Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.5.2010, 19:42   #1
DobroslaV
Veteran
 
Član od: 6.11.2006.
Lokacija: Voždovac, Beograd
Poruke: 1.081
Zahvalnice: 571
Zahvaljeno 169 puta na 94 poruka
Određen forumom Ubuntu 10.04

Da li ste ga isprobali novu Long-Term-Support(LTS) verziju Ubuntua posle 8.04? Vidim da su sada napravili veliki change: Ubuntu više nije oker, sad je ljubiičanstveni
Sad ću ga staviti na dualboot pa ću ga malo detaljnije pročačkati.
Koji su vaši utisci?

Spoiler za ???:
Ne mogu da verujem da niko nije otvorio temu za ubuntu 10.04 iako je izašao prekjuče....

Poslednja ispravka: DobroslaV (1.5.2010 u 19:53)
DobroslaV je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2010, 19:50   #2
Haker95
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.462
Zahvalnice: 233
Zahvaljeno 129 puta na 109 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.04

Ja sam probao, ceo dan prekjuce sam obilazio sajt samo da bih video "coming soon" a cim sam video da je izasao skinuo sam ga i instalirao. Brz je, ali mi se ne dopada sto nema vise preinstaliranog GIMP-a, OpenOffice-a i nekih igara.

Ali prosli LTS bio je 8.04. ...
Haker95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2010, 19:53   #3
DobroslaV
Veteran
 
Član od: 6.11.2006.
Lokacija: Voždovac, Beograd
Poruke: 1.081
Zahvalnice: 571
Zahvaljeno 169 puta na 94 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.04

Da 8.04, hvala na ispravci
Sad i ja vidim da nema gimpa
DobroslaV je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2010, 21:22   #4
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.04

Krš. Već u samom početku sam nabasao na tako očigledne bug-ove da mi ne ide u glavu kako su dopustili da ostanu nepopravljeni do finalne verzije.

KMS ne funkcioniše na starijim mašinama sa Radeon i Intel AGP kartama jer se DRM modul podigne pre odgovarajućeg AGP GART modula i naravno sve pukne. Ne može ni da se boot-uje sistem. Ovo je trivijalno popraviti ali i pored kukanja korisnika još od Karmic-a, nisu se udostojili da poprave. Popravili za Intel a za Radeon nisu . Postoji mogućnost da je problem nastao samo zbog toga što su kernel budžili gomilom patch-eva koje su backport-ovali iz 2.6.33 verzije i usput us**li motku. Upstream kernel već odavno ima ovo popravljeno. U Fedori radi ko podmazano ali ona ima AGP GART module u kernelu (ne odvojeno). Kad upališ "nomodeset" opciju, možeš da podigneš sistem ali možeš da se pozdraviš sa 3D akceleracijom, opet zbog AGP GART-a. Kad se nekako domogneš desktop-a, ili konzole, moraš da se zezaš sa ručnim gašenjem i podizanjem modula da bi naterao sve da radi kako treba.

Kubuntu, ne KDE 4.4 nego Kubuntu, me razočarao. Debeo bug sa plasma widget-ima. Ne možeš da ih postaviš gde hoćeš. Pomeriš ih i oni se vrate na staru poziciju. Nekad oće, nekad ne. Nekad skoče na neku sasvim random poziciju i ispremeštaju ostale widget-e. Na Fedori 13 Beta i Archu sve radi normalno kao i na Kubuntu 9.10. Nešto su Kubuntuovci gadno uprskali.

Čujem i da puseaudio ne radi u KDE kada se instalira. Fedora 13 Beta opet radi odlično i to sa pulseudiom. To im je baš bio jedan od ciljeva da srede. Jeste da preferiram ALSU ali čovek koji im je prijavio bug se debelo potrudio da pronađe šta je problem i sve, da bi ga na kraju ispalili i rekli: "Eeee, patch-evi koji popravljaju ovo neće da dožive finalnu verziju" - čitaj, "Ko te šljivi." 100 godina se natezao s njima. Mogli su 300 puta za to vreme da poprave.

S druge strane KMS na nVidiji radi super sa sve CRT monitorom. Ispravno izabere rezoluciju i osveženje po mom ukusu.

Poslednja ispravka: bvitnik (1.5.2010 u 21:48)
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2010, 21:23   #5
Maverick
Član
 
Član od: 13.11.2007.
Lokacija: Planet Earth
Poruke: 289
Zahvalnice: 161
Zahvaljeno 84 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.04

