Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.9.2008, 22:15   #21
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Question Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

Razmišljam šta da uradim - da li da iskoristim već gotov engine (sve više mislim da je to definintivno dobro rešenje), da napravim svoj (ipak mislim da jeste preteško) ili da sve renderujem pravo iz D3D-a. Razmisliću, uskoro nalazimo neke placeholdere, ja malo dorađujem kod i alpha će biti otprilike do kraja nedelje.
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2008, 22:21   #22
Eris
Član
 
Član od: 30.6.2007.
Poruke: 487
Zahvalnice: 341
Zahvaljeno 103 puta na 52 poruka
Određen forumom Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

Vidis geo.... imamo veliku podrsku ovde.... svi nam govore da odustanemo
Eris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2008, 23:31   #23
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.129
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

Mnogo je tesko pisati 3d engine sam (sem ako nisi masina), bolje je uzeti npr. OGRE koje je vec maturirao i veoma je dobar poluprofesionalni engine, koji ima dosta jaku zajednicu i stavise opensource je
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.9.2008, 23:45   #24
Eris
Član
 
Član od: 30.6.2007.
Poruke: 487
Zahvalnice: 341
Zahvaljeno 103 puta na 52 poruka
Određen forumom Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

Ma samo opusteno.... bice nesto ako zapnemo.....
Ma ima da ide do kraja.... ili bar do neke bolje verzije od Alphe
hehe Alfa xD kao iz mocnih rendzera xD xD xD

Poslednja ispravka: Eris (16.9.2008 u 23:57)
Eris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2008, 9:45   #25
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

Citat:
EclipsE kaže: Pregled poruke
Veruj mi na rech, 2 godine sam pokushavao da uspem u gamedev-u i na kraju sam odustao. Deset puta sam prepravljao engine zbog toga shto sam video u chemu sam greshio, a onda kad sam napravio neshto normalno i krenuo da pravim igru, morao sam opet da prepravljam neke stvari i na kraju nishta ne ispadne kako si zamislio.
Mozda je trebalo prvo da procitas negde kako se pravi engine, od cega se pocinje, na sta treba paziti, kako organizovati podatke...itd. Tako ti je uostalom kada zapocinjes bilo koji projekat. Ako nije sve detaljno isplanirano, uvek zavrsis sa masovnim prepravkama ili odustajanjem.

Ja sam takodje pocinjao dosta stvari i shvatio ubrzo da sam napravio negde neki propust, pa sam morao da prepravljam postojeci kod (popularno nazvano "oranje koda"). Sada cega kod se uhvatim, procitam negde kako se to pravi i nasta treba paziti i od cega treba poceti

@Eris / Geo
Bolje da vas nagovorimo da odustanete sada, nego za dve godine da shvatite to sami Salim se! Ne znam koliko imate iskustva u gamedev-u, ali mislim da ste uzeli prevelik zalogaj. Razmislite ipak u kakvom ce okruzenju da se odvija igra. Mozete napraviti i platformsku igru sa mnostvo lepih efekata; mnogo jednostavnije ako ste pocetnici.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Patton na korisnoj poruci:
Eddy (6.3.2009)
Stara 17.9.2008, 10:26   #26
Red Dragon
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2006.
Lokacija: Ima
Poruke: 2.409
Zahvalnice: 275
Zahvaljeno 739 puta na 370 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Red Dragon
Određen forumom Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

Ma naravno da imate podrsku, ovo vam je samo test, ako podnesete ovaj "pritisak", uspecete da napravite igru.
Zapamtite, nije sve u engineu, fokusirajte se na ono zbog cega bi bila igriva (nije valjda da vam je grafika najjaci adut?).
Sto se mene tice, mozete da koristite i Infinity Engine, samo napravite igru da valja.
Red Dragon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2008, 13:54   #27
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Wink Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

Odluka je pala - hvala ANDROSS-u do neba za preporuke

Koristim OGRE3D. Uzeo sam tutoriale i mislim da će biti mnogo lakše sa njim. Kada (i ako) je završimo, možda ću i probati da napravim neki engine, ali više iz zezanja pa da vidimo na šta će da liči

Hvala svima, uvideo sam da je pravljenje engine-a previse velika stvar za patuljke kao što smo mi, od sada ćemo paziti šta radimo i šta biramo kao alat za razvijanje. Alpha će uskoro stići, ali i dalje nam fali modeler - please znam da na ovom forumu ima pregršt odličnih modelara - plz javite se!

