jer onaj ko ovo izjavi zapravo pokušava da predstavi da postoji dve stvari koje su se urotile protiv njega (skupoća i nemanje para) i zbog kojih ne plaća softver, a ignoriše činjenicu da su te dve stvari uzajamno zavisne i da je softver njemu preskup upravo zato što nema para. Pa tako, ako su njemu primanja 0 dinara, onda bi mu i softver od 10 dinara bio preskup, jer on nema para da ga plati.

-"Masoni, Reptilijanci, tajne grupe, Marsovci... upravljaju našim životima" - logička zabluda u narodu poznatija kao "pranje ruku", a sastoji se iz toga da navedeš nešto što se ne može dokazati, a onda to koristiš da opravdaš bilo koji postupak. Primer "Jeste gosn sudija, priznajem da sam opljačkao prodavnicu, silovao komšijinu ćerku i da bijem ženu svaki dan, ali ne priznajem krivicu, jer sve je to delo tajnih grupa, one su me naterale na to"

-"Nije pravedno da uzimaju tolike novce, a sve što rade je da kopiraju jedno isto delo u više primeraka i onda to prodaju" - ovim dolazimo do logičke zablude iz milošte nazvane "Kalimero" i sastoji se iz toga da neku pojavu nazoveš nepravdom, a onda istu predstavljaš kao opštu nepravdu, iako ona to nije. Primer "Jesi čuo šta se desilo Peri, ostao bez posla i nije platio 6 rata kredita za stan i banka mu uzela kuću. Nepravda pa to ti je.", iako zapravo tu nema ni N od nepravde, jer Pera je od početka znao da rate mora da plaća i da će ukoliko ne plati određen broj rata ostati bez kuće. Nepravedno bi bilo da mu je banka oprostila tih 6 rata, i to ne samo prema banci, nego i prema ostalima koji redovno izmiruju svoja dugovanja.

-"Imaju oni dovoljno para, neće oni propasti ako ne platim njihov proizvod" - logička zabluda u narodu poznatija kao "Robin Hud sindrom" i sastoji se iz toga da ako neki pojedinac ili firma imaju para, automatski daješ sebi dozvolu da ih finansijski oštetiš, jer oni to "neće ni da osete", ignorišući u potpunosti činjenicu da obično taj pojedinac ili firma koji imaju para nisu usamljeno ostrvo, već jako puno ljudi zavisi od njih. Na primer, ti možeš reći da je ok oštetiti Microsoft, jer se njihov profit meri u milijardama, ali ne treba zaboraviti da u tom istom Microsoftu ima barem nekoliko hiljada zaposelnih koji nemaju ništa sa tim milijardama i rade neke sasvim obične poslove za sasvim običnu platu. Ako MS-u opadne profit, šta mislite, ko će prvi biti na listi za smanjenje plate i ko će to više osetiti ? Menadžeri koji zarađuju milione ili upravo ti obični ljudi sa platom od 1000-2000$ mesečno ? A da ne pominjemo gomilu manjih firmi i njihovih zaposlenih koji zavise od saradnje sa MS-om.

-"Ćuti tu, i ti si sigurno koristio pirateriju, pa što ne bi i ja" - meni omiljena logička zabluda u narodu poznatija kao "videla žaba da se konj potkiva, pa i ona digla nogu" i sastoji s iz toga da je neko negde nešto uradio ili misliš da je radio, pa automatski smatraš da to možeš i trebaš i ti. Da li to znači da ako se neko baci pod voz, trebaš i ti, iako nemaš nijedan razlog za to ?

I ima toga još, al da ne davim dalje. U svakom slučaju, poenta je da čovek koji je siguran u to da ne radi ništa loše, nema potrebu da to racionalizuje i traži opravdanja i razloge zašto to radi, već on jednostavno ćuti i radi to što radi. Sa druge strane, oni koji znaju da rade nešto loše, pokušavaju to da racionalizuju.
Marko_L je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Marko_L na korisnoj poruci:
JS81 (5.12.2012), Pjanovic (11.3.2011)
Stara 11.3.2011, 11:37   #464
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

"Dugo nisam uspevao da shvatim tu floskulicu, sve do trenutka kada sam skapirao da samom sebi pokušavam da opravdam piratstvo (naši mostovi, bombardovanje, MMF koji nam pije krv, stare pravice) i kada sam se zgrozio od sopstvene gluposti." - Citat iz kolumne o kojoj pričamo...

A da je to pogled (ne ideologija, velika je razlika), jeste - jer se čo'ek zaboga raspitao kod autora da li će da gladuje ako njegova dela piratuje, a ovaj mu se požalio da ga "muzu" producenti, izdavači... Dakle, jesi u pravu da je to još jedan glupavi izgovor, ali je za nijansu drugačiji od "mostova" - ovde on čak i pomaže autoru u borbi protiv kapitallista koji zarađuju na njegovom delu.
Naravno, slažemo se da je to zabluda, a ja sam probao da je izvrnem kako bih pokazao da je to jeftini izgovor: neka nestanu producenti, taj lik, iz sažaljenja prema autoru, ne bi skidao muziku? Ma nemoj...
Dukes je offline  
Stara 11.3.2011, 12:37   #465
Miki1987
Veteran
 
Član od: 19.11.2005.
Poruke: 992
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 296 puta na 148 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
"videla žaba da se konj potkiva, pa i ona digla nogu"
Ти то нешто на свој рачун
Miki1987 je offline  
Stara 11.3.2011, 12:42   #466
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
-"Bombardovao nas NATO" - što je logička zabluda jer NATO nije proizvođač softvera, muzike i filmova koje skidaju.
Klasično spinovanje. NATO se finansira od poreza tamošnjih firmi i građana. Što veća zarada Electronic Artsa, veći porez plaćaju, veće pare idu američkoj odbrani.
voodoo_ je offline  
Stara 11.3.2011, 13:28   #467
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

To sto ljudi nemaju (dovoljno) para je razlog kao i svaki drugi razlog. Ne "opravdanje" nego stanje stvari kako jeste. Interesantno bi bilo videti stopu piraterije u zemljama sa istim nivoom zivotnog standarda kao kod nas, pre nego sto pocnemo poredjenje sa zapadom.


