Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.5.2014, 23:10   #101
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

Људи, ја сам написао како користим Виндоуз из личног вишегодишњег позитивног искуства. И веома сам озбиљан корисник овог ОС. Ви мислите да је једини исправан начин да се Вин ХР користи онако како ви користите, а ја кажем да није тако из личног искуства. Некима је толико испран мозак да још исмевају оно што пишем. Таквим понашањем само показују колико су неозбиљни. Ја нисам рекао да је ваш начин коришћења система погрешан, него да је сувишан и да ће ХР са СП2 радити брзо, стабилно и сигурно и без апдејтова. Поновићу сада још једном, јер сам детаљније о овоме писао на некој теми у Линукс форуму и после овога стварно више не желим да понављам ово, јер вама изгледа не вреди говорити.
Годинама сам користио Вин98 (на старијој машини) и ХР.
Вин ХР највише користим са сервис паком два (понекад и са сервис паком три), и без икаквих накнадних апдејтова. ХР сам, као што сам то писао „лајтовао“ са програмом НЛите и избацио из система све што ми није потребно, тако да сам око 4 пута смањио инсталациону верзију, а око 3 пута систем мање заузима кад се инсталира од оригинала. Погасио сам и разне сувишне сервисе који су остали у систему (у ХР који није лајтован се може без проблема искључити око 50 сервиса који су сувишни). Фајервол (не виндоузов) сам користио увек кад је рачунар повезан на мрежу, а антивирус програме само повремено (у просеку једном месечно) да проверим нове програме које сам преузео са мреже. Доста пута, тј. кад сам сматрао да је то потребно сам поново инсталирао систем (треба ми око 3 минута да инсталирам систем са пратећим програмима и свим подешавањима у систему и програмима, јер то радим са програмом Нортон Гоуст). На овај начин ако је можда некад и било вируса у систему су били уништени. Систем ми је увек био брз и стабилан и никад нисам имао проблем са вирусима. Све ми је у систему и програмима које користим подешено под конац, све ми не на дохват руке, и све за шта ми је рачунар потребан ми ради одлично. Нема потребе да искључујем Аутоматик апдејтс зато што уопште немам ту опцију у систему, јер сам је избацио, као и систем ресторе јер та два сервиса прилично успоравају систем.
А ви користите систем како оћете, ваша ствар, али није лепо да тврдите да је погрешно или да омаловажавате или исмевате неког ко ради другачије од вас. Посебно ако из личног опита и искуства тврдим да без икаквих проблема годинама овако користим систем.

Опростите ако сам увредио неког и поздрав

Poslednja ispravka: Боле (28.5.2014 u 23:19)
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.5.2014, 23:26   #102
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
Ја нисам рекао да је ваш начин коришћења система погрешан, него да је сувишан и да ће ХР радити брзо, стабилно и сигурно и без апдејтова.

Вин ХР највише користим са сервис паком два (понекад и са сервис паком три), и без икаквих накнадних апдејтова.
A service pack-ovi su ništa drugo nego kumulativni paketi sa apsolutno svim zakrpama koje su objavljene do tada Budi muško pa koristi goli WinXP bez ijednog jedinog update-a (i service pack-a) pa da vidim da li ćeš istu pesmu pevati
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.5.2014, 23:38   #103
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
A service pack-ovi su ništa drugo nego kumulativni paketi sa apsolutno svim zakrpama koje su objavljene do tada Budi muško pa koristi goli WinXP bez ijednog jedinog update-a (i service pack-a) pa da vidim da li ćeš istu pesmu pevati
Kad smo već kod toga, mislim da je WIndows 7 prekinuo taj niz sudeći po broju žalopojki na 7 RTM, 8 RTM i 8.1 RTM u odnosu na Vista RTM, XP RTM i unazad.


BTW i Linux distribucije i Mac OS X se apdejtuju iz istih razloga kao i Windows.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.5.2014, 23:39   #104
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

Citat:
neutrino kaže: Pregled poruke
a service pack-ovi su ništa drugo nego kumulativni paketi sa apsolutno svim zakrpama koje su objavljene do tada Budi muško pa koristi goli winxp bez ijednog jedinog update-a (i service pack-a) pa da vidim da li ćeš istu pesmu pevati :d
Исправио сам то, али си ти пре тога цитирао.