I jedno pitanje u vezi OGRE-a: da li mogu da konvertujem .x ili .max ili .c4d fajl u OGRE-ov .mesh? I da li mogu da imam animaciju u .mesh fajlu?

@Patton: Nemam iskustva u 3D gamedev-u, samo oko 10-ak igara u 2D-u. Definintivno pravim sa OGRE-om, videćemo šta će ispasti.

Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2008, 14:26   #28
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.129
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

Pa naravno, sta mislis kako se cudesa u HTL-u krecu
Trazi na guglu OgreMAX exporter, to ti je exporter za 3ds Max (8, 9, 2008 i 2009), a ima i za blender exporter.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Andross na korisnoj poruci:
Geomaster (17.9.2008)
Stara 17.9.2008, 17:06   #29
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

Citat:
Patton kaže: Pregled poruke
Ja sam takodje pocinjao dosta stvari i shvatio ubrzo da sam napravio negde neki propust, pa sam morao da prepravljam postojeci kod (popularno nazvano "oranje koda"). Sada cega kod se uhvatim, procitam negde kako se to pravi i nasta treba paziti i od cega treba poceti
Eh, kada bih i ja mogao da radim tako Nikako da se opametim i krenem malo vise da citam, a malo manje da pametujem i sam smisljam resenja. Mada na stvarima na kojima trenutno radim sve ide prilicno dobro zahvaljujuci velikom broju oranja

Citat:
Geomaster kaže: Pregled poruke
Nemam iskustva u 3D gamedev-u, samo oko 10-ak igara u 2D-u. Definintivno pravim sa OGRE-om, videćemo šta će ispasti.
"Samo" 10-ak? Jel moze da se vidi ona koja je po tvom misljenju najkvalitetnija?

Moj savet za Geomaster-a i ostale sto zele da se bave gamedevom:
Verujem ja da si ti inteligentan i pametan, i da volis ovo sto radis, ali ipak mislim da treba da uradis dobru 2d igru. Dobra 2d igra moze biti bolja od dobre 3d igre, ali dobru 3d igru sa tehincke strane i za mali broj ljudi je suvise tesko napraviti. Dobra stvar kod 2d-a je to sto ce te se moci mnogo vise usredsrediti na stvaralastvo s obzirom da igru pravi jedan covek ili broj ljudi koji se mogu izbrojati na prste jedne ruke. Ostavite 3d igre velikim timovima, bar za sad. Pogledajte domace timove koji su napravili ili jos prave 3d igre. Will of Steel i Genesis Raising nisu postigli uspeh o kome mastamo, a igre su pravili ljudi mnogo iskusniji od vecine nas ovde, sa isto dobrim idejama (pogotovo vazi za ovu drugu), ali nijedna nije napravila veliki bum, sto ne znaci da od istih produkcija u buducnosti nece izadji nesto sto ce biti pogodak i cega ce se ljudi secati i igrati ga i posle puno vremena. Tih idealnih igara je malo, a treba znati mnogo vise od matematike, fizike, programiranja i modelovanja. Treba znati napraviti nesto neponovljivo, nesto sto se moze smatrati umetnoscu, napraviti igru. Tada ce tvoj rad biti cenjen i od strane kriticara a sto je vaznije i od strane igraca. To je samo moje ubedjenje, necim cime se ja vodim vec nekoliko godina i cime smatram da cu jednog dana napraviti nesto. Dakle ne mogu da garantujem da je to recept za uspeh, ali vreme ce pokazati.

