Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Upravljačke simulacije

Upravljačke simulacije Menadžeri, tycooni, "mali bogovi" i slično...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.11.2019, 12:17   #21
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.355
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Factorio

Ipak nije onomad izašla iz Early Accessa, ali je cena povećana.

Elem, novi datum za napuštanje EA - 25.9.2020.

https://www.factorio.com/blog/post/fff-321
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2019, 22:37   #22
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Factorio

Mislim da je ovo što rade kontraproduktivno sada. Realno da izdaju na kraju godine verziju 1.0 i batale projekat niko im ništa ne bi zamerio jer igra je u principu prilično osveženje bila pa može se reći da je i danas prilično inovativna mada sada već ima i konkurencije. Stanje igre je sasvim ok, nikad nije ni imala neke veće bagove.

Sada sa ovim odugovlačenjem a novi update-i ne donose bog zna šta samo ostavljaju utisak da hoće do poslednjeg trenutku da "sisaju" novac. Ja sam je igrao par desetina sati, probao svaku novu verziju ali realno to je to, sad kad je probam posle par sati jednostavno prestajem da igram jer promene nisu tolike da bih ponovo prelazio jedno te isto.

Napravili su dobru igru, treba da idu dalje jer su ostavili odličan utisak na igrače i to će im biti dobra odskočna daska za sledeću igru. Sa ovim odugovlačenjem samo će uništiti potencijal neke buduće igre.
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku director na korisnoj poruci:
perablenta (18.11.2019)
Stara 21.11.2019, 21:08   #23
Arcibalde
Veteran
 
Član od: 2.8.2010.
Poruke: 581
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 86 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Factorio

Pa šta stigneš da uradiš u par desetina sati? Ja kad igram uvek počinjem sa novom verzijom, glavnom, znači 0.14, 0.15, 0.16 itd. i to uvek minimum 150+ sati
Arcibalde je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2019, 22:16   #24
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Factorio

Pa pre igra nije bila ovoliki grind kao danas, otključavanje tehnologija nije zahtevalo toliko flašica kao danas. Zaboravio sam koji je peč odgovoran za grind ali pre si mogao kroz sve tehnologije da prođeš za 10-tak sati, a ko nije newbie i brže.

Nešto vremena sam probavao kampanju ali me ona nije nešto mnogo zainteresovala.
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.11.2019, 16:35   #25
Arcibalde
Veteran
 
Član od: 2.8.2010.
Poruke: 581
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 86 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Factorio

U je, grind, mislim. Pa to je nesto onda pre 0.13. Meni se svidja, doduse meni je poenta da sto bolje "usavrsim", fabriku i da je teram dok UPS ne padne ispod prihvatljive granice.
Arcibalde je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2020, 23:42   #26
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: Factorio

Ajoj kakva je ovo zaraza od igre!
nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.8.2020, 13:29   #27
Miloš987
Član
 
Član od: 7.9.2010.
Lokacija: Smederevo
Poruke: 411
Zahvalnice: 154
Zahvaljeno 64 puta na 56 poruka
Određen forumom Factorio

Данас излази верзија 1.0. https://factorio.com/blog/post/fff-360

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Miloš987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2020, 17:22   #28
Arcibalde
Veteran
 
Član od: 2.8.2010.
Poruke: 581
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 86 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Factorio

Recenzijica (napisana igrom slucaja pre 1.0 verzija pa rek'o daj da iskoristim ovu priliku da je oslobodim, greota da trune a mozda nekoga i, sta znam, zabavi )

FACTORIO

Ovo je igra koja vam daje slobodu da budete genocidni manijak dok vodite brigu da li žice dalekovoda formiraju adekvatnu simetriju pri napajanju mašinerije apsolutno neophodnom energijom. Da li će se vaša potpuno nesputana kreativnost ispoljiti građenjem „špageti“, fabrike gde se bezbrojne trake međusobno nerazmrsivo prepliću noseći prekopotrebni materijal do mnogobrojnih mašina za sklapanje ili ćete u potpunosti prigrliti vaš, večito sputavan, OCD i ostvariti apsolutni red gde i poslednji inserter čuči na pravom mestu. Čar leži upravo toj i takvoj slobodi izbora.

Factorio krase izometrijska perspektiva i kvazi 3D grafika starinskog ali oštrog i jasnog izgleda. Sa tehničke strane u pitanju su prerenderovani 2D sprites, koje je razvojni tim odavno počeo prebacivati u višu rezoluciju pa otuda navedena oštrina.

