Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.7.2015, 17:47   #1
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.413
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Maticna Z97-Krait "sa akcije" stigla mrtva?

Uzeo sam pre 8 dana maticnu koja je bila na akciji u jednoj firmi (sa 29k na 13k), i nisam se bakcao sa montiranjem do danas jer smo i ja i brat imali ispite. Danas je on uzeo, sastavio i uopste monitor ne baca sliku sa njom.

Na napajanju se ukljucuje neka crvena lampica PG Signal, koja se do sada nije ukljucivala sa Z97 Gaming 3, i cuje se neki cudan zvuk.

Da li sam nesto propustio, ili sutra (tj.) danas da zovem prodavnicu i da im je vratim?

Napomena: sliku ne baca ni sa jednim PCI-e slotom. Dakle nije samo kvar u PCI-e slotu, sigurno.

Pomagajte brzo, jer mi 14 dana od kupovine uskoro istice. Hvala!
(a sledeci put cu malo sutra da se primim na "akcije"),
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.7.2015, 21:41   #2
Snipe
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2006.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 1.677
Zahvalnice: 663
Zahvaljeno 485 puta na 289 poruka
Određen forumom Re: Maticna Z97-Krait "sa akcije" stigla mrtva?

Taj PG signal koliko vidim na netu je Power Good signal i to ploca upali onda kada vidi da nema dovoljno napajanja.

Sa Wiki

Citat:
The Power Good signal prevents a computer from attempting to operate on improper voltages and damaging itself by alerting it to improper power supply.

The ATX specification defines the Power-Good signal as a +5 volt (V) signal generated in the power supply when it has passed its internal self-tests and the outputs have stabilized. This normally takes between 0.1 and 0.5 seconds after the power supply is switched on. The signal is then sent to the motherboard, where it is received by the processor timer chip that controls the reset line to the processor.

Cheaper and/or lower quality power supplies do not follow the ATX specification of a separate monitoring circuit; they instead wire the power good output to one of the 5 V lines. This means the processor will never reset given bad power unless the 5 V line drops low enough to turn off the trigger, which could be too low for proper operation.


Ukratko ploca nece da se pokrene jer joj ne odgovara napajanje.

Neke liste kompatibilnih napajanja

http://www.msi.com/file/test_report/TR7_3266.pdf

i

http://www.msi.com/file/test_report/TR7_3429.pdf

Poslednja ispravka: Snipe (19.7.2015 u 21:53)
Snipe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Snipe na korisnoj poruci:
buraz (19.7.2015)
Stara 19.7.2015, 22:41   #3
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.413
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Re: Maticna Z97-Krait "sa akcije" stigla mrtva?

Zaboravio sam da javim da sam resio problem. Naime, u pitanju je bio dual-channel. Na prosloj maticnoj sam imao 2x4 GB u poslednja 2 slota, najdalja od hladnjaka, ali kod ove dual-channel ne moze da radi ako nisu iskoriscena PRVA DVA slota. Dakle, kad sam prebacio RAM u A1 i B1 slot, sve je radilo kao podmazano.

I naravno, ako je samo 1 slot popunjen, onda nema veze koji je u pitanju.

U svakom slucaju, hvala na pokusaju pomoci.

EDIT: Veceras mi nestade struje i komp nije hteo da se upali. OPET sam morao da vadim 1 RAM, da ploca ocita promene, a onda sam ubacio drugi i sad opet radi.

Da li ovo ukazuje na neki problem sa maticnom, biosom ili tako nesto? Naravno da nije problem izvaditi i vratiti RAM ako nestane struje, ali me brine da nesto vece nije u pitanju...

Poslednja ispravka: buraz (20.7.2015 u 0:36)
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2015, 8:53   #4
slavkostorm
Član
 
Član od: 10.6.2015.
Poruke: 194
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 37 puta na 36 poruka
Određen forumom Re: Maticna Z97-Krait "sa akcije" stigla mrtva?

Ja bih vratio dok garancija jos vazi, ploca ocigledno ima neki problem
slavkostorm je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2015, 12:19   #5
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.413
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Re: Maticna Z97-Krait "sa akcije" stigla mrtva?

Izgleda da cu morati da je vratim. Danas kad sam restartovao PC, opet nisam mogao da udjem u Windows, nego sam morao kompletno da ga ugasim. Nakon toga, pojavio se screen "All settings have been set do default values", i evo sad opet radi.

To nije normalno.

Poslednja ispravka: DeCoy (20.7.2015 u 12:43)
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2015, 12:52   #6
Snipe
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2006.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 1.677
Zahvalnice: 663
Zahvaljeno 485 puta na 289 poruka
Određen forumom Re: Maticna Z97-Krait "sa akcije" stigla mrtva?

Ja ti htedoh napisati da ono sa Dual Channel iz tvog drugog posta mi nema logike, moguce je da gresim ali Dual Channel je uvek radio sa istobojnim slotovima, ako se moduli ne stave u te slotove onda gubis DC funkciju u suprotnom nema razloga da se ploca ne podigne.

Meni to lici na problematicne RAM slotove na ploci ili RAM module.