P.S.
A da steti ekonomiji, pa steti. Sve ti silne prodavnice kod nas, koje prodaju muziku, filmove, video igre i slicno, placaju porez drzavi na prihod. A ocigledno bi im prihod bio veci da je stopa piraterija manja. Isto vazi i za bioskope. Pa cak i televizije (ako svi poskidaju pirata, ko ce da gleda film na TVu, kada bude premijerno TV prikazivanje).

Dok god je piraterija velika, taj sektor ce da "zivotari", umesto da se jos vise razvija (sto bi dalo jos novca od poreza drzavi, kao i nova radna mesta).
player1 je offline  
Stara 11.3.2011, 13:59   #468
j.radovan
Član
 
Član od: 28.3.2008.
Lokacija: At Your Service
Poruke: 98
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

@Dukes

http://www.techdirt.com/articles/201...eativity.shtml

Kada bi nestali izdavaci, tada bi muziku skidao potpuno legalno (pogledaj kako to rade Radiohead, NIN, imas i domacih slucajeva). Inace, ne tuze sami autori ljude koji skidaju, vec udruzenja izdavaca (RIIA, MPAA itd.). Verujem da sami autori vecinom nemaju problema sa time sto neko koristi njihovo djelo besplatno. Kada bih znao da je autoru glavni motiv nastajanja nekoga djela novac (kao sto si rekao u predhodnom postu), on bi za mene prestao da postoji. Ne bih uopste hteo da cujem za njega, a tek da koristim njegovo djelo. Zasto mislis da ja ne bih pomogao autoru? Mislis da ja ne cijenim autora ako koristim njegovo djelo besplatno?


@Marko_L

1. U nekim zemljama je dozvoljeno zakonom (opet zakon) udarati zene.
2. Kada se pomene NATO vecina misli na USA. Sta znas, mozda neko to radi iz politickih razloga kao izraz svoga protesta.
3. Ako ja nemam para da platim, onda ne treba ni da koristim? Mozda u srednji vijeku, kada su samo bogati imali pristup kulturi i obrazovanju. Oh cekaj..
4. Cini mi se da si samo ti spominjao masone. Pokusavas ismevanjem necega da umanjis jacinu njihovih argumenata.
5. Opet, mozda je to protest prema raspodjeli resursa (novca).
6. Kada bi MS-u profit krenuo da opada zbog piraterije, prva stvar koju treba da zapitaju jeste, zasto ljudi nece da kupuju njihov proizvod? Ako kazu da je skup, logicna stvar je da snize cijenu proizvoda. Ako je razlog to sto ja ne volim MS zbog toga sto je nesta uradio, logicno je da treba da porade na reputaciji. Danas jednostavno ni zakonom (opet zakon) ne mozes natjetati nekoga da kupi MS ako on ne zeli da plati. Ovo se samo moze reci u slucaju piraterije i svako poredjenje sa pekarima, frizerima itd. nema smisla.
6. To se odnosi i na tebe. I ti si video nekoga da se "potkiva" pa si i ti odlucio. Niko ne kaze da je to lose. Osim mozda tebe?.
Za sve sto uradis u ziviotu postoji razlog bilo to "dobro" ili "lose". U vecini slucajeva granica izmedju dobroga ili losega je jasna. Kod piraterije jednostovno nije da bih odmah mogao reci da je ona losa. Vec sam rekao, u situaciji kada ja neko nema para da kupi igru, knjigu, cd, itd. dolazis ti i kazes " ko te ...., ako nemas, nemoj ni da koristis". Moze li se reci ko je ovde u pravu?
j.radovan je offline  
Stara 11.3.2011, 14:21   #469
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

@j.radovan

Ne mešaj stvari. Autorsko pravo jeste da on kaže - ovo sam napravio i deliću ga džabe, ili (uprostiću ovde) ovo ću prodati za pare i radiću samostalno/uz pomoć producenta/distributera/izdavača... Dakle, autor pravi delo ili za pare ili za slavu, ili za oba. Obično autor ima one-time payment i preda autorska prava izdavaču i posle nema problema sa tim što ga neko piratuje - jer on više nije autor tog dela, odnosno nema autorska prava. Postoje i ugovori gde se zadržava autorsko pravo i od svake kopije dela se plaća određena cifra (tipičan primer je Fraunhofer institut i MP3 standard).

