Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Osnovne komponente

ŠDK - Osnovne komponente Saveti u vezi sa kupovinom osnovnih komponenti računara: procesora, ploča, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.9.2014, 10:33   #1
Miljankg
Član
 
Član od: 7.8.2013.
Poruke: 60
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Da li treba cekati na DDR4?

Zdravo,

Obzirom na najave DDR4 memorije za kraj ove godine (jesam li u pravu?) i na novi I7 sa 8 fizickih jezgara, da li se isplati cekati na DDR4 ili uzeti sada neku i7 masinu sa DDR3 memorijom?

Sta biste vi uradili?

Hvala unapred!
Miljankg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.9.2014, 18:25   #2
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Da li treba cekati na DDR4?

Slušaj, zavisi od tebe i tvojih potreba...nove Intelove ploče su dobre, ali ne donose ništa suštinski novo. DDR4 je ok, ali, opet, nije neka korenita promena u odnosu na DDR3...videćemo veće memorijske protoke i to je to. Imaj u vidu da će u početku DDR4 biti jako skup...

Lično, uzeo bih sada i7 Haswell...dovo5no je jak da glatko možeš da ga koristiš bar još 3 godine, a dotle će DDR4 da se ustali cenom, da postane zreo standard...dok sadašnji i7 procesori postanu preslabi, izaći će još svašta. Mislim, 5udi još uvek srećno koriste i5-2500K koji je izašao početkom 2011., igraju se na njemu bez ikakvih problema...ako ništa drugo, sačekao bih da se malo omasovi X99, jer bi onda trebalo da padnu cene sadašnjih čipsetova i procesora.

To je moje miš5enje, ako smatraš da bi bio "sakat" bez najnovijih tehnologija, skup5aj talire za X99 i DDR4...ali znaj, koštaće te ohoho, a nećeš dobiti Bog zna šta.
Ako se baš baviš nekim profesionalnim radom i trebaju ti Intelovih 8 jezgara, ok...mada, za to imaš i Xeone...
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Morca na korisnoj poruci:
Miljankg (11.9.2014)
Stara 11.9.2014, 0:46   #3
Doox
Član
 
Član od: 18.1.2013.
Lokacija: BGD
Poruke: 326
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 30 puta na 30 poruka
Određen forumom Re: Da li treba cekati na DDR4?

I ja sam za predlog Morca, dok se to omasovi kod nas, pa dok krenu testovi, dok se sve to lepo ukombinuje, ima da prodje dosta vremena, uvek izlazi nesto novo i brze i to je uvek tako. S obzirom da ce biti papreno skupo, ja bih sad lepo uzeo i7 koji ce biti aktuelan itekako jos za par godina, pa kad padnu cene lepo kupis ddr4 i neki adekvatan cipset i uzivas, i pritom uvek imas jaku masinu za bilo sta...
Doox je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Doox na korisnoj poruci:
Miljankg (11.9.2014)
Stara 11.9.2014, 2:25   #4
Morca
Starosedelac
 
Član od: 30.3.2007.
Lokacija: Copper-city
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 112
Zahvaljeno 618 puta na 438 poruka
Određen forumom Re: Da li treba cekati na DDR4?

Ako ti treba CPU za igre, čak ne moraš ni da uzmeš i7, neki i5 će ti raditi posao. Ako misliš da je slab, uzmeš K verziju i overklokuješ...taman ti iznese mašinu dok se novi socketi i DDR4 ne ustale i pojeftine, ili prodaš i5 i doplatiš za i7 pa čekaš novotarije, isti rezon. Ako več nameravaš nešto što mrcvari CPU, uzmi i7...
Morca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Morca na korisnoj poruci:
Miljankg (11.9.2014)
Stara 11.9.2014, 2:48   #5
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Da li treba cekati na DDR4?

