Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 11.4.2010, 12:00   #961
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
vasiljevic kaže: Pregled poruke
Mnogo ljudi ovde se ne seća koliko je kod nas bilo problema na kompjuterima kad smo zbog nedostatka naših slova na starijim ansi sistemima prepravljali neki od postojećih engleskih izbacujući neke znakove da bi stavili naše i da je tada postojalo nekoliko rešenja problema, i koliko je to bilo mučno za sve.
Da, cuveni YUSCII. "Đ" na mestu "\" i slicno. Posle kada je dosao UNICODE, trebale su godine i godine, da se izbaci ta abominacija ASCII koda iz upotrebe (iz institucija, pa problemi sa vec tako napisanim dokumenatima i ko zna sta...).
player1 je offline  
Stara 11.4.2010, 16:26   #962
PSrbija
Novi član
 
Član od: 18.3.2010.
Poruke: 26
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Dukes podjite od sebe!!!
Kada će ceo svetkopmjutera da bude u ćirilici onda da.
Takodje ceo sajt napravite u ćirilici!!!!

Svet kompjutera
Prosečan tiraž:
40.000
Broj strana:
132
Pismo:
latinica
PSrbija je offline  
Stara 11.4.2010, 16:31   #963
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Kakve veze ima na kom pismu je sadržaj sajta, sa domenom? I kakve veze ima da li je sadržaj Sveta Kompjutera na latinici sa pismom domena?
miša topola je offline  
Stara 11.4.2010, 17:17   #964
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Kakve sad ima veze na kom je pismu napisan časopis i na kom pismu najveći broj ljudi piše na ovom sajtu? Napisano je i rečeno, državni organi, državna i javna preduzeća, kao primarno pismo koriste ćirilicu. A to obuhvata sve organe, između ostalog i vrtići, škole, univerziteti ... Vrlo širok opseg ljudi svakog dana dolazi u dodir sa njom. Dali da pominjem da pravila pisanja kažu da se na dokumentu piše jednim pismom, pa sad uzmimo mnoga dokumenta koja popunjavate u raznim organima, koja su sva na ćirilici,po pravilima treba da popunite ćirilicom. Dakle, obaveza je svih da je znaju, i koliko znam, svi je i znaju i koriste, manje ili više.

Opet, zakon nije zatucan kako neki misle ovde, recimo u zdravstvu je primarna latinica baš zbog dijagnoza i opisa bolesti, jer je tu česta upotreba latinskih naziva. Dakle, potreba struke diktira pravilo. Slično objašnjenje može da se da i za Svet Kompjutera kao časopis, dakle, potreba da se mnogo toga napiše u originalu, a to je obično u mnogim pojmovima engleski, i prihvaćeno nepisano pravilo da se takvi nazivi najčešće ne prevode, diktira potrebu časopisa da je na latinici. Kako može da se potreba jednog časopisa, koja je iznuđena nepisanim pravilom, da se generalizuje kao pravilo za celu državu? Postavljamo teze naopačke.

Jednostavan problem za one spolja, koji su ga rešili bez mnogo problema, vi ovde pretvoriste u raspravu koja nema nimalo logike. Veliki broj korisnika u Rusiji i zemljama bivšeg SSSRa kao osnovno pismo koristi baš ćirilicu. Mi ne govorimo o hiljadama, mi govorimo o stotinama miliona. LJudi spolja, da bi njima olakšali pristup netu, lakše korišćenje kompjutera i sl, uveli ćirilićni domen, nešto gde mi uz njih profitiramo. Nije to uvedeno zbog nas, daleko od toga. Uvedeno je zbog drugih, a mi tu profitiramo. Šta je tu sad problem? I kome? Dali je ovo toliko teško shvatiti?
vasiljevic je offline  
Stara 11.4.2010, 19:11   #965
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

@Васиљевић

Лепо, веома лепо.
Dekip je offline  
Stara 11.4.2010, 22:11   #966
PSrbija
Novi član
 
Član od: 18.3.2010.
Poruke: 26
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Dušan DINGARAC zvani Dukes se zalaže za ćirlicu pa nek prvi počne da piše svoje članke na ćirilici nek ceo SK bude u ćirilici i nek počnu da prave sajt ne na latinici nego na ćirilici!!

Da vidimo dal će imati problema i koliko će ih to sve koštati, lomljene strana u ćirilici dizajn prevodjene itd

Mislim ako hoće ćirilicu nek prvi je koriste.

