Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Audio softver

Audio softver Programi i alati za obradu zvuka na računaru, softver za puštanje muzike i zvukova, audio kodeci, konvertori

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.4.2007, 17:06   #21
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

@bladerunner
Zvuchnici Altec vaze za sasvim solidne zvuchnike a tek kad su na Creative-u 24 Bit, reprodukcija zvuka je sasvim zadovoljavajuca cak se moze reci i odlichna, e sad ko ima kintu on sebi neka priusti ozvuchenje od 1KW ako moze, ali da bi osetio tu razliku u kvalitetu zvuka to jest da razlikuje nize i vise tonove morao bi dobro da napregne chulo sluha
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.4.2007, 19:53   #22
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

Citat:
Predrag Stankovic kaže: Pregled poruke
@bladerunner
Zvuchnici Altec vaze za sasvim solidne zvuchnike a tek kad su na Creative-u 24 Bit, reprodukcija zvuka je sasvim zadovoljavajuca cak se moze reci i odlichna, e sad ko ima kintu on sebi neka priusti ozvuchenje od 1KW ako moze, ali da bi osetio tu razliku u kvalitetu zvuka to jest da razlikuje nize i vise tonove morao bi dobro da napregne chulo sluha
A ne, prijatelju. Ne možeš tek tako povući razliku između kvalitetne i nekvalitetne reprodukcije zvuka, iz više razloga.

Generalno, ovakve teme po pravilu vode raspravi koja nema kraja jer se sukobljavaju subjektivni utisci slušalaca, a o ukusima (jel'te) ne vredi raspravljati. Zlatno pravilo koje važi u situacijama kada se raspravlja o zvuku (kvalitetu, jačini, tranzijentima, zasićenosti, prostornosti i ostalim "audiofilskim" kriterijumima istog) jeste: "Verujte samo svojim ušima!". Zašto? Zato što je najmerodavniji sudija slušalac, odnosno zvuk koji njemu prija - nebitno da li je u pitanju linija od 100 ili sistem od 20.000 ojra...
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.4.2007, 20:07   #23
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Exclamation Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

Niko ne pominje WMA format? Licno ga koristim za grebovanje preko WMP 11. Mozda zvucim kao n00b ali ja ga nasviram variable bitrate do kraja i mogu reci da mi je to neki vrh za kompjutersku reprodukciju. Razlika u odnosu na MP3 je ocigledna jer mi se cini da previse iskasapi niske i visoke tonove.
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.4.2007, 20:22   #24
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

Citat:
Master Neo kaže: Pregled poruke
A i nesto sam se raspravljao sa nekim likovima, da li je istina da su Mp3 i Divx formati zabranjeni u Americi, ili je to samo jos jedna od lazi?
Da je zabranjen, onda niko ne bi smeo da igra Warcraft III, s obzirom da su sve animacije u igri kompresovane DivX-om 5, a celokupna muzika je u MP3 formatu
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.4.2007, 21:42   #25
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

Citat:
Predrag Stankovic kaže: Pregled poruke
@bladerunner
Zvuchnici Altec vaze za sasvim solidne zvuchnike a tek kad su na Creative-u 24 Bit, reprodukcija zvuka je sasvim zadovoljavajuca cak se moze reci i odlichna, e sad ko ima kintu on sebi neka priusti ozvuchenje od 1KW ako moze, ali da bi osetio tu razliku u kvalitetu zvuka to jest da razlikuje nize i vise tonove morao bi dobro da napregne chulo sluha
Delimicno si u pravu. Oni vaze za bolje zvucnike u klasi "kompjuterskih" (aktivnih) sistema ali ne mogu se porediti ni sa skromnijim audio sistemima (pojacalo+zvucnici). To nema nikakve veze sa snagom. Znam mnogo sistema sa manjom snagom koji sviraju jako lepo i milina ih je slusati... To sto vi niste videli (i culi) ne znaci da ne postoji. Moje licno misljenje o SVIM "kompjuterskim" zvucnim sistemima koja su aktuelna kod nas je jako nizak zato sto sam se naslusao mnogo (i brojcano mnogo) boljih sistema i znam o cemu pricam (a i posedujem jedno kvalitetnije ozvucenje). Porediti kopjuterske aktivne zvucnike sa normalnim zvucnim sistemima je kao porediti MP3 i CD kvalitet.
Citat:
Neuro kaže: Pregled poruke
A ne, prijatelju. Ne možeš tek tako povući razliku između kvalitetne i nekvalitetne reprodukcije zvuka, iz više razloga.