...и да ће ХР са СП2 радити брзо, стабилно и сигурно и без апдејтова.
ХР СП2 може без проблема да се користи без даљих апдејтова и да је довољан ХР sp 2. То сам хтео рећи.

А сигурно нећу користити ХР без СП јер је то проблематично. Мени је битно да користим нешто што ради како треба. Пробао сам и СП3 и не видим неку разлику у односу на СП2.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.5.2014, 23:41   #105
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.408
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

Ah, pa ti koristis Norton Ghost.
Pa zato te i bas briga za zastitu.

Sj**** sistem (da prostis), i eto odma stare kopije spremene za rad.
Jos ako nista bitno ne cuvas na komjuteru puna kapa.
player1 je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.5.2014, 23:42   #106
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
Исправио сам то, али си ти пре тога цитирао.

...и да ће ХР са СП2 радити брзо, стабилно и сигурно и без апдејтова.
ХР СП2 може без проблема да се користи без даљих апдејтова. То сам хтео рећи.
A šta ako instaliraš Skype?
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2014, 0:17   #107
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Re: WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
ah, pa ti koristis norton ghost.
Pa zato te i bas briga za zastitu.

Sj**** sistem (da prostis), i eto odma stare kopije spremene za rad.
Jos ako nista bitno ne cuvas na komjuteru puna kapa.
Да, чување позиције свеже инсталираног система и пратећих програма са Нортон гостом је много корисна ствар. Више од 10 година примењујем то.
Па на c: партицији ми је само систем и инсталирани програми (све укупно заузима мање од 1 ГБ, а партиција је око 10 ГБ), тако да немам ту ништа да изгубим.
А зар ви не користите Нортон гост? Не знам што би на истој машини инсталирао систем више пута, и правио себи толико посла, кад је доста да то урадим једном и после само враћам позицију кад год пожелим, и за 5 минута имаш свеже инсталирано и подешено све.

Citat:
sass drake kaže: Pregled poruke
a šta ako instaliraš skype?
Скајп 4.2 ради одлично.

Poslednja ispravka: Боле (29.5.2014 u 1:38)
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2014, 12:36   #108
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

Citat:
mvasic kaže: Pregled poruke
Glavna stvar je da je svakom novom verzijom operativnog sistema, sam sistem radio bolje, brze, stabilnije.
Medjutim, ne bih zeleo da neko, od manje iskusnih clanova foruma, pomisli da je u redu ostaviti OS u "as is" stanju. Jednostavno nije.
Prva recenica, nazalost, nije uvek tacna. I sam imam iskustva sa masom operativnih sistema decenijama vec, i, bar kada je Majkrosoft u pitanju, novije zaista ne znaci uvek i bolje. Majkrosoftu treba prava konkurencija na polju operativnih sistema za desktop i notebook racunare - tada ce im doci iz d.. u glavu da treba da naprave nesto funkcionalnije i brze. Ovako, oni su sami sebi konkurent i idu sistemom ciklicnog izdavanja dobrih operativnih sistema (svaki drugi je dobar) da bi maksimirali profit a uvek kao "poboljsavali" svoje proizvode da bi zadrzali privid uzlaznog trenda a zapravo je trend opadajuci ili se, u najboljem slucaju, radi o stagnaciji. Programe koje su kupili od nezavisnih kuca su zapravo skoro uvek solidno pogorsali u smislu ergonomicnosti i potrosnje resursa. Eklatantni primer: Skajp. Kada uporedim nove verzije sa npr verzijom 3.8 ili 4.2 to je nebo i zemlja koliko su stare verzije bolje Isto vazi i za Android verzije - do verzije 3.2 Skajp ima funkcionalan intefejs, od verzije 4 je to mnogo losije i nekako kilavo. Uvideli su svu kolicinu bloata kojima su nafilovali solidnu Sedmicu pa su izbacili "olaksanu" Osmicu ali su joj dodelili onaj budjavi Metro koji vecina ne moze ocima da vidi. Funkcionalni i brzi GUI windowsa XP Sedmica sa svim onim sarenisem moze samo da sanja - da, dosta toga se moze iskljuciti ali je menadzment boja u Sedmici zapravo uzasan - previse je "hard coded" dodeljenih boja (za npr izabran element u fajl menadzeru). ta ruznjikava svetlo plava boja se ne moze "tek tako" promeniti promenom teme. Vreme podizanja Sedmice je jednostavno predugo bez SSD-a. Koliko god da je "osisam" uvek je sporija od "neosisanog" XP-a i to na novijem hardveru.