Dakle, verovati u nešto i znati zasigurno je velika razlika. A šta ja mislim ili ne mislim to je druga stvar. Stvar ovde jeste da je to zabluda da ne kradeš od autora, jer zasigurno ne znaš njegov ugovor sa izdavačem/producentom i ko tu ima autorska prava...I još nešto da se razumemo - odgovori sebi, ne meni - da li misliš da svi autori rade iz ljubavi, a ne (i) zbog novca?
Dukes je offline  
Stara 11.3.2011, 14:31   #470
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
Naravno, slažemo se da je to zabluda, a ja sam probao da je izvrnem kako bih pokazao da je to jeftini izgovor: neka nestanu producenti, taj lik, iz sažaljenja prema autoru, ne bi skidao muziku? Ma nemoj...
Ma slažemo se mi oko toga. Ja i nisam pokušavao da te ispravim, nego da nadopunim malo celu priču. A izgovor je inače glup da ne može biti gluplji. To bi bilo kao kada bi redovno bežao iz frizerskog salona posle šišanja neplaćajući uslugu uz izgovor da ćeš početi da je plaćaš onog trenutka kada frizer bude šišao isključivo makazama, a ovako dok koristi mašinicu ne pada ti napamet, jer ti želiš da platiš frizeru šišanje, a ne da sponzorišeš proizvođače mašinica.
Citat:
Klasično spinovanje. NATO se finansira od poreza tamošnjih firmi i građana. Što veća zarada Electronic Artsa, veći porez plaćaju, veće pare idu američkoj odbrani.
Možda, ali idući tom logikom, mnogi su odgovorni za štošta. Eto, recimo, ko god je kupio neki strani proizvod u Srbiji (a u Srbiji su gotovo svi proizvodi stranog porekla), zapravo je sponzorisao NATO bombardovanje. Znači, slobodno možemo reći da smo sami naručili i platili to bombardovanje kao uslugu
Citat:
To sto ljudi nemaju (dovoljno) para je razlog kao i svaki drugi razlog. Ne "opravdanje" nego stanje stvari kako jeste. Interesantno bi bilo videti stopu piraterije u zemljama sa istim nivoom zivotnog standarda kao kod nas, pre nego sto pocnemo poredjenje sa zapadom.
Ovo se zove mešanje uzroka i posledice. Nemanje para nije razlog što se koristi piraterija, već je korišćenje piraterije razlog što se nema para, a korišćenje piraterije se može zameniti bilo kojim "sitnim kriminalom" koji ljude čine, a uzimaju ga zdravo za gotovo. Recimo, kad god nekom instaliraš Windows i uzmeš neku kintu za to, dužan si platiti porez na tu zaradu. Da li znaš nekoga ko to radi ? Pa onda, svaki put kada konobar uzme bakšiš, a ne izda fiskalni račun za to, napravio je prekršaj. Pa još ako na taj bakšiš ne plati porez, eto još jednog. Takođe, svaki put kada ti pandur piše za pojas, a ti si recimo prošao kroz crveno, obojica ste prekršili zakon. Ili kad odeš kod lekara pa mu odneseš kafu i bombonjeru. A sve su to stvari koje se svakodnevno dešavaju i svaka na svoj način čini štetu društvu, bilo tako što direktno izbijaju pare iz budžeta ili tako što odbijaju strane investitore (i time priliv svežeg novca, otvaranje novih radnih mesta, itd.) ili tako što nekome smanjuju zaradu, a sve to ne može da ne utiče i na tebe, jer kad se drugima smanjuje zarada, njihova kupovna moć je manja, pa ćeš i ti imati manji priliv novca.
Marko_L je offline  
Stara 11.3.2011, 14:54   #471
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke
Ovo se zove mešanje uzroka i posledice. Nemanje para nije razlog što se koristi piraterija, već je korišćenje piraterije razlog što se nema para, a korišćenje piraterije se može zameniti bilo kojim "sitnim kriminalom" koji ljude čine, a uzimaju ga zdravo za gotovo.
Naprotiv. Para nema zbog raznih razloga, a ne samo zato sto je velika piraterija. Pa sam si naveo primere raznog drugog sitnog kriminala, koje takodje uticu na stanje u zemlji.

Sve u svemu, sto vise ima lica sa manjim primanjima, to ce vise ljudi da se odljuci za pirateriju (bilo preko neta, bilo kupovinom na ulici). Ne treba bici strucnjak da bi se videla uslovljenost.

Zadatak drustva, je da na neki nacin privoli bar deo ljudi, sa malo vecim primanjima, da prestanu (ili da smanje) da koriste pirateriju.

