Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.7.2012, 17:54   #1
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Asus K53TK-SX117

Ove godine sam završio srednju školu, upisao Elektronski fakultet u Nišu i došlo je vreme da pazarim laptop. Nakon konsultacije sa članovima foruma pazario sam Asus K53TK koji me je koštao 46500 dinara, što će reći da me je sa isporukom izašao nešto preko 400 eura. Laptop sam kupio u Emmi-ju (preko onlajn šopa) a na računu koji sam dobio piše da je distributer Alti.

Prvo ću da nabacim zvanične specifikacije sa Asus-ove stranice, gde uostalom možete i da pogledate kako izgleda laptop jer ja nemam kvalitetan fotoaparat kojim bih vam bolje prikazao kako laptop izgleda:
Overview:
http://www.asus.com/Notebooks/Versat...ormance/K53TK/
Specs:
http://www.asus.com/Notebooks/Versat...specifications

Dakle u pitanju je prenosnik dijagonale 15.6", težine 2.6 Kg što je po mojim shvatanjima neki prosek. Moj primerak je opremljen AMD A6 3420m APU-om koji u sebi poseduje integrisani Radeon 6520G. Ovaj APU poseduje 4 jezgra i radi na default 1.5GHz; kada je u battery saving mode-u frekvencija se spušta do 800MHz a AMD Overdrive, koji je inače integrisan u odličan AMD Vision softver koji pruža detaljno podešavanje svega što se tiče procesora i GPU-ova, omogućava overclock do 2.4GHz kada vam trebaju bolje performanse. Integrisani GPU može da posluži za neki manje ozbiljan gejming ili igranje starijih igara ili u slučajevima kada želite da uštedite nešto struje ako se igrate na bateriji (po specifikacijama sa interneta ovaj APU ima TDP od 35W što je za pohvalu). CPU poseduje po 64KB L1 i 1MB L2 keša po jezgru.

Za "ozbiljniji" gejming zadužen je diskretni GPU: Radeon 7670m koji je, na osnovu testova sa interneta, negde na nivou GT630M koja je oko 5% sporija od njega dok se performanse ovog GPU praktično poklapaju sa performansama GT550. Dok integrisani GPU koristi RAM memoriju računara, diskretna grafika ima 1GB sopstvene RAM memorije. Ako je verovati internetu u pitanju je brža Thames XT verzija ove grafičke kartice (Thames-Pro je downclocked ali poseduje GDDR5 memoriju) koja je opremljena GDDR4 memorijom ali GPUZ kaže da je u pitanju GDDR3 memorija. Isti taj GPUZ kaže da ovaj GPU ima 32-bit magistralu tako da mu neću verovati ni po pitanju tipa memorije jer je očigledno da program u ovom slučaju dosta greši. Detaljne informacije o ovom GPU imate na ovoj stranici:
http://www.notebookcheck.net/AMD-Rad...M.69483.0.html

Laptop je opremljen sa 4GB DDR3 memorije koja se nalazi u jednom slotu dok je drugi slot slobodan i podržava takođe maksimum od 4GB što će reći da ovaj laptop može posedovati maksimalno 8GB RAM memorije.

Hard disk koji se nalazi u laptopu je kapaciteta 640GB, 5400RPM a "potpisao" ga je Hitachi i ovaj disk definitivno predstavlja "usko grlo" cele konfiguracije tako da planiram da prvom prilikom pazarim SSD i to bi svako kome je stalo do performansi trebao da učini, kakav god laptop da poseduje.

Prenosnik poseduje 15.6" HD ekran (1366x768 px) sa pozadinskim LED osvetljenjem. Ekran je solidnog kvaliteta sa dobrim uglovima gledanja i malo ispranijim bojama i slabijim kontrastom nego što sam navikao ali kapiram da je Asus negde morao da zakine bar malo jer je cena laptopa više nego korektna. "Običnom" korisniku kao što sam ja (programiranje, surf, gaming, office) ovaj ekran savršeno odgovara a prednost mu je to što ima 10 nivoa osvetljenja od kojih je čak i najniži dovoljan za udoban rad u slabije osvetljenim prostorijama a za rad na jakom suncu je dovoljno i 60-70% osvetljenja. Ne znam koliki je fabrički odziv ovog ekrana ali je prilično dobar, jako retko se dešava da primetim neki ghosting (možda čak i istripujem). Ekran je glossy tipa i iako sam mislio da će mi to smetati sada zaista ne obraćam pažnju na to jer mi nimalo ni ne smeta. Dakle ekran na skali od 1 do 10 zaslužuje neku sedmicu.

