Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.4.2020, 15:08   #21
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: ODRŽAVANJE SSD-a

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
Vise puta me je spasio od reinstalacije sistema, tako da i te kako sluzi.
Da je stvarno bio zreo za reinstalaciju tesko bi te spasio. Danas sistem instaliras na SSD-u za 20 minuta. Mnogi izgube par dana dok ne otkriju gde je problem, mnogo vise vrmena nego da odrade nov windows i instaliraju razne programe.
Redovan backup i kad "pukne" sistem lepo format C i odradis nov.
"Popravka" uspe jednom a devet puta omane, nije vredno usporavanja masine i skupljanja virusa.
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2020, 17:24   #22
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: ODRŽAVANJE SSD-a

Ovo za viruse, ne znam odakle ti ni kakve veze imaju sa system restore. Usporavanje takodje nisam primetio. A da je 20 minuta instalacija sistema... meni je recimo instalacija oko 700 gb (naravno ukljucujuci igre). Kazi da mi treba 1 tb da bih napravio image sistema (koje trenutno nemam). Tako da instalacija od nule za 20 min sa podesavanjima programa i skidanje igara...tesko. Ali ok, mozda su tvoja iskustva sa System restore negativna, definitivno meni se dobro pokazao.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2020, 17:51   #23
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom ODRŽAVANJE SSD-a

Norton Ghost napravi backup cijelog sistema i vrati ga u prvobitno stanje za svega par minuta. Ipak, praviti ghost image veličine 700 gb bi bilo predugo i suludo, jer koliko god programa i igara tu ima, toliko će biti i temp fajlova, bagova iz registryja i ostalih stvari koje se nagomilaju na sistemu tokom upotrebe.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2020, 17:52   #24
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: ODRŽAVANJE SSD-a

Citat:
Lex987 kaže: Pregled poruke
Gasi, prodisace ti masina. To sra*e nicemu ne sluzi, osim da skuplja viruse i usporava komp.
Gasio sam ranije redovno ali od kako imam SSD ne osećam razliku u performansama. Dešavalo se što kaže makiem da me povadi kad Windows pukne iz X razloga (par puta npr driver za GPU) uradim brzo restore I nastavim da radim - nemam uvek vremena za reinstall, dok podesim sve što mi treba za posao treba mi bar 4h za reinstall možda I jače.

@LoneWolf ghosting danas nema mnogo smisla zbog apdejtova koje programi redovno imaju... Jedino da se radi na svakih nedelju dana čisto u cilju preventive - ali system restore je meni za to dovoljan, za te situacije kad pukne nešto.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2020, 18:17   #25
Lex987
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.8.2012.
Poruke: 3.827
Zahvalnice: 1.275
Zahvaljeno 1.331 puta na 1.186 poruka
Određen forumom Re: ODRŽAVANJE SSD-a

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
meni je recimo instalacija oko 700 gb (naravno ukljucujuci igre).
Igre nikad ne drzim na C particiji. Oduzmi igre i to je verovatno 500-600GB manje. Iskustva su vecinom losa jer svaki put kad je ozbiljniji problem windows sam pokusava da resi preko system restore-a i retko kad uspe. Problemi sa drajverima se resevaju rucno i bez system restore-a, ddu i gotovo za par minuta.
Kad ti windows stvarno zvekne, ne racunam laksi drajver problem, mozes da se slikas sa restore-om.
Lex987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Lex987 na korisnoj poruci:
Stefan754 (4.4.2020)
Stara 4.4.2020, 19:05   #26
Stefan754
Član
 
Član od: 6.7.2006.
Lokacija: Čačak
Poruke: 292
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 61 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: ODRŽAVANJE SSD-a

Taj system restore sam pokusao par puta da uradim, na win 10 jednom uspelo mada se cudno ponasao sistem. Sveza instalacija je najbolje resenje, sve ostalo je je maskiranje problema.
Stefan754 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2020, 23:07   #27
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: ODRŽAVANJE SSD-a

Citat:
Lex987 kaže: Pregled poruke
Igre nikad ne drzim na C particiji. Oduzmi igre i to je verovatno 500-600GB manje. Iskustva su vecinom losa jer svaki put kad je ozbiljniji problem windows sam pokusava da resi preko system restore-a i retko kad uspe. Problemi sa drajverima se resevaju rucno i bez system restore-a, ddu i gotovo za par minuta.
Kad ti windows stvarno zvekne, ne racunam laksi drajver problem, mozes da se slikas sa restore-om.
Sa drajverima, apsolutno se slazem. E sad, ni meni nisu igre na C particiji, ali i neke manje koriscene programe sam instalirao na sekundarnu (posto je SSD od 120 gb, a nikako da se nakanim da ubacim od 500 gb, vec jace od mesec dana mi sedi neraspakovan). Znaci ako bih odradio kloniranje samo C particije (iako su neki programi instalirani na F particiji na hdd) prilikom "reinstalacije" pomocu image ne bi bilo problema sa programima i igrama instaliranim na F particiji? Ako je tako, to je ekstra stvar.