Poslednja ispravka: player1 (11.3.2011 u 15:33)
player1 je offline  
Stara 11.3.2011, 15:25   #472
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
Kada bi nestali izdavaci, tada bi muziku skidao potpuno legalno (pogledaj kako to rade Radiohead, NIN, imas i domacih slucajeva). Inace, ne tuze sami autori ljude koji skidaju, vec udruzenja izdavaca (RIIA, MPAA itd.). Verujem da sami autori vecinom nemaju problema sa time sto neko koristi njihovo djelo besplatno.
Pa naravno da autori nemaju problem sa tim kada nisu oni platili snimanje u studiju, izradu matrica, štampanje omota i rezanje diskova, promociju, orkestar i sve ostalo što treba da bi se napravio jedan muzički album. Hebi ga, produciranje albuma košta i to ne mali iznos. Onaj ko je platio za to, hoće to i da naplati i da zaradi. Šta je u tome problem. Autori koji imaju novca mogu sami sebi da produciraju album, ali kod njih nećeš videti da nemaju problem sa tim što neko koristi njihovo delo besplatno.
Citat:
Kada bih znao da je autoru glavni motiv nastajanja nekoga djela novac (kao sto si rekao u predhodnom postu), on bi za mene prestao da postoji. Ne bih uopste hteo da cujem za njega, a tek da koristim njegovo djelo. Zasto mislis da ja ne bih pomogao autoru? Mislis da ja ne cijenim autora ako koristim njegovo djelo besplatno?
A jel ? Pa zašto onda koristiš računar, frižider, struju, grejanje, internet... i sve ostalo što si platio ili plaćaš ? Mislim, nije baš da proizvođači računarskh komponenti proizvode iste iz velike ljubavi prema elektronici, nego da bi zaradili na toj proizvodnji.
Marko_L je offline  
Stara 11.3.2011, 15:27   #473
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
1. U nekim zemljama je dozvoljeno zakonom (opet zakon) udarati zene.
Pa super, onda odeš u tu zemlju i biješ ženu do mile volje. Šta je problem ? Ovaj primer se odnosi na Srbiju, a u toj zemlji je i fizičko nasilje nad ženom i piraterija zabranjeno zakonom.
Citat:
2. Kada se pomene NATO vecina misli na USA. Sta znas, mozda neko to radi iz politickih razloga kao izraz svoga protesta.
Znači, ako si ti pravoslavac, neko ko je musliman ili ateista ima prava da ti ne plati uslugu iz religioznih razloga, kao izraz protesta ?
Citat:
3. Ako ja nemam para da platim, onda ne treba ni da koristim? Mozda u srednji vijeku, kada su samo bogati imali pristup kulturi i obrazovanju. Oh cekaj...
Pa da, nije više srednji vek, pa da samo bogati imaju pristup svemu. Mislim, zašto stati samo na kulturi i obrazovanju... ja hoću i jahtu i ferari i kuću od 500kvm... zašto ja to da ne koristim samo zato što nemam para. Bogataši, čuvajte se... sirotinja će uskoro početi da vam pozajmljuje aute i usaljava vam se u kuće... Radovan kaže da je to skroz ok.
Citat:
4. Cini mi se da si samo ti spominjao masone. Pokusavas ismevanjem necega da umanjis jacinu njihovih argumenata.
Pa pročitaj malo temu na kojoj pišeš, a posebnu pažnju obrati na postove Jim Bravure i sličnih, pa vidi ko je počeo da pominje masone, tajne organizacije, zle korporacije, banke... koje kontrolišu svet i zbog čega on inače koristi pirateriju. Valjda konta da će korišćenje piraterije vratiti kontrolu sveta u ruke sirotinje raje, šta ga znam.
Citat:
5. Opet, mozda je to protest prema raspodjeli resursa (novca).
Pa opet, to se možda ne radi na taj način što ćeš sam da uzmeš zakon u svoje ruke, nego se odluči za model raspodele koji tebi odgovara, nađi gde to ima, pa se preseli tamo. Eto, imaš recimo Severnu Koreju gde država odlučuju koliko kome ide "na ravne časti". Sa druge strane imaš kapitalističke sisteme gde dobiješ onoliko koliko na tržištu vredi ono što radiš. S tim što postoje kapitalistički sistemi sa jakom socijalnom komponentom (tipa Švedska, Norveška, Nemačka), a postoje i surovi kapitalistički sistemi (tipa USA). Pa sad, sam odluči šta ti najviše odgovara.
Citat:
6. Kada bi MS-u profit krenuo da opada zbog piraterije, prva stvar koju treba da zapitaju jeste, zasto ljudi nece da kupuju njihov proizvod? Ako kazu da je skup, logicna stvar je da snize cijenu proizvoda. Ako je razlog to sto ja ne volim MS zbog toga sto je nesta uradio, logicno je da treba da porade na reputaciji. Danas jednostavno ni zakonom (opet zakon) ne mozes natjetati nekoga da kupi MS ako on ne zeli da plati. Ovo se samo moze reci u slucaju piraterije i svako poredjenje sa pekarima, frizerima itd. nema smisla.
To možda jeste ono što bi trebalo, ne ulazim u to. Ja samo kažem da to nije nešto što bi MS uradio, već bi kao i svaka firma prvo dao otkaz manje bitnim radnicima, smanjio plate ostalima, otkazao saradnju sa firmama u kojima ima najmanje profita. Znači, možda su tvoje namere časne, ali rezultat je drugačiji. Isto kao kada bi ukrao iz prodavnice nešto hrane da nahraniš neke siromašne porodice, što možda jeste lepo, ali sa druge strane vlasnik te prodavnice smanji prodavačicama platu dok ne otplate štetu. Rezultat, jedna porodica nahranjena, druga porodica (od te prodavačice) gladuje. Bravo Robine.

Ono što ti ne želiš da skapiraš je da zakon o održanju energije ne važi samo za energiju, već važi i za finansije i ekonomija upravo tako funkcioniše. Sve što se negde zakine, ne plati, ukrade... naplatiće se na nekom drugom mestu. Pa sad, možda si ti trenutno ispunio neku svoju potrebu, ali isto tako zbog toga, potrebe nekog drugog neće biti ispunjene. Mislim, ok, biti sebičan i gledati samo svoje d*pe nije retka pojava, ali pravdati to nekim višim ciljevima je smešno.
Citat:
6. To se odnosi i na tebe. I ti si video nekoga da se "potkiva" pa si i ti odlucio. Niko ne kaze da je to lose. Osim mozda tebe?.
Nisam video nikoga da se potkiva, nego sam jednostavno koristio mozak, naučio neke stvari o ekonomiji, načinu na koji svet danas funkcioniše i zahvaljujući tome mogu da zaključim šta je loše, a šta dobro po društvo, pa samim tim i za mene kao deo tog društva.
Citat:
Za sve sto uradis u ziviotu postoji razlog bilo to "dobro" ili "lose". U vecini slucajeva granica izmedju dobroga ili losega je jasna. Kod piraterije jednostovno nije da bih odmah mogao reci da je ona losa. Vec sam rekao, u situaciji kada ja neko nema para da kupi igru, knjigu, cd, itd. dolazis ti i kazes " ko te ...., ako nemas, nemoj ni da koristis". Moze li se reci ko je ovde u pravu?
Može da se kaže ko je u pravu, a to sigurno nije onaj ko kaže "Hoću sve, iako nemam para da to priuštim". Nije u pravu iz prostog razloga što svet tako ne funkcioniše. Finansijska primanja svakako nisu nešto što je uklesano u kamenu, nego su promenjiva. Nauči da radiš nešto više nego što sada znaš, postani bolji u nekom poslu nego što sada jesi, radi vrednije, budi produktivniji... pa će i zarada biti mnogo veća. Pa kad zarada dostigne određenei nivo, moći ćeš da priuštiš ono što danas ne možeš. To je jedini ispravan put. A parola "Hoću sve i odmah" je više filozofija glavnih aktera jednog domaćeg filma u kome se pominju viđenje i čitulja. Pa sad, ako se pronalaziš u tome, to je nešto drugo.
Marko_L je offline  
Stara 11.3.2011, 18:52   #474
j.radovan
Član
 
Član od: 28.3.2008.
Lokacija: At Your Service
Poruke: 98
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
@j.radovan

Ne mešaj stvari. Autorsko pravo jeste da on kaže - ovo sam napravio i deliću ga džabe, ili (uprostiću ovde) ovo ću prodati za pare i radiću samostalno/uz pomoć producenta/distributera/izdavača... Dakle, autor pravi delo ili za pare ili za slavu, ili za oba. Obično autor ima one-time payment i preda autorska prava izdavaču i posle nema problema sa tim što ga neko piratuje - jer on više nije autor tog dela, odnosno nema autorska prava. Postoje i ugovori gde se zadržava autorsko pravo i od svake kopije dela se plaća određena cifra (tipičan primer je Fraunhofer institut i MP3 standard).