Tastatura poseduje latinični layout, što znači da ćete je najudobnije koristiti ukoliko na računaru podesite Serbian, Latin layout. Na tastaturi postoji numerički deo uz odvojene tastere Home/PageUp/PgDn što meni puno znači i to moram da pohvalim. Tranziciju sa desktop tastature praktično nisam ni osetio i ova tastatura ostavlja jako dobar utisak koji jedino kvare tasteri kao što su LShift i LCtrl za koje sam očekivao da budu "mekši" ali 'ajde da ne cepidlačim...

Touchpad je solidnog kvaliteta, poseduje multitouch opcije što znači da možete koristite razne gestures, da skrolujete sa dva prsta, otvarate pop-up menije sa tri prsta itd. Multitouch je pun pogodak i ova "inovacija" je takođe za pohvalu. Kad sam već kod touchpada da kažem da ovaj laptop poseduje IceCool tehnologiju koja omogućava da tastatura i palmrest ostanu hladni tokom korišćenja laptopa. Činjenica je da palmrest i tastatura ne ostaju potpuno hladni kada su ruke duže naslonjene na palmrest ali kada uporedim temperaturu palmresta i tastature sa temperaturama na ostalim prenosnicima iz ove klase onda ova tehnologija zaista predstavlja prilično veliku prednost jer omogućava dosta udobniji rad sa laptopom.

Poslednja ispravka: doctor (21.7.2012 u 19:09)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
altec.gs (1.8.2012), petsrdjan (4.11.2012), ZoNi (22.7.2012)
Stara 21.7.2012, 17:55   #2
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Asus K53TK-SX117

Ugrađen je Atheros Wifi adapter koji podržava b/g/n standarde, gigabitni Realtek NIC i Atheros bluetooth modul. Sva tri rade sasvim korektno i bez problema (bar ja na njih nisam naišao). Sa prednje strane laptop ne poseduje portove osim ugrađenog čitača kartica. Sa desne strane se nalazi optički uređaj nepoznate marke, jedan USB port i priključci za mikrofon i slušalice (kako laptop poseduje jedan USB 3.0 port, verujem da je to upravo ovaj). Pozadi se nalazi relativno mala i lagana baterija koja se i tokom intenzivnog gejminga skoro uopšte ne zagreva i to moram da pohvalim jer svi znamo da je toplota najveći neprijatelj Li-ion baterija. U pitanju je 6-cell baterija a o njoj ću detaljnije kada budem govorio o autonomiji. Sa leve strane se nalazi priključak za punjač, otvor za izbacivanje toplog vazduha (tu se negde unutra nalazi i kuler), HDMI port, VGA priključak (D-SUB), i još 2 USB 2.0 porta od kojih jedan omogućava (ova opcija se aktivira u BIOS-u) punjenje USB uređaja čak i kada je računar isključen što može da bude jako korisno kada ste na putu i želite da napunite mobilni ili sličan uređaj bez paljenja laptopa.

Integrisana zvučna karta je neki Realtek ali su zvučnici malo bolji nego oni na kakve sam navikao kod laptopova, kvalitetniji su i glasniji i u pitanju su Altec Lansing zvučnici i koliko sam ukapirao prisutni su u celoj K53 seriji.

Sa dizajnerske strane... Pa, to možete videti sa slika. Laptop izgleda lepo i elegantno. Nema kič detalja, ceo je crn sa srebrnim Asus logo-om i srebrnim levim i desnim klikom na tačpedu. Svi LED indikatori su ispod touchpada, mali su i neupadljivi, power dugme ima LED koji svetli dok je laptop upaljen. Da ne nabrajam ovakve stvari, pogledajte fotografije na internetu (potrudiću se i da lično uslikam laptop i okačim slike ASAP).

Što se tiče kvaliteta izrade ja sam u najmanju ruku oduševljen. Plastika nigde ne krcka, sve deluje jako robusno i čvrsto (osim šarki ali mi sad već i one deluju poprilično jake, i jače nego što sam očekivao), palmrest je izuzetno ćvrst i ne ugiba se kao ni tastatura. Sve je jako dobro uklopljeno i učvršćeno i Asus je po tom pitannju u ovoj klasi definitivno pobedio.