Ovako, pošto sam uvideo, bez preterivanja, da za moj posao postoje svi alati koji mi trebaju na ubuntu-u, već izvesno vreme koristim isključivo isti, 7.10, 8.04, 8.10, 9.04, 9.10, 10.04, i mogu reći sledeće:
- iako mnogi govore da je Ubuntu više dobio zbog reklame na populatnosti nego zbog kvaliteta, neću se složiti sa time, ono što radi, radi savršeno (slažem se da Arch majka što se tiče brzine, ali nikada ga nisam uspeo podesiti da radi kao Ubuntu, manjak vremena, volje ili nečeg trećeg ali s moje strane je tako, o windowsu neću da pričam, bez lažne skromnosti)
- derivati ubuntu-a (mint pre svih) isto rade savršeno (bar za ono što meni treba)
- sve verzije su radile manje više uspešno iz prve (bez preteranog čačkanja po konzoli)
- 10.04 u odnosu na sve prethodne ima sledeće prednosti : veoma, veoma brz boot, konkretno na mojoj konf. iz profila boot sa podignutim compizom 18 sec, što je za win xp,7 misaona imenica ( to je onaj deo o u kome sponinjem da o windowsu neću da pričam), svi programi koje sam instalirao što iz synaptica što drugačije ne pokazuju znake nestabilnosti, pulse audio za razliku od prošlih verzija radi veoma dobro bez blokiranja, štampač i web camera (nepoznatog proizvođača) proradila out of the box u svim aplikacijama koje je koriste, sam odziv programa je brži (ovo je možda i subjektivno mišljenje) jedini problem koji sam primetio je štampač HP 1018, koji je prepoznat odmah bez dodatnih drajvera (doduše sam ubuntu je skinuo plug-in i sam ga iskonfigurisao) ali pravi problem ako pri podizanju ubuntua ili restartu stoji uključen ("na dugme"), naime u tom slučaju mi nestane ikonica za gašenje računara (shut down) i dolazi do blokiranja boot-a na 50-ak sekundi, kada je štampač ugašen pri bootovanju tih problema nema
- sve u svemu-> više nego zadovoljan pogotovo što je LTS i što sam miran par godina

Edit: što se tiče GIMPA i ostalih stvari, ovo veoma pomaže : http://www.webupd8.org/2010/04/ubunt...eased-now.html

Poslednja ispravka: Maverick (1.5.2010 u 21:36)
Maverick je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2010, 21:45   #6
Haker95
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.462
Zahvalnice: 233
Zahvaljeno 129 puta na 109 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.04

Ono sto me zanima vezano za link koji si dao je podesavanje jezika za srpski. Sve je super, sem toga sto cirilica ne radi u onom terminalu (ne znam kako se zove) Ctrl + Alt + F1 vec se slova prikazuju kao rombovi. Kako se to resava ako je to moguce?
Haker95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2010, 21:50   #7
Maverick
Član
 
Član od: 13.11.2007.
Lokacija: Planet Earth
Poruke: 289
Zahvalnice: 161
Zahvaljeno 84 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.04

Pravo da ti kažem nisam koristio naš jezik, samo engleski, tako da ne mogu dati neki koristan odgovor.
Maverick je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2010, 22:24   #8
Fantastic
Član
 
Član od: 1.4.2010.
Lokacija: Kuca
Poruke: 458
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 37 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.04

kad hocu da instaliram open office u ubuntu software center prijavi mi gresku
kako se ovo resava
i zasto vise nije oo i gimp odmah instaliran
Fantastic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2010, 23:11   #9
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.04

Ja radim na Kubuntuu i za razliku od njegovog Gnome starijeg brata, čini mi se da verzija 10.04 u odnosu na prethodnu nije ništa revolucionarno donela. Dok je Ubuntu barem vizuelno promenjen, Kubuntu se ni tu nije mnogo pomakao. Stari bagovi i dalje postoje (problem sa status barom u openoffice, sa mrežom u nfs i sambi, sa neprepoznavanjem foto aparata...), ali je doneo i neke nove (ekstremno niska rezolucija boot splash ekrana kada se instaliraju nvidia grafički drajveri npr.).
Sve u svemu, nisam uopšte oduševljen na prvu loptu (možda i malo razočaran), ali hajde da ipak malo sačekamo... Teši me činjenica da je većina pobrojanih bagova ustvari problem KDEa, a ne samog Ubuntua. Ako je to neka uteha...
Jack In The Box je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2010, 23:32   #10
Haker95
Starosedelac
 
Član od: 15.12.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.462
Zahvalnice: 233
Zahvaljeno 129 puta na 109 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.04

Citat:
Fantastic kaže: Pregled poruke
kad hocu da instaliram open office u ubuntu software center prijavi mi gresku
kako se ovo resava
i zasto vise nije oo i gimp odmah instaliran
Isto kao i sa prethodnom verzijom, idi u System > Administration > Software Sources, i stavi Main Server.

@Jack in the box - pa dobro, izasao je prekjuce, bice (nadam se) dosta updateova koji ce resiti razne probleme.

