Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.2.2015, 14:50   #1
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Audio programming

Interesuje me da li je neko imao iskustva sa programiranjem audio alata i izvlačenjem informacija iz audio zapisa? Informacija tipa tempo, ritam, note i sl. Uglavnom su mi potrebni načini i algoritmi za izvlačenje "prirodnih" informacija iz raw audio formata.

Da li je neko imao iskustva sa tako nečim? Ili bilo čim sličnim?
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2015, 14:54   #2
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Audio programming

Šta tačno podrazumevaš pod "prirodnim" informacijama? Headeri audio kontejnera obično sadrže sve potrebne meta podatke o audio fajlu.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2015, 15:26   #3
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Audio programming

Pa podrazumevam bilo šta što bi nekome ko se bavi samo muzikom značilo.
Znači ritam, tempo, melodije, visine tonova, akordi itd... Hederi uglavnom sadrže informacije tehničke prirode (bitrate, frekvenciju, mono/stereo itd).
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.2.2015, 22:39   #4
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Audio programming

Juri nekog sa signala i sistema
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2015, 0:12   #5
Dzungla
Član
 
Član od: 20.2.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 120
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 30 puta na 28 poruka
Određen forumom Re: Audio programming

Mmmm signali
Dzungla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2015, 1:24   #6
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Audio programming

Majko Božija signali. Beži koliko te noge nose
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2015, 4:50   #7
enaB
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 184
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 42 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Audio programming

Teško da to može
Programi koji u pesmi prepoznaju visinu i trajanje tonova i ispisuju note postoje ali ne znam ni za jedan koji to radi dobro, pogotovo ako je pesma malo sadržajnija to tek ni na šta ne liči. Kad bi uspeo da samo pravilno ispiše note za sve instrumente to bi bi već bio ogroman uspeh srpske nauke, a o ostalim dateljima tipa metrika, dinamika, pa i tempo koji može da bude promenljiv da ni ne govorimo.

Poslednja ispravka: enaB (7.2.2015 u 4:59)
enaB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2015, 12:13   #8
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Audio programming

A jeste sad, crna mađija

Postoji nešto što se zove Furijeova analiza, signal se razloži na komponente u frekvencijskom spektru, zna se koji instrument gađa koje frekvencije, i onda analiziraš jačinu signala na određenim frekvencijama.

Uglavnom nađeš nekog sa signala i sistema koji se specijalizovao za audio i zna da radi u Matlabu, i voziš.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2015, 12:38   #9
enaB
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 184
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 42 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Audio programming

Naravno da postoji, i svi oni imaju iste osnovne frekvencije ako su dobro nastimovani, a opet potpuno razlicite tonove. Cak ni instrumenti istog tipa nemaju iste tonove.
Ne kazem da ne moze da se razlikuje violina od klavira, ali dok se ne uverim u suprotno i dalje tvrdim da to ne moze da radi dobro, za iole slozeniju kompoziciju. Ipak je kompjuter samo glupa masina, sta zna on sta je muzika
enaB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2015, 12:39   #10
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Audio programming

Pa zato je tu potkovani audio inženjer da kontroliše, neće kompjuter sam uraditi ništa.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2015, 12:48   #11
enaB
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 184
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 42 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Audio programming

Audio inzenjer je tehnicke struke, ovde se radi o muzici Ako ce vec neko ko se dobro razume u muziku da kontrolise, onda mu ne treba program.

Da ne tupim dalje, javite kad to uspete da napravite, voleo bih to da vidim.
enaB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2015, 14:25   #12
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Audio programming

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
A jeste sad, crna mađija

Postoji nešto što se zove Furijeova analiza, signal se razloži na komponente u frekvencijskom spektru, zna se koji instrument gađa koje frekvencije, i onda analiziraš jačinu signala na određenim frekvencijama.

Uglavnom nađeš nekog sa signala i sistema koji se specijalizovao za audio i zna da radi u Matlabu, i voziš.
Zvuci jednostavno al tu vrlo brzo nastane opsti haos jer instrumenti ne proizvode savrsene sinusoide nego niz istih, pa kad imas vise tonova, recimo jedan akord na gitari, imas dosta harmonika pored fundamenta.
Ako imas dva instrumenta gde jedan svira tise, ovaj tisi ce se jedva videti.
Mozes da juris fundamente, oni su najveceg intenziteta, ali ne kod svakog instrumenta.