Ipak, Sedmica se odlicno skalira i dobar je operativni sistem, tu nema spora. Ono sto zabrinjava je tendencija Majkrosofta ka nepotrebnom bloatu i sve losijem grafickom upravljackom interfejsu. Jedina zaista dobra stvar GUI-ja u Sedmici je taskbar koji je brz i funkcionalan, cak i bolji od onoga u XP-u.
Sto se apdejta tice: smatram da ih treba instalirati ali mogu da potvrdim da iskusniji korisnici i sa po dve ili cak tri godine neaktuelizovanim operativnim sistemom (win XP) mogu sasvim bezbedno da ih koriste bez ikakvih problema, neki pazljiviji cak i bez rezistentnog AV programa. To naravno nije preporuka da se OS ne aktuelizuje ili AV zastita ne koristi.
Slicno vazi i za linux - jedna moja poznanica (profesija programer) i danas koristi Mint 8 bez i najmanjeg problemcica. I pored svih nastojanja da je ubedim da akuelizuje sistem nema sanse da to ucini Nece zenska, kaze "radi sve" pa joj se "ne cima".
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2014, 12:41   #109
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
Скајп 4.2 ради одлично.
Ovo je zaista tacno - i sam sam se vratio na tu verziju (poslednja verzija 4). Sve super radi bez ikakvih problema i na XP i Sedmici. Intefejs svetlosnu godinu bolji od novijih verzija, potrosnja resursa osetno niza.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2014, 13:14   #110
Leon da Vinci
Član
 
Član od: 12.1.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 66 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Ovo je zaista tacno - i sam sam se vratio na tu verziju (poslednja verzija 4). Sve super radi bez ikakvih problema i na XP i Sedmici. Intefejs svetlosnu godinu bolji od novijih verzija, potrosnja resursa osetno niza.
A takodje nema problema sa nekim web kamerama na lap-topovima.
Leon da Vinci je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2014, 13:19   #111
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

Citat:
Laskaris kaže:
Skajp. Kada uporedim nove verzije sa npr verzijom 3.8 ili 4.2 to je nebo i zemlja koliko su stare verzije bolje

Ovo je zaista tacno - i sam sam se vratio na tu verziju (poslednja verzija 4). Sve super radi bez ikakvih problema i na XP i Sedmici. Intefejs svetlosnu godinu bolji od novijih verzija, potrosnja resursa osetno niza.
И верзија 3.8 и 4.2 су одличне, на страници oldapps.com највише људи каже да су ово најбоље верзије Скајпа. Само у задње време код мене верзија 3.8 неће да прикаже камеру саговорника, а на 4.2 одлично ради. Ја немам камеру и ретко кад гледам неког преко камере, али кад оћу да видим неког треба ми верзија 4.2. Да ли код тебе верзија 3.8 приказује камеру? Мислим да то има везе са верзијама скајпа које користе саговорници. 3.8 је приказивала камеру која је долазила са верзија 5, а изгледа да се не уклапа нешто са верзијама 6.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2014, 13:31   #112
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

Prikazivala je (nemam pojma koje su verzije Skajpa oni imali) ali sam ipak hteo poslednju verziju koja je izasla pre nego sto ih je preuzeo Majkrosoft pa sam zato na 4.2.

Poslednja ispravka: Laskaris (29.5.2014 u 14:26) Razlog: verzije skajpa sagovornika
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2014, 13:37   #113
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

