Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.4.2020, 19:29   #1
Isko
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Fortress in Transylvania
Poruke: 3.118
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 668 puta na 346 poruka
Question Laptop go in sleep mode!

Pozdrav drugari,

Vec nekoliko dana na mom laptopu desava se cudna stvar koja nije nikad do sad. Tokom igranj neke igre ili gledanja filma itd... laptop sam od sebe pokrene u sleep modu. Lagano se ugasi i onda moram ga ponovo da upalim laptop. Temperatura nije visoka, nekad ide 70 ili oko 80, kako na CPU tako i na GPU. Ranije bi i CPU isao preko 90c tokom nekih igara i nikad se ovo do sad nije desilo. Ne shvatam sta mu se desava, ne pregrijava se mnogo da se ovo desava. Ali evo u Event Viewer sta sam nasao:

1. Error Source: ACPI Event ID: 13
(ovakvih istih se nalaze 4 u redu jedan za drugim i to sve za 30 sekundi)

: The embedded controller (EC) did not respond within the specified timeout period. This may indicate that there is an error in the EC hardware or firmware or that the BIOS is accessing the EC incorrectly. You should check with your computer manufacturer for an upgraded BIOS. In some situations, this error may cause the computer to function incorrectly.

2. Error Source: Kernel-Power Event ID: 88 Task Category: 85
(ovakvih istih se nalaze 2 u redu jedan za drugim)

The system was hibernated due to a critical thermal event.
Hibernate Time = ‎2020‎-‎04‎-‎24T16:04:16.144944000Z
ACPI Thermal Zone = \_TZ.TZ01
_HOT = 373K



3. Information Source: Kernel-Power Event ID: 42 Task Category: 64

The system is entering sleep.

Sleep Reason: Thermal Zone



4. Information Source: Power Troubleshooter Event ID: 1

The system has returned from a low power state.

Sleep Time: ‎2020‎-‎04‎-‎24T16:04:16.139385300Z
Wake Time: ‎2020‎-‎04‎-‎24T16:05:09.697491400Z

Wake Source: Unknown




Bio bih Vam veoma zahvalan na pomoci.
Isko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.4.2020, 21:07   #2
Psychon@ut
Veteran
 
Član od: 20.10.2005.
Poruke: 672
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 111 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: Laptop go in sleep mode!

Ako sam dobro izguglao
Citat:
_HOT - Indicates the return value (temperature) at which Operating System-directed configuration and Power Management (OSPM) may choose to transition the system into the S4 sleeping state.
Odnosno temperatura na kojoj sistem odlazi u S4 stanje, hibernaciju. U tvom slučaju 373 Kelvina - 99.85 C što možda objašnjava zašto ide u sleep mode, jer je CPU dostigao taj prag.

Provjeri temperature u nekom drugom softveru (hwinfo ili sl.) i idi na power settings, provjeri da li je na balanced/high performance.
Psychon@ut je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Psychon@ut na korisnoj poruci:
Isko (24.4.2020)
Stara 24.4.2020, 21:58   #3
Isko
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Fortress in Transylvania
Poruke: 3.118
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 668 puta na 346 poruka
Određen forumom Re: Laptop go in sleep mode!

Citat:
Psychon@ut kaže: Pregled poruke
Ako sam dobro izguglao

Odnosno temperatura na kojoj sistem odlazi u S4 stanje, hibernaciju. U tvom slučaju 373 Kelvina - 99.85 C što možda objašnjava zašto ide u sleep mode, jer je CPU dostigao taj prag.

Provjeri temperature u nekom drugom softveru (hwinfo ili sl.) i idi na power settings, provjeri da li je na balanced/high performance.
Hvala na brzom odgovoru provjericu to sa hwinfo. Mada doo sad sam koristio svo vrijeme MSI Afterburn, gde nigde ne pokazuje toliku temperaturu. Mozda je vrijeme za zamjenu termalne paste.

A koristim kako kad, balanced/high performance ili najvise od Process Lasso Ultimate. Mada opet se sve isto desava koje god da izaberem.
Isko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2020, 3:02   #4
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Laptop go in sleep mode!

"preko 90c" Ocisti laptop iznutra,promeni pastu, kupi dodatno hladjenje spoljno (postolje sa aktivnim kulerom) inace rip uskoro...


Sve preko 70c je visoka temperatura, ako je prosek taj, ok moze on da izgura ali sve preko toga znacajno skracuje radni vek, 80c je vec katastrofa za laptop, ne mozes reci nije visoka...