Generalno, ovakve teme po pravilu vode raspravi koja nema kraja jer se sukobljavaju subjektivni utisci slušalaca, a o ukusima (jel'te) ne vredi raspravljati. Zlatno pravilo koje važi u situacijama kada se raspravlja o zvuku (kvalitetu, jačini, tranzijentima, zasićenosti, prostornosti i ostalim "audiofilskim" kriterijumima istog) jeste: "Verujte samo svojim ušima!". Zašto? Zato što je najmerodavniji sudija slušalac, odnosno zvuk koji njemu prija - nebitno da li je u pitanju linija od 100 ili sistem od 20.000 ojra...
Nema tu rasprave bez kraja. Zna se sta je kvalitet a sta ne. Zna se sta je dobra klopa a sta je klopa "s nogu". Zasto ovo pisem? U pravu si delimicno ali si ostao i nedorecen. Pravilo koje si naveo primenjuje se na budzetnije sisteme. Kod "kompjuterskih" zvucnika vazi pravilo "best Buy" za sto manje para dobiti sto vise... NEMOZE se porediti sistem od 100e i od 20.000e. Zabluda. Ko kupuje sistem koji kosta vise od 1000e gleda nijanse i mora da pronadje ono sto mu prija usima (neko voli ostriji i napadniji zvuk (jazz, rock...) dok neko voli meksi i precizniji zvuk (klasika))...

Nemojte porediti babe i zabe.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.4.2007, 23:30   #26
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

Citat:
voodoo_nbgd kaže:
A sada ga Ogg tuče i na tom polju,
I to je bilo nekad, danas AAC standard, odnosno HE-AAC (aka aacPlus) na nizim rateovima tuce sve u rangu od 16-96kbps, i LC-AAC sve od 96-320kbps.

Citat:
oluja kaže:
MP3 je uzasno LOS format audio zapisa nastao da bi se ustedeo prostor a ne zbog kvaliteta.
Gresis, jer MP3 je napravljen tik da bude bolji od MP2, sto i jeste 192MP3 je ekvivalentno 256MP2. Medjutim MP3 ima nekih drugih problema, pa se desava da cak i na 320kbps ne moze da kodira lepo frejmove. Te greske su otklonjene u nasledinku citaj AAC-u, koji je sada ubica, sto se tice kvaliteta. 192 MP3 je u vise slucajeva transparentno ako se koriste dobri encoderi kao sto su Lame i Fraunhofer, Lame @ 192kbps ima ITU ocenu 4.3 od 5, sto znaci da price o losem kvalitetu ne prolaze. AAC kao najbolji ima ocenu 4.8, slediga OGG sa 4.7.

MP3 u sustini i nije tako los, 320kbps MP3 je transparentan (lame i FHG), ko ne veruje neka radi blind test
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.4.2007, 23:57   #27
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

Citat:
Neuro kaže:
Naravno da je kvalitetnija reprodukcija sa audio CD-a. Neuporedivo! Po mom mišljenju jedini kompresioni format koji se može približiti audio CD-u je lossless, čiji se bitrate kreće od 470 do 940kbps.
Totalno netacno i audiofilski, kazem audiofilski, jer znam likove koji nece da cuju rec MP3. Nazalost MP3 se ranije lose proslavio zbog losih implementacija encodera, ranije su samo Blade i Xing, dva najgora encodera bila najkoristenija, i zato svi pljuju po MP3-u. Garantujem da se ne moze osetiti razlika izmedju Audio CD-a i MP3@320kbps na bilo kakvom ozvucenju.

A druga stvar ljudi imaju Placebo efekat i misle da su u pravu, Blind test je cudo.

Iskreno Lossless formate koristim sigurnosti radi. Ipak lepo je znati da imam pesmu koja je pola velicine fajla od originala, a 100% je kao original
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2007, 1:05   #28
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

Citat:
NenadN kaže: Pregled poruke
MP3 u sustini i nije tako los, 320kbps MP3 je transparentan (lame i FHG), ko ne veruje neka radi blind test
I nije tako los? hmmm....
Citat:
NenadN kaže: Pregled poruke
Totalno netacno i audiofilski, kazem audiofilski, jer znam likove koji nece da cuju rec MP3.

Garantujem da se ne moze osetiti razlika izmedju Audio CD-a i MP3@320kbps na bilo kakvom ozvucenju.

A druga stvar ljudi imaju Placebo efekat i misle da su u pravu, Blind test je cudo.

