Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.1.2013, 23:53   #1
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom LG Optimus L9

Još jedan od telefona koji mi je bio u rukama na kratko. Naravno nisam odoleo da ga ne pretresem na brzaka i vidim šta i koliko može i svoja zapažanja podelim sa vama.

Optimus linija LG pametnih telefona ima svoje podgrupe. Jedna od njih je i L. L serija telefona se odlikuje dobrim odnosom cene i onoga što dobijemo za to. Posle L3, L5 i L7 logično da je došao red na devetku. Da li će se trend neparnih brojeva nastaviti ostaje da vidimo u nekoj budućnosti. Odmah na početku da napravim razliku između dva L9 modela. Ovaj koji sam ja probao je P760 a ne P769. Razlike nisu prevelike ali postoje. Najveća razlika je u tome što ovaj model NEMA Gorilla Glass ekran. Ovi naši bajni provajderi su u zemlju doneli samo ove malo slabašnije modele. Tako da ako vršljate po GSM Areni i sličnim sajtovima da znate šta da gledate a ujedno da znate šta kupujete.



Ovo su specifikacije:
  • IPS LCD, kapacitativni, 16m boja,
  • 540x960px, 4.7", 234ppi,
  • dimenzije 131,9x68,2x9,1mm, 125gr težina,
  • 4gb ROM, 1gb RAM,
  • cpu 1ghz dual core cortex-A9,
  • čipset TI OMAP 4430,
  • GPU PowerVR SGX540,
  • kamera 5mpx, 2592x1944px, autofokus, blic, detekcija lica, geotaging...
  • sekundarna VGA,
  • video 1080p...

Telefon izgleda veoma tanko s obzirom na dimenzije ali samo izgleda. Zapravo je veoma čvrst i uliva poverenje. Nekome će delovati prelagan ali to je zbog dimenzija gde se očekuje da bude teži nego što jeste, dakle čist subjektivan osećaj. LG je ivice zaoblio veoma malo i meni se sviđa kako veliki ekran leži u takvom kućištu. Poklopac baterije je rapav i na njemu se nalaze otvori za kameru, zvučnik i blic. Takođe, sa strana se konusno spušta ka obodu što mu daje određeni utisak elegancije. Obod aparata krase dve sjajne (hrom) lajsne i gledano sa strane liči na Adidasov znak. Celo kućište je inače od plastike. Sa leve strane između lajsnica je dugme volume. Sredina tastera volume +- krije i treće dugme koje služi za brz pristup QuickMemo funkciji. Ova funkcija vam dozvoljava da uzmete screenshot i da po njemu nešto napišete (nažvrljate). Funkciju pozivate pritiskom na malo srednje dugme a screenshot hvatate tako što pritisnete odjednom Lock i Home dugmad. Recimo, zove vas neko i diktira vam broj telefona ili adresu. Pritiskom na srednje dugme vi dobijate mogućnost da iste zapišete na ekranu i posle koristite.
Sa desne strane je power dugme. Na vrhu je audio 3,5mm džek, mikrofon za video a sa donje glavni mikrofon i USB izlaz.
Na licu telefona je ekran a iznad su zvučnik, prednja kamera, senzor blizine i led. Ispod su tri ICS tastera od kojih je srednji (home) hardverski.



Telefon je došao bez memorijske kartice, bar tako mi kaže vlasnik a nemam razloga da mu ne verujem. Tako da, ko se odluči za ovaj aparat sleduje mu još jedna investicija. Zatim, na LG Facebook Srbija piše da su svi L9 telefoni sa Gorilla Glass ekranom ali to se odnosi samo na L9 P769.

Ova devetka dolazi sa ICS 4.0.4 i u planu je Jelly Bean za ovu godinu ali znajući LG ako i bude ove godine to će biti 31. decembra. LG se nikad neće popraviti u vezi izdavanja podrške (update) za svoje uređaje. Sa druge strane neki izvori tvrde da od toga nema ništa pošto je LG, jelte, izjavio kako je 1ghz nedovoljan za Jelly Bean (ali da li je tom prilikom mislio na singl ili dual core?). ICS je uparen sa Optimus UI 3.0 (korisnički interfejs). U principu ništa specijalno, a ako vam se ne sviđa tu je uvek GoLauncher na marketu.

Na mreži sam primetio da se mnogi žale na nemogućnost prebacivanja aplikacija na SD karticu bez root-a telefona. Na žalost, telefon više nije kod mene pa ne mogu sa sigurnošću reći...
Trebalo bi da može:
Menu->settings->aplications->manage aplications
Zatim:
Downloaded->izabrati aplikaciju->klik na move to SD card
Ako ovo negde ne prođe tu je ap2sd aplikacija i slične.