Poslednja ispravka: Markonije (25.4.2020 u 3:10)
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Markonije na korisnoj poruci:
Isko (28.4.2020)
Stara 25.4.2020, 16:48   #5
Isko
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Fortress in Transylvania
Poruke: 3.118
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 668 puta na 346 poruka
Question Re: Laptop go in sleep mode!

Citat:
Markonije kaže: Pregled poruke
"preko 90c" Ocisti laptop iznutra,promeni pastu, kupi dodatno hladjenje spoljno (postolje sa aktivnim kulerom) inace rip uskoro...


Sve preko 70c je visoka temperatura, ako je prosek taj, ok moze on da izgura ali sve preko toga znacajno skracuje radni vek, 80c je vec katastrofa za laptop, ne mozes reci nije visoka...
Evo pokusavam danas da testiram ovo cudo. Sto se tice temperature, imao sam drugu informaciju pa sam se time i vodio. Na Asusovim i HP forumima kad sam citao kazu za gaming laptope nije nikakav problem da ide do 90c, jer su oni napravljeni za to. Tako da sam prosli gaming laptop koji sam imao Asusov uvjek tako i koristio. Ali sad z sad temperatura ide od 70 do 80-85c. Ok, videcu onda da pripazim malo.


Sto se tice ovog gasenja, makao sam one dodatne "specijalne" Power Option mugucnosti, koje su bile dodane i nije se gasio sad z sad. Mada ovo sam koristio vec pola godine bez problema. Probacu danas jos jednom dal se gasi.

Msi Afterburn i Hwinfo64 prikazuju tacnu temperaturu, tak da me bas cudi taj podatak koje Event Viewer prikazuje "373 Kelvina - 99.85 C", jer ga ja nisam mogao naci na MSI Afterburnu da ga je zabiljezio.

U razgovoru sa bratom o ovom problemu, priznao mi je da je pre neki dan instalirao neki program za driver updajte i da je instalirao nekoliko Intelovih drivera pritiskom "Install Anyway". Ja sam sve Intel drivere instalirao i redovno instaliram preko "Intel Driver & Support Assistant" i ne prikazuje sta da ima novih drajvera, ali nemam pojma sta je on to instalirao. Ne znam da li i ovo moze biti problem? Kako je najbolje da se pobrisu svi Intelovi driveri pa sam da ih instalira?

Termalnu pastu menjam skoro svake godine, i uvjek se zacude kako ne izdrzi ni godinu dana na njemu. Mozda je i to problem?
Isko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2020, 19:35   #6
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Laptop go in sleep mode!

na 100 stepeni voda ključa, možeš kafu da skuvaš na njemu
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2020, 20:19   #7
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Laptop go in sleep mode!

Programi za 'drajver update' su uglavnom smece koji vise cine stete nego koristi, a imati sve najnovije drajvere pravi skoro nikakvu razliku ako sam program/uredjaj/hardware kad si ga instalirao nije imao losu verzija drajvera na sebi , izuzetak drajveri za graficku zbog optimizacije novih igara.

Ja zadnjih 15 godina kad instaliram na nov laptop/PC , samo esencijalne stvari sa diska koji ide uz uredjaj (chipset,zvuk,lan, za usb periferalije) , i onda drajver za graficku uglavnom najnoviji (proverim po forumima dal ima nekih bagova i da li je mozda neka malko starija verzija bolja) , dok Direct X se sam update kad instaliram igre.

Nikad nisam imao problema i potrebe da imam te "driver findere update i tome slicno" , ako me neki hardware zeza zbog drajvera nadjem peske u cemu je problem i odgovarajuci drajver ako to resava stvar, isto tako "optimizatori" sistema su ocaj za sam sistem u 95% slucajeva.

Sistem kako vreme prolazi postaje sve gori (manje efikasan) i nema tu magicnog leka , vec kad postane nepodnosljivo reinstal.

Hocu da kazem ne isntaliraj nove drajvere zato sto imas starije ako sve radi normalno, korist neprimetna a steta vrlo lako moguca. (izuzetak drajveri za graficku )

Sto se tice tih Intel drajvera ako imas disk od laptopa , pokreni instal istih odmah pa vidi da li ce ti traziti da ih uninstal prvo ili ce ti reci imas noviju verziju nema potrebe za instalaciju,ako mislis da su losi/neispravni trebalo da imas opciju za unininstal/remove/modify pa instaliraj te sa diska.