Iskreno Lossless formate koristim sigurnosti radi. Ipak lepo je znati da imam pesmu koja je pola velicine fajla od originala, a 100% je kao original
Audiofili raspravljaju koja je razlika u zvuku ako se upotrebljavaju razliciti kablovi u spajanju pojacala i zvucnika, naravno da ne zele da cuju za MP3. To sto bi pokazao na nekom primeru da je mala razlika izmedju Audio CD-a i MP3@320kbps palo bi u vodu posle duzeg slusanja. Velike su razlike u samim audio CD produkcijama a ne jos i posle kompresovanja gde MORA doci do nekih gubitaka.

Preporuka svima da obidju neki audio show i poslusaju muziku kako treba.

Koristan link: www.hifi-forumi.com

oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2007, 1:27   #29
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
To sto bi pokazao na nekom primeru da je mala razlika izmedju Audio CD-a i MP3@320kbps palo bi u vodu posle duzeg slusanja.
Cekaj, znaci ako ako ti odradis blind test, i ne mozes iz prve da pogodis koji je koji format, i ne mozes da utvrdis koji je zvuk kvalitetniji, po cemu je onda toliko losiji Mp3 format?! To sto dolazi do kompresovanja i gubitka na kvalitetu, je nesto drugo, ali ako je ta razlika toliko ne primetna da ne mozes iz prve da razaznas sta je sta, cemu sve to? Onda mi je svejedno imao ja audio cd muziku, ili mp3 320kbps. Ta razlika se ionako nece cuti na mojim altec zvucnicima. A verovatno je ne bi ni primetio ni na skupljim sistemima posto nisam audiofil. OK, lepo je imati kvalitetan i skup sistem, ali ocigledno je da je razlika izmedju audio cd i mp3 320kbps mala u realnom slusanju, cak i na tim sistemima.
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2007, 1:52   #30
ivke76
Član
 
Član od: 24.5.2006.
Poruke: 306
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 23 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Audiofili raspravljaju koja je razlika u zvuku ako se upotrebljavaju razliciti kablovi u spajanju pojacala i zvucnika, naravno da ne zele da cuju za MP3.
Svaka cast!1000000% tacno
Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Velike su razlike u samim audio CD produkcijama a ne jos i posle kompresovanja gde MORA doci do nekih gubitaka.
takodje apsolutno tacno ali ljudi izgleda ne shvataju da nece razliku cuti ni na 200e komp.zvucnicima,ni na 20k e hi fi sistemima...ali razliku izmedju bugarskog diska i 320kbps enkodovanog lame-om .iole kvalitetniji ("zapadnjacki original") DDD cd na iole kvalitetnom kucnom sistemu (800-1000e) naterace te da brises mp3 od 192kbps pa nadole a i za ove ostale ces razmisljati o dvd-a ne smem ni da mislim
naravno elektronske muzike sa puno basova i jednolicnim ritmom i opsegom (7-8 kanala slicnih "semplova") ce ti zvucati isto i na mp3-ju i na gramofonu i na cd-u i na ipod-u ili bilo cemu
ivke76 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2007, 1:56   #31
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

To i ja pokusavam da kazem da se na standadnim kompjeterskim zvuchnicima bilo koji stereo, 2.1, 5.1 ili 7.1 sistem ne moze osetiti tolika razlika u kvalitetu zvuka izmedju Originala i High bitrate kompresovanog mp3 ili bilo kog drugog formata, tek kad se to preslusa na High Quality ozvuchenju koje je preko 10000e moze da se oseti prava razlika,
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2007, 2:10   #32
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

Citat:
Master Neo kaže: Pregled poruke
Cekaj, znaci ako ako ti odradis blind test, i ne mozes iz prve da pogodis koji je koji format, i ne mozes da utvrdis koji je zvuk kvalitetniji, po cemu je onda toliko losiji Mp3 format?! To sto dolazi do kompresovanja i gubitka na kvalitetu, je nesto drugo, ali ako je ta razlika toliko ne primetna da ne mozes iz prve da razaznas sta je sta, cemu sve to? Onda mi je svejedno imao ja audio cd muziku, ili mp3 320kbps. Ta razlika se ionako nece cuti na mojim altec zvucnicima. A verovatno je ne bi ni primetio ni na skupljim sistemima posto nisam audiofil. OK, lepo je imati kvalitetan i skup sistem, ali ocigledno je da je razlika izmedju audio cd i mp3 320kbps mala u realnom slusanju, cak i na tim sistemima.
Na Altecima verovatno neces osetiti neku razliku i verovatno zbog toga ih ljudi jako vole... Cuju se glasno i na njima skoro sve "dobro" zvuci.
Te fore sa slusanjem vezanih ociju su trk u sustini zato sto se uglavnom koriste lose producirani diskovi koji u startu ne zvuce dobro i sa kompresijom vrlo malo izgube pa je tesko reci razliku. Stvar pada u vodu kada se slusa dobro proucirana muzika koju je tesko kompresovati na bilo koji nacin zato sto je razlika odma "vidljiva" (cujna). Gomila ortaka je dolazila kod mene sa CD-om svoje omiljene grupe da cuje kako to zaista zvuci da bi bila razocarana kad otkrije da se popularna muzika producira tako da se najbolje cuje na jeftinom kasetofonu (srednji cujni opseg) i ne zvuci mnogo kvalitetnije od kompresovane (mp3) verzije. Posle kad poslusamo nesto sto je vrhunski producirano ne mogu da veruju kolika je razlika... Zabluda: CD je CD... Nije bas sve tako jednostavno.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2007, 2:14   #33
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

