Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.4.2013, 19:37   #1
K'R' HooD
Veteran
 
Član od: 30.5.2006.
Lokacija: Wien
Poruke: 603
Zahvalnice: 90
Zahvaljeno 70 puta na 25 poruka
Question Li-ion baterija pravilna upotreba?!

Kupio sam Samsung Ultrabook sa Li-ion baterijom koju nije moguce izvaditi. Citao sam gomilu tekstova, i ovde na forumu i u casopisu i po netu uopste, negde pise da treba da se prazni do kraja pa puni do vrha, negde da to ne bi trebalo da se radi itd.. Elem, svuda se prica da ako se laptop koristi duze vreme (za sta je neophodno da bude povezan na AC), bateriju treba izvaditi i drzati u frizideru ili bilo gde van uredjaja. S obzirom da ja moju ne mogu da izvadim, a provodim jako puno vremena za racunarom, da li je pametno da ga drzim na punjacu pa skinem kad bude 100% pun, ili da bude konstantno na AC dok radim?! S obzirom da je nova, pa ne bih da je upropastim i jos jedan prenosni uredjaj pretvorim u desktop - zavisnika od kabla..

K'R' HooD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2013, 20:08   #2
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Li-ion baterija pravilna upotreba?!

Imaš li u Samsung softverskom paketu (ako postoji i ako si ga dobio uz netbook) neki program za energy management koji može da ograniči napunjenost baterije na 40-50% dok je na AC?
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2013, 20:16   #3
Nepotpisani Čitalac
V.I.P. PSU Guru
 
Član od: 14.7.2007.
Lokacija: Suna/McSteel
Poruke: 1.260
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 609 puta na 451 poruka
Određen forumom Re: Li-ion baterija pravilna upotreba?!

Li-ion je najstabilnija (u smislu brzine degradacije) na nekih 40% napunjenosti. Ono što joj određuje životni vek je ukupan broj charge/discharge ciklusa. Nije velika razlika između 50 ciklusa pražnjenja za 2% a onda dopunjavanja tih 2% nazad i jednog pražnjenja "do nule" i punjenja "do vrha". Prvi slučaj je nešto manje poguban, jer može da se koristi tzv. "trickle charge" metod, ili dopunjavanje strujom malog intenziteta, a ono može da tih 2% "razvuče" na dug vremenski period, i time produži trajanje ciklusa - dakle vek baterije.

Najbolje je, ako već držiš laptop u struji, a baterija ti je potrebna povremeno, i potrebno ti je da traje što duže kada ti je potrebna, da je isprazniš do 40%, i izvadiš iz laptopa i odložiš na hladno (idealno 5-25°C) i suvo (idealno 0-40% vlažnosti) mesto, sve dok ti ne zatreba, kada ćeš je dopuniti do 100% i poneti.
Kako ovo nije moguće u tvom slučaju, jedino ti preostaje pustiti power management da brine o bateriji i nadati se najboljem. Uz malo sreće, trickle charge i battery auto-disconnect nisu nepoznanice Samsungu.
Nepotpisani Čitalac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2013, 20:30   #4
K'R' HooD
Veteran
 
Član od: 30.5.2006.
Lokacija: Wien
Poruke: 603
Zahvalnice: 90
Zahvaljeno 70 puta na 25 poruka
Određen forumom Re: Li-ion baterija pravilna upotreba?!

Dobio sam ali sam to sve izbrisao (bilo je na jedno particiji) jer iz nekog razloga nista mi nije htelo da radi na Win8. Sad sam upravo ukljucio "Battery life extender" u BIOS-u, nesto tog tipa kao ta aplikacija. Ima i opcija Smart battery calibration, ali ne znam da li i nju da ukljucim?!
Dakle, sa ovom opcijom da mi bude stalno na AC dok radim duze, a da skidam samo kad je potrebno da ga nosim sa sobom?!
K'R' HooD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2013, 20:41   #5
darko31
Starosedelac
 
Član od: 27.11.2012.
Lokacija: Novi Bečej/Sad
Poruke: 1.569
Zahvalnice: 134
Zahvaljeno 406 puta na 371 poruka
Određen forumom Re: Li-ion baterija pravilna upotreba?!

Nemoj se previše brinuti oko čuvanja baterije, za osnovnu zaštitu je zaduženo ugrađeno zaštitno kolo baterije. Koliko god je čuvao, 3-5 godina je neki predviđeni životni vek litijum jonskih baterija, a neke i otkažu ranije. Drži se osnovnih pravila, nabavi postolje ili hladnjak za ultrabook, dok je na bateriji neka bude uključen power saving mod, nemoj je nepotrebno prazniti, i probaj naći program za ograničenje napunjenosti, ali ponavljam, koliko je god čuvao, vremenom će otkazati.

Za ove aplikacije i opcije u BIOS-u, pogledaj uputstvo proizvođača.

Za više informacija

http://batteryuniversity.com/learn/a...ased_batteries
darko31 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.4.2013, 20:47   #6
K'R' HooD
Veteran
 
Član od: 30.5.2006.
Lokacija: Wien
Poruke: 603
Zahvalnice: 90
Zahvaljeno 70 puta na 25 poruka
Određen forumom Re: Li-ion baterija pravilna upotreba?!

Hvala na informacijama. Pa cilj mi je pre svega da je pravilno punim, jer sam na predhodnom laptop-u upropastio bateriju, bukvalno je drzala 5 minuta, tako da sam svud' vuk'o kabal sa sobom gde god podjem... Dakle samo da ona drzi van punjaca sto duze (a kako sam citao ovaj ultrabook treba nekih 5h bez AC da izgura).
K'R' HooD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Baterija za Galaxy S+ Teva Aparati i oprema 18 17.4.2013 12:16
Baterija na Samsung Galaxy S2 maki83 Aparati i oprema 6 6.6.2012 13:07
Baterija LukAAs Ostale komponente 0 18.3.2012 12:13
HP OmniBook 6000 baterija: WTF? doctor Kvarovi 11 7.5.2011 14:37
Baterija matične ploče nighthawk Osnovne komponente 9 14.5.2009 21:45


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com