Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.8.2018, 1:07   #61
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: Single player gaming - mrtav?

Citat:
helen kaže: Pregled poruke
Mislim, Skyrim i Witcher 3 RPG-ovi decenije ?
Dobro, ako ti se ne sviđa TW3, ti za RPG decenije možeš smatrati Dark Souls, Divinity Original Sin 2, Fallout New Vegas, Deus Ex Human Revolution, Pillars of Eternity, itd. Sve je to subjektivno..

Citat:
helen kaže: Pregled poruke
Možda bih i igrao kad bi ih bilo više od 3 komada godišnje ukupno.
Poslednje što sam odigro (a što ima odličan SP je Spellforce 3 koji je hibird RTS i RPG).
Banner Saga 3 i BattleTech su dobili visoke ocene u SK-u i proglašeni su za igre meseca. Zašto to ne igraš?

Citat:
C64freak kaže: Pregled poruke
P.S. no mans sky,batman itd mnogo igrive na launch_u?
A VTM Bloodlines, prvi Fallout, Stalker, Arcanum, NWN 2, Kotor 2, Gothic 3.. su bili u savršenom stanju kada su izašli?
nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.8.2018, 8:15   #62
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Single player gaming - mrtav?

Monster Hunter World u prvih 7 dana se na PC-ju prodao u 2M primjeraka, Kingdom Come 500K, Far Cry 5 prejo 1M... stizu Shadow of the Tomb Raider, Hitman 2, Just Cause 4, Life is Strange 2, Assassin's Creed Odyssey, Valkyria Chronicles 4... A izaslo je brod SP naslova Oba godine koji variraju of indie do AAA, razlictitih zanrova I duzina. Ako se time dodaju I ekskluzive sa konzola Taj broj se povecava znacajno. Pa u sljedeca 2 mjeseca ce izaci nek od najvecih SP igara u proteklih par godina.
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2018, 16:30   #63
C64freak
Banned
 
Član od: 3.5.2009.
Lokacija: Tunguzija x)
Poruke: 2.905
Zahvalnice: 1.239
Zahvaljeno 438 puta na 374 poruka
Određen forumom Re: Single player gaming - mrtav?

@nameless1 Naravno i ti i ja mozemo sad nabrojati 50 koje su bili igrive i 50 koje nisu al poenta je da kako vreme prolazi igre su sve manje igrive tj u startu racunas na boga oca fixeva umesto da kupis dvd\skines installer i igras
C64freak je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2019, 16:09   #64
Partybreaker
d-_-b
 
Avatar korisnika Partybreaker
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: 127.0.0.1
Poruke: 5.317
Zahvalnice: 1.626
Zahvaljeno 2.307 puta na 1.520 poruka
Određen forumom Re: Single player gaming - mrtav?

Naleteh na jedan YouTube klip koji baš ubada problematiku na koju sam zapravo upirao kada sam pravio ovu temu (a koje u datom momentu nisam bio svestan).

Danas fale dobre LINEARNE story-based single-player igre.

Dobar deo SP gaming-a se prebacio na repetativni open-world (*khm* Assassin's Creed *khm*). Desetine sati content-a, ali kada se podvuče crta - gomila toga je šetanje od tačke A do tačke B, misije "na kalup", otključavanje delova mape i slično.

To potpuno objašnjava zašto sam apsolutno uživao igrajući Batman: Arkham Asylum, dok Batman: Arkham Knight i pored više pokušaja na kraju ipak nisam prešao.

To objašnjava opsesiju prvim Call of Juarez naslovima koje sam znao da odigram u cugu, dok mi npr. Red Dead Redemption inicijalno napravi hype i onda mi pažnja i doživljaj biva "razvodnjen" kroz ogroman svet (za koji, ruku na srce, u ovom periodu života nemam vremena).

To objašnjava zašto su mi se šuteri kao što je Spec Ops: The Line toliko poigrali sa mozgom da su me naterali da stanem i da se zapitam.