Citat:
Боле kaže: Pregled poruke
Људи, ја сам написао како користим Виндоуз из личног вишегодишњег позитивног искуства. И веома сам озбиљан корисник овог ОС. Ви мислите да је једини исправан начин да се Вин ХР користи онако како ви користите, а ја кажем да није тако из личног искуства. Некима је толико испран мозак да још исмевају оно што пишем. Таквим понашањем само показују колико су неозбиљни. Ја нисам рекао да је ваш начин коришћења система погрешан, него да је сувишан и да ће ХР са СП2 радити брзо, стабилно и сигурно и без апдејтова. Поновићу сада још једном, јер сам детаљније о овоме писао на некој теми у Линукс форуму и после овога стварно више не желим да понављам ово, јер вама изгледа не вреди говорити.
Годинама сам користио Вин98 (на старијој машини) и ХР.
Вин ХР највише користим са сервис паком два (понекад и са сервис паком три), и без икаквих накнадних апдејтова. ХР сам, као што сам то писао „лајтовао“ са програмом НЛите и избацио из система све што ми није потребно, тако да сам око 4 пута смањио инсталациону верзију, а око 3 пута систем мање заузима кад се инсталира од оригинала. Погасио сам и разне сувишне сервисе који су остали у систему (у ХР који није лајтован се може без проблема искључити око 50 сервиса који су сувишни). Фајервол (не виндоузов) сам користио увек кад је рачунар повезан на мрежу, а антивирус програме само повремено (у просеку једном месечно) да проверим нове програме које сам преузео са мреже. Доста пута, тј. кад сам сматрао да је то потребно сам поново инсталирао систем (треба ми око 3 минута да инсталирам систем са пратећим програмима и свим подешавањима у систему и програмима, јер то радим са програмом Нортон Гоуст). На овај начин ако је можда некад и било вируса у систему су били уништени. Систем ми је увек био брз и стабилан и никад нисам имао проблем са вирусима. Све ми је у систему и програмима које користим подешено под конац, све ми не на дохват руке, и све за шта ми је рачунар потребан ми ради одлично. Нема потребе да искључујем Аутоматик апдејтс зато што уопште немам ту опцију у систему, јер сам је избацио, као и систем ресторе јер та два сервиса прилично успоравају систем.
А ви користите систем како оћете, ваша ствар, али није лепо да тврдите да је погрешно или да омаловажавате или исмевате неког ко ради другачије од вас. Посебно ако из личног опита и искуства тврдим да без икаквих проблема годинама овако користим систем.

Опростите ако сам увредио неког и поздрав
Ja nemam nameru da te ismevam. Mislim da poznajem Win platformu malo bolje nego ti. Imam i neki MCSE sertifikat. 15-ak godina odrzavanja i implementiranja Win platforme kucnim i poslovnim korisnicima. Instalirao sam i pojedinacne sisteme, i mreze (najveca je imala 20ak racunara, Win 2008 na serveru i XP na korisnickim racunarima). Ovo sam napisao cisto da vidis da imam malo vise znanja i iskustva, verujem da ima ovde ljudi koji poznaju Win platformu daleko bolje od mene. Niko mi nije ispirao mozak. Ucio sam (i naucio, i dalje ucim) kako Win platforma radi. Ne sa kojekakvih sajtova i foruma, nego preko Microsoft-ovog programa za sticanje sertifikata. Gde i kako si stekao znanje koje posedujes?

Tvrdis da sistem ne treba update-ovati, a s druge strane stavljas upravo te update-ove. Service Pack 2 i Service Pack 3 su kolekcija update-ova koji su izasli za XP u periodu koji je prethodio tim Service Pack-ovima. Nista vise. Ono sto ti izbegavas da uradis kroz Automatic Updates, uradio si sa SP. Nema razlike.

Automatic Updates ne usporava sistem. Automatic Updates ima samo dva zadatka koja obavlja. Povezivanje na internet (provera i download novih patch-eva) i instalacija novih patch-eva. Ova dva zadatka mogu da uspore brzinu konekcije, i rad hard diska za vreme (i samo za vreme) instalacije. Ne usporavaju ceo sistem. Da bi se ova dva usporenja izbegla, pribegava se podesavanju vremena kada se koji od ova dva zadataka izvrsava (na primer: provera i instalacija u 2 ujutru, kada nikog nema u kancelariji).

Sa nLite-om si pogasio suvisne servise. Kako si dosao do toga koje servise je bezbedno ugasiti? Koji servisi jesu, a koji nisu medjuzavisni? Da se razumemo, slazem se da masa ljudi koristi nLite, da su maksimalno zadovljni, da nisu imali problema i tako dalje. Medjutim, licno ne volim da koristim (niti preporucujem) nelicencirana third pary resenja za odrzavanje proprietary sistema.

Ja se najvise plasim korisnika koji nikad nisu imali problema s virusima. Kada vidim takvu tvrdnju, prva pomisao mi je da je korisnikov sistem zastite (ma koji bio, firewall, av...) propustio da registruje nesto. Sto je u vecini slucajeva tacno. Malware-a ima uzasno mnogo. Ne postoji, iole napredniji, korisnik koji nije zakacio nesto. Ljudi se cesto iznenade, kada im pretrazim racunar malo dubljim skenom.

