Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.1.2009, 16:02   #1
kale
Član
 
Član od: 11.8.2006.
Poruke: 57
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Post Mac OS? ili ne...

E, ovako posle svih muka sa vistom i drugim windowsima resih da pljunem onom mravu biliju u lice i instaliram toliko hvaljeni mac a s obzirom da se bas i ne razumem kao vi ljudi u kompjutere imam par pitanja:
1.da li uopste moze da radi na mojoj konf.- maticna asus p5k,graficka eah2600xt, 2gb rama,proc.-core2 1.6(ili 1.8 nisam siguran)
2.da li je tesak za instalaciju tj. Da li se instalira kao windows?
3.koja je razlika izmedju kupljenog mac-a(imac,macpro...)i kad se na pc-iju instalira mac os?(osim u izgledu)
4.da li cu moci posto necu imati leg. Mac da imam sve iste funkcije kao original?
Unapred hvala!
kale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2009, 16:04   #2
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Mac?ili ne...

Ne razumem se bas u MacOS ali evo ti link sa ovog foruma gde ces verujem naci korisne informacije.

Citat korisnika alesandro. vv

Citat:
Mac OS X je moguce instalirati na Inetlovim procesorima, manje moguce na AMD-ovim (ali je moguce). Dakle, prvo proveri koji procesor imas. Mnoge zvucne karte nisu podrzane, kao ni wireless kartice, ostalo? Uglavnom je podrzano, a ako nije, bice uskoro. Ja sam sojevremeno imao Leoparda 10.5.3 (skinuo sa torrenta 10.5.2 i kasnije se pojavio update), sada, koliko sam upucen postoji 10.5.5 ili 10.5.6?! Instalira se vrlo jednostavno. Prvo skines sa Interneta instalaciju koja je u ISO formatu. Zatim je narezes na jedan DVD (preko bilo kojeg programa koji ti koristis), ubacis DVD, restartujes masinu, odes u BIOS i namestis da ti 1st boot device bude upravo taj DVD-ROM u koji si ubacio Leoparda, sacuvas izmene i izadjes iz BIOS-a (ovaj korak verovatno znas, ali nije na odmet da spomenem i zarad drugih clanova). Posle samo pratis korake koje ti racunar sam ispisuje. Bice potrebno i da oslobodis ceo jedan HDD (da ga formatiras) kako bi mogao da instaliras MAC OS. Posle 30ak minuta, imaces zveze instaliran i veoma funkcionalan sistem. Preporucujem ti, ako ces raditi duze na Mac-u, da kupis Apple keyboard, jer u mnogome olaksava rad na njihovim sistemima. Meni je sve radilo, od zvucne do Interneta. Bio sam VEOMA zadovoljan radom sistema. Naravno, sada je moguce mnoge programe skinuti sa Interneta (cak i sa Apple-ovog sajta) - Trial verzije im traju i po 2 meseca, a ako hoces da imas "full" verziju, posalji mi privatnu poruku.
Ako se jos necega setim, napisacu. Ti pitaj sve sto te zanima.
Srecno!
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dzonihsv na korisnoj poruci:
kale (7.1.2009)
Stara 7.1.2009, 18:35   #3
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Mac?ili ne...

1. Evo sta sam nasao sto se tice tvoje ploce,sta ti sve treba.
Citat:
Install Method: Kalway 10.5.1 - upgraded to 10.5.2
BIOS Version: Unknown; Revision: Unknown
Audio: Using onboard with ALC883 installer
LAN works with this driver (maybe hangs after sleep)
SATA & IDE: SATA works, in AHCI Mode
Stable having flashed P5KR bios 403 on P5K using AFMotherboard ModelUDOS /N to force ICH9 into AHCI mode Now running for week stable with MAXMEM = 3072 in boot.plist, kept crashing without this option with 4GIG of RAM
BIOS moras obavezno da updatujes,za LAN mora da se instalira poseban drajver, ali ne mogu da ovde stavim link zato sto je sve ovo ne legalno pa .....
2. Nije tezak za instalaciju ako znas sta radis.Dosta bitne stvari su kako rezes CD ) mora biti najmanja moguca brzina rezanja x4 ). Onda CD ne sme da bude ni malo oguljen,ogreban (posto je instalacija jako stroga po tom pitanju i cim naleti i na malu ogrebotinu propasce ti instalacija.I da, moras da formatiras disk pre startovanja instalacije (mislim na proces instaliranja, a ne na celu instalaciju) na MacFS ili kako se vec zove,Sad ne mogu tacno da se setim kako to ide al nesto ovako,u svakom slucaju ces naci. Gore u padajucim menijima imas Devices>Disc utility>Format>MacFS>Format
Tu mozes i napraviti i nove particije i sve sto je potrebno sa diskom.
3. Sve zavisi,Na kupljenom Mac-u nemas ni sa cim problema dok ovde moras da juris drivere za plocu,LAN, graficku odnosno posebnu verziju instalacije koja je kompatibilna sa tvojom konfiguracijom.Sto se tice brzine, bio je jedan test u januarskom SK-u prosle godine izmedju MacOSX 10.5.1 Leopard i Windows Viste. Mac je dosta brzi od Viste i u tom slucaju je bolje radio na PC-u.
4. Naravno da neces moci.To ces odma videti na zavrsetku intsalacije kada ti trazi da napravis apple acc (nesto slicnu hotmail-u, ali ovde je to obavezno). Inace sve ostale funkcije ce ti raditi ok

p.s.
Jedno pitanje za tebe.Da li zelis da ti MacOSX bude jedan jedini OS na tvom kompu???
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2009, 19:00   #4
kale
Član
 
Član od: 11.8.2006.
Poruke: 57
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Mac?ili ne...

Hvala svima na odgovorima...pa planiram da mi bude jedini os s obzirom da nisam bas siguran da bih umeo da instaliram oba...da li ce mi usporiti komp ako budem imao oba?i jos jedno pitanje...da li postoji da se kupi original mac os ili on ide samo uz njihove racunare?
kale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2009, 19:17   #5
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Mac?ili ne...

Mozes da kupis original MacOSX za 130$ ali taj CD mozes i da bacis u kantu ako nemas Mac kompjuter.Posto sve verzije koje su napravljene za PC su modifikovani Mac-ovi kako bi mogli raditi na obicnim kompjuterima,zato je to toliko posebna prica.Iz Mac-a nije tesko dici Windows na drugu particiju pomocu BootCamp-a sto se ne moze reci ako hoces da dignes Mac iz Windows-a .Ako instaliras jos jedan OS nece ti ici sporije ni u jednomm slucaju
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2009, 14:35   #6
kale
Član
 
Član od: 11.8.2006.
Poruke: 57
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Mac?ili ne...

Jednu stvar ne razumem, da li treba da formatiram hard iz windowsa (znam zvuci glupo al moram da pitam) ili tek kad pokrenem instalaciju maca?
kale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2009, 14:56   #7
DonCorleone91
Starosedelac
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Munze Konza
Poruke: 2.105
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 658 puta na 339 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku DonCorleone91
Određen forumom Re: Mac?ili ne...

Tek kad pokrenes instalaciju imaces gore padajuci meni Devices>Disc Utilitys>HDD Propertis. Ne moj da me drzis za rec da bas ovako pise ( ne mogu da se setim,pre godinu i kusur sam instalirao Mac ), ali sigurno ces naci
DonCorleone91 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com