Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Zvuk na računaru

Zvuk na računaru Zvučne karte, zvučnici, slušalice...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.4.2020, 16:07   #341
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

^^ Probao malopre i stvarno štuca sa DSD64... sa višim DSD već radi najnormalnije. Ne znam da li će moći da isprave to kroz drajvere i firmware ali eto. SACD format je upravo DSD64 pa ko ima takvu kolekciju može da bude dilbrejker. Mada mi se nešto javlja da 99.9% potencijalnih kupaca E30 ne juri SACD ripove i DSD formate.

Inače, više uticajnih ljudi iz Audio industrije je izjavilo da je DSD stillborn (mrtvorođenče) i ja se slažem sa njima. Problem je što je tehnički neizvodljivo da se streamuje DSD format, Stream mora da bude nekakav PCM a Streaming servisi su prošle godine donosili 80% zarade u kompletnoj muzičkoj industriji: https://www.riaa.com/wp-content/uplo...ues-Report.pdf

I taj procenat i dalje raste. Deo tržišta na kom je uopšte moguće primeniti DSD je dakle prošle godine bio 18% a pašće još više, za par godina ni 5% legalno kupljene muzike neće biti u fizičkom formatu ili u fajlovima. A za obradu DSD-a pritom ne mogu da se koriste isti metodi miksovanja i obrade koji se koriste za PCM... Pa da saberemo dva i dva, ko će da ulaže vreme i novac u nov hardver i softver za nestajuće tržište?

Tako da ja iskreno imam samo par DSD test fajlova. Izuzetno je teško naći pravu muziku i nikada neće postati industrijski standard, barem ne u svom današnjem obliku. Zbog toga to doživljavam kao gimick, nešto sa čim se igraš 3 puta nakon što kupiš DAC i onda zaboraviš... kao što je 3D bio na TV-ima - utrkivali se jedno vreme oko njega a danas je potpuno napušten kao tehnologija na kućnim TV-ima.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.4.2020, 16:13   #342
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Na to bih dodao da je vrlo diskutabilna razlika između DSD-a i 24/96 materijala na opremi niže i srednje klase.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2020, 22:12   #343
Akumu
Veteran
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 817
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 209 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Imam čudan problem sa Lysya DAC-om. Igram PES i ide mi muzika, a i PES i .mp3 fajlovi su mi na istoj particiji koja nije sistemska. Zvuk na svakih nekoliko sekundi nestane na 1-2 sekunde, pa se nastavi. Kad u toku istog meča prebacim na zvučnike, probleml nestaje i nema nikakvih prekida, a ovo mi se nije dešavalo ni dok su slušalice bile ubodene u audio džek na prednjoj strani kućišta i tada je zvuk i na njima i na zvučnicima ubodenim sa zadnje strane kućišta išao bez ikakvih smetnji.
Akumu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.4.2020, 23:35   #344
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Audio preko USB-a je generalno mnogo osetljiviji na latencije u sistemu od internih rešenja, a latencije rastu u takvom multitaskingu sigurno.

Probaću baš da vidim da li mogu sličnu situaciju da ponovim kod sebe... ali to ipak mnogo zavisi od konkretne ploče, kako su rešene/deljene USB magistrale i sl. Ja sam npr. sa nekim DAC-ovima imao prekide ako su spojeni na front panel a rade odlično kada su zakačeni direktno poazadi (čak i preko produžnog USB od metar ipo ali on ide pozadi).

EDIT: Koji player koristiš za muziku i kako ti je podešen Output? Iz mog iskustva Direct Sound i Wasapi su stabilniji po pitanju konekcije, Asio ume da bude mušičav kad mu nije sve potaman.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.4.2020, 1:06   #345
Akumu
Veteran
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 817
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 209 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Koristim foobar, a output je Direct Sound.
Akumu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2020, 20:49   #346
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

^^ Isprobao sam upravo Foobar + Niear: Automata... sem vrlo malog puckanja kada se igra prvi put pokrene sve radi dobro... i opet se čuje malo puckanje kada se odradi exit iz igre.