Reinstalacija sistema je najneisplativiji nacin odrzavanja sistema. Ako cemo da je radimo pravilno (da budemo sigurni), mora ceo sistem da se obrise. I C, i D, i E, i X... particija. Nije tesko napisati software koji prepoznaje broj particija na sistemu, i kopira se na iste. Zatim treba ponovo instalirati sav software koji je obrisan, pa vratiti fajlove iz backup-a. Reinstalacija sistema je, apsolutno, poslednji potez koji se radi kod ciscenja sistema, i ne treba ga raditi bez preke potrebe.

Zbog cega ne bih koristio AV? Ne postoji ni jedan, jedini razlog da se ne koristi aktivni AV. Navedi mi bar jedan. Nije problem sto ugrozavas svoj sistem, nego ugrozavas i korisnike koji saradjuju s tobom.

Da ponovim, stvarno nemam nameru da te omalovazavam. Ali smatram da moram da ukazem na stvari koje su pogresne u tvom pristupu. A dosta njih jeste pogresno. Postujem tvoje pravo da koristis svoj sistem kako ti se svidja, i kako ti odgovara. Samo zelim da manje iskusni korisnici, koji posecuju ovaj forum, vide gde su greske u takvom pristupu.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2014, 13:42   #114
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Uvideli su svu kolicinu bloata kojima su nafilovali solidnu Sedmicu pa su izbacili "olaksanu" Osmicu ali su joj dodelili onaj budjavi Metro koji vecina ne moze ocima da vidi. Funkcionalni i brzi GUI windowsa XP Sedmica sa svim onim sarenisem moze samo da sanja - da, dosta toga se moze iskljuciti ali je menadzment boja u Sedmici zapravo uzasan - previse je "hard coded" dodeljenih boja (za npr izabran element u fajl menadzeru). ta ruznjikava svetlo plava boja se ne moze "tek tako" promeniti promenom teme. Vreme podizanja Sedmice je jednostavno predugo bez SSD-a. Koliko god da je "osisam" uvek je sporija od "neosisanog" XP-a i to na novijem hardveru.
Vidis, a meni je Metro sasvim funkcionalan. Na laptopu imam osmicu, i istom brzinom se krecem kroz osmicu, koliko i kroz sedmicu. Jedini razlog zasto nisam i na desktopu presao na 8 je neki custom made software za koji znam da radi na 7, a nisam siguran za 8, a na 8 nemam hardware, koji taj software mora da tera.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2014, 15:22   #115
yhaker
Veteran
 
Član od: 29.10.2008.
Poruke: 807
Zahvalnice: 241
Zahvaljeno 77 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

Zasto bi koristio XP pored Linux-a,ili raspalu 8-icu pored 7-ice???
yhaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2014, 15:30   #116
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

Citat:
mvasic kaže:
Ucio sam (i naucio, i dalje ucim) kako Win platforma radi. Ne sa kojekakvih sajtova i foruma, nego preko Microsoft-ovog programa za sticanje sertifikata. Gde i kako si stekao znanje koje posedujes?
Научио сам највише личном праксом, а кад ме је занимало нешто ново што не знам и кад нешто нисам знао да урадим питао сам за савет оне који знају или сам тражио решења на интернету. Тај Микрософтов сертификат за мене није никакво мерило. Зар ти мислиш да је неко ко има тај серификат стручнији од оних што га немају? Знам доста људи који имају сертификате, а они су исто приучени, и знају само неке основе. На тим како их ти називаш „којекаквим сајтовима и форумима“ долази доста људи који су много стручнији од тих који су стекли микрософтов сертификат.

Citat:
mvasic kaže:
Tvrdis da sistem ne treba update-ovati, a s druge strane stavljas upravo te update-ove. Service Pack 2 i Service Pack 3 su kolekcija update-ova koji su izasli za XP u periodu koji je prethodio tim Service Pack-ovima. Nista vise. Ono sto ti izbegavas da uradis kroz Automatic Updates, uradio si sa SP. Nema razlike.
Тврдим да ХР SP2 нема потребе даље апдејтовати, јер је довољно добар, што сам и практично проверио. Наравно да знам да су сервис пакови колекција апдејтова који су дотад изашли. Шта ћу, не волим опцију Аутоматик апдејтс, зато сам је и избацио са НЛите. Ја нисам ни SP2 инсталирао посебно, него имам верзије ХР са интегрисаним SP2 и SP3 уз помоћ НЛите.