Igra ne baca igrača u čeljusti bezbrojnih odluka odmah već ga postepeno uvodi i priprema. Većina, gotovo sve, građevine su zaključane i potrebno je izučiti tehnologije za njihovu izgradnju. Izučavanje se vrši proizvodnjom (i kasnijom upotrebom u naučnim centrima) naučnih paketa, eliksira (ikonica neodoljivo podseća na bočice eliksira iz neke fantasy igre) u 7 različitih boja, što omogućava jasno vizuelno razlikovanje. Koncipirano je tako da igrač mora da upotrebi novootključane građevine i tehnologije kako bi mogao da proizvodi nove paketiće kojima izučava nove tehnologije i tako u krug. Čitavo tehnološko stablo koncipirano je uobičajeno, inicijalna tehnologija otključava jednu ili više novih a sve se završava u nekoliko osnovnih kategorija (jačina oružja, brzina pucanja, domet artiljerije itd.) koje se izučavaju beskonačno puta.

Pomenuti genocid s‘ početka teksta se sprovodi nad domorodačkim stanovništvom čiji ekosistem potpuno nespremno dočekuje nesrećni pad broda igračevog avatara. Za sve one koji žele da u igru ulete grlom u jagode preporučio bih, od srca, da odigraju svoju prvu partiju sa podrazumevanim podešavanjima bez ikakvog prethodnog gledanja ili čitanja tutorijala sa interneta. Taj osećaj neizvesnosti kada i koliko žestoko ćete biti napadnuti i uspeh odbrane na ivici propasti dok posmatrate svoju do pola razorenu fabriku je potpuno neponovljiv. Kasnije kada naučite i razumete jednostavnu mehaniku Bittera segment odbrane i napada na iste postaće automatizovan kao i sve ostalo u vašoj fabrici. Da, tako je, u ovoj igri automatizujete sve, pa čak i istrebljivanje čitave vrste a na raspolaganju vam stoje pored ručnog naoružanja gde spada i taktička nuklearkica, razna vozila na točkovima, gusenicama i višestrukim nogama kao i više vrsta turreta među kojima i artiljerija.

U osnovi, svaka partija (od početka pa do lansiranja prve rakete) bi se ugrubo mogla podeliti na četiri etape. Počinje se u pre automatizaciji, sam početak kada ručno pribavljate resurse i kada se po prvi put susrećete s‘ onime što svima postaje, mnogo pre nego kasnije, archenemy. Drveće. Da, o da, svako stablo do poslednjeg lista mora biti istrebljeno, uništeno, pretvoreno u pepeo i rasuto po betonskom podu vaše kreacije. Apsolutno. Ne, neće vas napadati, neće vam uništavati bazu samo će stajati mirno, nepokolebljivo, nemo i ždrati ograničeno vreme kao da nema šta pametnije da radi. Dok ne budete došli do letećih dronova uklanjanje svakog stabla obavljaćete ručno. Kao Mort iz „Disksveta“, dok kosi travu.

Nakon ovoga slede bebi koraci u automatizaciji, kao drugo razdoblje, kada sakupljanje sirovina ne radite više ručno i kada date sirovine putem traka odvodite u peći a iz njih dobijene gvozdene i bakarne ploče (kasnije i čelik) takođe putem traka odvodite na pretvaranje u neke osnovne komponente čijom kombinacijom se dobijaju neke druge komponente i tako u sve veću kompleksnost.

Treće, za početnike, najstresnije razdoblje počinje izučavanjem tehnologije za obradu nafte. Ovo plaši jedan deo novopečenih igrača upravo zato što uvodi novi koncept, cevi sa obradom i transportom tečnosti. Factorio reddit je pun onih koji govore da upravo tada odustaju od započete partije i počinju ponovo.

Poslednja faza je izučavanje ranije spomenutih letećih robota ili skraćeno dronova. Tada, bukvalno, kada se ispune određeni uslovi, naravno, jednim klikom možete da „razgradite“, celu fabriku i da je ponovo sastavite. U suštini dronovi omogućavaju da se igrač u potpunosti posveti dizajniranju, bez gubljenja vremena da isto napravi shvati da je negde pogrešio, prepravi, sruši pa ponovo napravi i tako iznova dokle god nije zadovoljan rezultatom. Oni eliminišu onaj monotoni deo same izgradnje i rušenja neadekvatnog dizajna. Da li sam spomenuo da je ovo igra koja vam omogućava da automatizujete apsolutno sve.

Sve je zaokruženo proizvodnjom energije koja se dobija iz parnih kotlova, solarnih ploča ili nuklearnih reaktora. Svaki vid dobijanja energije sa sobom nosi pozitivne i negativne strane. Parni kotlovi su odmah dostupni, ne zauzimaju mnogo mesta ali zagađuju. Solarni paneli su naprednija tehnologija koja sa sobom vuče i upotrebu baterija pošto tokom noći solarne ploče ne proizvode električnu energiju iz očitih raloga potpuno su čisti ali zato zahtevaju jako mnogo prostora. Nuklearni reaktori predstavljaju najkompleksniji vid dobijanja energije ali isto tako je i proizvode najviše u odnosu na površinu koju zauzimaju. Igraču je ne samo ostavljana potpuna sloboda kako i na koji način će kombinovati stvaranje energije već i da li će uopšte i neki koristiti. Čak i najveće fabrike mogu se isključivo snabdevati energijom iz parnih kotlova.