EDIT: Da li su ti potpuno indenticni RAM moduli, ono kupljeni "in pair" 2x4/2x8 GB ne znam koje zapremine imas.
Za DC je veoma bitno da moduli budu ti "in pair" ili kit kako ih vec zovu.

Poslednja ispravka: Snipe (20.7.2015 u 13:04)
Snipe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2015, 13:25   #7
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.413
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Re: Maticna Z97-Krait "sa akcije" stigla mrtva?

Jesu, Kingston CL9 1333MHZ od 4GB. Testirao sam i oba pojedinacno u svakom slotu, i rezultat je isti.

Kada se ubace u jedan od prva 2 slota, podigne sistem, ali cim se isti restartuje/ugasi, opet mora da se vadi i vraca RAM. Na staroj ploci je sve savrseno radilo, tako da su u pitanju defektni RAM slotovi, ocigledno.
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2015, 14:16   #8
tomas
Starosedelac
 
Član od: 28.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 273 puta na 224 poruka
Određen forumom Re: Maticna Z97-Krait "sa akcije" stigla mrtva?

tako vam i treba kad uzimate ploce na akciji pogotovo sa 29k na 13.
tomas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2015, 14:19   #9
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Maticna Z97-Krait "sa akcije" stigla mrtva?

Cena od 29k nema veze sa mozgom.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Picard na korisnoj poruci:
buraz (20.7.2015)
Stara 20.7.2015, 14:41   #10
tomas
Starosedelac
 
Član od: 28.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 273 puta na 224 poruka
Određen forumom Re: Maticna Z97-Krait "sa akcije" stigla mrtva?

moze bit akcija od 3 do 5k dinara cim je duplo onda sigurno nesto ne valja,nije ovo prvi put.
tomas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2015, 14:55   #11
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.413
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Re: Maticna Z97-Krait "sa akcije" stigla mrtva?

Pa dobro, nisam kupio na akciji sa kupujemprodajem, nego u najpopularnijoj firmi u Srbiji za racunarske komponente... Pa nece valjda i oni svesno da te obmanu?
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2015, 14:56   #12
tomas
Starosedelac
 
Član od: 28.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 273 puta na 224 poruka
Određen forumom Re: Maticna Z97-Krait "sa akcije" stigla mrtva?

ti ocigledno ne znas gde zivis
tomas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2015, 15:17   #13
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Maticna Z97-Krait "sa akcije" stigla mrtva?

Pa 29k je fiktivna cena koja nikada nije bila, virtuelna sniženja koja prolaze bez kazne.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2015, 15:20   #14
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Maticna Z97-Krait "sa akcije" stigla mrtva?

Krait je bio nenormalno i sasvim neopravdano skup kod nas. Taj crno-beli šminkeraj je jedino što je uslovno rečeno simpatično na njoj. Okolina podnožja zatrpana je delovima naponske, tako da je izbirljiva što se hladnjaka za proc tiče. A naponska je 6-to fazna i nije neki izbor za OC. Ne čudi me da su joj toliko spustili cenu, jer je verovatno niko nije kupovao. I zašto bi kad je za manje para bilo mnogo boljih ploča.

Problemi koje navodiš više ukazuju na neki bag u BIOS-u, nego na neispravnost. Ne zaboravi da Haswell procesori (barem jači modeli) po defaultu drže RAM na 1600 MHz. Moguće je da BIOS ne ume uvek da se snađe sa JEDEC parametrima, pa pogrešno postavi vrednosti. Ti moduli ionako nemaju XMP profile da bi BIOS eventualno njih "povukao". Pokušaj da apdejtuješ BIOS na poslednju verziju, pa vidi kako se ponaša. A ako već imaš mogućnost da je vratiš bez postavljanja pitanja, onda to i uradi i uzmi neku normalnu ploču.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
tomas (20.7.2015)
Stara 20.7.2015, 15:31   #15
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.413
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Re: Maticna Z97-Krait "sa akcije" stigla mrtva?

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
Krait je bio nenormalno i sasvim neopravdano skup kod nas. Taj crno-beli šminkeraj je jedino što je uslovno rečeno simpatično na njoj. Okolina podnožja zatrpana je delovima naponske, tako da je izbirljiva što se hladnjaka za proc tiče. A naponska je 6-to fazna i nije neki izbor za OC. Ne čudi me da su joj toliko spustili cenu, jer je verovatno niko nije kupovao. I zašto bi kad je za manje para bilo mnogo boljih ploča.