Hardver je sasvim jak da se nosi sa igrama veoma lako. LG je ubacio par stvari koje ga izdvajaju od konkurencije. Meni se najviše dopala tastatura koja se može podeliti na dva dela tako da pola tastature ide skroz levo a pola desno. A tu je i ručno pisanje (hand writing). Video plejer podržava prevod, čak i našu latinicu. Ćirilicu nisam imao čime da testiram.
NFC čip je tu, bar za model uzet u Telenoru. Antena se krije u poklopcu baterije.



Pogodnosti velikog ekrana ne treba da ponavljam, You Tube klipovi izgledaju fenomenalno kada se puste na HQ. Pored odličnog prikaza slike plusevi idu i na dobre uglove vidljivosti i precizan i brz odziv. Jedna od mana su otisci prstiju na ekranu i to veći nego na drugim modelima koje sam imao prilike da probam. Ovom prilikom ne mogu a da ne primetim kako je ekran rastao zajedno sa brojem iza slova L.
L3 - 3,2"
L5 - 4"
L7 - 4,3"
L9 - 4,7"

Kamera na poleđini je 5mpx i sasvim pristojne slike daje. Verovatno već i vrapci znaju da kvalitet fotki NE daje BROJ megapiksela... samo da vas podsetim. Autofokus radi odličan posao i moguće je dodirom fokusirati objekte po želji. Tu je i led blic ali ne računajte da će noćne fotke biti nešto specijalno. Kvalitet videa je čist prosek. Prednja kamera je VGA. Za Skajp i narcisoidne fotke koje ćete postavljati na socijalne mreže vršiće posao.

Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2013, 23:53   #2
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: LG Optimus L9

Baterija ugrađena u ovaj aparat ima 2150 mAh i izgura ceo dan ozbiljnog maltretiranja. Verovatno bi izgurala i dva dana normalne upotrebe, e sad, šta je za koga normalna upotreba. U mom slučaju je ovo vezano za jedan dan. Ipak ne treba zaboraviti da treba napojiti ovoliki ekran. Na žalost, baterija prekriva karticu ali i nema se česta potreba za vađenjem memorijske kartice.

U kući imam nekoliko telefona i dva računara i sve to koristi wireles sa adsl-a. Samo u par navrata mi je bežični adapter prijavio slab signal od komšije koji je poprilično udaljen. Ovo čudo ima neku ozbiljnu antenu koja je uhvatila nekoliko signala i prosto me iznenadila. Pored ove antene i gps antena je odlično i brzo pogodila lokaciju, tako da su i to plusevi na strani ovog telefona. Ako kojim slučajem imate TV sa podrškom za DLNA onda možete upariti isti sa L9.

Pandani ovom telefonu bi mogli biti Xperia P, ARC S, možda Huawei P1... Kao i u svakom poređenju, neki su u nečemu bolji, u nečemu lošiji. L9 je telefon koji će odgovoriti na sve vaše zahteve, ali i telefon zbog koga ćete morati da kupiti pantalone sa većim džepom. Pored mikroSD kartice, naravno.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.3.2013, 23:48   #3
ekvi
Član
 
Član od: 14.11.2008.
Lokacija: kv
Poruke: 404
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 27 puta na 18 poruka
Određen forumom Re: LG Optimus L9

Ima li kakvih skorijih iskustava ko sa ovim telefono, planiram da ga uzmem, pa me zanima kako se pokazao i vredi li za te pare ili birati nesto drugo za istu sumu...?
ekvi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2013, 20:26   #4
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: LG Optimus L9

Здравствуйте! Evo baš sam htio otvoriti temu za ovaj telefon, ali pretraga prije otvaranja je bila pametan potez. Planiram kupiti neki velik (čitaj: ogroman) telefon, a ne bih da ulažem puno novca i ovaj mi se učinio kao idealan.

Ali, odmah se ispostavilo zašto je jako jeftin: rezolucija displeja, kvalitet kamere, brzina procesora, količina memorije za skladištenje... sve je dosta lošije nego kod konkurenata više klase. Moje pitanje je da li se ipak ovo isplati kupiti, pod uslovom da nisam zahtjevan korisnik, dakle da li ima nekih većih problema ili mana softvera i hardvera? Da li je displej dobar, s obzirom da je IPS?
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2013, 20:48   #5
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: LG Optimus L9

Moja sestra ga je kupila, našao sam joj ga na KupujemProdajem novog za 205 eura sa silikonskom futrolom i garancijom (čovek izgleda stalno ima telefone na stanju). Meni se telefon jako dopao, ekran je odličan, sve radi tečno, dostupan je Android 4.1 (ili 4.2, nisam siguran) preko software update-a i radi kao zmaj, sve je fluidno, bez seckanja, telefon ima 1GB RAM-a što je po meni sasvim dovoljno za Android telefone. I rezolucija ekrana je sasvim pristojna, nije ni prineti HD i full HD displejima naravno ali sve što se dešava na ekranu izgleda sasvim lepo i čisto. Nije najkvalitetniji IPS ekran koji sam video ali je sasvim solidan i ostavlja odličan utisak. Telefon ima Gorilla Glass 2 ako se dobro sećam a to je po meni ogroman plus (valjda samo ova azijska verzija sa kamerom od 8MP ima GG2).

