Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.8.2010, 12:13   #1
D.Zivkovic
Član
 
Član od: 2.5.2007.
Lokacija: Niš
Poruke: 178
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 16 puta na 6 poruka
Određen forumom Lenovo Thinkpad R30 pregrevanje!

Laptop sam otvarao ocistio i naneo pastu. Unutrasnjost je takoreci u MINT stanju, ali laptop i dalje greje ko` nenormalan. Odozdo je nemoguce drzati ruku vise od par sekundi, kad pregreje zvuk pocne da krci. Ventilator retko ubacuje u "full speed", menjao sam bios - potpuno isti simptomi.
Sta da radim?
D.Zivkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2010, 13:33   #2
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Thinpad R30 pregrevanje!

Taj laptop je mator ko biblija, ako ništa nije dirano do sad verovatno je pasata izgubila svojstva od starosti tako da bi ja počeo baš sa zamenom paste na procesoru/čipsetu.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2010, 14:54   #3
D.Zivkovic
Član
 
Član od: 2.5.2007.
Lokacija: Niš
Poruke: 178
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 16 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Thinpad R30 pregrevanje!

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Taj laptop je mator ko biblija, ako ništa nije dirano do sad verovatno je pasata izgubila svojstva od starosti tako da bi ja počeo baš sa zamenom paste na procesoru/čipsetu.
Jeste star, ali izgleda kao da nije koriscen, da ne poveruje covek. Nisi pazljivo procitao, naneo sam pastu. Ali pazi, deo hladnjaka koji ide na procesor se malo razlikuje od uobicajenih. Radi se o tome da preko metala ide neki sloj plasticne folije, preko koje opet ide neki sloj cini mi se, aluminijuma. E taj sloj naleze na procesor i dosta je hrapav, ne moze se uglacati. Mada na chipovima nisam naneo novu pastu, nisam mogao nikako to da skinem. Mislis da je u tome problem?
D.Zivkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2010, 18:18   #4
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Lenovo Thinkpad R30 pregrevanje!

Vidi pazi evo gledaj . Svaki IBM posle 4-5 Godina počne da pravi probleme na ovaj ili onaj način:

  • Pregreva
  • Crkne mu čipse
  • Crkne mu grafička
Uglavnom jedan od ta 3 simptoma. I nije slučaj nego PRAVILO! za IBM. Jednostavno su tako pravljeni da traju toliko i tu nema neke pomoći. Ovo pričam jer ima dosta iskustva sa tim laptopovima. Može da se proba da se sredi da se izmenjaju ti "jastučići" i pasta ali niko nemože da ti garantuje za ishod.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2010, 19:56   #5
ed_hunter
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Poruke: 1.298
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 199 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: Thinpad R30 pregrevanje!

Citat:
D.Zivkovic kaže: Pregled poruke
Jeste star, ali izgleda kao da nije koriscen, da ne poveruje covek. Nisi pazljivo procitao, naneo sam pastu. Ali pazi, deo hladnjaka koji ide na procesor se malo razlikuje od uobicajenih. Radi se o tome da preko metala ide neki sloj plasticne folije, preko koje opet ide neki sloj cini mi se, aluminijuma. E taj sloj naleze na procesor i dosta je hrapav, ne moze se uglacati. Mada na chipovima nisam naneo novu pastu, nisam mogao nikako to da skinem. Mislis da je u tome problem?
aj slikaj da vidimo kako izgleda to sa folijom? nisam najbolje shvatio gde se nalazi ta folija. ako nisi skinuo staru pastu sa čipova (kojih?) a stavio si novu, ili si vratio hladnjak, ko da nisi radio ništa. skini staru pastu alkoholom polako i lepo nanesi novu pastu. i daj nam reci koji ti se deo pregreva, pokreni neki program, npr everest i očitaj temperature, tako ćeš znati gde nisi lepo zamenio pastu ili nisi lepo namontirao kuler, ili šta god da se desilo.

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Vidi pazi evo gledaj . Svaki IBM posle 4-5 Godina počne da pravi probleme na ovaj ili onaj način:

  • Pregreva
  • Crkne mu čipse
  • Crkne mu grafička
Uglavnom jedan od ta 3 simptoma. I nije slučaj nego PRAVILO! za IBM. Jednostavno su tako pravljeni da traju toliko i tu nema neke pomoći. Ovo pričam jer ima dosta iskustva sa tim laptopovima. Može da se proba da se sredi da se izmenjaju ti "jastučići" i pasta ali niko nemože da ti garantuje za ishod.
ja sam kupio ibm laptop star 3 godine, koristio ga 2-3, prodao ga liku koji ga je koristio x godina, koji je opet prodao nekom ko je uradio ne znam šta sa njim. tako da nema svaki ibm laptop probleme koje si naveo i ne znam na osnovu čega tako odgovorno možeš da tvrdiš da svakom ibm-u rikne nešto posle 5 godina.
ed_hunter je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2010, 20:24   #6
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Thinpad R30 pregrevanje!