Problemi koje navodiš više ukazuju na neki bag u BIOS-u, nego na neispravnost. Ne zaboravi da Haswell procesori (barem jači modeli) po defaultu drže RAM na 1600 MHz. Moguće je da BIOS ne ume uvek da se snađe sa JEDEC parametrima, pa pogrešno postavi vrednosti. Ti moduli ionako nemaju XMP profile da bi BIOS eventualno njih "povukao". Pokušaj da apdejtuješ BIOS na poslednju verziju, pa vidi kako se ponaša. A ako već imaš mogućnost da je vratiš bez postavljanja pitanja, onda to i uradi i uzmi neku normalnu ploču.
Zvao sam E*** i rekli su mi da ne moram da cekam kurira, tj. da mogu da je odnesem u WW na reklamaciju, sto cu sad i da uradim.
Uzeo sam tu plocu jer je izgledala povoljno, a uz to ima i SLI podrsku (planirao sam da za godinu, godinu i po ubacim jos jednu 960 u SLI). Sledeca jeftinija sa SLI-om jebila oko 18k, ako se dobro secam, a nikakva dodatna ulaganja nisam morao da pravim, jer, verovao ili ne, i ovu Gaming 3 koju sam sada vratio u racunar sam platio 11k, umesto 16 (i onda bila na akciji )). U sustini bih za iste pare imao kvalitetniju plocu, i zbog toga sam se i zaleteo (sada je MSI Gaming 3 opet 16k).

A posto preporucujes neku drugu, koju bi ti uzeo u ovom cenovnom rangu? Ja nisam primetio ni jednu bolju.

Posto cu je reklamirati, imam jedno pitanje u vezi prava potrosaca. Naime, uz pretpostavku da je ploca falicna, a ne mogu da mi obezbede identicnu po toj ceni, pretpostavljam da imam pravo na povracaj novca, tj. nisam duzan da uzmem neku drugu do te cene?
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.7.2015, 15:50   #16
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Maticna Z97-Krait "sa akcije" stigla mrtva?

Zlatno pravilo za Intel procesore - Gigabyte ili Asus.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.7.2015, 3:46   #17
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Maticna Z97-Krait "sa akcije" stigla mrtva?

Bolju u kom smislu? Podršku za SLI lično ne smatram boljitkom u odnosu na neke druge, bitnije karakteristike. Ne znam šta bih ti preporučio za 13K, a da ima SLI podršku.

Taj SLI koji planiraš nema mnogo smisla. Često je sporiji od jedne 970-ice, a sa 2GB VRAM-a te kartice nisu ljudski upotrebljive ni u 2,5K rezoluciji. Kada ti jedna 960-ica bude slaba za 1080p, biće i dve. Neke igre već i sada za HD rezu traže više od 2GB, a kod SLI konfiguracija se VRAM ne sabira. Da imaš karticu sa 4GB, pa i da razmišljaš o tome, ovako ćeš se samo smoriti rezultatima.

Što se tvog prava na povraćaj robe tiče, ako je prošlo manje od 14 dana u slučaju da si ih poručio preko neta, imaš pravo da je vratiš bez ikakvog objašnjenja i tražiš pare nazad. Ako se odlučiš na zamenu, onda se smatra da si je reklamirao i onda mogu da te vozaju. Ako taj rok nije istekao, bolje probaj da joj flešneš poslednji BIOS, pa vidi šta će se dešavati. Takođe, probaj da skineš i ponovo instaliraš proc. Hoće i to da pravi problem ponekad.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.7.2015, 13:01   #18
buraz
Starosedelac
 
Član od: 28.9.2011.
Poruke: 2.413
Zahvalnice: 427
Zahvaljeno 645 puta na 435 poruka
Određen forumom Re: Maticna Z97-Krait "sa akcije" stigla mrtva?

Citat:
Rocker kaže: Pregled poruke
Bolju u kom smislu? Podršku za SLI lično ne smatram boljitkom u odnosu na neke druge, bitnije karakteristike. Ne znam šta bih ti preporučio za 13K, a da ima SLI podršku.

Taj SLI koji planiraš nema mnogo smisla. Često je sporiji od jedne 970-ice, a sa 2GB VRAM-a te kartice nisu ljudski upotrebljive ni u 2,5K rezoluciji. Kada ti jedna 960-ica bude slaba za 1080p, biće i dve. Neke igre već i sada za HD rezu traže više od 2GB, a kod SLI konfiguracija se VRAM ne sabira. Da imaš karticu sa 4GB, pa i da razmišljaš o tome, ovako ćeš se samo smoriti rezultatima.

Što se tvog prava na povraćaj robe tiče, ako je prošlo manje od 14 dana u slučaju da si ih poručio preko neta, imaš pravo da je vratiš bez ikakvog objašnjenja i tražiš pare nazad. Ako se odlučiš na zamenu, onda se smatra da si je reklamirao i onda mogu da te vozaju. Ako taj rok nije istekao, bolje probaj da joj flešneš poslednji BIOS, pa vidi šta će se dešavati. Takođe, probaj da skineš i ponovo instaliraš proc. Hoće i to da pravi problem ponekad.
Ne planiram skoro da menjam monitor, tj. bar ne dok 4K ne padnu na neku razumnu cenu i dok ne bude kartica do 30k koje to mogu da teraju, jer 2x980ti za 4K je... bubreg.
Za taj SLI sam pretpostavio da ce DX12 doneti sabiranje memorije, ali to ostaje da se vidi. Mada, u pravu si, mozda ce tada biti bolje da jednostavno prodam ovu i uzmem neki Pascal. To niko trenutno ne moze da zna.

Inace, odneo sam je juce na reklamaciju, pa javljam "rezultate" kad dobijem nove informacije.
buraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Mrtva maticna, ili nesto drugo? SirDuck Kvarovi 11 29.7.2007 2:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com