@oluja

Nisi ti mene, prijatelju, razumeo kako valja. Ja samo kažem da je u bilo kojem sistemu najmerodavniji sudija slušalac. Ako je gameru kojem su prioritet igre sasvim dovoljan Altec XXX, ja to poštujem. Ne mogu reći da on nije u pravu samo zato što ja imam mnogo više kriterijume po pitanju kvaliteta reprodukcije. Zato i kažem da je to rasprava bez kraja i konca, upravo se pozivajući na www.hifi-forumi.com kao aktivan član dotičnog foruma. Baš tamo se mogu pronaći rasprave koje često vode u nedogled, da bi na kraju čovek shvatio da što više oboljeva od audiofilije sve manje sluša muziku, a sve više komponente određenog sistema...

I još nešto. Možda je "blind test" u skorije vreme šarena laža, ali je nekada bio i te kakvo merilo za kvalitet reprodukcije i dokazivanje "moći" hi-fi tehnologije. U stvari, i dan-danas sve zavisi od toga ko sprovodi dotični test...
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2007, 2:20   #34
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

Citat:
Predrag Stankovic kaže: Pregled poruke
To i ja pokusavam da kazem da se na standadnim kompjeterskim zvuchnicima bilo koji stereo, 2.1, 5.1 ili 7.1 sistem ne moze osetiti tolika razlika u kvalitetu zvuka izmedju Originala i High bitrate kompresovanog mp3 ili bilo kog drugog formata, tek kad se to preslusa na High Quality ozvuchenju koje je preko 10000e moze da se oseti prava razlika,
Preterujes. Mozes da kupis pojacalo i zvucnike pocev od 500-600e na kojima se vec cuje razlika. 1000e je vec ozbiljna oprema a preko 2k su bas nijanse u pitanju...

Audiofilsko pravilo 1.
Koliko para toliko muzike.

Audiofilsko pravilo 2.
Uvek cete morati da date mnogo vise para za mnogo manje kvaliteta.


oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2007, 2:23   #35
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.862
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.846 puta na 1.160 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

Citat:
Neuro kaže: Pregled poruke
@oluja Ja samo kažem da je u bilo kojem sistemu najmerodavniji sudija slušalac. Ako je gameru kojem su prioritet igre sasvim dovoljan Altec XXX, ja to poštujem. Ne mogu reći da on nije u pravu samo zato što ja imam mnogo više kriterijume po pitanju kvaliteta reprodukcije.
Ne sporim ja to nego ne mogu da precutim da se prica o MP3 formatu kao kvalittnom u temi koja se zove Najkvalitetniji muzicki format je...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2007, 2:27   #36
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

Citat:
oluja kaže: Pregled poruke
Ne sporim ja to nego ne mogu da precutim da se prica o MP3 formatu kao kvalittnom u temi koja se zove Najkvalitetniji muzicki format je...
Konačno se sporazumesmo...
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2007, 13:13   #37
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

Citat:
Predrag Stankovic kaže: Pregled poruke
@bladerunner
Zvuchnici Altec vaze za sasvim solidne zvuchnike a tek kad su na Creative-u 24 Bit, reprodukcija zvuka je sasvim zadovoljavajuca cak se moze reci i odlichna, e sad ko ima kintu on sebi neka priusti ozvuchenje od 1KW ako moze, ali da bi osetio tu razliku u kvalitetu zvuka to jest da razlikuje nize i vise tonove morao bi dobro da napregne chulo sluha
Koliki su prečnici tih zvučnika? Da li si potpuno siguran da (made in China) Creative-a dovoljno dobro filtrira šum sa magistrale? Da li tvoja ploča dobro filtrira šum sa napajanja računara? Pazi, to što ti ne čuješ ništa od toga, ne znači da ne postoji...
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2007, 13:40   #38
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