Što kažu - less is more

U to ime, i u ime upgrade-a koji sam nedavno uradio, ću se posvetiti preporukama nekih naslova sa početka ove teme, kao što su Hellblade: Senua's Sacrifice, Quantum Break... jer mi oni deluju kao nešto što odgovara mojoj nedavnoj spoznaji
Partybreaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Partybreaker na korisnoj poruci:
altb (14.8.2019), filpan (13.8.2019), player1 (13.8.2019), Relja (15.8.2019)
Stara 13.8.2019, 16:53   #65
Akumu
Veteran
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 817
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 209 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Single player gaming - mrtav?

Ja to stalno pričam svojoj okolini. Te open world igre se uglavnom svode na glupi crafting ili sporedne aktivnosti koje ne utiču na glavnu priču, imaju brdo repetitivnih misija, mnogo praznog hoda itd itd. Jako mi nedostaju linearne igre koje su fantastične, kao što su Max Payne 1 i 2, Return to Castle Wolfenstein, Call of Duty 2 i slično i zato su me prva dva Metroa i Spec Ops: The Line oduševili kad sam ih odigrao prošle godine.

Nemam ni najmanji problem sa linearnim igrama koje imaju dobru priču, taj tačka A - tačka B pristup uopšte nije loš ako je igra kvalitetna. Open world je uglavnom dosadan i naporan, a multiplejer je još gori. Poslednjih godina mi se mnogo više sviđaju igre poput Hollow Knight, Ori and the Blind Forest, Firewatch itd, nego AAA naslovi sa milion nekih bonusa, kartica, trofeja i ostalih gluposti.


Postoji još jedan dobar video na sličnu temu, samo što se bavi lošim elementima u open worldu Rockstara, koji je u suštini jedna od, ako ne i najbitnija kompanija u svetu igara trenutno - https://www.youtube.com/watch?v=MvJPKOLDSos

Sve što čovek kaže je smisleno, jako lepo je prezentovao i nadam se da je neko iz Rockstara odgledao ovo.
Akumu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Akumu na korisnoj poruci:
Reborn (16.12.2020)
Stara 13.8.2019, 18:03   #66
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Single player gaming - mrtav?

Iako stoji da open world ume da bude jako naporan, narocito ako se na silu uvodi "preterana" repetitivnost (recimo far cry 3 mi je legao lepo, dok mi je fc 4 postao prilicno naporan u drugoj polovini, iako je u sustini gameplay jako slican, da ne kazemo identican), s druge strane ume jako interesantno da bude istrazivanje tog sveta (poslednji prelaz fallout 3 od pre nekoliko meseci, naisao sam na par interesantnih stvari koje nisam nasao ranije).

Ali slazem se, linearne igre su uglavnom mnogo jace "koncetrisane" i samim tim cesto mnogo intenzivnije iskustvo (narocito zanr koji je meni drag, a to je horror; dead space 1 i 2 su mi medju najboljim igrama koje sam igrao od 2010. pa na ovamo, kao i Alan Wake, igra koju mogu da prepricam i nekome koga bas i ne interesuju video igre).
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
altb (14.8.2019)
Stara 13.8.2019, 18:24   #67
Akumu
Veteran
 
Član od: 3.1.2006.
Poruke: 817
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 209 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Single player gaming - mrtav?

Ja po treći put krećem Alana večeras, prethodna dva puta sam odustajao zbog kamere, ali toliko pohvala slušam o toj igri da moram da je pređem.
Akumu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2019, 10:54   #68
altb
Član
 
Član od: 22.5.2019.
Poruke: 136
Zahvalnice: 381
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Single player gaming - mrtav?

SP sigurno nije mrtav, kada se pogleda samo unazad za ovu godinu šta je sve izašlo od SP naslova, pa nek budu čak i neki remake-ovi, a da ne pričam dosta unazad, stvarno ima kvalitetnih igara.

