Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.8.2011, 13:03   #1
federer
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Lokacija: Rudo, Bosna i Ercegovina
Poruke: 825
Zahvalnice: 447
Zahvaljeno 51 puta na 42 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku federer Slanje poruke preko Skypea korisniku federer
Određen forumom Ubuntu i Swap

Evo jutros ja instalirao Ubuntu 11.04 na stari laptop, pošto je ovako spor..Pri instalaciji me je pitao da napravim swap particiju i ja sam slučajno preskočio to..Sad me zanima, ima li načina da napravim swap particiju ali da ne brišem ovu na kojoj mi je Ubuntu? Imam drugu particiju sa važnim fajlovima, dok je ova samo za ubuntu. (obje su 20 GB). Sad sam negdje čitao da je za ovakav laptop (512 mb RAMa i 40 GB hard disk) dovoljno 512 mb swap particije..

I da, imam problem, stalno se zamrzava nakon nekog vremena. Sve se uspori, pa secka, dok na kraju skroz ne stane..

Poslednja ispravka: federer (8.8.2011 u 13:14)
federer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2011, 14:26   #2
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu i Swap

Citat:
federer kaže: Pregled poruke
Evo jutros ja instalirao Ubuntu 11.04 na stari laptop, pošto je ovako spor..Pri instalaciji me je pitao da napravim swap particiju i ja sam slučajno preskočio to..Sad me zanima, ima li načina da napravim swap particiju ali da ne brišem ovu na kojoj mi je Ubuntu? Imam drugu particiju sa važnim fajlovima, dok je ova samo za ubuntu. (obje su 20 GB). Sad sam negdje čitao da je za ovakav laptop (512 mb RAMa i 40 GB hard disk) dovoljno 512 mb swap particije..

I da, imam problem, stalno se zamrzava nakon nekog vremena. Sve se uspori, pa secka, dok na kraju skroz ne stane..

Пријатељу ала си ти оптимиста....
Твоја макина је малко слаба за нормалан рад Убунту 11.04 те ти због тога и сецка (вероватно би сецкао и да си на Убунту класик радном окружењу (Гноме 2) .
Иначе кад се прави SWAP партиција она се прави тако да буде бар 2 пута већа од количине RAM-a, тек кад имаш 2ГБ РАМ-а се прави да буде 1:1 а ако имаш више од 2ГБ РАМ-а можеш слободно да оставиш SWAP на 2ГБ ...

Другим речима скини неку мање захтевну дистрибуцију нпр Lubuntu11.04 Lubuntu 11.04 преузимање .
Лубунту је верзија Убунтуа са радним окружењем које не тражи толико РАМ-а као "старија браћа" так ода ће на твојој макини да лети (обзиром да без проблема ради и са упола мање меморије но што је ти имаш).

Кад будеш радио реинсталацију немој да заборавиш да одвојиш бар 1ГБ за SWAP партицију
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku drzare na korisnoj poruci:
federer (8.8.2011)
Stara 8.8.2011, 15:46   #3
federer
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Lokacija: Rudo, Bosna i Ercegovina
Poruke: 825
Zahvalnice: 447
Zahvaljeno 51 puta na 42 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku federer Slanje poruke preko Skypea korisniku federer
Određen forumom Re: Ubuntu i Swap

Paz' ovo, ne secka mi stalno, nego ponekad krene..Inače leti, nisam na Unityju nego na starom interfejsu, onom koji više liči na Windows..
federer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2011, 18:34   #4
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu i Swap

I ja takođe preporučujem Lubuntu, skroz fino okruženje brzo je, a fino i izgleda.
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mr.Eco na korisnoj poruci:
federer (8.8.2011)
Stara 8.8.2011, 19:19   #5
singularity
Veteran
 
Član od: 20.6.2011.
Lokacija: Beograd
Poruke: 775
Zahvalnice: 78
Zahvaljeno 104 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu i Swap

Citat:
federer kaže: Pregled poruke
Evo jutros ja instalirao Ubuntu 11.04 na stari laptop, pošto je ovako spor..Pri instalaciji me je pitao da napravim swap particiju i ja sam slučajno preskočio to..Sad me zanima, ima li načina da napravim swap particiju ali da ne brišem ovu na kojoj mi je Ubuntu? Imam drugu particiju sa važnim fajlovima, dok je ova samo za ubuntu. (obje su 20 GB). Sad sam negdje čitao da je za ovakav laptop (512 mb RAMa i 40 GB hard disk) dovoljno 512 mb swap particije..

I da, imam problem, stalno se zamrzava nakon nekog vremena. Sve se uspori, pa secka, dok na kraju skroz ne stane..
Dosta polemike oko swapa je po linux forumima ali ukratko:

Kada je receno da swap bude 2x velicine ram memorije, bilo je doba kad su racunari imali od 64 do 256 mb ram memorije. Danas je to bukvalno bespotrebno. Danasnji prosecan racunar ima 4 GB rama, znaci po ovome treba mu dati 8gb swapa? Budalastina....
Swap prostor generalno ne treba, sem ako ne korisits hibernaciju. Ja ne stavljam swap odavno na svoj racunar a imam 2 gb rama.

Poslednja ispravka: singularity (8.8.2011 u 19:20) Razlog: gramaticke greske
singularity je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku singularity na korisnoj poruci:
federer (8.8.2011)
Stara 8.8.2011, 20:03   #6
federer
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Lokacija: Rudo, Bosna i Ercegovina
Poruke: 825
Zahvalnice: 447
Zahvaljeno 51 puta na 42 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku federer Slanje poruke preko Skypea korisniku federer
Određen forumom Re: Ubuntu i Swap

'Fala stari. Inače, dobro radi, ali ponekad kad koristim više od 4 programa uspori..Nećete vjerovati ali Linux mi se sviđa.
federer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2011, 22:54   #7
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu i Swap

Citat:
singularity kaže: Pregled poruke
Dosta polemike oko swapa je po linux forumima ali ukratko:

Kada je receno da swap bude 2x velicine ram memorije, bilo je doba kad su racunari imali od 64 do 256 mb ram memorije. Danas je to bukvalno bespotrebno. Danasnji prosecan racunar ima 4 GB rama, znaci po ovome treba mu dati 8gb swapa? Budalastina....
Swap prostor generalno ne treba, sem ako ne korisits hibernaciju. Ja ne stavljam swap odavno na svoj racunar a imam 2 gb rama.

пробај да користиш и Виртуалбокс (VirtualBox) па реци да ли ти треба SWAP на 2ГБ РАМ-а

Јесте да нема пуно ситуација кад ће ти затребати али оно није на одмет имати једну партицију са 2ГБ ...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Dual Boot - Ubuntu 10.10 & Windows XP clzola Operativni sistemi 7 17.3.2011 22:44
Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika] Djordje Turjacanin Slobodni softver 12 14.1.2010 15:56
Announcing Ubuntu 10.04 LTS: The Lucid Lynx DobroslaV Slobodni softver 8 29.9.2009 16:33
Ubuntu vodič za preživljavanje (posle instalacije) laikexpert Slobodni softver 0 26.12.2008 11:18
Ubuntu Ultimate Edition noisy Slobodni softver 34 13.2.2008 1:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:35.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com