Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Overklok

Overklok Kako overklokovati osnovne komponente i ubrzati sistem

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.11.2008, 4:26   #1
SkyFire
Novi član
 
Član od: 26.3.2007.
Lokacija: Cardak ni na nebu ni na zemlji
Poruke: 9
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Kome verovati? (Testiranje stabilnosti sistema)

Dosao sam na ideju da isprobam vecinu pravih,kvalitetnih korisnih metoda i testova za stabilnost CPU-a kako i citavog sistema...Krenuo sam od nekih vrednosti koje sam postigao sa Prime-om stim sto sam voltaze jos malo smanjio i poceo testirati sa sledecim programima:

HOT CPU Tester Pro 4
Burn in 2008
Intel Burn Test
Prime 95 v 27.5...

Zanimljivo je da su svi programi koji po meni i detaljnije i sigurnije testiraju i vrse torturu od prime prosli dok prime sa tim nizim voltazama nece...Znamo da on radi putem matematickih proracuna i sl.. dok ovi programi vrse torturu u realnom vremenu malo na drugaciji nacin...
Ono sto me cudi a to je dal se prime nesto tripuje ili sta...Prvo krene i radi 20 min pa od jednom iskoci pa posle ponovo kad ga ukljucim radi 5 min i pukne jezgro pa ponovo pa radi 10 min pa pukne drugo jezgro..Sve to sa tim malo manjim voltazama dok sa blago povecanim on funkcionise najnormalnije...E sad u cemu je fora i kome vise verovati...Na prime vise ne mogu da se pouzdam sa sigurnoscu tako da i kad ga koristim radi jos maximalnijeg opterecenja ubacim 3D Mark CPU test i sve tako pustim da radi jedno 6h...
Sta je sad po vasem misljenju merodavno i kako i u kom smeru razmisljati jer realno gledano svi u svetu koriste za test prime i nigde ne pise da je on nepouzdan i da postoje i bolji programi a postoje,ja sam se licno u to uverio u toku raznih kombinacija i metoda testiranja gde prime ima propust!

update : Stabilnost sistema zavisi i od same ploce tj komponenti kako i od biosa!Sa novijim ispeglanijim biosom moze se postici isti ili veci clock za nizim voltazama!

Evo postovao sam shoot sa prime vs Hot Cpu Tester Pro...







Poslednja ispravka: Freško (14.1.2009 u 2:41) Razlog: Thumbnai
SkyFire je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2008, 5:13   #2
bladerunner
Drmač kaveza
 
Avatar korisnika bladerunner
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: /dev/urandom
Poruke: 229
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 67 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Kome verovati?(Testiranje stabilnosti sistema)

pardon my french... Ali, prvo što me interesuje jeste kog đavola to radiš, kapiram da ti je palo na pamet, ali, pobogu, ZAŠTO? Sistem je ili stabilan, ili nije stabilan...

Drugo... Prirodno je da pri nižem naponu (ono što neki zovu voltažom) bude veća verovatnoća greške u radu procesora (komplikovana priča u vezi elektromotorne sile, električne struje, napona, gomile elektrona i poluprovodničkih komponenti zbog kojih se sve to dešava). Treba imati u vidu da je osnovni razlog za snižavanje napona zapravo smanjenje maksimalne temperature procesora. Potrošnja električne energije je najjednostavnije rečeno, bullshit... Dobićeš račun za struju manji za npr. pola piva u eminentnoj kafani....

Da li se prime tripuje ili šta već, verujem da nije pravo pitanje. Prime je verovatno ostao bitan benchmark alat baš zbog toga što reaguje na sitnice koje drugi programi ignorišu... Baš zbog toga ja bih ga izabrao kao merodavan bench program... Ne boj se, napon kojim napajaš procesor nije toliko bitan, nemoj da uskačeš u tripove da bude što niži, to je blaže rečeno čista glupost. Nađi vednost napona na kojoj tvoj računar radi stabilno, dobri rezultati u prajmu će ti biti samo dodatna garancija da tvoj računar u celosti ume da izađe na kraj sa svakim đubretom koje mu daš da izvršava...