Nije sve prešlo Online i u MP
altb je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2019, 14:18   #69
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Single player gaming - mrtav?

Naravno da nije, mada deluje kao da vecina velikih igraca u industriji zeli da ga ubije, verovatno jer je manje pogodno tlo za praznjenje novcanika gejmera fluff sadrzajem poput skinova, pay2win mehanikom i naravno pretplatom na mesecnom nivou (nije da ne pokusavaju da ove zulume uvedu i u SP, samo je mnogo teze).
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2019, 15:55   #70
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Single player gaming - mrtav?

Citat:
Partybreaker kaže: Pregled poruke
Danas fale dobre LINEARNE story-based single-player igre.
Samo ako ne pratis "indie" scenu, na kojoj se svake godine pojavi po nekoliko takvih remek-dela
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2019, 19:03   #71
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Single player gaming - mrtav?

Evo ja je ne pratim, molim te preporuči mi neki dobar single player naslov koji može da se igra a da nije neka kliktalica od avanture, svemirska blastačina ni tycoon/simulator nego akcija/shooter/klanje/kidanje
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2019, 23:32   #72
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Single player gaming - mrtav?

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Evo ja je ne pratim, molim te preporuči mi neki dobar single player naslov koji može da se igra a da nije neka kliktalica od avanture, svemirska blastačina ni tycoon/simulator nego akcija/shooter/klanje/kidanje
Dusk, Ion Fury, Amid Evil.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
LoneWolf (15.8.2019)
Stara 15.8.2019, 12:20   #73
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Single player gaming - mrtav?

@LoneWolf
Za moj ukus ove godine na PC-u Katana Zero (remek-delo) i Ape Out, vrlo dobar je Blazing Chrome (mada ti treba neko za coop, jer nije to to u single playeru), a dosta hvale ali nisam igrao Bloodstained. Zadnjih nekoliko godina Hollow Knight i Rain World (remek-dela, mada Rain World nije klanje-kidanje, ali moglo bi da se kaze da je akciona igra), Cuphead, Superhot... Sto se tice 3d akcija, tu nema mnogo dobrih nezavisnih igara za moj ukus (imas ove retro shootere sto je Doctor pomenuo, ali to nije moj domen), meni jedino Hellblade pada na pamet.

A iz drugih zanrova mogu jos dosta odlicnih igara da ti preporucim (prosle godine su mi se najvise svideli Return of the Obra Dinn i Unawoved, pretprosle pored pomenutih The Sexy Brutale, Four Last Things...)

Sto se konzolnih ekskluziva tice, tu vrv ima jos stvari...
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku caine na korisnoj poruci:
LoneWolf (15.8.2019)
Stara 15.8.2019, 13:19   #74
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Single player gaming - mrtav?

Ne znam zasto gledate na igre od ranije kao da su izbacivane u savrsenom stanju, apsolutno perfektne i da nikakvo pecovanje nije postojalo. Nekada davno, davno kada je softver dolazio na traci slali su ti postom deo trake i ocekivali od tebe da iseces traku i zalepis nov deo. Zato se i zove pecovanje i tu je od starta, bukvalno.

Igre su imale probleme, samo sto su ih ili totalno ignorisali (npr ulta popularni FF7, magic defense bonusi na opremi ne funkcionisu) ili su ih slali na disketi postom, npr Quest for Glory.

Vecina problema sa igrama sada je vezana za optimizaciju, koja je mnogo veci posao sada nego pre 10+ godina, i igre sada mnogo bolje komuniciraju svoje mehanike i dosta su kompleksnije, ima starijih igara sa dosta bagova koje ljudi jednostavno ne primecuju, ili koje su postale prakticno glavi "feature" igre (npr Quake strafe jumping).

Takodje u to vreme ako je igra bila toliko bagovita da prakticno nije bila igriva jednostavno je totalno propala i zaboravljena, cak i u slucajevima kad su pecevi drasticno popravili stvari npr. Emperor of the Fading Suns.