Citat:
mvasic kaže:
Sa nLite-om si pogasio suvisne servise. Kako si dosao do toga koje servise je bezbedno ugasiti? Koji servisi jesu, a koji nisu medjuzavisni? Da se razumemo, slazem se da masa ljudi koristi nLite, da su maksimalno zadovljni, da nisu imali problema i tako dalje. Medjutim, licno ne volim da koristim (niti preporucujem) nelicencirana third pary resenja za odrzavanje proprietary sistema.
Видиш, са овим што си написао си показао да у овој области рада са Виндоузом ниси довољно стручан. Са НЛите нисам погасио него избацио компоненте из система. Сервиси се гасе или пале кад се инсталира систем у Административни алати - Услуге. У НЛите имаш детаљна објашњења и упозорења шта је безбедно избацити из система, а шта није, и шта је зависно од чега. Немој ми само рећи да мислиш да неко ко је програмирао тако моћан алат као што је НЛите није стручан да зна шта се сме избацити из система, а шта не? И у програму НЛите сам научио доста о Виндоуз оперативном систему. А и што се тиче гашења сервиса, на форумима се могу наћи детаљна упутства људи са знањем и опитним искуством, где ти детаљно кажу шта који сервис ради и да ли га је безбедно угасити. Ако сервис ради нешто што кориснику није потребно, наравно да га је безбедно угасити. Као што рекох, у ХР (који није лајтован) се може слободно угасити око 50 сервиса. Ако их погасиш, и годинама користиш тако систем без проблема, значи да може тако.

Citat:
mvasic kaže:
Ja se najvise plasim korisnika koji nikad nisu imali problema s virusima. Kada vidim takvu tvrdnju, prva pomisao mi je da je korisnikov sistem zastite (ma koji bio, firewall, av...) propustio da registruje nesto. Sto je u vecini slucajeva tacno. Malware-a ima uzasno mnogo. Ne postoji, iole napredniji, korisnik koji nije zakacio nesto. Ljudi se cesto iznenade, kada im pretrazim racunar malo dubljim skenom.

Reinstalacija sistema je najneisplativiji nacin odrzavanja sistema. Ako cemo da je radimo pravilno (da budemo sigurni), mora ceo sistem da se obrise. I C, i D, i E, i X... particija. Nije tesko napisati software koji prepoznaje broj particija na sistemu, i kopira se na iste. Zatim treba ponovo instalirati sav software koji je obrisan, pa vratiti fajlove iz backup-a. Reinstalacija sistema je, apsolutno, poslednji potez koji se radi kod ciscenja sistema, i ne treba ga raditi bez preke potrebe.

Zbog cega ne bih koristio AV? Ne postoji ni jedan, jedini razlog da se ne koristi aktivni AV. Navedi mi bar jedan. Nije problem sto ugrozavas svoj sistem, nego ugrozavas i korisnike koji saradjuju s tobom.
Рекох како реинсталирам систем. То урадим за неколико минута. И волим да кад год сматрам да је то згодно за 3-5 минута да имам свеже инсталиран систем.

За мене је повремено „реинсталирање система“ са Нортон гостом, коришћење прегледача који није Интернет експлорер, и наравно пажња које странице посећујем на интернету довољно добра заштита од вируса и не треба ми други начин. Проверавао сам хард диск доста пута и никад нисам налазио вирусе осим у архивама неких програма или игара које сам преузео (то су били углавном crack-ови, а дешавало се да су наводно и неки exe фајлови црви). Таквих вируса сам нашао око 20 за све ове године.

Citat:
mvasic kaže:
Da ponovim, stvarno nemam nameru da te omalovazavam. Ali smatram da moram da ukazem na stvari koje su pogresne u tvom pristupu. A dosta njih jeste pogresno. Postujem tvoje pravo da koristis svoj sistem kako ti se svidja, i kako ti odgovara. Samo zelim da manje iskusni korisnici, koji posecuju ovaj forum, vide gde su greske u takvom pristupu.
Ја сматрам да је начин који ја примењујем исправан, јер годинама тако радим без иједног проблема, и ваљда знам шта радим. Ја не кажем да је твој начин рада погрешан, али је погрешно то што ти гледаш само на један начин и мислиш да је та могућност коју ти и већина примењујете једина могућа и једина исправна, а ја ти кажем да није тако. Што се тиче знања, сигуран сам да и ти и ја имамо још пуно тога да учимо. Зато ови форуми треба и да служе, да би размењивали искуства, и научили једни од других нешто. А мање искусни корисници нека сами одлуче како ће да користе рачунар. А не видим ништа лоше примене начин који сам написао, јер ако ја нисам имао проблема, не знам што би други имали.
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2014, 18:12   #117
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

