Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.12.2016, 21:32   #181
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Citat:
bachi kaže: Pregled poruke
To je distribucija specijalno krojena za mazohiste.
Apsoutno netačno i misleading...

Arch je rolling release distribucija namenjena korisnicima koji poseduju određeni (ne nužno i vrhunski) nivo znanja, žele da to znanje povećaju ili da skroje sistem po svom ukusu, a da ne potežu za hardcore metodama kao što je Gentoo.

Jednostavnije rečeno, autori su vam obezbedili osnovu i prateće pakete, odlična uputstva i wiki, a na vama je da od toga napravite nešto - ili instalirate *buntu...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2016, 21:38   #182
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.715
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 908 puta na 671 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

https://www.ostechnix.com/how-to-ins...ux-2016-02-01/

https://www.ostechnix.com/arch-linux...-installation/

Ako ovo nije čist mazohizam, ne znam šta je, ali dobro.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2016, 21:50   #183
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Nije mazohizma, to je step-by-step uputstvo za instalaciju i podešavanje sistema. Ako nema grafički interfejs i mogućnost da se klikne mišem ne znači i da je teško, pogotovo ako ulazite u priču sa određenim predznanjem.
Nikada ne bih predložio Arch nekome ko u životu nije koristio Linux, ali ću svakog ko pokaže interesovanje da širi vidike i nauči osnove operativnog sistema uputiti na Arch baš zato što je svaki korak u instalaciji detaljno objašnjen i odrađen tradicionalnim metodama koje ne sakrivaju (niti olakšavaju) samu proceduru. Ipak, na kraju puta, dobijete upravo ono što ste zaista i hteli, bez dodatnog softvera koji nikada nećete pokrenuti, a stabilno i maksimalno brzo. (moj Arch gazi treću godinu i treću mašinu bez reinstalacije i brži je nego ikada - doduše, to je zbog migracije na SSD )
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2016, 23:28   #184
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Ja sam pre nego sto cu probati Arch o Linuxu znao jako malo, moze se reci nista. Znao sam kako instalirati Ubuntu i kako instalirati programe iz Software Centra. Kada mi je neko rekao prokomentarisi ovu liniju u .confg fajlu ili dodaj ovo sve je to izgledalo konfuzno i odustao sam od Linuxa jedno vreme. Onda se zelja vratila i probao sam odma sa Archom. YouTube na kom ima video upustvo kako i sta instalirati + ArchWiki na kom ima sve do detalja objasnjeno (mada neki delovi nejasni pocetnicima poput mene) + zelja da se nauci sto vise o Linuxu i bice rezultata.
Arch uopste nije komlikovan za instalaciju, samo treba svaku komande citati pazljivo i obracati paznju sta to kucate i lako se skonta. I uopste se ne slazem sa tim da je Arch za one "koji sebi zele da otezaju zivot". To je sistem koji vam omogucava da sami birate sta ce na njemu biti i kako ce izgledati. Slazem se da treba dosta vremena da se nauci, ali zar to i nije cilj? Ja sam znao ostajati i do 4-5 ujutru budan i imao sam zelju da naucim i da predjem na Linux. Ako nemate zelju ne probavajte, ostanite na Windowsu.
Ja sam uz dosta vremena i uz pomoc clanova foruma (puno hvala!; @ColdBoot-u posebno) naucio neku osnovu Linuxa.
Tako da ko god zeli da uci Linux preporucujem Arch. Tu je ova tema u kojoj se moze naci dosta resenja za probleme (koja sam ja imao), a i ako nema pitate pa ce neko pomoci.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2016, 20:47   #185
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Komsija ima racunar sa nekom maticnom plocom koja ima G31 cipset, dva DDR2 slota za RAM memoriju, 775 socket, PCIe slot za graficku i SATA2 prikljucke za hard disk. U njemu se trenutno nalazi GeForce 8400GS, neki intel celeron na 1.8GHz , 1GB rama i neki prastari Maxtor HDD on 120GB. Sve do radi sporo, prvo zbog ram memorije pa onda i zbog samog hard diska. Stavio sam mu Arch, radi to dosta bolje nego XP, ali smo odlucili da ga malo nadogradimo. Ja bi mu tu uzeo neki SSD, 2x2GB RAM i neki Core2Duo ili neki Xeon procesor. Graficka mislim da je solidna s obzirom da se ne igraju igrice. Racunar se koristi za FB igre (slagalica i poker) i one karte sto imaju na XP-u (Spider, FreeCell i Solitaire; to radi na Wine-u) i pogledaju se novine, oglasi i slicno tome. Znaci nista zahtevno. Budzet je nekih 6000, znaci po 2000 za svaki deo (RAM, SSD, CPU). Ja sam kontao nesto ovako:

http://www.kupujemprodajem.com/SSD-I...er_id=97695627

http://www.kupujemprodajem.com/Kings...er_id=79875700

http://www.kupujemprodajem.com/Intel...8024-oglas.htm (ili mozda neki Core2Duo E8500 jer jos nisam siguran da li ploca podrzava ove Xeon)

Sta vi mislite ima li nesto bolje od ovoga za tu plocu? Bitno je da radi brzo i da te igrice na fejsu ne seckaju..
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2016, 12:38   #186
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Mene linux hlebom rani, ali kad pomisim na Arch, odmah mi se prikeenjjja. Od Gentoo i FreeBSD nemam takve nagone, a ljudi kazu da su tezi od Arch. Meni nisu. Izgleda da Arch ima losiju dokumentaciju. Toliko od mene o Archu, odoh u WC.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2016, 18:39   #187
FakeDeath
Član
 
Član od: 22.3.2011.
Lokacija: Geneva, Switzerland
Poruke: 232
Zahvalnice: 61
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Људи треба ми помоћ. Користим већ дуже време Убунту Гноме, прилично осакаћен. Имам велики проблем са драјверима. Писао сам на више страна и овде чак, али нисам решио проблем, па рек'о да пробам поново.

Проблем праве драјвери. Имам AMD A8-4500M са интегрисаном Radeon HD
и R5 M230 дискретну графичку.

Јуче ми се цео систем слешио и немам више снаге да га крпим. Био бих вам веома захвалан кад бисте ми помогли да решим проблем.
Није ми више битна ни дистрибуција, само да ради нормално.
FakeDeath je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.12.2016, 21:28   #188
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Probaj fedoru, trebala bi da ima najnovije drajvere. Isto ima GNOME pa ce ti biti poznato. Ne koristi FRX, catalysti ostale frke, to je prevazidjeno, samo open source drajveri ti trebaju.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
FakeDeath (7.12.2016)
Stara 7.12.2016, 15:24   #189
FakeDeath
Član
 
Član od: 22.3.2011.
Lokacija: Geneva, Switzerland
Poruke: 232
Zahvalnice: 61
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Неће да ми бутује Федору. Када је изаберем у дуал буту курсор блинка.

Изгледа да ми је седмица инсталирана у legacy моду, па ћу поново дићи седмицу у УЕФИ и покушати.
Хвала на савету.
FakeDeath je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2016, 15:54   #190
Marezz
Veteran
 
Član od: 20.10.2008.
Lokacija: Banana drzava | OS: Funtoo GNU+Linux
Poruke: 869
Zahvalnice: 208
Zahvaljeno 97 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Jel ti u gornjem levom uglu blinka "_"? Probaj da otvoris virtualnu konzolu (tty), pritiskom tastera Ctrl+Alt+F2. Tu se uloguj pa proveri sadrzinu /var/log/Xorg.0.log fajla. Ne bi bilo lose da sadrzinu okacis ovde pomocu aplikacije pastebinit (instaliraj je ako vec nije). Komanda "cat /var/log/Xorg.0.log | pastebinit -b http://paste.ubuntu.com" (bez navodnika) pa nam ovde okaci link.
Marezz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Marezz na korisnoj poruci:
FakeDeath (7.12.2016)
Stara 7.12.2016, 16:31   #191
FakeDeath
Član
 
Član od: 22.3.2011.
Lokacija: Geneva, Switzerland
Poruke: 232
Zahvalnice: 61
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

А да не знаш случајно како партицију да поправим. Из Федоре лајв сам случајно кренуо да форматирам Д партицију Виндовса, али сам одмах прекинуо. Мислим да су сви подаци остали, али не могу да им приступим јер јер unformated.
Пусио сам testdisk да ради, међутим партиција велика је 600 ГБ, и врти више од 12 сати, стигао је до 53%.