Dakle, verovati u nešto i znati zasigurno je velika razlika. A šta ja mislim ili ne mislim to je druga stvar. Stvar ovde jeste da je to zabluda da ne kradeš od autora, jer zasigurno ne znaš njegov ugovor sa izdavačem/producentom i ko tu ima autorska prava...I još nešto da se razumemo - odgovori sebi, ne meni - da li misliš da svi autori rade iz ljubavi, a ne (i) zbog novca?
A sta sam pomijesao? Ako je rijec linku, ti si spomenuo nekoga koji "muzu i muce" autore (znam, sami su potpisali ugovor). Sto se tice ugovora, poznato je da rijetko koji film u Hollywoodu je profitabilan tj. vecina je u minusu zbog toga sto bi izdavaci morali da plate porez i ono sto su ugovorom potpisali. Bilo je i tuzbi.
Ovde govorim o filesharingu. Autor sa svojim djelom moze da radi sta hoce. Niko to ne dovodi u pitanje. Pitanje je sta ja smem, a sta ne. Smem li ja da koristim pirateriju u licne svrhe . Ako ne, zasto?
Veoma lijepo si opisao predaju autorskih prava. Malo lici na utjerivanje dugova, zar ne?
A sta je sa mrtvim autorima? Od koga kradem tada?
Mislim da vecina radi iz ljubavi prema svome poslu, a novac im nije proritet. U vecini slucajeva mozes prepoznati je li nesto radjeno iz ljubavi ili zelje za novcem. Kada se snimi/napise/napravi nepotebni nastavak/remake/sequel/prequel onda, vjerovatno ljubav nije glavni motiv. Kada je nesto uradjeno da bi se svidelo sto vecem broju potencionalnih kupaca, opet, ljubav nije motiv.


@Marko_L
1. Zakon je zakon. Iako je mozda pogresan, opet je zakon i mora se postovati. Jesam li u pravu?
2. Muzika nije usluga. Ovde nije rijec o religijskoj osnovi protesta, vec materijalnog. Gradjanin Srbije ili BiH, skinuti ce taj cd zbog materijalne stete koju je izazvao NATO, a ne zato sto su katolici. Ako je neko druge vjere, taj vjetovatno nece hteti cuti za mene. Primjer je hrvatski pjevac Tompson. Nikoga nisam vidio da skida njegove pjesme. Zasto?
3. Ovaj primjer se odnosi na Balkan, a u tim zemljama je standard veoma mali. Opet koliko god se trudio neces moci strpati muziku, film i knjige u isti kos sa autima i jahtama. I dokle vise to ismevanje?
4. Resi to sa Jimom.
5. Opet ismevanje. Kazem, jedan od mogucih razloga je i taj. Mozes li mi reci kako se to protestuje? Preseljenjem u SK?
6. Sve je to u redu, ali ti ne mozes da znas rezultat. Mozda i nesta dobro izadje od propasti MS. Kada ja ukradem nesto iz trgovine, trgovina ostaje bez toga proizvoda i nemoze ga vise prodati, znaci trgovina gubi. Kada instaliram Windows, MS ostaje bez mogucnosti da mi MOZDA proda taj softver u buducnosti. MS ne gubi nista vise osim te mogucnosti. Vidis razliku.
7. E sada i vredjas. Sta je sa studentima, maloljetnim licima, nezaposlenim osobama? Moze li se ta osoba racunati kao "lost sale"? Ti zivis u drugoj dimenziji. Ako ti dobro zaradjujes ne znaci da i ja, iako i ja radim vredno kao i ti. Mozda ti imas bolje placen posao ali ne mozes reci da neko nije vrijedan samo zato sto zaradjuje manje. Koliko je prosjecna plata u Srbiji molim te reci mi? U BIH je oko 400 eura. Potrosacka korpa je 800 eura. Gde se ovde mogu ubaciti original filmovi i muzika? Ah da, ko im je kriv sto ne zaradjuju vise.
8. Da imaju problema sa tim da ne bi postavili na sajtu besplatno za skinuti.
9. Poredis umjetnost sa friziderom, a to ne ide.

Poslednja ispravka: j.radovan (11.3.2011 u 19:21)
j.radovan je offline  
Stara 11.3.2011, 20:03   #475
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
j.radovan kaže: Pregled poruke
A sta sam pomijesao? Ako je rijec linku, ti si spomenuo nekoga koji "muzu i muce" autore (znam, sami su potpisali ugovor). Sto se tice ugovora, poznato je da rijetko koji film u Hollywoodu je profitabilan tj. vecina je u minusu zbog toga sto bi izdavaci morali da plate porez i ono sto su ugovorom potpisali. Bilo je i tuzbi.
Ovde zastani i razmisli kako si napisao svoje postove - razgovarao si sa par autora... Poznato je da je vecina u minusu... Kada bi nestali izdavaci, tada bi muziku skidao potpuno legalno... Verujem da sami autori vecinom nemaju problema sa time sto neko koristi njihovo djelo besplatno...

Tebi je to dovoljno da shvatiš KOMPLETAN sistem izrade nekog autorskog dela i da na osnovu toga izvučeš zaključak od koga zapravo "kradeš"?

Citat:
j.radovan kaže: Pregled poruke
Ovde govorim o filesharingu. Autor sa svojim djelom moze da radi sta hoce. Niko to ne dovodi u pitanje. Pitanje je sta ja smem, a sta ne. Smem li ja da koristim pirateriju u licne svrhe . Ako ne, zasto?
Filesharing nije apriori piraterija (deljenje fajlova zaštićenih kopirajtom). To nije sinonim. Ti govoriš o korišćenju tehnike filesharinga u svrhe nelegalne distribucije zakonom zaštićenog autorskog dela. Dakle, kada razumeš koja je razlika između onog što si ti reko i onog što sam ja rekao oko filesharinga, shvatićeš zašto smeš a zašto ne.

