Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.2.2013, 15:13   #1
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Zamena WiFi kartice u laptopu

Nedavno sam hteo da zamenim WiFi PCI-E karticu u jednom laptopu zbog toga sto nije dobro podrzavala WPA2 standard na Win7 konfiguraciji. Uzmem karticu iz drugog laptopa, prebacim... nece. Uzmem zatim ovu "problematicnu" karticu i prebacim u drugi laptop, nece ni ona! Vratim kartice u njihove originalne racunare, obe rade!

Posle toga uzmem jos 2 laptopa i pokusam sa njihovim WiFi kartama, opet ne moze. Jedino jedan put u HP laptopu dobijam posle paljenja racunara komentar da "Wireless karta ne odgovara ovom racunaru".

Za divno cudo, nisam imao takvih problema pre jedno 7-8 godina kada sam ugradjivao kartice u laptopove koji ih prethodno nisu imali.

Stvarno nisam znao da ovakvi problemi mogu da postoje pa postavljam pitanje ljudima koji su imali slicne probleme da se podele sa drugima. Da li je zamena WiFi kartica u laptopovima moguca i ako jeste, na koji nacin?
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.2.2013, 16:23   #2
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Zamena WiFi kartice u laptopu

Skuplji laptopovi pogotovo HP i Dell, u sklopu BIOS-a imaju takozvane White List sa hardverom koji podržavaju, I ništa što je van tih belih listi neće da rdadi.

Ako je u pitanju neki HP ili Dell, probaj ili sa Intel ili Brodkom karticama one obično pasuju bez problema u te dve marke.

Uzgred koji je laptop u pitanju?
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.2.2013, 16:33   #3
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Zamena WiFi kartice u laptopu

Konkretni laptop zbog koga sam i dosao u ovakvu situaciju je FS Amilo 2528 sa VIA cipsetom za WiFi. Medjutim, kada sam njegovu karticu prebacio u Toshibu A100, nije htela da radi, kao sto nije htela kartica iz Toshibe u FS-u. Zatim su dosli na red HP-ovi (Intel WiFi) i jedan Acer sa Atheros Chipsetom. Ni jednu od navedenih kartica Amilo nije hteo da vidi. Posle je dosla na red jos jedna WiFi kartica sa VIA cipsetom ali opet bez rezultata....

Da budem iskren, malo sam shockiran sa ovim sto sam video posto nikada nista slicno nisam cuo od bilo koga.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 2:20   #4
Aleksic01
Veteran
 
Član od: 6.8.2010.
Poruke: 555
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 118 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Zamena WiFi kartice u laptopu

ako imas problem sa kompitabilnoscu wireless kartice jedno od resenja je usb wireless card plus ces dobiti jaci signal :

npr: http://store.linksys.com/viewproduct...FZHbzAodlDcApg
Aleksic01 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 2:39   #5
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Zamena WiFi kartice u laptopu

Citat:
igor7 kaže: Pregled poruke
Da budem iskren, malo sam shockiran sa ovim sto sam video posto nikada nista slicno nisam cuo od bilo koga.
Ništa čudno, na laptopu uglavnom možeš menjati hdd i ram bez većih problema, za sve ostalo moraš biti jako siguran da će da odgovara Meni neće da instalira Intelove drajvere iako imam Intelovu HD grafiku i svi programi je detektuju kao Intelovu grafiku, prolazi samo Dellova verzija Intel drajvera

Citat:
Aleksic01 kaže: Pregled poruke
ako imas problem sa kompitabilnoscu wireless kartice jedno od resenja je usb wireless card plus ces dobiti jaci signal
To uvek može, ali nije baš idealno rešenje, nepotrebno zauzima jedan USB port i još ako se laptop stalno prenosi to što stalno "viri" iz laptopa takođe nije najzgodnije
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 11:55   #6
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Zamena WiFi kartice u laptopu

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
To uvek može, ali nije baš idealno rešenje, nepotrebno zauzima jedan USB port i još ako se laptop stalno prenosi to što stalno "viri" iz laptopa takođe nije najzgodnije
Надам се да сам бар толико интелигентан да би се тога и сам сетио

Доста сам лап-топ рачунара пропустио кроз руке али никада пре нисам имао потребу да мењам вајерлес картицу. Покушао сам са 5 комада до сада (разни произвођачи) али ни једна једина неће да паше. Оно што је најшокантније, нису хтеле да пашу ни у другим рачунарима! Међутим, када их вратиш у на оригинално место, раде као луде

На страним форумима такође нема неких значајнијих информација о томе. И што ме је насмешило, баш увек се нађе неко као наш Aleksic01 који предлаже екстерни уређај!