Блинка у горњем левом. Покушаћу чим повратим податке, па јављам.
FakeDeath je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2016, 17:49   #192
Marezz
Veteran
 
Član od: 20.10.2008.
Lokacija: Banana drzava | OS: Funtoo GNU+Linux
Poruke: 869
Zahvalnice: 208
Zahvaljeno 97 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

To ne znam, jedino da se javi neko strucniji, javi sta si uradio.
Marezz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2016, 12:34   #193
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Probaj fedoru, trebala bi da ima najnovije drajvere. Isto ima GNOME pa ce ti biti poznato. Ne koristi FRX, catalysti ostale frke, to je prevazidjeno, samo open source drajveri ti trebaju.
Na Fedori svakako ne treba koristiti vlasnicke drajvere. Njeni ludacki apdejti ce skrsiti vezu kernela tj X-a sa grafickim drajverom dok si rekao "sta bi". Ako cemo posteno, Fedora takodje spada u distroe ako ne bas za ciste mazohiste a ono za "mazohiste-avanturiste"
Doduse..kada se ne koriste vlasnicki drajveri sa njom zna i dobro da radi u nekim verzijama.

Poslednja ispravka: Laskaris (8.12.2016 u 14:03)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2016, 16:25   #194
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Fedora je platforma za testiranje novotarija koje će, ako zažive, ući u Red Hat Enterprise Linux. Nemoj koristiti Fedoru
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2016, 21:00   #195
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Citat:
FakeDeath kaže: Pregled poruke
А да не знаш случајно како партицију да поправим. Из Федоре лајв сам случајно кренуо да форматирам Д партицију Виндовса, али сам одмах прекинуо. Мислим да су сви подаци остали, али не могу да им приступим јер јер unformated.
Пусио сам testdisk да ради, међутим партиција велика је 600 ГБ, и врти више од 12 сати, стигао је до 53%.

Блинка у горњем левом. Покушаћу чим повратим податке, па јављам.
http://www.extend-partition.com/free...n-manager.html

Ja sam sa ovim programom uspeo da povratim particiju koju sam obrisao greskom. Svi podaci su mi preziveli. Sad ne znam da li se moze vratiti particija i podaci koji su pokusani da se formatiraju.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2016, 2:05   #196
FakeDeath
Član
 
Član od: 22.3.2011.
Lokacija: Geneva, Switzerland
Poruke: 232
Zahvalnice: 61
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Recimo da sam podatke uspeo da vratim.

Elem, na kraju sam sve pretabao, instalirao Win u UEFI modu i onda Fedoru. Radi sada sve bez problema.
Sad sto se Fedore tice, 'bem li ga. Na prvi utisak mi deluje bolje od Ubuntu-a sto se drajvera i fluidnosti tice. No videcu kako se dalje bude ponasala, sta cu i kako cu.
FakeDeath je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2016, 2:22   #197
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Mene zanima ovo. Imam particiju /root od 110GB na koju instaliram Arch. Sam Arch kada se instalira trebalo bi da ima 850MB, i jos kada instaliram LXDE + LXDM oni zauzimaju negde oko 20MB to bi bilo 870MB. Medjutim ja kada odem u /root folder pise mi da mi je slobodno oko 100GB. Sta sad zauzima ovih 9GB? Guglam ali nista ne mogu da nadjem vezano za to, a i iskren da budem ne znam ni sta da kucam. Koji Windows Manager za LXDE? Compton, Comiz, Openbox?