pa dobro nije pametno ni kupovati na kraju ddr3 kad je ddr4 pred vratima isto kao što su ljudi kupovali ddr2 pa je izašao ddr3 duplo jeftiniji, dobro verovatno neće da bude kao pre jeftino ali ono. Ako će da ti zaradi pare dok čekaš ti kupi sad pa posle prodaj nije baš da će to odmah da zastari, ali ono prvi mačići se u vodu bacaju sačekaš i malo da se sve stabilizuje pa kupiš kad postane mainstream bug free i sa nekim realnim cenama. Sad ono ako ti pravi pare naravno nećeš da čekaš i da se stipsariš nego da uložiš-investiraš ali ako je za igrice i i7 je mnogo.... nisi naveo namenu kompjutera pa jedino možemo da nagađamo, sve u svemu pitanje je nejasno, a odgovor je može a i ne mora
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
Miljankg (11.9.2014)
Stara 11.9.2014, 4:19   #6
karlos
Član
 
Član od: 2.3.2013.
Lokacija: Hamburg
Poruke: 401
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 41 puta na 31 poruka
Određen forumom Re: Da li treba cekati na DDR4?

Idem pod prepostavkoma ako si tako postavio pitanje da ti neka mala razlika u novcu nece prestavljati prob.I ja sam bas bio u slicnoj dilemi,nadogradnja starog ili cekati novi chip set,kako vidim po forumima a bas pre neki dan drug koji radu tehickoj podrsci na Amazonu kaze da im je prodaja bas opala kad su komponente u pitanju svi su odustali od neke ozbiljne kupovine za sada svi cekaju realizaciju novih komponenata i njihovu stabilnost cena.Nece to biti neka velika razlika pogoto kad se ustemaju prozvodjaci.
karlos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku karlos na korisnoj poruci:
Miljankg (11.9.2014)
Stara 11.9.2014, 4:26   #7
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Da li treba cekati na DDR4?

Pa ako se zna da smo prelaskom na DDR3 sa DDR2 dobili minimalna ubrzanja, da standardna 2kanalna DDR3 memorija na 1333MHz radi sa vecinom klasicnih procesora isto kao i 1600, 1866MHz memorija, onda cekanje DDR4 ne donosi nista posebno toga novog. Jedino ce znaciti ljudima koji kupuju APU-ove i slicna resenja kojima sirov memorijski protok znaci, ali to samo onda kada DDR4 bude kostala kao sada DDR3. Tako da.... nacekacemo se mi toga barem 2 godine.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
Miljankg (11.9.2014)
Stara 11.9.2014, 4:48   #8
karlos
Član
 
Član od: 2.3.2013.
Lokacija: Hamburg
Poruke: 401
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 41 puta na 31 poruka
Određen forumom Re: Da li treba cekati na DDR4?

^ Pa pazi,prve ddr3 su bile blaga katastrofa onda smo dobili 2400+mhz koja je daleko bolja od ddr2.
Verovatno ce biti i sa ddr4 samo sto ce sad biti kraci period (danas se stvari jako brzo realizuju) najavljuju 5000mhz+ u 2015-2016 tako da..

Druga stvar i najbitnija je novac.Ja sam uvek za da probam nesto novo kad mogu sebi da platim taj luksuz.
Kako kaze Angela 50% razvijenih zemalja u svetu nema razloga da ne vozi Nemacke automobile
karlos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku karlos na korisnoj poruci:
Miljankg (11.9.2014)
Stara 11.9.2014, 14:03   #9
Miljankg
Član
 
Član od: 7.8.2013.
Poruke: 60
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Da li treba cekati na DDR4?

Hvala svima na odgovorima.

Ja se izvinjavam, jer namenu nisam naveo. Situacija je ovakva:

Dosta koristim virtuelizaciju, dosta servisa mi je pokrenuto istovremeno (Oracle server, MySql i jos mnogo toga) itd itd.

Treba mi dobra i stabilna masina.

Trenutno imam AMD Athlon II sa 6 GB RAM-a, to je sve staro negde oko 4-5 GOD. Ako se ne varam.

Uzeo sam skoro SSD, masina radi, ali cesto ne zadovoljava potrebe. Tako da sam resio da uzmem I7, 16 GB RAM-a, ploca sa H chipset-om. Ne bih Z i K procesor, ne bih overklokovao. To mi taman leze na pomenuti SSD i upravo uzeto Fractal R4 kuciste Uzeo bih ovu, za narednih 4-5 godina. Naravno, ponekad odigram neku igricu, uglavnom ne igram vise od 1 istovremeno, ali volim da bude full. Grafu ne pominjem ali ce biti dobra

Medjutim, stalno cujem DDR4, I7 novi i trista ostalih komentara. Svestan sam da ce i kupovina gore - pomenute konfe da zadovolji potrebe, medjutim, ako vec izlazi nesto novo, rekoh da se posavetujem sa vama, da li biste vi cekali to novo. Ne bih davao neke astronomske pare za DDR4 + sto ce to verovatno da ima malo gresaka napocetku i tome slicno.