Razočarao me je nedostatak LED diode za signalizaciju i senzora za automatsko podešavanje osvetljenja ekrana ali može se i bez njih. Ova verzija ima kameru od 8MP (azijska verzija) i kamera pravi jako lepe fotografije, kako danju tako i noću (blic radi posao savršeno). Ja se ozbiljno razmišljam da ga kupim budem li imao para...

I ona mi je rekla da je baterija prilično izdržljiva, izdrži joj u proseku dan i po što znači da može da podnese dan solidnog maltretiranja što je super za tu dijagonalu ekrana.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Prief Lirator (4.8.2013), Stefan programer (9.4.2014)
Stara 4.8.2013, 21:01   #6
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: LG Optimus L9

E baš sam i ja našao za te pare na oglasima (190 evra), kupljen od operatera sa 2 godine garancije. Hvala ti, sad ću ozbiljnije razmisliti, po svemu izgleda kao dobra kupovina.
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2013, 11:23   #7
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: LG Optimus L9

Citat:
Dekip kaže: Pregled poruke
Odmah na početku da napravim razliku između dva L9 modela. Ovaj koji sam ja probao je P760 a ne P769. Razlike nisu prevelike ali postoje. Najveća razlika je u tome što ovaj model NEMA Gorilla Glass ekran. Ovi naši bajni provajderi su u zemlju doneli samo ove malo slabašnije modele. Tako da ako vršljate po GSM Areni i sličnim sajtovima da znate šta da gledate a ujedno da znate šta kupujete.
Izvinite zbog duplog posta.

Hoću da skrenem pažnju autoru teme i svim ostalim da postoji jedna drastična razlika između P760 i P769 modela,
ovaj drugi ima manji displej (4,5'' vs 4,7'') i prodaje se kod T-Mobile operatera, obratite pažnju kod eventualne kupovine.

http://www.gsmarena.com/lg_optimus_l9_p769-5025.php
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Prief Lirator na korisnoj poruci:
Dekip (5.8.2013)
Stara 5.8.2013, 19:47   #8
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: LG Optimus L9

Pa 0.2 inča i nije neka preterano bitna razlika kod ekrana ove veličine...
Ali je bitna razlika ta da 769 ima GG2 a 760 nema.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2013, 20:22   #9
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: LG Optimus L9

Citat:
Prief Lirator kaže: Pregled poruke
Izvinite zbog duplog posta.

Hoću da skrenem pažnju autoru teme i svim ostalim da postoji jedna drastična razlika između P760 i P769 modela,
ovaj drugi ima manji displej (4,5'' vs 4,7'') i prodaje se kod T-Mobile operatera, obratite pažnju kod eventualne kupovine.

http://www.gsmarena.com/lg_optimus_l9_p769-5025.php
Када сам писао моју wanna be рецензију у рукама ми је био модел из Леленора. У чешљању нета ми је промакла та разлика у дијагонали а и није било много текстова типа P760 vs P769. А и у Леленору нећеш наћи податак који они тачно модел нуде.
Dekip je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.8.2013, 10:43   #10
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: LG Optimus L9

Evo samo da se pohvalim, kupio sam neki dan ovaj telefon za 330 KM (oko 165 evra), kupljen kod našeg operatera (m:tel, aka m:ts), korišten 4 mjeseca, garancija još 20 mjeseci.
Odličan je za ove pare, teško da ima bolji (i veći).

Sent from my LG-P760 using Tapatalk 2
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Prief Lirator na korisnoj poruci:
Stefan programer (9.4.2014)
Stara 6.12.2017, 15:54   #11
Paramecijum
Novi član
 
Član od: 10.9.2016.
Poruke: 1
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: LG Optimus L9

Da li mogu maticnu plocu sa LG p700 da prebacim na Lg p760 ,hoce li tada raditi Lg p760?
Paramecijum je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
LG Optimus HUB, LG Optimus L5 ili Huawei G300 ( eventualno L3)? freeminder Aparati i oprema 12 6.8.2012 21:52
LG Optimus HUB ili Motorola Defy Mini amauri Aparati i oprema 4 25.7.2012 10:53
Motorola Pro (Droid) ili Optimus 7 E900? Lich_king2 Aparati i oprema 5 21.7.2012 23:24
LG GT 540 Optimus amauri Aparati i oprema 70 11.6.2012 10:09
Šta kupiti, Galaxy SII ili LG Optimus 3D JAZA Aparati i oprema 71 1.8.2011 14:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:20.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com