Nema potrebe popravljati stvari koje nisu pokvarene,je poenta ovog mog pisanija.

Opet, gamin laptop ili ne, ne sme da radi na 80+ , mora da se reaguje , sa ciscenjem iznutra (vrlo bitno da sve nalegne kako treba kad se vraca i srafljenje srafova po odredjenom redu je bitno na nekim laptovima), povecanje broja obrtaja kulera mozda i podloga metalna sa aktivnim kulerima obavezno.


Ako je laptop od 300 evra i star 5-6 godina ,onda i ne moras sve to , nek te sluzi jos godinu i po dana i u smece, a ako nije ja bih ucinio ono od gore.
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Markonije na korisnoj poruci:
Isko (28.4.2020)
Stara 25.4.2020, 20:29   #8
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Laptop go in sleep mode!

ti drajveri na disku su obično stariji i od laptopa znači 5+ godina.. ali se slažem sa ostatkom da ne treba instalirati razne programe za pronalaženje drajvera nego ručno sa sajta čipseta svaki drajver skinuti. To većina ne ume pa je najbolje skidati sa sajta proizvođača laptopa ili preko windows update generičke
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Isko (28.4.2020)
Stara 26.4.2020, 17:01   #9
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Laptop go in sleep mode!

U pravu si jeste budu stariji dosta, ali nisam imao problema sa njima, radi pa radi, nije da mi se javljalo tipa insatliran ti je mator chipset drajver ili za zvuk ,to su vecinom ionako "matora resenja" i na najnovijim drajverima, jedino ako nema uopste nesto za najnovije tehnologije , to bi primetio u prva dva dana koriscenja...

Moderni OS imaju odlicne genericke drajvere koji prepeglaju te matore bez pitanja svakako.
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Markonije na korisnoj poruci:
Isko (28.4.2020)
Stara 28.4.2020, 9:53   #10
Isko
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Fortress in Transylvania
Poruke: 3.118
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 668 puta na 346 poruka
Određen forumom Re: Laptop go in sleep mode!

Evo me ja sa malim zakasnjenjem da Vam se zahvalim. Sredio sam stvar tako sto sam mako neka podesavana sa Power Optiona. Mada sam tako igrao vise od pola godine i nisam imao problema. Sigurno se termalna pasta potrosila.

Koristim laptop sa GTX1080 i CPUi7-7820HK. Underwoltovao sam ga i koristim ponekad "Fan speed" controler za povecanje rada ventilatora. Krece se tu od 70 pa poneka do 85c. Stvarno od proslog Asusa ROG-a kojeg sam imao sto se tice temperature samo sam pazio da ne prelazi preko 90c(kao sto napisah gore, na forumima sam tad procitao njihova obajasnjenja da su ti laptopi pravljeni za to, da mogu i trebaju da izdrze a ako nesto hoce da krene po zlu on ce ga resetovati). Ponekad bi se desilo da sam igrao i po pola godina na 90c nikad nisam imao problema. Taj laptop preprodat kod druga i dan danas mu sluzi fantasticno. Videcu d nabavim neku bolju termalnu pastu od MX4. Steta sto nema kod nas neko da stavlja tecni metal. To bi mozda bilo najbolje resenje.
Isko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2020, 10:53   #11
Isko
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Fortress in Transylvania
Poruke: 3.118
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 668 puta na 346 poruka
Exclamation Re: Laptop go in sleep mode!

Na zalost ponovo je ovo pocelo. Ne znam u cemu je stvar. Na MSI Afterburn maximalna temperatura je 83C. 6 dana je radio fantasticno ali na zalost ponovo je poceo.
Isko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.5.2020, 17:06   #12
Isko
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Fortress in Transylvania
Poruke: 3.118
Zahvalnice: 1.236
Zahvaljeno 668 puta na 346 poruka
Talking Re: Laptop go in sleep mode!

Mislim da sam rijesio problem reinstalaciom Windowsa. Sad z sad ne gasi laptop, hvala Bogu.
Isko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Laptop za 400-500e max. doctor ŠDK - Prenosni računari 33 19.9.2012 23:08
Koji laptop kupiti znemanja Prenosni računari 41 17.12.2011 1:32
Povezivanje LED TV i HP Laptop milisav Foto i audio/video 1 2.12.2011 17:05
Multimedia-lan laptop dzena ŠDK - Prenosni računari 9 25.8.2011 12:13
Laptop sleep problem ili...? ShonEPFC Prenosni računari 4 24.11.2008 18:15


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com