Citat:
j.radovan kaže: Pregled poruke
Veoma lijepo si opisao predaju autorskih prava. Malo lici na utjerivanje dugova, zar ne?
Ne. Da se razumemo - sistem koji definiše autorsko pravo jeste veoma širok da bi se sveo na "liči na uterivanje dugova". Ne kažem da je idealan, ali taj sistem je po važećem zakonu. Dok neko ne smisli bolji sistem i "ozakoni" ga, moraćeš da prihvatiš da stvari tako funkcionišu.

Citat:
j.radovan kaže: Pregled poruke
A sta je sa mrtvim autorima? Od koga kradem tada?
Ako ti neko ukrade "dedovinu" jel ukrao od tvog dede ili od tebe?
Ajd molim te, ako te baš to pitanje muči, zakon o autorskim pravima sve to definiše. Pročitaj ga.

Citat:
j.radovan kaže: Pregled poruke
Mislim da vecina radi iz ljubavi prema svome poslu, a novac im nije proritet. U vecini slucajeva mozes prepoznati je li nesto radjeno iz ljubavi ili zelje za novcem. Kada se snimi/napise/napravi nepotebni nastavak/remake/sequel/prequel onda, vjerovatno ljubav nije glavni motiv. Kada je nesto uradjeno da bi se svidelo sto vecem broju potencionalnih kupaca, opet, ljubav nije motiv.
Da li je Windows 7 urađen iz ljubavi ili zbog novca? Šta vidiš u njemu da je rađen iz ljubavi, ili ako nije kako vidiš da je zbog novca?
Dukes je offline  
Stara 11.3.2011, 22:19   #476
j.radovan
Član
 
Član od: 28.3.2008.
Lokacija: At Your Service
Poruke: 98
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

@Dukes
Kao prvo, nisam razgovarao sa "par autora".
"Vecina u minusu" se odnosilo na filmove.
Evo link na sta sam mislio.
http://www.techdirt.com/articles/201...10310122.shtml