За ово мора да постоји решење. Оно свакако није универзално али мора да постоји.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 12:06   #7
deluxe
Veteran
 
Član od: 8.9.2012.
Lokacija: Čačak
Poruke: 556
Zahvalnice: 80
Zahvaljeno 76 puta na 75 poruka
Određen forumom Re: Zamena WiFi kartice u laptopu

ne znam da li vredi da pokusas nabaviti Bigfoot Killer Wireless-N 1202 karticu, nije jeftina investicija a opet je pitanje da li bi ti radila... delikatna situacija druze.
deluxe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 12:08   #8
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Zamena WiFi kartice u laptopu

Ne zna covek sta da kaze kada vidi naslove poput ovoga:

Citat:
Replacing a laptop's single-band wireless card is a lot simpler than you might think. We show you how it's done.


http://www.pcauthority.com.au/Featur...i-adapter.aspx


Tu ima jedan komentar, bas o onome sto je govorio Fresko za HP:


Citat:
nice article...
unfortunately NONE of it is applicable to HP and Compaq
laptops/noteboooks. Last year I tried this on three different HP and Compaq laptops we have at home..
and no go!

As soon as you insert the new Intel card (in fact any non HP card) and turn the laptop on..you get an error message saying invalid hardware..replace the Wireless card with a genuine licenced one!. After googling, searching many and various support websites included HP and then reading the HP Mainntenance and Service Guides for these, I find that HP has embedded in the BIOS a list ( a whitelist as its actually called) of the valid HP wireless card part numbers. If the card is not one of those.. the laptop will not boot. No BIOS upgrade is available from HP to overcome this.For those with Assembler skills and the know how there is a routine you can write to overcome this...but for the rest of us plebs we are stuck with the old slow HP cards. And a final comment, the HP support people said buy a new laptop when I asked why we couldn't upgrade the card!
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 12:18   #9
deluxe
Veteran
 
Član od: 8.9.2012.
Lokacija: Čačak
Poruke: 556
Zahvalnice: 80
Zahvaljeno 76 puta na 75 poruka
Određen forumom Re: Zamena WiFi kartice u laptopu

lol zadnja recenica "buy a new laptop" salu na stranu jesi ti kontaktirao proizvodjaca u vezi tvog problema?
deluxe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 12:25   #10
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Zamena WiFi kartice u laptopu

Pa što je najgore, u komentaru iznad baš HP preporučuje kupovinu novog laptopa.
A zar nema neka lista kompatibilnog hardvera, ili da tražiš istu novu/polovnu kartu, recimo na eBay ako nema u prodavnicama?
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 12:29   #11
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Zamena WiFi kartice u laptopu

Citat:
deluxe kaže: Pregled poruke
lol zadnja recenica "buy a new laptop" salu na stranu jesi ti kontaktirao proizvodjaca u vezi tvog problema?
Why? Da mi daju odgovorr u stilu: "We have a very nice new model for you! It costs $1399 only"

Gledao sam po forumima kod njih ali bas nista ne govore o tome.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 12:34   #12
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Zamena WiFi kartice u laptopu

Citat:
Prief Lirator kaže: Pregled poruke
Pa što je najgore, u komentaru iznad baš HP preporučuje kupovinu novog laptopa.
A zar nema neka lista kompatibilnog hardvera, ili da tražiš istu novu/polovnu kartu, recimo na eBay ako nema u prodavnicama?
Ako si citao diskusiju od samog pocetka, video si razlog zasto mi je potrebna druga kartica (ova ne podrzava WPA2 kako treba i zna da izbaci BSOD pod Win7).

Vise je nego tuzno da proizvidjac ne moze da se udostoji da pruzi podrsku za la[top koji je iz 2008 za Win7 koji je izasao 2009. Mimo toga, to je masina koja i dan danas nudi sasvim solidne performanse. Al' sta da se radi... i velike kompanije su pocele da funkcionisu na principu buvljaka.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 13:27   #13
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Zamena WiFi kartice u laptopu

Btw, to je interna kartica? Laptop nema pc card slot? Vidim na nekim slikama da se pominje, ali ne znam da li to kao tvoj ili drugačiji
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
igor7 (18.2.2013)
Stara 18.2.2013, 13:31   #14
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: Re: Zamena WiFi kartice u laptopu

Citat:
igor7 kaže: Pregled poruke
Ako si citao diskusiju od samog pocetka, video si razlog zasto mi je potrebna druga kartica (ova ne podrzava WPA2 kako treba i zna da izbaci BSOD pod Win7).
Pročitao sam, ali sam zaboravio... mislio sam da je neki kvar. Možda može od drugog modela, istog proizvođača.
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 17:52   #15
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Zamena WiFi kartice u laptopu

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Btw, to je interna kartica? Laptop nema pc card slot? Vidim na nekim slikama da se pominje, ali ne znam da li to kao tvoj ili drugačiji
To meni govoris?
Naravno da je rec o internoj "originalnoj" mini PCI-E kartici koja dolazi unutar svakog laptopa.
Otkuda ti ideja da racunar nema ExpressCard slot? Mislim da ne postoji klasicni laptop racunar (ne netbuk ili ultrabuk) koji ga nema.