A za system restore, ja sam jos pod utiskom kad mi je pre mesecak dana pukao office iz nekog razloga, ni da mrdne, baca BSOD, repair ne radi, uninstall ne radi (opet BSOD). Odradim system restore na dan dva pre toga, office proradi (mada i dalje pri pokusaju repaira ili uninstalla baci BSOD, ne znam zasto, ali same aplikacije rade).

Offtopic pitanje:
Kad ubacim ovaj novi SSD na njemu cu instalirati win 10, ali bih hteo da imam mogucnost dual boot sa win 7 koji je instaliran na ovom od 120 gb (znam,znam ). E sad, radio sam dual boot ranije ali uvek na istom drajvu, ne dva razlicita. Posto u BIOSu se bira primarni boot drajv, da li je moguce da se odradi da imam onaj OS select menu pri butovanju, da ne bih morao kad hocu da butujem recimo sedmicu da moram da menjam boot priority u BIOSu. Tipa sa EasyBCD ili slicnom alatkom da se podesi?
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2020, 23:47   #28
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom ODRŽAVANJE SSD-a

Moguće je, instaliraj prvo noviji OS pa stariji ili ako su već instalirani onda samo popravi MBR /fixMBR ručno ili preko EasyBCD i na konju si
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku LoneWolf na korisnoj poruci:
makiem (5.4.2020)
Stara 5.4.2020, 3:20   #29
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: ODRŽAVANJE SSD-a

Čekaj, obrnuto, ja uvek prvo stariji pa noviji instaliram. Noviji detektuje stariji i sam podesi dual boot?
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2020, 9:43   #30
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom ODRŽAVANJE SSD-a

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Čekaj, obrnuto, ja uvek prvo stariji pa noviji instaliram. Noviji detektuje stariji i sam podesi dual boot?

Može i jedno i drugo, ja stavim noviji pa stariji prvenstveno zbog manje petljanja sa drajverima itd. ako je Windows-Windows kombinacija u pitanju
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2020, 10:48   #31
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: ODRŽAVANJE SSD-a

U pravu si, znam da moze jedno i drugo (samo ako prvo instaliras noviji, moras da podesis MBR). Ono sto mene buni je sto su u pitanju dva fizicka drajva, posto sam uvek radio dualboot na jednom drajvu sa dve particije, zbog boot priorities podesavanja u biosu (tipa da ne butuje automatski sistem koji se nalazi na prvom SSDu, vec da uzme u obzir i sistem ko ji se nalazi na drugom i da mi da izbor).

Znam za opciju sa pritiskanjem cini mi se F11 pri startovanju pa onda izaberem boot drive, ali bilo bi zgodno da sam ponudi opciju.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2020, 13:48   #32
Mac4LiF
Veteran
 
Član od: 7.7.2011.
Poruke: 706
Zahvalnice: 262
Zahvaljeno 130 puta na 101 poruka
Određen forumom Re: ODRŽAVANJE SSD-a

Interesantna debata.

...po vasoj razmeni misljenja i iskustva bih sve razumio odnosno zakljucio da je sve do loseg i manje loseg operativnog systema-odnosno kako sve to funkcionise.

Moje iskustvo govori da je ram kesh aktivan 100%, jedino se ssd kesh aktivira kad imam vise od bog zna koliko otvorenih tabova u Chromeu.

Sto se tice same teme je manje vise za ne razmisljati, sem ako je osoba tek friska u ovim vodama.

Prije smo svi cistili hdd, jer je previse vremena odlazilo na seek+read.
Po cischcenju je opet odlazilo u ram dok nije nastupila bajatost.
Ali opet tu ima i sys op-u zamjerki(mislim na Win populaciju),da ne gresim dusu i u vidu hardwera(kolicine rama).

Sad, kad smo svi ili barem vecina nas na ssd-u, cemu razmisljanje ako su mnoge prepreke uklonjene hardwerdskim dizajnom ssd-a.
Da li bi i trebali da se puno brinemo o svemu tome?
Rekao bih da je Doctor najblizi svemu tome, sem ako se ne radi o umanjenom prostoru samog funkcionisanja.


Moje misljenje je da na kraju ovu temu treba indirektno preimenovati u "odrzavanje operativnog systema" kako bi se doslo do realnog zakljucka.
Ako kuzite sta zelim reci.

Sta vi mislite o tome?
Mac4LiF je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2020, 15:17   #33
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: ODRŽAVANJE SSD-a

Pa nekako se to i podrazumevalo od samog starta, posto za odrzavanje SSDa je zaduzen sam SSD (i OS ako cemo da budemo analni, posto na starijim sistemima TRIM i slicne tehnologije ne rade). I ja mislim da je Doctor najvise u pravu, tj. da je dovoljno ne prepuniti SSD i to je to. Cache i ostale zezalice nema narocitog smisla zezati se, ranije se kruzile price o pagefile da ne treba da bude na SSD, ali objektivno, cak i najgorem SSD ce pre crci elektronika/kontroler nego sto ce se istrositi broj upisa (moj matori Chronos gura 9. godinu, a onaj pre njega je crkao nakon godinu, a bio je pazen, ako je imao 500 GB upisa maksimum. Ovaj sada ima sigurno oko 20 TB).