I da sad se setih. Sta je bolja opcija, Arch + LXDE ili Lubutnu? Ne mislim na tezinu instaliranja i slicno tome, to znam. Mislio sam jesu isti po pitanju hardverske zahtevnosti ili je Lubuntu mozda vise Lightweight?
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2016, 4:18   #198
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Prelazak na Linux i prateći problemi

Nijedan DE nije dovoljno lightweight, a istovremeno dovoljno vizuelno dopadljiv, kvalitetan i stabilan. Kao, uostalom, nijedan Linux distro. Iz mog iskustva, Puppy Linux je za starije mašine ali ga XP i dalje jede po svemu. Ubuntu i svi njegovi derivati su ispod haube samo Debi(l)an koncept i ni tu nema ništa zanimljivo. Arch je OS za pre*eravanje čija instalacija traje ravno 15 minuta ali pošto je rolling release, često običan apdejt sistema postane noćna mora pa skine krive stvari ili drajvere i mora reinstall; na wikiju ima samo nekolicina situacija i rješenja, a gomila problema je neodgovorena uprkos "vrlim poznavaocima". Mint ispade najupotrebljivi iako je izgledom, jednostavnošću a i funkcionalnošću "90% windowsolik." Opet i tu dosta zavisi od DE, window managera i gomile stvari koje običnom korisniku uveliko doku*če prije ili kasnije.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.12.2016, 10:02   #199
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Citat:
FakeDeath kaže: Pregled poruke
Sad sto se Fedore tice, 'bem li ga. Na prvi utisak mi deluje bolje od Ubuntu-a sto se drajvera i fluidnosti tice. No videcu kako se dalje bude ponasala, sta cu i kako cu.
Bolje u smislu kojih drajvera?
Ne mogu se uporedjivati winXP i lightweight linux distro. Prvo, winXP sa aktivnim AV programom i npr AMD Control Centrom zauzima vec oko 700 MB RAM dok lagani linux distro zauzima oko 110-130 MB RAM (u 32bit verziji). I funkcionalnost i lepota GUI-ja i kvalitet drajvera i kolicina podrzanih aplikacija su jos uvek svetlosnu godinu na strani windowsa XP (pri cemu ne smatram da je win XP sa modernim browserom i AV programom manje zahtevan od wina 7 pa ne znam zasto bi mu iko dao prednost u odnosu na Sedmicu).
Lubuntu, Xubuntu, Mint XFCE (nesto malo zahtevniji) su, po meni, optimalne lagane distribucije po odnosu hardverske zahtevnosti, funkcionalnosti, sigurne podrske velike zajednice i kvaliteta korisnickog interfejsa uz pet minuta dodatnog posla oko konfiguracije.
Debian LXDE tj XFCE je jos brzi (jer inicijalno dolazi bez dodatnih programa, osim paketa samog okruzenja) ali potrebno je nekih pola sata do sat dodatnog podesavanja i instaliranja programa - sto nije tesko.
Fedora LXDE jeste brza (nije brza od Lubuntua npr a nije toliko utegnuta) a koriscenje vlasnickih drajvera je skoro pa nemoguca misija zbog cestih apdejta ionako vec veoma novih kernela. Naravno, ne mora se raditi apdejt kada sve radi kako treba. Fedora me je oduvek zanimala ali i skoro uvek razocaravala manjim ili vecim bagovima.

Citat:
Koji Windows Manager za LXDE? Compton, Comiz, Openbox?
LXDE okruzenje vec ima Openbox kao windows manager. Compton je kompoziting menadzer a Compiz je zapravo i jedno i drugo. Ako ces da zadrzis LXDE-Openbox, rekao bih da je Compton najbolje resenje ako ti treba i kompoziting menadzer.

Poslednja ispravka: Laskaris (9.12.2016 u 10:31)
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
MasterChief2 (9.12.2016)
Stara 9.12.2016, 11:35   #200
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

OS je postao lakši od standardog aplikativnog softvera. Lako je naći OS koji će raditi na staroj kanti, ali to ne znači mnogo ako na istom tom računaru ne možeš normalno da odgledaš YT video ili otvoriš 3-4 taba u browseru sa malo složenijim sadržajem
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Mts Mix S novi popust i problemi na Telenoru u dual sim Levčanin Provajderi mobilne telefonije - Telenor, Vip, MTS 9 6.2.2015 1:29
Slax - vodič za preživljavanje (Live linux), USB flash-CD laikexpert Slobodni softver 3 29.12.2009 9:50
Hteo bih da pređem na Linux ali... Marezz Slobodni softver 5 6.10.2009 8:57
Puppy vodič za preživljavanje (Live linux) CD-USB flash laikexpert Slobodni softver 26 18.9.2009 0:49
linux i windows kole racunic Slobodni softver 27 6.3.2006 16:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:47.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com