Mislim i da Dukesu odgovara latinica kao i SK i politiki inaće koja u ćirilici.
PSrbija je offline  
Stara 11.4.2010, 22:13   #967
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Dukes je glavni i odgovorni urednik Sveta Kompjutera - Dušan Stojičević

Dušan Dingarac je valjda Dingo
miša topola je offline  
Stara 11.4.2010, 23:04   #968
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

PSrbija odvalio si toliku glupost i besmislicu čoveče, pročitaj malo temu.Uostalom, kukaš i troluješ na pogrešnom mestu, ako ti se sve ovo ne dopada, skupi par istomišljenika i idi blokiraj neki put, izvršite ritualno samospaljivanje, šta god...Domen će ipak uvesti, ništa se na internetu ili bilo gde neće drastično promeniti, pamtiće te kao heroja/revolucionara, kraj priče.Hajd' sad, ne napadaj ljude bez razloga.
JohnnyNT je offline  
Stara 12.4.2010, 7:27   #969
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

@PSrbija:

Mene sad intrigira jedna stvar: šta tebi smeta ćirilica i ćirilićni domen? Mislim, ako nevoliš ćirilicu iz ko zna kog razloga, ti lepo ne koristi. Zašto mnogima koji je koriste uskratiti pravo da je koriste? Razmisli malo, kako bi se ti osećao da danas neko donese zakon po kome je u upotrebi samo ćirilica, dakle, da ti kaže od danas nema upotrebe latinice. Dali bi ti se to dopalo? Mislim da nebi.

A lično mislim da u SK nebi imali previše problema da prlome i ištampaju stranu u ćirilici, to danas nije nikakav problem, kompjuteri lako izlaze na kraj sa tako trivijalnim problemom. Pre će biti da je razlog onaj koji sam dao: mnogo engleskih reči koje su defacto standard se ne prevode, i taj deo priče uslovljava i samu upotrebu pisma koje se koristi. Mi možamo to da uradimo, imamo dva pisma, što to i ne koristiti? Svi mi znamo oba pisma, niej nam to problem.
vasiljevic je offline  
Stara 12.4.2010, 9:48   #970
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Дукес ми је једном приликом рекао да ћу се (у вези СК и ћирилице), пријатно изненадити. Прође већ месец-два и ништа.
А можда сам ја већ изненађен!?
Dekip je offline  
Stara 12.4.2010, 11:05   #971
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Za SK na ćirilici:
http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...&postcount=587
pod p.s.
Bazar, Zabavnik, Ilustrovana, dnevna Politika, Sportski žurnal - na ćirilici...
Dukes je offline  
Stara 12.4.2010, 14:48   #972
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Možda nije mesto, ili je off topic, ali evo jedan link, popularna Wikipedia, i šta ona kaže o rasporedima tastera na tastaturi:

http://en.wikipedia.org/wiki/Keyboard_layout

I nešto dole, među mnogima je i latinični raspored koji mi koristimo, i ćirilični raspored, kome treba da vidi šta je i kako menjano. Kako se vidi, većina rasporeda je identičnna kod obe, s tim da je kod onih slova koja mi i ne koristimo u ćirilici (Q,W,Y,X) zamenjeno sa potrebnim ćirilićnim slovima. U praksi, to bi značilo da lako može da se napravi tastatura na kojoj su označena neophodna slova drugog pisma. Najlakši način je recimo, providne nalepnice koje bi lako dodale ćirilićna slova na latinični raspored koji postoji i koji je u prodaji. Da li je ovo neki ko zna kakav problem? Ne. Tad i kuckanje adresa na ćirilici predstavlja klik gde se u language bar-u prebaci na drugi kodni raspored za tren oka. Jedini uslov je pomenuta tastatura sa latiničnim rasporedom slova za naše tržište ( i tržište slovenije, hrvatske, bih, crne gore, dakle tržište od 20 miliona otprilike). Isplatljivo za bilo koju firmu.

Nama je problem što i danas je latinični raspored tastera sekundarni, dakle, iako je trivijalan problem, naručiti od proizvođača da odradi posao, kod nas je lakše naći recimo Razer, Microsoft i sl sa nemačkim rasporedom nego sa srpskim (čak je teško naći i sa engleskim rasporedom, vezano za dotične firme). To je još jedna stvar koja meni nije jasna, koji pametnjaković ovde uvozi tastature sa nemačkim rasporedom? To niko neće nikada kupiti, to su bačene pare, nevezano koliko jeftino ih platiš.
vasiljevic je offline  
Stara 12.4.2010, 20:47   #973
Dekip
V.I.P. Recenzent
 
Član od: 8.11.2008.
Lokacija: XV535
Poruke: 3.198
Zahvalnice: 767
Zahvaljeno 1.024 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
p.s. - svako ko je zatražio "svet kompjutera" na ćirilici, imao je prilike da vidi ranije kako to izgleda, pošto smo je nekoliko puta koristili u broju. Što se tiče celog broja na ćirilici, postoji nepremostiv razlog - ne izlazimo samo u zemljama sa ćirilicom kao glavnim pismom, a nemamo još uvek razloga da izlazimo na dva pisma i nekoliko jezika.
@Дукес
А на шта си мислио када си ми рекао да ћу се пријатно изненадити?
Знам и ја да је нелогично да цео број буде на "цирилици".