Previse nostalgicno gledate na starije naslove, vecina igara koje na ovom forumu imaju kultni status, pogotovu rpg naslovi, imali su ogromne probleme sa bagovima. Takodje pre Stima vecina nas je piratizovala naslove, koji su stizali do nas par meseci posle izlazka igre i vec sa nekim pecom.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2019, 15:14   #75
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Single player gaming - mrtav?

Ja i dan-danas piratizujem naslove i to nema veze sa Steamom: postojao ili ne, ja ću raditi uvijek isto. Novim igrama i developerima istih zamjeram jednu veliku činjenicu: sve je to nekako traljavo, muljavo i prekratko. Nekad si imao "kalođuti dvicu" na 2 cd-a i imao si šta da prelaziš cijelu zimu, a danas igre teške po 100 gb pređeš u cugu za 24-30 sati (Metal Gear Solid V, GTAV itd itd.) a još jedna važna komponenta je nestala. Draž intime malih programerskih studija, ljudi koji su povezani zajedničkom idejom koju nisu projektovale debele, ćelave prdonje iz tabora EA, THQ, Ubisofta i inih kompanija koje žare i pale scenom na uštrb činjenice da su postali "štanc", šund i da su izgubili dušu trčeći za korporativnim pay-to-play ili pay-to-win sitnišem.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
filpan (15.8.2019)
Stara 15.8.2019, 18:25   #76
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Single player gaming - mrtav?

?? Ako je kalofdjuti 2 = Call of Duty 2 to se prelazi za jedan-dva dana, kako si uspeo to da razvuces na par meseci, potovovu sto ti je igra od 40 sati kratka? Sem toga u zadnjih par godina je izaslo brdo dobrih igara od AAA developera/izdavaca koje nemaju nikakav pay to win i minimalan/nepostojeci DLC sadrzaj, npr. Monster Hunter World, Dishonored, Dark Souls itd...
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2019, 18:51   #77
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Single player gaming - mrtav?

Ma haters gonna hate, novo zlatno doba malih programerskih studija, a on se zali da je to nestalo
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2019, 20:01   #78
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Single player gaming - mrtav?

Citat:
Apostrof kaže: Pregled poruke
Takodje u to vreme ako je igra bila toliko bagovita da prakticno nije bila igriva jednostavno je totalno propala i zaboravljena, cak i u slucajevima kad su pecevi drasticno popravili stvari npr. Emperor of the Fading Suns.
Jao... sto me podseti. Kao da si mi otvorio staru ranu...
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2019, 20:04   #79
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Single player gaming - mrtav?

Meni su inace pathevi gladni razlog sto sam izasao iz ilegale.

Ne zlelim da se cimam po warez rupama da najdem popravljeno verziju igre, i da se mislim da li je poslednji patch uopste izasao za nas narodnjake ili ne.

Sto bi se reklo, bolji servis.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
voodoo_ (16.8.2019)
Stara 15.8.2019, 23:07   #80
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Single player gaming - mrtav?

Citat:
caine kaže: Pregled poruke
Ma haters gonna hate, novo zlatno doba malih programerskih studija, a on se zali da je to nestalo

Pa šta ima novo, inovativno i kvalitetno od malih studija a da ne izdaju "pixel art" naslove, tycoon simove i sprdačine tipa Goat Simulator? Nema ništa
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
muzički player jonathan Šta da kupim? 22 17.3.2010 21:30
WOW Single Player Night Hawk Mrežne igre 92 4.5.2008 22:29
mp3 player vs. Windows harmon Operativni sistemi 6 14.2.2006 19:07
dvd+divx player, pitanja sasha vukelic ŠDK - Foto i audio/video 3 27.1.2006 18:59
VP6 player Plasaw Video/TV softver 7 24.12.2005 17:08


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:45.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com