I igra i Foobar su instalirani na SSD-u a fajlovi su na HDD. Buffer u Foobar mi je 1000 ms, odčekiran je Exclusive mod u Win da bi mogla oba zvuka odjednom... i 24 bit 48 kHz mi stoji u Win opciji.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2020, 17:06   #347
Akumu
Veteran
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 817
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 209 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Sva podešavanja su ista i kod mene, jedina razlika je u tome što je kod mene je PES instaliran na eksternom disku prikačenom na USB 3.0. Fajlovi su na HDD-u koji je u kućištu, tj. nisu na eksternom.
Akumu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2020, 17:48   #348
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Mislim da je tu eksterni HDD problem, tj. zagušenje koje izaziva na USB kontroleru kad se aktivno sa njega učitava... Audio stream je real-time proces, ne trpi baš čekanje na red.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2020, 19:05   #349
Akumu
Veteran
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 817
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 209 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Da, biće da je do toga. Hvala na trudu i testu!
Akumu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2020, 23:44   #350
ognjen_ogi
Veteran
 
Član od: 11.6.2007.
Lokacija: Von Braun
Poruke: 733
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 138 puta na 126 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

fx-audio dac-x6 je odlicna stvar,ko bi rekao da je ovo kinez.stigao mi danas preko kp.glas je dosta jasniji,bas utegnutiji,kao kad kosarkaska lopta udrari o teren i nesto je jaci ton na izlazu od integrisane zvucne,ton podesen na 67%.probao sam na microlab solo-6c,nisu to sad neki ekstra zvucnici,kinez ali dobar,lepo izgledaju.sutra cu da probam i na solo-7c,jedina razlika je sto ovi imaju dosta jaci bas,nije to bas kao na microlab m500u vec dosta izrazeniji,meni su vise za tv setup nego za pc.primetio sam dosta cudnu stvar,kad se udaljim 2-3m od ovih solo-6c zvucnika imam osecaj kao da mi bombarduju uvo a pojacam ih na svega 30-35.
ognjen_ogi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2020, 19:42   #351
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Vidim da nisam ovde pisao. Naše gore list EarMen TR-Amp je ozbiljno dobra sprava. Zvuk je baš moćan i napucan bez obzira da li se koriste linijski izlazi ili izlaz za slušalice. Nije što je naš zaista ali bolje zvuči od Bursona, Topping E30... a posledično i od svega drugog što sam do sada slušao. Sad mi je samo žao što nemam 2 kom, jedan za pojačalo i zvučnike a drugi za na desktop za slušalice.

Jedino pomalo smara što mora da se puni, kod mene otprilike svaki drugi dan jer provede po ~4 sata dnevno u radu. Dobro je makar to što može da radi i puni se istovremeno. Čuo sam da npr. Chord Mojo baguje kada se to radi.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
HSVstoned (5.5.2020)
Stara 4.5.2020, 20:11   #352
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Chord Mojo je, što neko reče, sjajan poluproizvod.

Da li si probao MQA na nekom DAC-u?

Poslednja ispravka: Picard (4.5.2020 u 20:24)
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.5.2020, 12:06   #353
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Jesam na par njih, mislim prvi put na Zenu a sada evo i TR-amp podržava... Uglavnom, koristim ga sa Tidal streaminga ponekad i nisam preterano oduševljen tom pričom uopšte. Tidal inače ima odličan kvalitet zvuka kad se odabere HiFi (nekompresovani CD kvalitet šalju). Ali kad čekiram tu MQA varijantu... ne znam, kao da su neki filter za finoću uključili, ne umem bolje da objasnim ali dodaje nešto što se meni ne sviđa.

Evo detaljan primer. Uzmem dobar FLAC u CD kvalitetu sa svog kompa i uporedim ga sa CD kvalitetom sa Tidal servisa... Isto izdanje albuma, zvuk praktično isti. Onda pustim istu stvar sa svog kompa iz FLAC-a u 24/96 i zvuk još nijansu bolji i oštriji bude... onda pustim MQA 24/96 i bude uvek nešto blago tunjavo, jasno drugačije od ovih pravih 24/96. Često mi čak i CD kvalitet zvuči bolje, odsečnije i življe, a taj MQA mi dođe poslednji po kvalitetu iako je navodno Hi-Res.

Rekao bih da je problem u samoj MQA kompresiji i upscaleingu. Mislim da se više u tom procesu izgubi nego što se dobije. Džaba je on na papiru Hi-Res ako nekompresovani 16/44 zvuči bolje. Po meni to služi samo da bi ovi servisi kao ponudili Hi-Res a pritom uštedeli protok potreban za pravi fajl tog kvaliteta. Ne vidim ništa dobro za korisnike u njemu trenutno, samo za firme i njihov marketing. Možda će se dodatno razviti i bolje raditi nekad ali za sada nisam fan. Inače sam video da i vlasnici Schiit-a kažu da ne vole MQA i da je ta priča hoax koju je pokrenuo Meridian a prihvatio Tidal radi marketinga...

