Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.5.2010, 16:50   #1001
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.099 puta na 2.674 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Samo javi sta treba za Firefox...
player1 je offline  
Stara 13.5.2010, 18:28   #1002
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ajd da probam da prevedem na razumljiv jezik

U slučaju lokalizovane adrese tipa президент.рф browser će za kreiranje relativnih linkova bez problema da koristi baš tu adresu (a ne punycode) ali samo (i podvlačim samo) ukoliko se jezik kojim je predstavljena adresa nalazi u listi preferiranih jezika browsera Znajući da bar 90% korisnika ne ume ili ne zna kako to da uradi a da većina browsera dolazi sa isključivo engleskim jezikom na toj listi korisnicima će se po defaultu, što kaže Crni Đoka, podrazumevano uvek prikazivati punycode Da stvar bude gora ovaj princip podrazumeva da korisnici moraju za svaku lokalizovanu adresu koju imaju nameru da koriste uneti istu na listu preferiranih jezika inače će i dalje gledati punycode ukoliko recimo reše da odu na egipatski ili saudi-arabijski sajt (URL) a te jezike nemaju na listi preferiranih jezika. Dakle za svaki IDN ccTLD po jedan unos na tu listu. A šta raditi u situaciji kad nisi baš siguran čiji je IDN ccTLD pored tolikog izbora arapskih dijalekata (da se tako laički izrazim) koji će sigurno registrovati svoje nacionalne domene. Doduše priznajem da postoje načini da se ovaj problem reši kroz izradu sajtova putem pomalo zaboravljenih meta tagova ali opet po meni to nije to

Punycode je s oproštenjem poštapalačka "tehnologija" koja nije ni trebala da ugleda svetlost dana i kao takva u celom ovom procesu mi liči na pozajmljeno svinjče od komšije koje treba dobro podgojiti i pred Božić vratiti ga komšiji

Da skratim jer previše pričam (kao i uvek, prim. Raduljka) a posao čeka li čeka Nemam nameru da bilo čiji trud nipodoštavam jer je uvek lakše bilo uništiti nego stvoriti. Jedino što mi se nikako u celoj ovoj priči ne sviđa jeste ovaj "gur-gur" sistem koji treba da drži vodu dok majstori ne odu. A još ako se ispostavi da malter ne naleže lepo na ciglu pa ne mogu da se preko njega lepe Unicode tapete bez ravnjanja zida... Obrali smo komšijinu šljivu

Ajd uzdravlje
holodoc je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
Game fever (14.5.2010), player1 (13.5.2010)
Stara 13.5.2010, 19:05   #1003
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Proćiriličari ga zakomplikovaše totalno,na svim browserima i pod svim okruženjima,as expected...al' bar su "svoji na svome".
LoneWolf je offline  
Stara 13.5.2010, 22:14   #1004
Pandemonium
Veteran
 