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
..."Eeee, patch-evi koji popravljaju ovo neće da dožive finalnu verziju" - čitaj, "Ko te šljivi." 100 godina se natezao s njima. Mogli su 300 puta za to vreme da poprave.
A sta nece doziveti finalnu verziju? Pulseaudio koji se patchuje ili patch za njega?
Haker95 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Haker95 na korisnoj poruci:
ed_hunter (12.8.2010)
Stara 1.5.2010, 23:52   #11
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

чуј изашао... инсталирао (Kubuntu 10.04)...
Иначе малко је јогунаст, неће баш све да ради на прву како смо то навикли у претходним издањима..
Мада после малко натезања све је дошло на своје место и за сада ради како би се то очекивало....
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku drzare na korisnoj poruci:
Predrag Stankovic (4.5.2010)
Stara 1.5.2010, 23:57   #12
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.04

Citat:
A sta nece doziveti finalnu verziju? Pulseaudio koji se patchuje ili patch za njega?
Da bi sve radilo kako treba, moraju se pach-ovati Pulseaudio, Phonon, Kmix i možda još ponešto ili povući novije, nestabilne, verzije paketa i iskompajlirati sa svim zavisnostima. Uglavnom, ništa od toga nije ugledalo svetlost dana pre finalne verzije. Možda će biti nekih update-a ali se verovatno neće mnogo truditi oko toga.

-> Jack In The Box, problem je sa KMS-om. KMS ne funkcioniše ako instaliraš vlasničke drajvere a GRUB je u tom slučaju namešten da koristi default 640x480 grafički mod.

Može da se popravi. Baci pogled ovde.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
Jack In The Box (2.5.2010)
Stara 2.5.2010, 0:10   #13
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.04

Ubuntu ko ubuntu ništa specijalno samo se broj pomerio unapred malo novina puno šminke sve u svemu ništa posebno...jedino što mi se dopalo u ovome realase ciklusu je lubuntu
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2010, 9:23   #14
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.04

koliko juče sam instalirao Kubuntu 10.04 i malko sam se natezao dok se nije odlučio na poslušnost...
Sada radi onako kako se to i očekuje od ubuntu-a...Ali mi se nekako čini da je odziv programa nekako sporiji nego što je to do sada slučaj?
Mada još mu nisam instalirao sve što je bilo na predhodnoj verziji...
Inače potpunu operativnost očekujem tek za nekih mesec dana kad izaće neka konkretnija nadogradnja...
za sada ću da trpim ove sitne smicalice....
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2010, 10:25   #15
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.04

Uh to sa openoffice im je veliki propust,mislim za jedan mainstream distro.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2010, 11:07   #16
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Ubuntu 10.04

Nisam bas odbrojavao dane do nove verzije ubuntua; ali me je bas interesovalo kako ce izgledati posto imam 9.10 verziju na poslu, koja je updateovana posle 9.04. I tako pokrenem ja update u petak i posle par minuta izbaci mi neku gresku (zaboravih koju) kako ne moze da se updateuje; nesto u fazonu vasa 9.04 verzija ne moze da se updateuje - wtf, pa ja imam 9.10. Toliko o ultra sistemu kome je dovoljan klik za update. Cekam da kupim laptop, pa cu na njega staviti cist 10.04 - naravno dual boot pored WinXP-a.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2010, 12:08   #17
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Zanimljiva je ova promena od braon na ljubičasto. I lepo izgleda, ali mi je malo feminizirano...


@bvitnik: Onaj fiks koji si ponudio sredi veličinu boot screena, ali nakon toga ne mogu da ugasim (ili restartujem) računar. Dodje do ekrana sa logom Kubuntu i neće dalje...

Poslednja ispravka: Jack In The Box (2.5.2010 u 13:10) Razlog: update
Jack In The Box je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2010, 16:02   #18
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Citat:
Jack In The Box kaže: Pregled poruke
Zanimljiva je ova promena od braon na ljubičasto. I lepo izgleda, ali mi je malo feminizirano...


@bvitnik: Onaj fiks koji si ponudio sredi veličinu boot screena, ali nakon toga ne mogu da ugasim (ili restartujem) računar. Dodje do ekrana sa logom Kubuntu i neće dalje...
E za to ćeš morati da potražiš rešenje, a kad nađeš javi .
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2010, 16:54   #19
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Dobro je što su bar ostavili default GNOME temu Clearlooks, ali nije dobro što su sve prethodne default teme iz Ubuntua otišle niz vodu
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Predrag Stankovic (4.5.2010)
Stara 2.5.2010, 17:28   #20
Fantastic
Član
 
Član od: 1.4.2010.
Lokacija: Kuca
Poruke: 458
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 37 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 10.04

nemenjam 9.10 dok se ne rese sledeci problemi u 10.04

1 nema open office-a cak je greska u instalaci iz ubuntu software center-a
2 nema gimpa
3 treba jos sminke da privuce nove korisnike
4 lepsi terminal
5 zasto nije odmah instaliran cario dock
6 ne rade mi slusalice
7 da predju na DVD a oni jos guraj na ovaj CD
8 sto compiz nije odmah ukljucen
Fantastic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika] Djordje Turjacanin Slobodni softver 12 14.1.2010 15:56
Announcing Ubuntu 10.04 LTS: The Lucid Lynx DobroslaV Slobodni softver 8 29.9.2009 16:33
Mount CD DVD images - Ubuntu laikexpert Slobodni softver 7 17.4.2009 0:54
Ubuntu vodič za preživljavanje (posle instalacije) laikexpert Slobodni softver 0 26.12.2008 11:18
Ubuntu Ultimate Edition noisy Slobodni softver 34 13.2.2008 1:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:58.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com