Postoji zvanična podrška isključivo za Windows 7 x64 (dakle nema ni drugih drajvera) što je i logično, ne verujem da bi iko normalan instalirao XP ili stariji Windows na bilo koji laptop novije generacije.

Zagrevanje računara je minimalno. Kada je idle temperature APU se kreću oko 40C, prilikom surfovanja oko 45C a prilikom gejminga su oko 75C a kada overklokujem procesor nisam primetio da pređu 83C mada je čudno i to što ne dobijam nikakav performace boost prilikom overkloka i AMD-ovi drajveri su mi postali jako sumnjivi. Zaboravio sam da napomenem da laptop podržava DualGraphics koji zapravo predstavlja crossfire mod gde se integrisani i diskretni GPU "usklađuju" i zajedno vrše renderovanje slike. Ovo zvuči jako dobro na papiru ali u realnosti ovo podržavaju isključivo DX 10 i DX11 igre i to samo retke među njima podržavaju sve ovo kako je to zamišljeno (do sada sam jedino Deus EX HR uspeo da pokrenem sa obe grafičke ali sam umesto boosta dobio pad performansi). Nadam se da će AMD uskoro srediti drajvere da bi DualGraphics proradio kako treba. U retkim situacijama gde radi dobija se osetni boost. Primer je Unigine Heaven DX11 benchmark gde je FPS sa 17 skočio na 24 sa uključenim DualGraphics modom što nikako nije za bacanje s obzirom na to da je i integrisani GPU za današnje standarde prilično dobar.

Real-world performanse ovog računara su odlične, Crysis radi na High u nativnoj rezoluciji sa FPS-om koji baš retko pada ispod 30, Crysis 2 takođe, PES 2012 radi tečno na svim mogućim rezolucijama na High, Assassins Creed Revelations radi na maksimalnim podešavanjima skroz tečno (nisam merio FPS ali radi k'o zmaj), Deus Ex HR takođe radi odlično na nativnoj rezoluciji na normal/high a L4D2 leti na maksimumu. Windows naravno radi odlično kao i svi programi koje sam poturio laptopu (od Office-a do CS5.5 paketa) s tim što se uočava da je HDD usko grlo sistema i da računar vapi za bilo kakvim SSD-om.

Autonomija baterije je odlična. Prilikom surfovanja sa uključenim wirelessom računar izdržava oko 4 i po sata sa najmanjim osvetljenjem ekrana bez problema (i ovo osvetljenje je sasvim dovoljno indoor kao što sam već napomenuo) dok sa isključenim wirelessom baterija izdržava preko 5 pa i do 5 i po sati. Kada se igraju igre računar izdržava oko sat i po u zavisnosti koji GPU se koristi i kako je sve podešeno. Jedino nisam stigao da testiram autonomiju prilikom gledanja HD filmova ali je moja procena da laptop sigurno može da izvuče barem 2 i po sata.

Laptop je izuzetno tih, čak i kada se prilikom gejminga dobro zagreje (u sobi gde ga najčešće koristim temperatura je relativno visoka) i kada je kuler na maksimalnoj brzini (ovakve situacije su retke i kada se ovako nešto dogodi tada kuler ohhladi laptop baš kvalitetno), po mojim standardima, dovoljno tih da ga jedva i primećujem. Kada nije pod opterećenjem praktično se ništa ne čuje. Takođe moram da primetim da kuler konstantno izbacuje vazduh bez obzira na opterećenje računara i temperature ali se okreće tako malom brzinom da je skoro nečujan pa sam zaključio da radi samo na osnovu toga što se oseća strujanje vazduha na otvoru sa leve strane.

Jedinu realnu zamerku imam na AMD-ove drajvere jer mi deluje kao da nisu napisani onako kako treba, računar mi je 2-3 puta freezovao jer je drajver za grafičku puk'o (mada, da kucnem u drvo, nije se više dešavalo). Da napomenem da nikako ne treba instalirati AMD drajvere sa diska koji dolazi uz laptop jer su matori već treba skinuti najnovije sa neta u suprotnom diskretna grafička neće hteti da radi u igrama.