Da li sam rekao da ima i vozova? Ne? E pa ima vozova.

Factorio je upravo zvanično završen, dugo čekana 1.0 verzija je osvanula 14.08.2020.godine. Dev tim sluša kritike i sugestije zajednice, neke predloge su ubacili i u igru, redovno i revnosno izbacuje zakrpe i nove verzije igre. Mod zajednica je dobro razvijena i postoji pregršt (preko 5.600) kvalitetnih modova od sitnih utility modova do velikih konverzija‚.

Ukoliko uživate da rešavate glavolomke sami ili u društvu (postoji multyplayer) gde satima pokušavate da rafinirate dizajn dela fabrike koji se bavi proizvodnjom bilo čega ili jednostavno/komplikovano volite da uživate u potpunom haosu koji ipak daje rezultate ovo je prava igra za vas. Factory must grow.

Poslednja ispravka: Arcibalde (15.8.2020 u 21:40) Razlog: nepismen pa to ti je
Arcibalde je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 7 korisnika se zahvaljuje korisniku Arcibalde na korisnoj poruci:
DeCoy (15.8.2020), director (15.8.2020), Miloš987 (16.8.2020), Nikola16789 (20.8.2020), perablenta (15.8.2020), sonebrate (17.8.2020), zokocx (19.8.2020)
Stara 20.1.2021, 15:49   #29
Paladin
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 2.030
Zahvalnice: 147
Zahvaljeno 207 puta na 133 poruka
Određen forumom Re: Factorio

Tek nekidan sam "otkrio" Factorio i igram ga ovih dana. Veoma zarazna. Ima dosta da se uči i vježba. Koliko vidim igra je odlično ocijenjena i dosta popularna, ima tonu materijala sa savjetima i tutorialima (YouTube, Reddit, Steam...), potražio sam temu i ovde pa mi je čudno da se o igri nije pisalo baš ništa od dana kad je izašla u finalnoj verziji

Igra li je neko?

Zanima me par stvari.

Koliko treba da se pređe, ovako za nekog početnika koji par dana igra i uči?

Vidio sam dosta tuđih "konfiguracija" fabrike i ono je da te mozak zaboli, ali pretpostavljam da je to od igrača koji su igru prošli dosta puta i kojima je zabavno da naprave što bolju organizaciju, jer znaju šta, kako i koliko im treba, a ne da je to baš nužno tako da bi se igra prešla? Da li sam u pravu ili nisam? Jer vidim da dosta igrača ima stotine i hiljade sati u igri, preiskusni su. Kao da se više takmiče sami sa sobom kako da to drugačije i bolje organizuju, to kod njih izgleda odlično, ali za mene koji nisam ušao dublje u igru djeluje baš komplikovano. Valjda se igra može preći i sa manje lijepom i utegnutom organizacijom

Mnogi ovo igraju tako da dosta puta pokreću novu mapu, i ima mi smisla, vidim da i ja vremenom postajem pomalo pametniji i vidim da sam mogao i trebao drugačije nešto organizovati i povezati. Već sam odlučio da batalim prvu mapu i kreiram novu, nakon što završim petu misiju (sa željeznicom) u tutorialu, a i nju već igram par dana naveče.

Gledao sam neke savjete za početnike i složio bih se da je bolje za početak aliene umiriti, podesiti da ne napadaju sami i udaljiti ih od početne lokacije, da bi se početnici više posvetili učenju izgradnje, pa i planiram tako nastaviti, mnogo me više privlači izgradnja a ne da trčim sa kraja na kraj baze da bih popravljao šta oni oštete i da bih dopunjavao mitraljeze, mada ima čari i u tome ali mi je bezveze kad se unesem u izgradnju da svaki čas dobijam upozorenja o napadima, i to sa sve više strana.

Uskoro bi valjda trebala izaći verzija 1.1, može da se skine u eksperimentalnom obliku.
Paladin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2021, 17:13   #30
director
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2007.
Poruke: 1.487
Zahvalnice: 173
Zahvaljeno 178 puta na 157 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku director
Određen forumom Re: Factorio

Slabo se piše zato što smo je izigrali još pre 5 godina. Ja je s vremena na vreme instaliram, igram par dana čisto da vidim šta je novo.

Što se tiče tih konfiguracija to ti je ako hoćeš najefikasniji sistem. Kasnije ćeš doći u poziciju da ti za istraživanje trebaju hiljade bočica i tada do izražaja dolaze baze sa dobrom organizacijom. A jedino što će kod tebe da se razlikuje je da ćeš čekati te nauke dosta duže od iskusnog igrača. No pošto je tebi sve novo neće ti biti problem jer će te napadati crvi tako da ćeš imati čime da se zanimaš.
director je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
factorio

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com