Takodje cim imas bubanj il nesto sto udara, to pojede velik deo spektra na kratko vreme i dodatno prlja sliku.

To su neki osnovni problemi, nisam pisao programe koji pokusavaju ovo da rade, ali za komplikovanije numere je vrlo zahebano izvuci te informacije. Pogotovo kad pustis neke metalce i spektar izgleda ko ravna linija x)

PS: ne juris signalce nego AVT, mi se vise zanimamo muzikom
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2015, 16:19   #13
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Audio programming

A dobro nisam ni mislio da mogu da zaobiđem Furijea, interesuje me koliko je optimistično nadati se da iz raw audio-a može izvući dovoljno informacija koje bi pomogle nekom recimo muzičaru.

Jel postoji neka iscrpna literatura za izvlačenje takvih čuda iz snimka? Da li je optimistično nadati se da se određenim filterima može ispeglati spektar tako da mogu da dobijem neke konkretnije informacije?

Generalno mi je ideja da izvučem sve što mogu iz raw audio-a za dalju analizu. Ono što mene primarno zanima je šta ja konkretno mogu da izvadim? Šta mogu da očekujem? Pošto imam neki dedlajn koji bi morao da ispoštujem pa da znam šta su mi opcije
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2015, 16:57   #14
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Audio programming

Citat:
Teva kaže: Pregled poruke
A dobro nisam ni mislio da mogu da zaobiđem Furijea, interesuje me koliko je optimistično nadati se da iz raw audio-a može izvući dovoljno informacija koje bi pomogle nekom recimo muzičaru.

Jel postoji neka iscrpna literatura za izvlačenje takvih čuda iz snimka? Da li je optimistično nadati se da se određenim filterima može ispeglati spektar tako da mogu da dobijem neke konkretnije informacije?

Generalno mi je ideja da izvučem sve što mogu iz raw audio-a za dalju analizu. Ono što mene primarno zanima je šta ja konkretno mogu da izvadim? Šta mogu da očekujem? Pošto imam neki dedlajn koji bi morao da ispoštujem pa da znam šta su mi opcije
Pazi, nisam se zanimao konkretno takvim programima, ali ovako kolko znam to ne može da bude jednostavno.
Ritam bi vrv mogao da izvučeš, a tonove za sve što sadrži više od jednog instrumenta već dosta teško.
Prepoznavanje instrumenata nikako

Uzmimo jedan primer gde npr. gitara i klavir sviraju isti ton istovremeno. Iz toga bi izvukao informaciju da taj ton postoji, ali ne i da ga sviraju i gitara i klavir. A onda uzmimo primer gde ne sviraju istovremeno nego naizmenično. Opet imaš detekciju tona ali ne znaš ko kada svira.

Ako ubacimo sada najobičniji bend sa 2 gitare, bas gitarom i vokalom situacija postaje mnogo komplikovanija. Spektri se preklapaju, imaš 8 tonova (ako ritam gitara udara akorde, a solo i bas udaraju po jedan) i spektar postaje sve homogeniji:

Spektar kada svira samo klavir:


Spektar kada se uključi i sve ostalo:


Izvinjavam se na ovakvoj "analizi" ali me mrzi pa palim matlab i seckam snimak
Na drugoj slici već ne znaš šta se dešava jer su se svi spektri izmešali. Možda možeš da nađeš neke fundamente ali nećeš znati od kojeg su instrumenta.

