Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.3.2010, 16:19   #1
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Korekcija tresholda pri detekciji losih sektora hdd-a?

Edit: naslov sam prepravio u:
Korekcija tresholda osetljivosti detekcije losih sektora hdd-a?


Secate se sta to bese ScanDisk?
Recimo u DOS-u sintaksa:

SCANDISK C: /SURFACE (Enter)

koja bi proverila C particiju hard diska na eventualne lose sektore.

S tim u vezi ScanDisk (isto kao i Norton Disk Doctor) nekad pri skeniranju odredjenog dela povrsine hard diska znaju da uspore, te im treba cak i po nekoliko sekundi - pri testiranju jednog clustera.

Ako je to vreme "cekanja" previse dugo (duze od 20-tak sekundi za ScanDisk) onda ScanDisk sam automatski ponudi opciju u kojoj kaze ovako (u prevodu na srpski)

"Odredjenom segmentu hard diska treba vise vremena za pristup podacima nego sto je to uobicajno, doticni segment ce verovatno u skorijoj buducnosti postati neupotrebljiv, da li zelite da ScanDisk markira taj segment neupotrebljivim sada (Mark as Bad Sector) Y/N?"

E, ja imam par hard diskova gde na odredjenim delovima njihove povrsine "vreme cekanja" pri testiranju nekih njihovih clustera iznosi oko 8 ili 9 sekundi (po svakom clusteru), pa me zanima moze li se ScanDisku kako pomeriti taj "prag osetljivosti", jer ScanDisk "ni ne pomislja" da je u pitanju los sektor u nastanku - ako ne prodje bar 20-tak sekundi pri testiranju doticnog clustera!

Ima li ikakav nacin da se ili ScanDisku to "naredi" ili pak - cenio bih ime programa koji ima takvu opciju?

Znaci, hocu da se smatra (i markira "losim sektorom) svaki cluster hard diska koji ima vreme cekanja pri testiranju istog vece od - recimo 6 sekundi!

Inace, na ispravnim hard diskovima vreme testiranja po jednom clusteru je bizarno malo, i u rangu je od par stotinki sekunde, ako ne i manje...

To bi bilo to, nadam se da sam lepo objasnio sta me zanima, kao i svoju zelju da ce na ovaj post odgovarati samo ljudi koji zaista imaju prakticnog iskustva sa izlazenjem na kraj sa losim sektorima hard diska, a ne maloletne novajlije sa HDD-om od par TERABAJTA (sta ces-sada je to moderno!) koji bukvalno nemaju pojma ni sta je "los sektor" sam po sebi!

P.S. da stvar bude "jos i gora" i manje zanimljiva - govorim, naravno, o FAT32 fajl sistemu (!!!)

Poz.
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.3.2010, 17:01   #2
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Korekcija tresholda pri detekciji losih sektora hdd-a?

Pre svega svaki klaster kojem se vreme pristupa meri u sekundama svakako je u praktičnim uslovima neupotrebljiv i samim tim treba da je markiran kao loš. Takođe, preporučujem da probaš neki drugi alat za te stvari (lično koristim MHDD sa Hirens Boot CD-a).
I na kraju se postavlja pitanje u koju svrhu uopšte može da se upotrebi HDD koji ima i par loših sektora?
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Branislav Gavric (20.3.2010)
Stara 20.3.2010, 17:21   #3
Branislav Gavric
Banned
 
Član od: 11.4.2006.
Poruke: 385
Zahvalnice: 67
Zahvaljeno 32 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Korekcija tresholda pri detekciji losih sektora hdd-a?

Re: Pa sta drugo da radim sa maticnim plocama od Pentiuma-II
Ako bi ih bacio kroz prozor - verovatno bi mi naplatili nekakvu kaznu zbog prljanja sredine ili slicno!
Uglavnom - necu za takve konfiguracije kupovati NOV HDD (koji, kao nov, ne mogu naci MANJI od 160GB )

Anyway hvala za odgovor
Poz.

Edit: i hvala admin/mod-u sto je prebrisao spam-orjentisanu poruku od korisnika com...(censored)-a!!!

Poslednja ispravka: Branislav Gavric (20.3.2010 u 18:51)
Branislav Gavric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pojava gresaka I losih sektora na hard-diskovima Vlado78 Nosači podataka 6 2.3.2006 9:37


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com