Poenta kod sticanja MCSE je da prodjes kroz kurs koji je organizovan po MS standardima. Valjda MS zna sta su turili u sistem? (iskreno se nadam )

Nije mi namera da se "sirim" sa svojim sertifikatima. Hocu da pokazem da moje tvrdnje stoje na, koliko toliko, dokumentovanoj osnovi. Licno biram da verujem MS predavacima (kada je u pitanju njihova platforma) nego mvasicu, Boletu, superhackeru... sa xyz.com foruma. Jednostavno, nemoguce je proceniti nivo znanja pojedinih clanova kojekakvih foruma (u to ukljucujem i sebe).

Uporno tvrdis da si ti sve proverio, da kod tebe sve radi. Da je tvoje znanje dovoljno da procenis efikasnost nekog sistema. Koliko si sistema podigao? Koliko puta? Na koliko razlicitih konfiguracija? Sa kakvim zahtevima korisnika? Na osnovu onoga sto si do sada napisao, meni se cini nedovoljan broj puta, da mozes da tvrdis da je to sto radis apsolutno ispravno (pri tome mislim na izbegavanje update-a Win XP operativnog sistema).

Tvrdis da sam nestrucan jer sam rekao da si s nLite-om iskljucio servise, a ne izbacio komponente. Da preformulisem, ne bih dopustio da third party software dira u proprietary sistem. Proprietary sistem je zatvoren sistem, ciji elementi (da objedinimo servise, komponente, datoteke... ok?) nisu dostupni javnosti na uvid. Suprotno od open software-a. Ja, licno, ne verujem third party resenjima koja rade na proprietary opreativnim sistemima. Odnosno, koji mi uklanjaju delove operativnog sistema. Ti mislis da ljudima koji su radili nLite treba verovati. Da se razumemo, slazem se da program radi, da ga masa ljudi koristi, ali poenta je ako oni pogrese nesto (prihvatam da je mala verovatnoca za tako nesto) ode sistem u tri lepe, a verovatnoca za nalazenje, dokumentovanog, resenja pada u vodu.

Sto se tice paznje koju posvecujes sajtovima koje posecujes, to ne znaci nista. Da hocu da distribuiram maliciozan program, prvo bih ubacio skriptu na neki fin, pristojan i fino posecen sajt.
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2014, 18:23   #118
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

Citat:
mvasic kaže: Pregled poruke

Sto se tice paznje koju posvecujes sajtovima koje posecujes, to ne znaci nista. Da hocu da distribuiram maliciozan program, prvo bih ubacio skriptu na neki fin, pristojan i fino posecen sajt.

Blackhole ili neki drugi exploit kit. Što je najgore, broj legitimnih sajtova koji ovo zapate je ogroman.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.5.2014, 19:03   #119
Sasa012
Član
 
Član od: 14.4.2011.
Poruke: 149
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 58 puta na 35 poruka
Određen forumom Re: WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

Citat:
Sass Drake kaže: Pregled poruke
A šta ako instaliraš Skype?
Poslednja verzija koja radi na xp sp2 je 6.0.0.120.Iskljuci se automatska nadogradnja i radi sve fino.
Sasa012 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2014, 2:23   #120
orange47
Starosedelac
 
Član od: 19.10.2011.
Lokacija: daleko od idealnog..
Poruke: 1.689
Zahvalnice: 107
Zahvaljeno 244 puta na 226 poruka
Određen forumom Re: WinXP - prestanak podrške od strane Microsofta

ja nisam verovao u patch-eve dok se nije pojavio Conficker. od tad updateujem svaki OS koji mogu.
orange47 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem oko oznaka HDD-ova od strane XP-a freeminder Nosači podataka 2 17.1.2011 23:30
Svet Kompjutera je dobio upozorenje od BulmaSofta Branislav Gavric Forum o forumu 267 25.6.2009 21:44
Pomoć od strane nekoga ko ZNA jagged ŠDK - Grafika 8 21.7.2008 0:36
Idiotizam od strane telekoma Srbije!!!! matke Brbljaonica 40 29.10.2007 15:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:56.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com