Sad, verovatno postoje algoritmi koji mogu nešto da izvuku, ali ja ih lično nisam izučavao. U svakom slučaju nisu jednostavni i na takvim programima verovatno radi po nekoliko audio inženjera neko duže vreme.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2015, 22:35   #15
enaB
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 184
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 42 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Audio programming

Pogledajte samo na YouTube dokle je kompanija kao što je Google dogurala sa prepoznavanjem govora u snimcima. I dalje je daleko od upotrebljivog, a muzika je još komplikovanija.
enaB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2015, 1:09   #16
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Audio programming

Ali kompanija kao što je Google nema mene xD

Šalu na stranu, pazi ja sa mojim "Ok, Google"-om pričam na sasvim zadovoljavajućem nivou, i razume me. To dosta zavisi od kvaliteta snimka (po meni). Generalno kada pričam, bar za ovo što meni treba, pretpostavljam da je dobijen audio snimak optimalnog kvaliteta (studijski snimak pesme u nekoj random kompresiji, recimo .mp3).

Moja ideja je da rankiram pesme na osnovu prirodnih karakteristika koje mogu da izvučem iz pesme. Prvobitna zamisao je bila da se rankiraju na osnovu tempa/ritma ali ako mogu da izvučem još nešto korisno, bi bilo do jaja. Za sada sam još uvek u fazi planiranja, pa mi je bitno da znam šta mogu da izvučem a šta ne... Odnosno na šta mogu sigurno da računam a na šta ne mogu.
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2015, 14:11   #17
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Audio programming

A u koje svrhe ti to treba? Mislim da bi neka katalogizacija muzike (ako sam razumeo) bila poprilicno neefikasna i spora na taj nacin.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2015, 15:56   #18
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Audio programming

U svrhe dinamičkog određivanja plejlisti Tako da je u pitanju neka katagolizacija u neku ruku... Mada ideja je da se izračunavanje skora vrši samo jednom nakon čega bi se čuvalo u bazi. Za sad bi radio neku vrstu pametnog šaflovanja u lokalu. Skup pesama ne bi trebao da pređe 30, max 50 za početak.
Za sad smatram da su ostali uslovi idelani (ili ulazi dovoljno mali da bi to radilo u razumnom vremenu) tj. baziram se na samom izračunavanju ranka pesme pošto mi to manje više diktira ostale uslove (oprimizaciju i organizaciju ostatka).
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2015, 16:18   #19
Dzungla
Član
 
Član od: 20.2.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 120
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 30 puta na 28 poruka
Određen forumom Re: Audio programming

Trudim se, nije da se ne trudim da shvatim nameru ... Ali priznajem da ne posedujem dovoljno informacija da bih znao o kakvj aplikaciji bi se radilo! xD

Da li je ideja da pesmu (audio fajl, mp3) kategorizuješ pri unosu u bazu (statički - meriš peak, freq. ili šta god), a dinamički da selektuješ liste na osnovu kriterijuma?
Rekao bih da tu dinamički deo "ladna voda" u odnosu na to kako dobiti info

Možda ovde nađeš nešto.
Dzungla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2015, 21:00   #20
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Audio programming

Najprostije rečeno hoću da mi se pesme izsortiraju po tempu i da se puštaju tim redosledom.

Međutim razmišljam malo i u nekom širem smislu, da li mogu i drugi faktori da učestvuju kao kriterijum sortiranja? Koji? Da li će sami pojedinačno činiti kriterijum ili če se kombinovati u kriterijum (idealno)? Da li će biti skupo i sporo sortiranje na osnovu tog kriterijuma? Ako je sporo da li je pametno da se pesme jednom "izrangiraju" pa da se čuva rang i onda na osnovu toga da se pravi raspored?

To je inicijalna ideja i neka propratna pitanja koja trenutno imam. Ali me najviše interesuje trenutno to prvo pitanje vezano za kriterijum i faktore, jer će potencijalno odgovori da utiču i na ishode ostalih pitanja
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Creative SB Audigy Value/SE/LE/24bit --> Creative X-Fi Xtreme Audio Doomche Zvuk na računaru 83 19.11.2014 17:59
Precizni Audio Extractor... ozzytheking Audio softver 4 9.6.2012 11:21
Problem sa zvukom. radulence84 Kvarovi 0 5.10.2011 10:36
Realtek HD Audio drivers Predrag Stankovic Audio softver 3 3.1.2011 20:42
Da li je neko koristio VIA VT1708S Audio Codec? McNAIR Zvuk na računaru 0 1.9.2009 15:40


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com