Moja preporuka na kraju je da se okanes 3d-a i umesto modelara pocnes da trazis inspiraciju, tj. nesto inovativno, nesto cime ces postici ono neponovljivo. Znam da svi imaju ideje pravljenja virtuelnog sveta gde je moguce sve i svasta, ali treba biti realan imajuci u vidu svoje sposobnosti, tj. sposobnosti "tima". Neka vam za primer budu stvari kao sto su tetris, pong, pacman koje su iako jednostavne za svoje vreme postigle veliki uspeh, a i dan danas se vidi koliko se kopija i razlicitih modifikacija pravi na datu temu. Sto se tice savremenijih igara meni su uzor igre N, i naravno Aquaria, a od AAA naslova Princ Persije mada tu ima dosta subjektivnog misljenja Svakako ima jos dosta dobrih igara koje mi trenutno ne padaju na pamet. Sto se kompanija tice to je svakako Blizzard

Savet za kraj:
Nikako nemoj da pravis igru samo da bi nesto napravio. Pisac ne pise knjigu da bi je samo napisao, niti slikar crta sliku da bi je samo nacrtao. Uvek imaj to na umu, jer bez toga tvoja igra nece biti nista vise od kapi u moru slicnih igara. Neka za tebe tvoja igra prestavlja isto ono sto i za slikara predstavlja njegova slika.
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Stevvan na korisnoj poruci:
Eddy (6.3.2009)
Stara 17.9.2008, 18:38   #30
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Arrow Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

Heh, nemoj da misliš da su to neke kvalitetne igre - to su više igre koje su napravljene u vreme dokolice i smaranja... -_-

Ne znam šta da radim, ali sam već na PM dobio još jedan savet da radim 2D igru. Ne znam samo na koji tip 2D-a misliš: left-right scroller ili top-front game. Ne znam ni sam šta treba uraditi - ipak nije lako doneti takvu odluku.

EDIT: Mislim da sam našao kompromis. Probaću da uradim nešto probno. Ako bude išlo teško ili vidim da ne mogu - momentalno se bacam na 2D i ne razmišljam o 3D-u. Nisam ja Supermeeeen....

EDIT #2: @svi: Šta kažete na to? Je li ok?

Poslednja ispravka: Geomaster (17.9.2008 u 19:01) Razlog: EDIT
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2008, 19:01   #31
Eris
Član
 
Član od: 30.6.2007.
Poruke: 487
Zahvalnice: 341
Zahvaljeno 103 puta na 52 poruka
Određen forumom Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

I ja mislim da bi trebalo tako da radimo
Probacemo sa 3D pa ako nista.... onda da napravimo 2D al da bude dobra.... onako bash extra.... xD
Eris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2008, 19:24   #32
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

Citat:
Patton kaže: Pregled poruke
Mozda je trebalo prvo da procitas negde kako se pravi engine, od cega se pocinje, na sta treba paziti, kako organizovati podatke...itd. Tako ti je uostalom kada zapocinjes bilo koji projekat. Ako nije sve detaljno isplanirano, uvek zavrsis sa masovnim prepravkama ili odustajanjem.
Odakle?
Gde god da sam chitao neshto, uvek je bilo drugachije zbog toga shto ne postoji neka univerzalna arhitektura, vec se jedna stvar moze uraditi na milion nachina i svako gleda da uradi drugachije, i na kraju, ostanesh totalno zbunjen xD
Mada jesam na jednom mestu pronashao neke tutorijale za pravljenje engine-a u XNA (Hazy Mind) ali sam na kraju uvideo milion propusta u tome i krenuo sam da menjam po mojim potrebama... Pa sam posle toga uvideo josh neke propuste, sve to prepravljao, pa gledao druge tutorijale itd...
EclipsE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2008, 19:48   #33
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

Citat:
Geomaster kaže: Pregled poruke
Heh, nemoj da misliš da su to neke kvalitetne igre - to su više igre koje su napravljene u vreme dokolice i smaranja... -_-
Na osnovu cega ti neku igru smatras kvalitetnom ili nekvalitetnom? Da li su ove najnovije igre sto koriste najnovije graficke pa cak i odvojene kartice za fiziku kvalitetne kao igre, s obzirom da 98% njih bude zaboravljeno u roku od 3 meseca? Koliko ljudi znas koji danas pricaju o recimo FarCryju?