UBR, pardon my swahilii, ali koja su tvoja "merila" za programe koji detaljnije i sigurnije određuju relevantne parametre?

Poslednja ispravka: bladerunner (12.11.2008 u 5:24) Razlog: typos & stuff
bladerunner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2008, 5:35   #3
SkyFire
Novi član
 
Član od: 26.3.2007.
Lokacija: Cardak ni na nebu ni na zemlji
Poruke: 9
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kome verovati?(Testiranje stabilnosti sistema)

Citat:
bladerunner kaže: Pregled poruke
pardon my french... Ali, prvo što me interesuje jeste kog đavola to radiš, kapiram da ti je palo na pamet, ali, pobogu, ZAŠTO? Sistem je ili stabilan, ili nije stabilan...

Drugo... Prirodno je da pri nižem naponu (ono što neki zovu voltažom) bude veća verovatnoća greške u radu procesora (komplikovana priča u vezi elektromotorne sile, električne struje, napona, gomile elektrona i poluprovodničkih komponenti zbog kojih se sve to dešava). Treba imati u vidu da je osnovni razlog za snižavanje napona zapravo smanjenje maksimalne temperature procesora. Potrošnja električne energije je najjednostavnije rečeno, bullshit... Dobićeš račun za struju manji za npr. pola piva u eminentnoj kafani....

Da li se prime tripuje ili šta već, verujem da nije pravo pitanje. Prime je verovatno ostao bitan benchmark alat baš zbog toga što reaguje na sitnice koje drugi programi ignorišu... Baš zbog toga ja bih ga izabrao kao merodavan bench program... Ne boj se, napon kojim napajaš procesor nije toliko bitan, nemoj da uskačeš u tripove da bude što niži, to je blaže rečeno čista glupost. Nađi vednost napona na kojoj tvoj računar radi stabilno, dobri rezultati u prajmu će ti biti samo dodatna garancija da tvoj računar u celosti ume da izađe na kraj sa svakim đubretom koje mu daš da izvršava...

Vidi sistem jeste stabilan i to sto bi se reklo Rock stabile!...Znaci oko overcloka se bavim vec duzi niz godina a bas zato sto je u svetu popularan prime ne znaci i da je najmerodavniji...Ja ga koristim ali kao sto vidis da bi mi mirna savest bila sistem opteretim sa jos nekim dodatnim programom...Ono sto je zanimljivo da Hot Cpu Tester je na Normal Priority po default-u i tako se i preporucuje za test a vec na takvom stupnju je zahtevniji od Prime.Sve iznad toga zauzme celokupan resurs i sistem je totalno blokiran!Tako je i kod Burn in 2008 programa.Potrosnja elektricne energije me apsolutno ne zanima...Ono sto je mene interesovalo je da li je ta minimalna potraznja napona za CPU koja je po prime-u neophodna,dal je neophodna i u drugim test programima?Vidis i sam da je po Hot Cpu Tester Pro voltaza jos niza za isto setovanje clock-a pa cak ne samo niza za CPU vcore vec i za NB i sl...Naravno da sa manjom voltazom se CPU i manje greje ali samim tim se dobija i veci OC potencijal..Ja recimo trazim maximalne performanse i svaki mh iskoriscen u OC-u..Svakako da se to u realnom radu nece iskoristiti maximalno ali svako ima svoje razloge...Nego da ne skrecem sa teme...Poenta mi je bila da nadjem najmerodavniji i najsigurniji tj najkompletniji program za testiranje stabilnosti na koji nece biti bacene sumnje na njegovu efikasnost!

Poslednja ispravka: SkyFire (12.11.2008 u 5:42)
SkyFire je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com