Citat:
ed_hunter kaže: Pregled poruke
ja sam kupio ibm laptop star 3 godine, koristio ga 2-3, prodao ga liku koji ga je koristio x godina, koji je opet prodao nekom ko je uradio ne znam šta sa njim. tako da nema svaki ibm laptop probleme koje si naveo i ne znam na osnovu čega tako odgovorno možeš da tvrdiš da svakom ibm-u rikne nešto posle 5 godina.
Znaš kako kažu izuzetak potvrđuje pravilo.

Mogu da tvrdim to zato što u servisu radim 5 godina, moj ortak je serviser 20 godina. On je kroz ruke propustio barem 200 pokvarenih IBM Laptopova i ova 3 stvari su najčešći uzrok kvara. A Pogledaj malo po netu i doćićeš do istog zaključka. IBM-u najčešće crkava čipset, grafika...
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2010, 20:34   #7
D.Zivkovic
Član
 
Član od: 2.5.2007.
Lokacija: Niš
Poruke: 178
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 16 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Lenovo Thinkpad R30 pregrevanje!

Auu, ja napisao Lenovo.. Tek sad vidim, dakle nije lenovo nego IBM, ali vazno je da smo se razumeli.
Hanteru, ne mogu da slikam jer sam laptop vec lepo zatvorio i ****fio, i ne pada mi na pamet da ga opet otvaram i da se preznojavam.
Folija se nalazi na metalnom delu hladnjaka koji naleze na procesor. Preko folije ide jos jedan sloj aluminijumske folije koja je hrapava i nikako ne moze da se uglaca. Ocistio sam najbolje sto sam mogao, stavio pastu na hladnjak procesora i to je to. Hladnjak sa cipova nisam uspeo da skinem, cini mi se kao da je fabricki zanitovan na jednom mestu - nema sraf!!?? Sve sam odlicno namontirao. Temperature sam merio i u everestu i u cpuid monitoru. Procesor i cipset ide preko 70 pod opterecenjem, dok hard ide u 50 stepeni. Danas sam kupio postolje sa 3 ventilatora, temperatura se smanjila i pod punim opterecenjem ide do 65 gosn Celzijusa.
A to da IBM pravi laptopove da rade samo 4-5 godina je nonsense. Imao sam razlicite IBM laptopove, cak i prastare i ni jedan mi se nije pokvario. Cak sta vise, laptopovi iz IBM pogona su sve do skoro bili vrh po pitanju kvaliteta izrade i izdrljivosti. Ali sad ako pocnemo da se ubedjujemo ko je u pravu a ko nije, otici cemo u off topic.
D.Zivkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2010, 22:18   #8
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Lenovo Thinkpad R30 pregrevanje!

^ na ovaj sistem hladjenja mislis?

Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2010, 22:33   #9
ed_hunter
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Poruke: 1.298
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 199 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: Thinpad R30 pregrevanje!

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Znaš kako kažu izuzetak potvrđuje pravilo.

Mogu da tvrdim to zato što u servisu radim 5 godina, moj ortak je serviser 20 godina. On je kroz ruke propustio barem 200 pokvarenih IBM Laptopova i ova 3 stvari su najčešći uzrok kvara. A Pogledaj malo po netu i doćićeš do istog zaključka. IBM-u najčešće crkava čipset, grafika...
sad si me razočarao, meni je ibm ostao u sećanju kao THE BeSt
ed_hunter je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2010, 22:44   #10
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Thinpad R30 pregrevanje!

Citat:
ed_hunter kaže: Pregled poruke
sad si me razočarao, meni je ibm ostao u sećanju kao THE BeSt
Neznam šta da ti kaže, tako je nažalost! ne kažem ima i dobrih serija IBM laptopova ali su veoma retke. Uglavno ih pogađaju dva kvara koje sam naveo... Ovi Lenovo tek treba da se pokažu kroz koju godinu. Nego šta je tu je, ja sam rekao što sam imao na ovu temu, mislim da nemate potrebe da ulazite u raspravu samnom. Ko želi neka veruje ko neće nemora. Tako da bih vas zamolio da neidemo u dalji offtopik već da pomognemo mom zemljaku ako je to ikako moguće.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2010, 6:47   #11
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Lenovo Thinkpad R30 pregrevanje!

A u kom delu se greje? Ispod procesora? Baterija? Deo gde je ulaz za punjac?
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2010, 14:57   #12
D.Zivkovic
Član
 
Član od: 2.5.2007.
Lokacija: Niš
Poruke: 178
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 16 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Lenovo Thinkpad R30 pregrevanje!