Eto, da znaš da bih mogao da napravim i jedan video o tome. Mislim da većina ljudi ne shvata da nam na mala vrata guraju "Hi-resolution MP3" umesto pravog nekompresovanog Hi-resolution sadržaja... i još se naplaćuje dodatno da DAC nosi bedž da može da pušta kompresovan materijal.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Luka Filipovic (12.5.2020), Picard (12.5.2020)
Stara 12.5.2020, 13:59   #354
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

U startu nema neke logike da lossy zvuči bolje od lossless-a, ali nisam hteo da se upuštam nigde u neku raspravu o tome jer nisam imao prilike da uporedim.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.5.2020, 20:30   #355
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Pristupačni USB DAC-ovi

Da podelim par zanimljivih iskustava.

1. Dva Toppinga E30 jedan do drugog, potpuno nov zvuči malo suvlje i tanje od mog koji je radio danima. Znači nije u glavi i navici stvar, nešto legne na svoje posle malo rada. Razlika nije nebo i zemlja ali se čuje.

2. Novi E30 nije imao problem sa DSD64... Podstakne me to da flešujem nov firmware i na svoj, proradi i na njemu super. Posao je od 2 min, sve se sa zvaničnog sajta skida.

I za kraj, naručio sam Schiit Modi Multibit, da probam konačno i tu varijantu što se loše meri a navodno mnogo dobro zvuči.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2020, 15:59   #356
Zek-Zek
Član
 
Član od: 31.1.2019.
Lokacija: N.Bgd
Poruke: 48
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 15 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Korisnici E30 su otkrili da uređaj ima inverznu polarizaciju - testirali sa nekim programima i vršili snimanje fajlova na druge digitalne mašine i dobili inverznu polarizaciju.
Zek-Zek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2020, 16:19   #357
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Pa to se barem lako ispita da li išta utiče na zvuk ko ima zvučnike... okrenuću polaritet kad stignem pa javljam da li ima nekog efekta. Ne bi valjalo da zazvuči bolje, i ovako obrnut čisti većinu konkurencije.

Inače se sećam nekog pisanja kako je dosta CD-playera starijih (tipa 90-te) imalo obrnut polaritet. Nikad mi nije bilo jasno da li su to iz nekog razloga radili namerno ili je samo grub propust u pitanju. Nego, ne vidim što digli paniku tamo na ASR i otkazuju porudžbine, šta ima veze koji je polaritet kad se meri savršeno.

EDIT: Evo završen eksperiment. Možda se tripujem ali čini mi se da je zvuk nijansu tamniji kad okrenem polaritet, a nijansu svetliji kad vratim nazad. Efekat je jedva primetan i manje više zanemarljiv, na nivou menjanja onih 6 digitalnih filtera između kojih retko ko čuje razliku.

Poslednja ispravka: Aibo (20.5.2020 u 17:01)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2020, 13:22   #358
Zek-Zek
Član
 
Član od: 31.1.2019.
Lokacija: N.Bgd
Poruke: 48
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 15 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Pojavio se novi Topping D10s sa drugim čipom - ES9038Q2M
http://www.tpdz.net/productinfo/505000.html
Zek-Zek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Zek-Zek na korisnoj poruci:
Picard (17.7.2020)
Stara 18.7.2020, 11:06   #359
Cracked But Whole
Starosedelac
 
Član od: 26.6.2016.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.636
Zahvalnice: 152
Zahvaljeno 568 puta na 345 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

Uzeh ovo čudo, 150e, deluje mi kao fin combo a i pokazao se kao takav iako baš i nemam neke sluške sa visokom impedansom (trenutno koristim Focal Listen Pro i Meze 99 Classic)
https://www.fiio.com/k5pro

Predugo sam gledao nešto slično i ovo mi je delovalo u tom cenovnom rangu (ispod 200) zaista kao najbolja ponuda, eto ako nekog zanima nešto tog tipa.
Samo, videh da mnogi smatraju da je ovaj model previše "dosadan", odnosno neutralan - meni to odgovara, Focal Listen su relativno neutralne pa za neki rad na zvuku mogu njih da koristim s ovom spravicom, a Meze su "zabavnije", imaju izraženiji bas i vrlo šarenolik signature.
Cracked But Whole je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2020, 23:13   #360
Zek-Zek
Član
 
Član od: 31.1.2019.
Lokacija: N.Bgd
Poruke: 48
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 15 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Pristupačni USB DAC-ovi

U pripremi novi Fiio K7
Zek-Zek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Zek-Zek na korisnoj poruci:
Picard (19.7.2020)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:03.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com