Poslednja ispravka: VojaM (17.9.2008 u 20:16) Razlog: ne kvalitetnom --> nekvalitetnom; sobzirom --> s obzirom
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2008, 14:35   #34
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Lightbulb Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

Pa jednostavno nisu kvalitetne - nemaju čak ni priču, nego kako mi naleti inspiracija, tako pravim... Možda ću uploadovati neku, ali moram da ih prebacim sa drugog kompa koji nije ovde

Btw, Eris skida FarCry... Jednostavno nove 3D igre se smatraju kvalitetnim zbog grafike, efekata, fizike i sl. Ali kad posle prvog talasa oduševljenja malo dublje zađu u priču, shvate da ideja i priča nije nikakva... I zato budu zaboravljene. Ali ipak, kada bih ja napravio neku igru sa grafikom na nivou The Legend Of Zelda: The Four Swords a sa neviđeno dobrom pričom, neće je puno pogledati. I 2D je odličan za rađenje igara. Ako ne budem gurao sa 3D, bacam se na 2D i videću koji engine da koristim - ali tada je mnogo lakše nego sa 3D-om...
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2008, 15:21   #35
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

Po meni gameplay > grafika > pricha... Ako igra ima izuzetnu prichu i grafiku ali uzasan gameplay i smori te posle 2 minuta onda ne vidim poentu igre.
EclipsE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2008, 19:17   #36
Eris
Član
 
Član od: 30.6.2007.
Poruke: 487
Zahvalnice: 341
Zahvaljeno 103 puta na 52 poruka
Određen forumom Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

Skinuo sam Far Cry :P
Sta se smejes..... FC je extra igra xD
Eris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2008, 16:18   #37
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

Posto je vec neko pomenuo Ogre kao dobar 3d engine, danas sam slucajno otkrio da postoji port ovog engine-a za C# i zove se Axiom 3D.

Vise informacija ovde:
http://axiomengine.sourceforge.net/m....php/Main_Page
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2008, 23:42   #38
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

I, momci, prodje maltene mesec dana, a od vas ni reci? jeste li zivi?
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2008, 13:06   #39
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Red face Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

Hm... Ja sam od juče tu (zbog nekih privatnih sankcija ) i radim igru. Međutim, OGRE me strašno zeza (ne može da se učita, a kamoli da uradim i najobičniji model load) i odlučio sam da uzmem Irrlicht Engine i eventualno irrKlang za muziku & SFX. Odmah sam uspeo da ga učitam i radi odlično. Particle system je dobro rešen i zaista sam prezadovoljan rezultatima. I dalje tražimo modelara i muzičara.

Sada pošto su privatne sankcije uklonjene, možemo uskoro (iskreno se nadam) da očekujemo neku Alphu.

Pozz i hvala na razumevanju
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2008, 13:28   #40
Red Dragon
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2006.
Lokacija: Ima
Poruke: 2.409
Zahvalnice: 275
Zahvaljeno 739 puta na 370 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Red Dragon
Određen forumom Re: Lost World Zeta: Destroying the Dark Force

Pa dobro, Irrlicht uopste nije los izbor. Moze od njega dosta dobrih stvari da se napravi.
Samo polako, radite, pa da uskoro vidimo i neku alphu.
Red Dragon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
game development, lost world zeta, lwz

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pesma/e koja vas najviše dirne? Wolverine Opšta kultura 1131 5.9.2019 15:13
WH40K Dawn of War: Dark Crusade voodoo_ Strateške igre 439 5.3.2009 12:45
Savet za jednu RPG igru Geomaster Pravljenje igara 24 1.12.2007 16:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:35.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com