Meni je dovoljno to da kad ih pojacham skoro do kraja u velikoj prostoriji, ne primetim nikakav shum i krchenje znachi zvuk ide glatko , e sad ja nisam neki expert u proceni kvaliteta zvuka.
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2007, 18:44   #39
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

Citat:
Master Neo kaže:
Cekaj, znaci ako ako ti odradis blind test, i ne mozes iz prve da pogodis koji je koji format, i ne mozes da utvrdis koji je zvuk kvalitetniji, po cemu je onda toliko losiji Mp3 format?! To sto dolazi do kompresovanja i gubitka na kvalitetu, je nesto drugo, ali ako je ta razlika toliko ne primetna da ne mozes iz prve da razaznas sta je sta, cemu sve to?
Upravo tako, neki ljudi jednostavno odbijaju da rade Blind test, a videli bi da su bili u velikoj zabludi.

Posto vidim da se ovde prica o kvalitetu audio opreme, onda moram da se pohvalim da sam ponosan korinik ovih slusalica u kombinaciji sa Creative Live 5.1 karticom.

Tako da verujem svom sluhu, i ovoj kombinaciji, za maximalan kvalitet uzitka.

Citat:
oluja kaže:
Ne sporim ja to nego ne mogu da precutim da se prica o MP3 formatu kao kvalittnom u temi koja se zove Najkvalitetniji muzicki format je...
Na tvoju veliku zalost MP3 Lame @ 320kbps to jeste, kao i AAC, OGG, FLAC, APE, VW, i ostali dobri encoderi.

[OFFTOPIC]
Skoro sam na nekom Hifi forumu (gde su svi audiofili i strucnaci) moze biti i ovaj www.hifi-forumi.com odnosno koji ste vi naveli, skoro bila tema "MP3 ostecuje zvucnike i mozak", sto je naj gluplja stvar koju sam ikada cuo. Tu se raspravljalo o svemu i svacemu a najvise o tome kako je Joint Stereo najvise poguban u celoj kompresiji. Pa da pojasnim malo

Svi MP3 encoderi danasnice a bogme i AAC/MP4, MP2 i ostali koriste Joint Stereo M/S koji je 100% Lossless process u celoj prici, znaci nema gubitaka u opste, da ovo nije tacno ne bi ga koristili lossless encoderi poput FLAC-a i WavPacka, kao i Monkey Audio-a (APE). Dobri encoderi (Lame, FHG, Nero, Coding Techologies) sami odredjuju da li ce na na frejmu uzeti M/S ili Simple stereo kodiranje, tako Joint Stereo uvek treba ostaviti, AAC u odnosu na MP3 moze da koristi JS/MS na pola frejma sto u stvari velika prednost.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2007, 18:45   #40
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Najkvalitetniji muzicki format je...

Posto postoji jos jedan vid Joint Stereo-a zvan IS (Intesivity Stereo) koji je 100% destruktivan i koristi se na veoma niskom bitrateu tj oko 64-96kbps, da bi poboljsao kvalitet.

Losi encoderi (Xing, Blade) su umesto JS/MS koristili JS/IS za sve bitrateove, pa je tako razlika izmedju originala i 320kbps itekako bila cujna.

Citat:
Neuro kaže:
I još nešto. Možda je "blind test" u skorije vreme šarena laža, ali je nekada bio i te kakvo merilo za kvalitet reprodukcije i dokazivanje "moći" hi-fi tehnologije. U stvari, i dan-danas sve zavisi od toga ko sprovodi dotični test...
Netacno, Blind Test ili ABX Test je danas jedino vazece merilo kvaliteta u audio svetu, sve druge metode su neispravne. Najbolja metoda je slusanje. Nije bitno ko radi test vec da test bude 100% tacan, zato se rade Public Blind testovi, gde moze da ucestuje ko hoce. Ako zaviris malo na www.hydrogenaudio.org forume video bi da tamo ucestvuju raznovrsni developeri raznih standarda i codeca, kao i cesto radjenje public ABX testova, na kome mozes da ucestvujes i da das svoje glasove.

Mnogi ljudi imaju Placebo efekat, i posle radjenja ABX testa, stvari postaju jasnije.

[/OFFTOPIC]
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
muzički format, muzika

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
RAW format kinteC Fotografija 54 14.7.2013 13:06
.rm format i titl McNAIR Video/TV softver 3 21.12.2008 2:02
A3 format u Officeu 2007 ucitelj paracin Aplikativni softver 11 19.4.2008 19:46
Format titla za DVD? alendin Nosači podataka 11 26.9.2007 18:30
Programi za generisanje pejzaža ATI` Grafički softver i radovi 7 30.9.2006 0:45


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:06.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com