Za sada vidim da se cekanje ne isplati, jer to znaci 2 godine od sada da se sve to ustali + da padnu cene, a sa druge strane me zeza to sto upravo izlazi nova tehnologija a ja uzimam staru.

DDR4 i novi I7 ce svakako doneti poboljsanja, ali uz sve gore - pomenuto, ima li smisla cekati? Ja mislim da ne bas, jer vec postojeci I7 je dosta dobar i verujem da ce potrajati dosta dugo. Da li sam u pravu? Imajte na umu da bih novu konfu uzeo blizu nove godine.

Hvala jos jednom, izvinite na neodredjenosti, mislim tema nije losa.
Miljankg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2014, 14:49   #10
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Da li treba cekati na DDR4?

Ako ti treba za server, tek onda ne bih uzimao nešto što je skroz novo, mnogo veća mogućnost da bude problema sa kompatibilnošću/pouzdanošću i slično, isprobana rešenja bez razmišljanja.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2014, 14:51   #11
mare037
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.11.2011.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 7.286
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 2.448 puta na 2.073 poruka
Određen forumom Re: Da li treba cekati na DDR4?

Novi i7 Skylake (2015) procesori će raditi i sa DDR3 podrškom, pa će time proizvođači ploča imati u ponudi i DDR3 i DDR4 modele.

Za novu generaciju RAM memorije možeš slobodno da sačekaš barem narednih 2. godine.
mare037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mare037 na korisnoj poruci:
Miljankg (12.9.2014)
Stara 11.9.2014, 17:18   #12
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Da li treba cekati na DDR4?

Pametno receno jeste, ako ti treba za posao, uzmi provereno resenje. I7 i 16GB rama ce sve to da jede kao malu decu.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
Miljankg (12.9.2014)
Stara 12.9.2014, 9:27   #13
Miljankg
Član
 
Član od: 7.8.2013.
Poruke: 60
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Da li treba cekati na DDR4?

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Ako ti treba za server, tek onda ne bih uzimao nešto što je skroz novo, mnogo veća mogućnost da bude problema sa kompatibilnošću/pouzdanošću i slično, isprobana rešenja bez razmišljanja.
Nije glavna svrha da bude server, za tako nesto bih znao sta cu Ovo je vise zbog toga sto idem na Workstation \ Pomalo Gaming \ Licni racunar Serverske aplikacije sam naveo kao primer, ali imam jos dosta drugih servisa pokrenutih, zavisno od potrebe.

Hvala u svakom slucaju.

Hvala i Vladi i Maretu. Vidim da se ne isplati cekati. U prilog tome ide i cinjenica da ovde na poslu imamo I7 procesore koji su neki od ranijih generacija (tu su par godina) i bez problema teraju gomilu virtuelnih masina, istovremeno itd itd. Definitivno je kupovina I7 prava stvar i to cu najverovatnije da uradim.

Hvala jos jednom, nadam se da ce ovo znaciti jos nekom.

Poslednja ispravka: Miljankg (12.9.2014 u 9:39)
Miljankg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2014, 5:42   #14
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Da li treba cekati na DDR4?

Za tvoje potrebe bi lepo legao i neki FX 83xx procesor, naravno ako ti je mnogo da das za I7. FX sa 8 jezgara se lepo snalazi u multitaskingu, ali performanse u pojedinacnim aplikacijama koje mogu da pokrecu malo trejdova su manje nego kod Intela.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
e-readeri Celt Tableti i e-readeri 1379 23.1.2024 17:54
Vicevi Oblivion Cvet kompjutera 5481 27.5.2022 5:52
Playstation 2 emulator NenadN Konzole 776 6.9.2014 23:04
Razni Windows XP trikovi wog326 Operativni sistemi 18 11.8.2010 15:22
Problem prilikom povezivanja TV-a na komp... Razial Video/TV softver 3 14.4.2009 22:24


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com