Zaključak je da je ovo best-buy u svom cenovnom rangu. Nema nikakvih mana koje su dovoljno ozbiljne da bih ih izdvojio a odlikuju ga kvalitet izrade i komponente iz malo više klase od one u kojoj je ovaj prenosnik plasiran. Dobra autonomija, kvalitet izrade i komponente koje su "strpane" u relativno tanko kućište su ono što ovaj laptop izdvaja od konkurencije i čini ga vrednim kupovine.

Nadam se da ću uskoro moći da vam okačim neke fotografije laptopa da biste videli kako izgleda izbliza. Posedujem relativno loš Benq kompakt aparat pa možda neće biti svrhe slikati uređaj ali pokušaću

Poslednja ispravka: doctor (23.7.2012 u 3:03)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
altec.gs (1.8.2012), petsrdjan (4.11.2012), player1 (22.7.2012), ZoNi (22.7.2012)
Stara 22.7.2012, 17:41   #3
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Asus K53TK-SX117

A slike druze,dobra recenzija mora biti potkrepljena slikama. Ma slikaj cime imas,cisto da bude potpuniji,posle ces lako moci da ih zamenis. Cak i da imas fotoaparat sa 3mpix.
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku flamingos na korisnoj poruci:
doctor (22.7.2012)
Stara 22.7.2012, 20:02   #4
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.662
Zahvalnice: 2.262
Zahvaljeno 1.922 puta na 1.405 poruka
Određen forumom Re: Asus K53TK-SX117

Citat:
flamingos kaže: Pregled poruke
Cak i da imas fotoaparat sa 3mpix.
K'o da je 3mpix malo

@ doctor: kao vlasnik nešto starijeg Asusa (M53Va iz serije X56V), zahvaljujem ti se na ovom odličnom prikazu još jedne fine, a povoljne mašine sa Tajvana
ZoNi je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ZoNi na korisnoj poruci:
doctor (22.7.2012)
Stara 22.7.2012, 22:16   #5
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Asus K53TK-SX117

Evo, upravo sam hteo da ga uslikam ali su se stare punjive baterije self-discharge-ovale pa ih punim. Biće u toku večeri ili sutra ujutro

EDIT: Evo fotki. Niti umem da fotografišem, niti imam dobar aparat ali sam se potrudio. Izvinjavam se što je malo prašnjav ali je težak za održavanje, prašina ga prekrije u roku od pola sata kako ga otvorim.

Prvo, fotografija celog laptopa:
Spoiler za Slika:


Touchpad sa signalnim LE diodama:
Spoiler za Slika:

(power state, battery state, HDD activity, WiFi, NumLock, CapsLock)

Zatim fotografija tastature:
Spoiler za Slika:


Jedna fotka koja ne pokazuje ništa konkretno:
Spoiler za Slika:


Leva:
Spoiler za Slika:


...i desna strana laptopa:
Spoiler za Slika:


Altec Lansing logo nad jednim od zvučnika:
Spoiler za Slika:


Poklopljeni laptop:
Spoiler za Slika:


Tekstura sa gornje strane koja se takođe nalazi na kompletnom palmrestu:
Spoiler za Slika:


Zatvoren, pogled otpozadi:
Spoiler za Slika:


Minimalno i maksimalno osvetljenje ekrana:
Spoiler za Slika:


(slikao sam minimalno osvetljenje tako što sam "fokusirao" dok je ekran bio na maks osvetljenju pa sam smanjio osvetljenje na minimum i "okinuo" do kraja, u suprotnom ne biste videli razliku)
U pitanju je ova fotka: http://upload.wikimedia.org/wikipedi...anda_reef).jpg

Eto, mislim da sam vam najbitnije pokazao. Donju stranu laptopa nisam slikao jer nema šta da se slika. Tu su poklopci za RAM i HDD koji su jako lepo uklopljeni i to je pretty much everything.

EDIT2: U recenziji sam "ispustio" jednu rečenicu:

Laptop takođe poseduje i veb kamericu rezolucije 0.3MPx što nije neki veliki minus s obzirom da su nam internet konekcije jadne naspram onih u ostatku sveta a takođe poseduje i (standardno) integrisani mikrofon.

Poslednja ispravka: doctor (23.7.2012 u 0:59)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
altec.gs (1.8.2012), flamingos (23.7.2012), player1 (23.7.2012)
Stara 23.7.2012, 2:52   #6
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Asus K53TK-SX117

Ovo što sam do maločas radio zaslužuje poseban post.