Član od: 10.4.2008.
Lokacija: SSV Belgrade
Poruke: 987
Zahvalnice: 366
Zahvaljeno 379 puta na 203 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Dakle, biće malo komplikovanije od Alt+Shift varijante, ako sam dobro shvatio?
Pandemonium je offline  
Stara 14.5.2010, 11:12   #1005
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Oprostite što se ne oglašavamo i ne tvrdimo da je ovo totalna junikodizacija Interneta.
Poštapalačka metoda ka totalnoj junikodizaciji - da (raspravljasmo o tome samo tako). Setovanje - lokalno, jedanput, što je i ideja LOKALNOG internet domena. Dakle, ukoliko ste očekivali da se sajt sa RUSKOG LOKALNOG domena otvori (i ne vidi punycode) tako što sednete i otkucate ćirilicom, onda NISTE ČITALI POLAZNI DOKUMENT, propustili ste raspravu ili šta god.
Ako setovanje predstavlja problem (mada sumnjam za celih 90% ljudi), sledi logično pitanje - da li postoje uopšte srpski računari koji se prodaju setovani na ćirilicu sa ćiriličnom tastaturom, pa da se to problematično setovanje reši u proizvodnji? Hmm, čini mi se da sam o tome nešto pričao?
Dukes je offline  
Stara 14.5.2010, 11:35   #1006
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.099 puta na 2.674 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ja i sa ruskim postavljenim kao preferiranim u firefoxu vidim predsednikov sajt u punycodu.
player1 je offline  
Stara 14.5.2010, 15:32   #1007
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Dukes kaže: Pregled poruke
Ako setovanje predstavlja problem (mada sumnjam za celih 90% ljudi)
Evo ja sam prvi koji se javlja da uvek ima problema kada treba nešto da doda ili oduzme nešto sa te liste Znači bolje mi reci da častim celu Kostolačku opštinu sa po kofom sitnog šljunka iz Dunava nego da tražim gde se nalazi to podešavanje. I uvek se sve završi na "čekaj... gde beše to podešavnja... da nije u General.... ma jok.... mora da je u Advanced... Hm... Nema ni ovde.... Eci peci pec ti si mali zec a ja mala prepelica eci peci pec... a evo ga " proceduri
holodoc je offline  
Stara 14.5.2010, 15:52   #1008
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Evo ja sam prvi koji se javlja da uvek ima problema kada treba nešto da doda ili oduzme nešto sa te liste Znači bolje mi reci da častim celu Kostolačku opštinu sa po kofom sitnog šljunka iz Dunava nego da tražim gde se nalazi to podešavanje. I uvek se sve završi na "čekaj... gde beše to podešavnja... da nije u General.... ma jok.... mora da je u Advanced... Hm... Nema ni ovde.... Eci peci pec ti si mali zec a ja mala prepelica eci peci pec... a evo ga " proceduri
Časti
(ali za svako setovanje bilo koje opcije i ostalih mali milion stvari na svom kompjuteru - što je verovatno takav smor, da tebi verovatno nije jasno što nisu osmislili aplikacije bez settingsa - flash news: šljunak prekrio Kostolac, uzrok šljunka nepoznat)
Dukes je offline  
Stara 14.5.2010, 21:34   #1009
Sun Tzu
Starosedelac
 
Član od: 10.8.2007.
Lokacija: Temples of Syrinx
Poruke: 2.193
Zahvalnice: 417
Zahvaljeno 1.006 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Ja i sa ruskim postavljenim kao preferiranim u firefoxu vidim predsednikov sajt u punycodu.
Može neko da odgovori na ovo, pošto je i meni isto...
Sun Tzu je offline  
Stara 15.5.2010, 10:42   #1010
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
Може. Немој да користиш крш програм, узми Хром или Оперу
Kada je Chrome na engleskom jeziku onda ne se vidi ćirlični domen, prebacio sam Chrome na srpsku ćirlicu i sada vidim domen президент.рф.
Na Operi nisam morao da prelazim na srpsku ćirilicu, vidi se i na engleskom jeziku koji program koristi, ruski ćirlični domen.

Ali ne znam u čemu je problem sa Fajerfoksom.

Poslednja ispravka: miša topola (15.5.2010 u 11:30)
miša topola je offline  
Stara 15.5.2010, 11:19   #1011
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Nema nam druge nego da čekamo 3.6.4.
Sass Drake je offline  
Stara 15.5.2010, 11:29   #1012
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Mada ne koristim "hromiranog" evo da udovoljim upitu



Ružno do zla boga a da ne pominjem da se tokom surfovanja po stranici domen neće ni videti već punycode Dakle baj baj ћириличнидоменкојегникаднећетенивидетидоксурфујете .срб
Sada može i na Chrome koji koristi engleski jezik
miša topola je offline  
Stara 16.5.2010, 9:02   #1013
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Post Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
miša topola kaže: Pregled poruke
Kada je Chrome na engleskom jeziku onda ne se vidi ćirlični domen, prebacio sam Chrome na srpsku ćirlicu i sada vidim domen президент.рф.
Na Operi nisam morao da prelazim na srpsku ćirilicu, vidi se i na engleskom jeziku koji program koristi, ruski ćirlični domen.

Ali ne znam u čemu je problem sa Fajerfoksom.
Дакле, један једини проблем који учесници у овој дискусији превиде када крену да опљују нелатинични домен је то што није битно да ли га они не виде како треба.

Дакле, они и НЕ ТРЕБА да га виде како треба, јер њима ни ћирилични, ни арапски, ни било који нелатинични домен није намењен. Они који ТРЕБА и ХОЋЕ да виде то како треба, видеће.

Да поједноставим: која је сврха да ја исправно видим нпр. домен неких тамо арапских емирата са све оних њихових „хијероглифа“, кад појма немам шта ту пише (не разумем) ни ако је „сј*б*ни латинични“, нити ако је „тај њихов витичасто-хијероглифски“ текст у пољу за адресу?

Зато, ви што пените на другачије, изађите у шетњу, сјашите са ове и сличних тема, преселите се на неке које се баве оним што ви користите.