Zaista sam svima zahvalan na tome sto zelite da pomognete, necemo u off topic. Zemljace, iskustva sa ibm laptopovima su razlicita od slucaja do slucaja, a sto se tice moje konstatacije, neka bude da je to moje subjektivno misljenje.
Radi se o tome da sam prodao i desktop i laptop, tako da sam sada primoran da koristim ovaj R30 narednih mesec dana. Zbog toga hocu da ga resim ako je moguce, da me ne bi zezao.

Thaedass
Tako je, upravo na taj!
--------------------------
Desilo se to da se posle par dana rada temperatura procesora stabilizovala na oko 45 stepeni, koja ide do 50 u punom opterecenju. Mislim da je ovo podnosljivo. Ali chipset prelazi 65 stepeni i pored postolja sa ventilatorima. Izgleda da cu morati da nekako skinem hladnjak sa chipseta.
Imam jos 2 problema:
1. Sekundarna ide grana nece u dma, radi samo u pio. Menjao sam bios koji navodno to resava, ali opet isto.
2. Performanse citanja, pisanja i latencije memorije su neverovatno niske!?
Merio sam u everestu. Imam jedan modul od 512 i jedan od 128mb. Menjao sam im mesto, pa onda probao samo po jedan i uvek isto... Rezultati se krecu tu negde oko P2 i P1!
Ne razumem sta moze da prouzrokuje ovako lose performanse memorije, ciji je tajming ipak CL2??
D.Zivkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2010, 1:21   #13
ed_hunter
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Poruke: 1.298
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 199 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: Lenovo Thinkpad R30 pregrevanje!

Citat:
D.Zivkovic kaže: Pregled poruke
temperatura procesora stabilizovala na oko 45 stepeni, koja ide do 50 u punom opterecenju.
na mom laptopu cpu u idle 50
ed_hunter je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2010, 4:58   #14
D.Zivkovic
Član
 
Član od: 2.5.2007.
Lokacija: Niš
Poruke: 178
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 16 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Lenovo Thinkpad R30 pregrevanje!

U tom slucaju moras hitno da ga cistis
D.Zivkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2010, 9:42   #15
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Lenovo Thinkpad R30 pregrevanje!

Citat:
D.Zivkovic kaže: Pregled poruke
U tom slucaju moras hitno da ga cistis

Nemora da znači meni je lap iz profila konstantno na 55°C u idlle režimu a pritom je perfektno čist i stavljena mu je AS5 Pasta. Jednostavno to je odprilike to ti procesori imaju tu neku svoju radnu temperaturu i to je to, a nemojte zaboraviti i ove vrućine koje svakako imaju uticaja.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2010, 21:33   #16
D.Zivkovic
Član
 
Član od: 2.5.2007.
Lokacija: Niš
Poruke: 178
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 16 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Lenovo Thinkpad R30 pregrevanje!

Ma naravno, to je bila samo sala.
D.Zivkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2010, 0:26   #17
ed_hunter
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Poruke: 1.298
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 199 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: Lenovo Thinkpad R30 pregrevanje!

E bez zezanja, ja mislim da ovi procesori koji idu u laptopove trpe veće temperature od ovih stonih. Mada svakako što niža temperatura, to bolje. Jesi rešio problem pregrevanja? Čudi me da se tako komponente pregrevaju same od sebe ako je sve lepo očišćeno i sklopljeno. Postolje za hlađenje može da pomogne, ali svakako nije definitivno rešenje problema...
ed_hunter je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.8.2010, 2:10   #18
D.Zivkovic
Član
 
Član od: 2.5.2007.
Lokacija: Niš
Poruke: 178
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 16 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Lenovo Thinkpad R30 pregrevanje!

Slazem se. Deklarisane radne temperature laptop procesora su vece od temperatura za desktop procesore. Po mom misljenju to i nije bas neka prednost, jer visoka temperatura procesora znatno povecava temperaturu i ostalih delova ploce. Pravo pitanje je, ako procesor moze, moze li i ostalo.

Ma sa cooling padom je relativno u normali, nego izgubio sam volju da resavam to dalje.. Laptop jednostavno, ubitacno sporo radi..
D.Zivkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
[Laptop] Lenovo ThinkPad SL510 V4mp1r Opisi, recenzije i testovi 9 12.7.2010 7:42
Lenovo VS Toshiba bojantepavac ŠDK - Prenosni računari 19 9.3.2010 18:04
Acer vs Lenovo vs Dell Chissay ŠDK - Prenosni računari 8 25.10.2009 20:57
Lenovo T60 Wubi ŠDK - Prenosni računari 23 22.9.2008 23:23
Lenovo N200 568D445 vs Asus F5VL-AP031 RaideR ŠDK - Prenosni računari 4 5.5.2008 2:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com