@Васиљевић
Држава би да уведе ћирилични интернет домен, а није у стању да забрани увоз "некомпатибилних" тастатура, читај, оних без č,ć,š и слично.
Dekip je offline  
Stara 12.4.2010, 23:23   #974
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Zabraniti nije nešto što treba da radi. Ona treba da propiše standard, da kaže da tako treba da bude, da nađe načine da se to reši ako treba i nekim olakšicama, ali ne treba da brani. Bilo bi dovoljno da oslobodi od dadžbina takve tastature, za njih nije neki trošak ali bi to značilo da su takve tastature oko 20% jeftinije od onih koje nisu po standardu. Dali bi oni tu nešto mnogo izgubili? Ne. Ali bi za kupca to bilo vrlo primamljivo. Neka obezbedi da se naprave nalepnice za tastature, i da se takve nalepnice dele uz svaku tastaturu i da se time obezbedi lakša upotreba ćirilićnog pisma. Takve nalepnice ne mogu da koštaju mnogo, dakle, nije nešto što neb moglo da se odradi. Ima drugačijih načina da se ljudi "privole" ne da se braniu. Zabranama ništa se ne postiže osim suprotnog efekta. Dodaj manji pritisak na uvoznike, manju edukaciju preko medija, i immaš rezultat koji je tražen na mnogo lakši i efikasniji način.
vasiljevic je offline  
Stara 15.4.2010, 10:39   #975
mciggzy
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 11160 Myryewo Reputacija: ■■■■■■■■□
Poruke: 1.515
Zahvalnice: 605
Zahvaljeno 2.479 puta na 595 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

@ vasiljevic

svaka cast na postovima, ali bih te molio da obratis paznju na veoma ceste greske:

Citat:
Dali će mo biti veći srbi zbog toga?
Nemora

i sl...

pozz
mciggzy je offline  
Stara 15.4.2010, 15:30   #976
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Neke stvari mi se omknu, a najviše mi bude zbog ove logitech tastature. Nikako da se ja i ona dogovorimo pa to ti je. Moraću da počnem da gledam šta sam otkucao i ispravljam .
vasiljevic je offline  
Stara 15.4.2010, 17:06   #977
Supreme.50
Veteran
 
Član od: 31.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 598
Zahvalnice: 122
Zahvaljeno 168 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Supreme.50
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Mnogo vam se nesto omacinje . Kako se meni nije omaklo ni jednom u poslednjih nekoliko godina na Logi tastaturi.. Samo da mi je znati kako tastatura moze biti kriva kad neko napise DALI spojeno... to je isto u svakom pismu i na svakoj tastaturi...

Ali dobro, nije tema samo pismo pa da moramo da pazimo kako pisemo, vazno da se razumemo ...
Supreme.50 je offline  
Stara 15.4.2010, 19:59   #978
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Jednostavno, meni je ovaj Logi nekako pretvrd za kuckanje. Plus, imam utsak da ako baš ne pogodim taster pod pravim uglom, kao da koči, kao da zakači susedni taster .... Nekako vrlo čudan osećaj pogotovu što sam nekoliko godina koristio Saitek Eclipse II tastaturu koja je mnogo mekša, nekako mi brže reagovala od ove. Često nedovoljno jako udarim za Logi space, ono što mi je bilo dovoljno na Saiteku, ovde nije. Ili ispustim neko slovo, ponekad duže zadržim taster kad osetim to kočenje, pa dođe do dva slova zajedno ... Jednosatvno, pitanje navike, a ona se teško menja kod mene. Ne kažem da je loša tastatura, daleko od toga. Ovaj Logi MX3200 , ako se ne uzme u obzir miš ( i nije nešto iskreno), je kvalitetan deo opreme, samo meni nikako da legne pa da se ubijem.

A iskreno, i za neke stvari nikako da se naviknem da ih otkucam kako treba kao pomenuti dali, nešto preskočim u brzini (recimo veliko slovo kad treba), nisam svetac, priznajem.
vasiljevic je offline  
Stara 15.4.2010, 20:50   #979
Highlander
information junkie
 
Avatar korisnika Highlander
 
Član od: 3.11.2005.
Lokacija: MAX Highlands
Poruke: 2.160
Zahvalnice: 616
Zahvaljeno 686 puta na 401 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Highlander Slanje poruke preko Skypea korisniku Highlander
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Khm, khm... Dali se piše sastavljeno.
Highlander je offline  
Stara 16.4.2010, 23:29   #980
Stojadin
Starosedelac
 
Član od: 3.3.2007.
Lokacija: Dolina gladi...
Poruke: 2.111
Zahvalnice: 747
Zahvaljeno 779 puta na 353 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ш'а је то ? Нема конкретних одговора на његове поруке па нападате правопис
Stojadin je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, ћирилични домен, cirilicni domen, domen, javna rasprava, srbija, ćirilični domen

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Конфигурација- да ли се уклапа? :) Nikola_Kg ŠDK - Osnovne komponente 15 31.12.2009 19:51
Ваља ли овај монитор? ЗМАЈ ŠDK - Grafika 9 12.11.2009 19:50
Да ли користите TXT speech? The Flying Dutchman Brbljaonica 11 17.8.2008 16:02
Да ли постоји... Ghost Brbljaonica 1 9.7.2008 18:51
Да ли то и Firefox одступа од досадашњег начина и dbaja Web dizajn 5 17.2.2008 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:49.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com