Mozda bi i bila dobra ideja da se promeni ime teme, posto smo radpravu odvukli u tom smeru, a na prvobitno pitanje je dat adekvatan odgovor, bar mislim da jeste.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2020, 11:34   #34
Mac4LiF
Veteran
 
Član od: 7.7.2011.
Poruke: 706
Zahvalnice: 262
Zahvaljeno 130 puta na 101 poruka
Određen forumom Re: ODRŽAVANJE SSD-a

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
ali objektivno, cak i najgorem SSD ce pre crci elektronika/kontroler nego sto ce se istrositi broj upisa (moj matori Chronos gura 9. godinu, a onaj pre njega je crkao nakon godinu, a bio je pazen, ako je imao 500 GB upisa maksimum. Ovaj sada ima sigurno oko 20 TB).
Mali Off,

Svaka cast tom Chronosu sto gura 9tu godinu, to se slobodno moze nazvati pod "freak of nature" !
Imao sa i ja jedan komad, ali je nakon koji mjesec pukao "page sys" da sam iste sekunde izgubio povjerenje. Sluzio je par godina kao ext.usb za filmove.
Mac4LiF je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mac4LiF na korisnoj poruci:
makiem (6.4.2020)
Stara 6.4.2020, 12:46   #35
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: ODRŽAVANJE SSD-a

Citat:
Mac4LiF kaže: Pregled poruke
Mali Off,

Svaka cast tom Chronosu sto gura 9tu godinu, to se slobodno moze nazvati pod "freak of nature" !
Imao sa i ja jedan komad, ali je nakon koji mjesec pukao "page sys" da sam iste sekunde izgubio povjerenje. Sluzio je par godina kao ext.usb za filmove.
Meni je prvi crkao posle godinu dana, vise se nije video u Bios. Kao zamenu sam dobio Chronos Deluxe, sad da li je on imao nesto bolju elektroniku od obicnog ili sta li je, ali evo ga jos uvek gura. A uzeo sam 860 Evo od 500 GB, samo nikako da se nakanim da ga ubacim posto je zbog male sobe kuciste u jako nezgodnom polozaju i nije ga bas lako izvaditi.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2020, 15:45   #36
Malik Tintilinic
Starosedelac
 
Član od: 14.12.2010.
Poruke: 1.240
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 335 puta na 237 poruka
Određen forumom Re: ODRŽAVANJE SSD-a

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Ispraznim cache u FF-u samo kad neki sajt počne da zeza (obično Steam zabode posle godinu-dve). Inače obavezno koristim YourUninstaller kad bilo šta deinstaliram na kompu, to mi je jedini vid "održavanja", uz povremeni Malwarebytes sweep...
Sad sam probao taj YourUninstaller i uspeo je ono sto drugi nisu, a to je da ukloni neku staru modovanu PES instalaciju Neki je nisu ni registrovali, neki trazili uninstaler sa diska kojeg odavno nemam, a ovaj zavrsi posao
Malik Tintilinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2020, 12:19   #37
Muad Dib
Član
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 354
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 44 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: ODRŽAVANJE SSD-a

Citat:
Lex987 kaže: Pregled poruke
DDanas sistem instaliras na SSD-u za 20 minuta. Mnogi izgube par dana dok ne otkriju gde je problem, mnogo vise vrmena nego da odrade nov windows i instaliraju razne programe.
.
Tačno je, sistem se instalira za 20 minuta i onda mi treba 3 dana da instaliram sve programe koje koristim.
Ne znam, zamišljate da svi koristimo iste programe i isti broj....
Muad Dib je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2020, 13:35   #38
Stefan754
Član
 
Član od: 6.7.2006.
Lokacija: Čačak
Poruke: 292
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 61 puta na 61 poruka
Određen forumom Re: Održavanje operativnog sistema

I ja imam sigurno 30 tak programa naknadno da instaliram, pa kad radim sistem nikakav restore, nego svezu instalaciju wina. Jedino bih image neki napravio i to bih koristio u slucaju nuzde.
Stefan754 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pomoc sa brisanjem jednog operativnog sistema prza Operativni sistemi 9 6.8.2014 5:02
"out of range" pri podizanju sistema GagiPappa Grafika 4 18.6.2014 4:58
Vrsta operativnog sistema i dužina trajanja baterije Cegevara Prenosni računari 9 21.8.2009 11:08
Modifikacija izgleda operativnog sistema saleSK Operativni sistemi 10 20.8.2009 23:06
Problemi u radu operativnog sistema zbog nepravilnog koriscenja igrica? maksimilijan Operativni sistemi 3 15.5.2008 12:50


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:10.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com