Kako me AMD Overdrive nije služio a Turbo boost ne radi onako kako sam ja mislio da će raditi skinuo sam K10Stat i poigrao se sa voltažama i frekvencijama. Laptop gura Crysis 2 na 2.4GHz (sva 4 jezgra, setite se da je default 1.5GHz) i CPU ne prelazi 83C, default voltaža. Pritom sam uspeo da kod P6 stanja procesora koje je default 800MHz, spustim voltažu na 0.9 volti (default je oko 9.3, ne držite me za reč), što će reći da APU sada troši manje struje kada je na bateriji.

K10Stat inače podržava detaljno tweakovanje svih power state-ova kojih ima 7 a to su P0 do P6 + osmi power state B0 odnosno (turbo) boost power state.

Ne bih da ga forsiram previše, možda nekada u budućnosti (hm, možda ću se sutra pozabaviti spuštanjem voltaža i testiranjem na tih 800MHz radi duže autonomije) ali me je ovaj APU definitivno oduševio. Verujem da može i iznad 2.4GHz, barem nekih 2.5-2.6GHz uz minimalno tweakovanje voltaže. Što se downvoltage-a i underclockinga tiče tu takođe postoji veliki potencijal za fino tweakovanje radi postizanja maksimalno dobrih rezultata kada se računar koristi na bateriji.

Zaista sjajno i za svaku pohvalu. Ko god poseduje Sabine (Llano) powered laptop treba da skine K10stat i (ukoliko se razume, naravno) podesi svoj prenosnik onako kako treba.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
altec.gs (1.8.2012), flamingos (23.7.2012)
Stara 13.8.2012, 1:12   #7
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Asus K53TK-SX117

Breaking news!

U reviewu sam spomenuo da je laptop par puta freezovao. Problem je bio u Power4Gear softveru koji je dovodio do nasumičnog pucanja nasumično odabranih drajvera. Nakon njegove deinstalacije nisam više imao problema.

Problem sam dijagnostifikovao kada sam hteo da apdejtujem dotični softver. Problemi su se nakon apdejta ispoljavali praktično na svaka 2 minuta. Nakon vraćanja na staru verziju su se javljali ređe ali je laptop opet blokirao. Nakon brisanja P4G svi problemi su nestali.
Čak sam i BIOS apdejtovao jer sam mislio da je u tome problem...

Dakle, preporučujem uklanjanje P4G softvera jer ljudima na netu takođe pravi probleme na još nekim Asusovim mašinama. Nakon uklanjanja podesite sami Power profile onako kako vama odgovara i mirna bačka.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.10.2012, 20:52   #8
Borisa
Novi član
 
Član od: 26.5.2010.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Asus K53TK-SX117

Izvini na smetanju,vidim da imas ovaj laptop Asus K53TK-SX117,svidja mi se kako si opisao i testirao laptop.I ja sam sada u potrazi za kvalitetnim laptopom,ali slaba vajda...slican po specifikaciji kao tvoj laptop je ASUS A55N-SX008,imao sam prilike da vidim neku seriju asusa A55 i ono sto mi se nije svidelo je tastatura,ne pruza mi neku sigurnost i uverenje u dugovecnost(dosta se ugiba)Da li bi mogao da mi preporucis neki laptop koji je slobodno mogu reci kao K53TK-SX117 bez mana.
Hvala ti puno.
Borisa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2012, 2:44   #9
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Asus K53TK-SX117

Trenutno zaista ne znam koji je laptop u rangu sa ovim, ali se uputi u podforum "Prenosni računari" i postavi otvoreno pitanje članovima foruma.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
HP pavilion dv6 VS. ASUS k52jr - core i5 AleksejCRT Prenosni računari 17 2.2.2010 0:25
Asus triton buzzer ŠDK - Ostale komponente 0 16.10.2009 15:06
Radeon HD4850 - MSI ili Asus? Mslavko82 Grafika 18 11.10.2009 11:20
DFI Infinity NF570-M2/G vs ASUS M2N-E or other ??? zokocx Osnovne komponente 18 4.10.2007 23:57
Pomoć oko kupovine laptopa - ASUS A6M gosn.prirodni ŠDK - Prenosni računari 7 28.4.2007 13:29


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:17.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com