Убр, користи ли неко од вас IPv6?
urke je offline  
Stara 17.5.2010, 10:49   #1014
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Upravo zarad ove diskusije i bliskog nam pisma, postovao sam link ka prvom sajtu ruskog lokalnog ćiriličnog domena, a nisam sa arapskih domena (kojih ima, mislim, dva za sada, jer su tri arapske zemlje dobile čini mi se i pre Rusa). Pođite i od toga da možda svi browseri i ne mogu da vide ovaj sajt (nisam stigao da se izigram sa FF, Safarijem...), ali dok stigne naš domen - podrška za ovakve sajtove će biti verovatno u svim browserima. Te ćete moći da krstarite i onim lokalnim domenima koji vama nisu namenjeni, kao i na svom...

Usput, nakon podužeg razgovora sa čelnicima RNIDS-a, moram da vam naglasim da će ovaj domen ostati i kada se završi potpuna junikodizacija Interneta. Tako da svako ko je rekao da ćemo ponovo plaćati, prevario se.

RNIDS ima nameru da za sve browsere objavi setovanja, kada naš domen bude spreman.

Pozivam vas još jednom da glasate na www.sk.rs za naziv novog ćiriličnog domena Srbije.
Dukes je offline  
Stara 17.5.2010, 11:02   #1015
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.099 puta na 2.674 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Eksperimentalni add-on za firefox koji dekriptuje punycode:
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/109224/
player1 je offline  
Stara 18.5.2010, 11:10   #1016
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

http://www.rnids.rs/files/2010-05-16...r-za-web12.pdf
Dukes je offline  
Stara 18.5.2010, 15:14   #1017
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Kakvih je predloga bilo
срб, сб, србија, рсб

Ova dva predloga se nisu uopšte pojavljivala na forumu, čak ih nisam primetio na drugim forumima.
miša topola je offline  
Stara 21.5.2010, 19:27   #1018
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

.срб je sasvim zadovoljavojuc,i da naravno da nam treba cirilicni internet domen,da koristimo latinicu iskljucivo onda ne,logicno.

Mene nervira sto na nasim proizvodima(domacim),na deklaraciji ono(srb,cro,mk,bih itd),za srb (srbiju) pise na latinici a za mk (makedonija) pise na cirilici,proverite.

Sto smo mi manje pravoslavci iliti cirlicari tako da se izrazim,od njih nije mi jasno.

I u Bugarskoj,Rumuniji,Rusiji mekdonalds pise na cirilici i niko se ne buni a kod nas opet ne moze,vaj?

Zato da cirilicnom internet domenu za srbIJU.
Markonije je offline  
Stara 21.5.2010, 20:30   #1019
Pandemonium
Veteran
 
Član od: 10.4.2008.
Lokacija: SSV Belgrade
Poruke: 987
Zahvalnice: 366
Zahvaljeno 379 puta na 203 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Meni ne bi smetalo kad bi na deklaracijama opis proizvoda bio na ćirilici, da se odmah ogradim.
Ali, čemu to mršenje mooda, Markonije, ako već bez problema možeš da pročitaš (i razumeš) deklaraciju i na latinici?
Pandemonium je offline  
Stara 21.5.2010, 21:29   #1020
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Знајући да ће пост бити обрисан...сори...

Ја разумем и енглески, па што уопште преводити декларације!?
А са друге стране, зашто уопште и постоји "превод" на српски, хрватски, босански, црногорски...када је то све исти к*рац. Шта мислиш, да ли ће нешто што нема јасно декларисано на хрватском, уопште бити на рафовима тамо, или чак прећи границу?

Да ли је у овој земљи званичан језик српски?
Да ли је у тој истој земљи званично писмо ћирилица?
Да ли су у овој земљи већина шимпанзе?

Dekip je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, ћирилични домен, cirilicni domen, domen, javna rasprava, srbija, ćirilični domen


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Конфигурација- да ли се уклапа? :) Nikola_Kg ŠDK - Osnovne komponente 15 31.12.2009 19:51
Ваља ли овај монитор? ЗМАЈ ŠDK - Grafika 9 12.11.2009 19:50
Да ли користите TXT speech? The Flying Dutchman Brbljaonica 11 17.8.2008 16:02
Да ли постоји... Ghost Brbljaonica 1 9.7.2008 18:51
Да ли то и Firefox одступа од досадашњег начина и dbaja Web dizajn 5 17.2.2008 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com