Ja hocu da resim problem upravo zamenom originalne kartice a ne raznoraznim eksternim dodacima.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 19:15   #16
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Zamena WiFi kartice u laptopu

Čuj ne postoji. Ja imam Dell Inspiron 17" i nema slot i generalno, jako retko ga viđam na novijim modelima.

Ako već postoji slot, šta se drndaš s tom internom karticom, sve i da ti proradi neka druga, biće isto neki krš 99% Kod express kartica možeš da biraš šta hoćeš, neka Cisco/Linksys, ne bih se razmišljao 5 minuta. Plus ne zauzima usb
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 19:59   #17
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Zamena WiFi kartice u laptopu

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Čuj ne postoji. Ja imam Dell Inspiron 17" i nema slot i generalno, jako retko ga viđam na novijim modelima.

Ako već postoji slot, šta se drndaš s tom internom karticom, sve i da ti proradi neka druga, biće isto neki krš 99% Kod express kartica možeš da biraš šta hoćeš, neka Cisco/Linksys, ne bih se razmišljao 5 minuta. Plus ne zauzima usb
Na novijim modelima ga ima manje nego na starim, u pravu si. Medjutim, ovo je model iz 2008 i radi "k'o zmaj"

Nije to fora.. To sam mogao da resim i bez obracanja na forum ali sam se susreo sa jednim neocekivanim i vrlo konkretnim problemom za koji nisam ranije znao i koji se moze pokazati korisnim za veliki broj korisnika laptop racunara. Ajde da vidimo kakva resenja stoje ljudima na raspolaganju.

Citao sam da su "white list" napravljene navodno da bi kartice koje se ugradjuju u racunare odgovarale standardima FCC. Medjutim, ako je nekome stalo da narusi te standarde, on ce ih narusiti sa eksternom karticom tako da je ovo sto rade puni besmisao.

Danas sam analizirao BIOS iz FJS Amilo 2520. Nema tamo nikakvih belih listi ili bilo cega sto lici na to. Racunar jednostavno fizicki ne vidi karticu.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 20:25   #18
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Zamena WiFi kartice u laptopu

Jesu te tvoje kartice mini ili half-mini? Mislim da imam jednu dw1501 half-mini karticu koja mi skuplja prašinu, to je maksimalno što bih mogao da uradim, tj. ako već nisi probao takvu
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 20:43   #19
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Zamena WiFi kartice u laptopu

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Jesu te tvoje kartice mini ili half-mini? Mislim da imam jednu dw1501 half-mini karticu koja mi skuplja prašinu, to je maksimalno što bih mogao da uradim, tj. ako već nisi probao takvu

mini je u pitanju.
Ja strpljivo cekam da se pojave vlasnici FJS laptopova pa da vidimo koje su jos kartice ugradjivane u njihove racunare.

Rekoh vec... probao sam Intel (dve), Atheros 5007 i VIA.
U "problematicnom" FJS je SIS kartica sa poslednjim drajverom od V 2007

Mene vise uznemirava cinjenica da kada stavim bilo koju karticu u slot bilo kog drugog laptopa, nece da radi! Da li sam ja toliki sreckovic da se to desava samo ovim modelima koji su kod mene ili je to siroko rasprostranjena pojava :-/
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2013, 20:55   #20
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Zamena WiFi kartice u laptopu

Puno muke oko toga, nisam siguran da vredi... srećno kako god
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Zamena procesora na Laptopu? Izvodljivo? D.Zivkovic Prenosni računari 7 9.1.2012 12:25
Zamena legalnih operativnih sistema? ::fy:: Operativni sistemi 20 22.2.2010 11:55
Zamena harda na laptopu Marti Misterija Nosači podataka 28 16.7.2009 21:22
Kako provjeriti da li mi je wifi na laptopu ispravan kefalo Kvarovi 2 15.5.2009 14:03
WIFI Ruter i umrezavanje! Payne Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 3.5.2009 10:06


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:50.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com