Izrade? Ne. Da bih shvatio kompletno sistem, morao bih da i ja sam budem deo sistema. A gde sam ja to zakljucio od koga kradem? To su drugi (ti) zakljucivali. Problem je sto ja ne "kradem" od nikoga. Posto u oba slucaja nece dobiti nista, ne mogu me ubaciti u lost sale grupu ili grupu onih koji su kupili. Magicni krug .
Ne razumijem. Znas na sta sam mislio kada sam rekao filesharing. Da ponovim. Zasto ja ne bih smeo da koristim tehniku filesharinga u svrhu nabavke sadrzaja zasticenog zakonom o autorskim pravima ako taj sadrzaj koristim u licne svrhe? Ako je tvoj odgovor " zbog zakona", vec sam u predhodnim postovima napisao par primjera u kojima za mene taj zakon ne vazi sta god mislili o tome.
Jeste veoma sirok, ali kada samohranu majku ili studenta osude na milionske kazne zbog 30 pjesama, kako se onda moze nazvati? Velika pravda?
Moj djeda nije bio poznati umjetnik . Ja kao njegov unuk ne bih iskoristavao to sto je uradio dok je bio ziv, prenio on na mene autorska prava ili ne.
Naravno da je zbog novca. Ovde je zarada na prvome mjestu, dok npr. kod albuma neke grupe, prvo mjesto je sama muzika. Zarada dolazi kasnije (mozda nikad). Los ti je pokusaj
j.radovan je offline  
Stara 12.3.2011, 0:15   #477
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
1. Zakon je zakon. Iako je mozda pogresan, opet je zakon i mora se postovati. Jesam li u pravu?
Jesi.
Citat:
2. Muzika nije usluga. Ovde nije rijec o religijskoj osnovi protesta, vec materijalnog. Gradjanin Srbije ili BiH, skinuti ce taj cd zbog materijalne stete koju je izazvao NATO, a ne zato sto su katolici. Ako je neko druge vjere, taj vjetovatno nece hteti cuti za mene. Primjer je hrvatski pjevac Tompson. Nikoga nisam vidio da skida njegove pjesme. Zasto?
Nemoj sad da zamenjuješ teze. Nijedan zakon ti ne dozvoljava da nekome nešto ne platiš iz političkih razloga. Prema tome, ti si taj politički razlog uzeo sasvim proizvoljno. Zašto onda neko drugi ne bi mogao da uzme proizvoljno religijske razloge i da ti nešto ne plati zato što si druge vere ?
Citat:
3. Ovaj primjer se odnosi na Balkan, a u tim zemljama je standard veoma mali. Opet koliko god se trudio neces moci strpati muziku, film i knjige u isti kos sa autima i jahtama. I dokle vise to ismevanje?
Dok god ne prestanete sa glupim izgovorom o "nema se para", jer nemanje para ne daje automatski dozvolu da se krši zakon. Ima jako puno ljudi koji ne mogu da priušte baš sve što žele. Niije bitno da li je predmet tih želja najnovija AAA igra ili najnoviji ferari, već ako ne možeš to da priuštiš, onda ne možeš i tačka. A na tebi je da poradiš na svojim primanjima.
Citat:
4. Resi to sa Jimom.
Rešavaj ti. Šta ja imam sa tim ? Ti si rekao da niko nije pominjao masone, a ja sam ti samo pružio dokaz da neko ipak jeste pominjao iste.
Citat:
5. Opet ismevanje. Kazem, jedan od mogucih razloga je i taj. Mozes li mi reci kako se to protestuje? Preseljenjem u SK?
Protiv toga se ne protestuje, nego se radi na tome da imaš onoliko novca koliko ti treba. Protestima još niko nije zaradio novac, već isključivo radom.
Citat:
6. Sve je to u redu, ali ti ne mozes da znas rezultat. Mozda i nesta dobro izadje od propasti MS. Kada ja ukradem nesto iz trgovine, trgovina ostaje bez toga proizvoda i nemoze ga vise prodati, znaci trgovina gubi. Kada instaliram Windows, MS ostaje bez mogucnosti da mi MOZDA proda taj softver u buducnosti. MS ne gubi nista vise osim te mogucnosti. Vidis razliku.
Vidim, ali to nije ni bitno. Kao što rekoh, zato je i uveden zakon o autorskim pravima, da bi napravio razliku između krađe i kršenja autorskih prava. Dakle, piraterija nije krađa, ali jeste kršenje zakona. Šta tu nije jasno ?
Citat:
7. E sada i vredjas. Sta je sa studentima, maloljetnim licima, nezaposlenim osobama? Moze li se ta osoba racunati kao "lost sale"? Ti zivis u drugoj dimenziji. Ako ti dobro zaradjujes ne znaci da i ja, iako i ja radim vredno kao i ti. Mozda ti imas bolje placen posao ali ne mozes reci da neko nije vrijedan samo zato sto zaradjuje manje. Koliko je prosjecna plata u Srbiji molim te reci mi? U BIH je oko 400 eura. Potrosacka korpa je 800 eura. Gde se ovde mogu ubaciti original filmovi i muzika? Ah da, ko im je kriv sto ne zaradjuju vise.
Pa ko im je kriv ? Svako je plaćen onoliko koliko vredi na tržištu. A svoju vrednost na tržištu možeš povećati samo ti sam. Ako neko ima veću vrednost na tržištu od tebe, više će zarađivati i više će toga moći da priušti. Ne vidim šta je tu sporno. Jeste, ti možeš da preskočiš taj deo o poboljšanju sebe, i da kršenjem zakona dođeš do onoga što ne možeš da priuštiš, ali to se onda zove kriminal. Niko tebi ne brani da se baviš kriminalom, ali jednostavno ne možeš reći da je bavljenje kriminalom ok.
Citat:
8. Da imaju problema sa tim da ne bi postavili na sajtu besplatno za skinuti.
Pa ja ti kažem, oni koji sami produciraju svoje albume itekako imaju problem sa tim ako neko postavi njihov materijal za download. Oni koji su izabrali da im drugi producira album, nemaju problem sa tim, jer nisu oni iz svog džepa platili produkciju.
Citat:
9. Poredis umjetnost sa friziderom, a to ne ide.
A ko je tebi dao za pravo da umetničko delo proglasiš besplatnim, onako na svoju ruku, a da se autor ništa ne pita. Uostalom, današnja muzika i filmovi su samo uslovno rečeno umetnost, a zapravo su biznis kao i svaki drugi. Neko uloži kretaivnost, neko drugi novac, i onda od toga nastane umetničko delo koje ima određenu vrednost, a ti ako hoćeš pristup tom delu, tvoje je da platiš ili da tražiš neko drugo umetničko delo za koje autor ne traži novac. Eto, i sam kažeš da onaj ko počne da radi umetnost za novac ne postoji za tebe. Pa što onda koristiš pirateriju, kada je svaki piratski materijal komercijalan (inače ne bi imao potrebe da se piratuje jel). Zašto jednostavno ne odeš na jamendo i slušaš isključivo muziku koju su autori pisali iz srca bez želje da zarade. Ali ne, ti bi komercijalno delo, a da ga ti proglasiš besplatnim. Super, znači sutra kada se zaposliš, ne bi imao nikakav problem da poslodavac tvoj rad nazove umetnošću i ne plati ti ništa ? Ok, probaj pa javi kako ide kad ogladniš
Marko_L je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Marko_L na korisnoj poruci:
Pjanovic (12.3.2011)
Stara 12.3.2011, 2:58   #478
j.radovan
Član
 
Član od: 28.3.2008.
Lokacija: At Your Service
Poruke: 98
Zahvalnice: 39
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

@Marko_L
1. Jesam li?
2. Zato sto sam mislio na ovaj prostor, pa sam zaboravio na mnoge vjerske sukobe u svetu. Da, i to je moguc razlog. I nije proizvoljan. Ljudi cak i navode kao razlog. Nisam nista izmislio.
3. Opet si zalutao u 15 vijek. Jednostavno reci "nemoze i tacka", a ovaj zna da to sve moze naci besplatno. Ko ce da me zaustavi? Meni je izbor prilicno jasan.
4. Dobro. Zaboravio sam.
5. Kada smatras da je nesto lose valjda ces da protestujes zbog toga, a ne da cutis i trpis. Ako mi se ne svidja sadasnji sistem valjda mogu nesto da uradim povodom toga.
6. Piraterija jeste krsenje zakona, ali u tome krsenju nema nista lose.
7. Nisu valjda oni sami krivi? Ako nije problem, mozes li reci kolika je tvoja plata ili plata tvojih radnika (kroz maglu se sjecam da si mozda pomenuo da imas svoju firmu). Onda mozemo da govorimo o poboljsavanji i povecavanju vrednosti.
8. Jesi li ti uopste pogledao o cemu se radi ovde. NIN JE SAM SVOJ album postavio besplatno za download. Oni, a ne ja ili bilo ko drugi.
9. Ne besplatno vec legalizacija piraterije. Razlika postoji. Nemam to pravo da odlucujem umjesto autora. Ako je nesto komercijalno, ne znaci da je razlog nastanka novac. Da slazem se da je vecina djela danas potpuno komercionalna ali postoje oni kojima nije danas glavni motiv novac.
To sto ja ne koristim jamendo nema veze sa time sto oni nisu komercijalni, vec sa autorima. Moje omiljene autore nazalost ne mogu naci na jamendu.
Koristis los primjer. Nisam ja poslodavac nekome autoru, a kada bi se nasao u istoj situaciji, krenuo bih da radim sam.

Inace, ovo je u osnovi za sta se ja zalazem, i nadam da ce u buducnosti postati realnost.

http://www.pirateparty.org.uk/polici...t-and-patents/

Samo da dodam i ovo. Veoma zanimljivo.

http://www.torrentfreak.com/game-cha...ective-110311/

Poslednja ispravka: j.radovan (12.3.2011 u 4:13)
j.radovan je offline  
Stara 12.3.2011, 20:31   #479
Jim Bravura
Banned
 
Član od: 30.10.2005.
Lokacija: N45°56" E19°06"
Poruke: 801
Zahvalnice: 212
Zahvaljeno 87 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
marko_l kaže: Pregled poruke
rešavaj ti. Šta ja imam sa tim ? Ti si rekao da niko nije pominjao masone, a ja sam ti samo pružio dokaz da neko ipak jeste pominjao iste.
Неће бити. Масоне си помињао и упорно помињеш једино ти. Ја сам говорио о банкарима који нажалост дивљају и по Србији, и на најдиректнији начин подстичу пиратерију терајући људе у сиромаштво.
Jim Bravura je offline  
Stara 13.3.2011, 12:20   #480
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: 2/2011 "Posle DL-ovanja nema kajanja"

Citat:
2. Zato sto sam mislio na ovaj prostor, pa sam zaboravio na mnoge vjerske sukobe u svetu. Da, i to je moguc razlog. I nije proizvoljan. Ljudi cak i navode kao razlog. Nisam nista izmislio.
Nigde u međunarodnom pravu nećeš naći nekakav zakon po kome je iz političkih, religioznih ili bilo kojih drugih razloga dozvoljeno koristiti pirateriju. Prema tome, taj razlog se može navesti samo proizvoljno. Da si kao razlog naveo "Koristim pirateriju iz seksualnih razloga, zato što mi žena nije dala prethodno veče" to bi imalo istu težinu. Jasnije ?
Citat:
3. Opet si zalutao u 15 vijek. Jednostavno reci "nemoze i tacka", a ovaj zna da to sve moze naci besplatno. Ko ce da me zaustavi? Meni je izbor prilicno jasan.
Pa, ako ti ne smeta da kršiš zakon, sve se može naći "besplatno". Ko će da te zaustavi i da li će neko da te zaustavi je potpuno nebitno za celu priču.
Citat:
5. Kada smatras da je nesto lose valjda ces da protestujes zbog toga, a ne da cutis i trpis. Ako mi se ne svidja sadasnji sistem valjda mogu nesto da uradim povodom toga.
Postoje regularni načini protesta, kao što su mitinzi, lobiranje za promenu zakona, osnivanje političke partije (ili učlanjenje u neku koja ima sličnu ideologiju), borba za vlast i pokušaj ostvarivanja svojih ideja kroz istu. Sa druge strane, postoje neregularni načini koji podrzumavejau kršenje zakona, vandalizam, terorizam, itd. Dakle, ako se tebi ne sviđa to što producenti zarađuju novac na autorskim pravima (iako ni sami autori nemaju problem sa tim), ispravan način bi bio da se učlaniš ili podržiš piratsku partiju, lobiraš preko svojih predstavnika u vlasti da se zakon o autorskim pravima promeni, bojkotuješ producentske kuće tako što nećeš kupovati ni koristiti materijal na koji imaju autorsko pravo, a sigurno nije ispravan način da zakidaš plaćanje i producentima i autorima. Osim naravno ukoliko nisi jedan od onih koji misle da će rušenje sopstvenog glavnog grada i krađa patika iz razbijenih izloga da vrati Kosovo.
Citat:
6. Piraterija jeste krsenje zakona, ali u tome krsenju nema nista lose.
To je tvoja slobodna procena, a zakon se ne može poštovati na osnovu slobodne procene. Isto tako neko može da proceni da nema ništa loše u prolasku kroz crveno, ubistvu, silovanju, utaji poreza... i gde bismo onda stigli kada bi svako poštovao zakon na osnovu svoje slobodne o procene da li je dobro ili loše prekršiti neki zakon.
Citat:
8. Jesi li ti uopste pogledao o cemu se radi ovde. NIN JE SAM SVOJ album postavio besplatno za download. Oni, a ne ja ili bilo ko drugi.
Da, jasno mi je o čemu se tu radi, ali tebi izgleda promiče poenta. Na svetu ima, ne znam ni ja, sigurno preko milion bendova i naprosto je nebitno šta je jedan ili pet bendova uradilo sa svojim albumom. Ako oni imaju autorska prava na svoj album, onda imaju pravo i da ga okače za download besplatno, a ti imaš prava da downloaduješ i koristiš taj materijal. Tu nema ništa sporno. No, to što je NIN okačio svoj album besplatno za download, ne daje ti za pravo da svučeš neki album metalike ili bilo kog drugog benda besplatno. Kapiš ?

I budi siguran da NIN to nije uradio iz nekih viših ciljeva, bez obira šta možda izjavljuju po medijima, već imaju neku svoju prizemnu računicu. Možda su sračunali da će ovim potezom povećati bazu fanova i da će imati više posetioca na koncertima, pa samim tim prodati i više suvenira i da će time zaraditi više nego što bi zaradili prodajom albuma. Možda su se pokačili sa producentima, pa na ovaj način pokušavaju da im na neki način teraju inat. Možda već imaju rasprodatu turneju za godinu dana unapred, pa ih baš briga za siću od prodatih albuma. Nebitno je. Bitno je da, kao što oni imaju prava da okače svoj album za download bespltano, tako drugi bendovi imaju prava da svoj album naplate. A ti imaš prava da svučeš ono što je besplatno i da platiš ono što se plaća. Sve drugo je kršenje zakona.
Marko_L je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Napajanja Garson Osnovne komponente 3982 4.2.2023 17:19


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:00.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com