Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.7.2008, 22:11   #1
rapsod
Član
 
Član od: 29.10.2006.
Poruke: 193
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

Jedan besplatni spot za pristup nalazi se oko 1km od moje kuce (mjereno google earthom). Nepostoji opticka vidljivost ali prostor nije ispunjen zgradama. Ima li neka kartica koja je u stanju da prebaci taj kilometar ili su morat kupovat neke pojacavace od 1W koji kostaju masu para?

Ima li iko iskustva sa vezama na toliku daljinu?


Kao antenu mislim da upotrebim 3-d korner antenu sa dosta dobrim antenskim pojacanjem a i lako se pravi. Napravio bi ja onu od konzerve pringlsa ali nema da se kupi. Zamisli onako ciganski konzerva stoji na balkon i iz nje ide kabel
Kladim se da bi pola komsiluka pocelo pravit antene za tv u istom stilu.
rapsod je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2008, 22:38   #2
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

Ma radice 100% al samo kako. Ta daljina nije nista za wireless. Ako vec pravis kantenu, napravi je ljudski. Al bolje da kupis neku vec napravljenu, citaj: iz radnje. Evo ja 'vatam signal tj AP je skoro 2km od mene , opticka vidljivost postoji tako da nema problema. Signal je oko -60db. Oprema na 2.4Ghz. Antena Yagi.

E sad zavisi sta za tebe pretstavlja "ne postoji opticka vidljivost". Da li je to drvece ili nesto drugo? Kroz drvece ni ne pokusavaj da gadjas, to gusi signal za sve pare.

A za karticu, nemoj da uzimas. Neke mogu da dobace i do 500m. Al to su one skuplje i ne treba ti tako nesto. Kupi antenu i neki ruter i na konju si. Samo me brine to "opticka vidljivost". Ako je nemas, mozes da se slikas jedino.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2008, 22:41   #3
paulvandyk68
Banned
 
Član od: 21.9.2007.
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 1.974
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 353 puta na 278 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku paulvandyk68
Određen forumom Re: Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
Ma radice 100% al samo kako. Ako vec pravis kantenu, napravi je ljudski. Al bolje da kupis neku. Evo ja 'vatam signal tj AP je skoro 2km od mene , opticka vidljivost postoji tako da nema problema. Signal je oko -60db.

E sad zavisi sta za tebe pretstavlja "ne postoji opticka vidljivost". Da li je to drvece ili nesto drugo? Kroz drvece ni ne pokusavaj da gadjas, to gusi signal za sve pare.
Opticka vidljivost ti je najbitnija i antena naravno.
paulvandyk68 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2008, 22:43   #4
Seemke
Novi član
 
Član od: 10.7.2008.
Poruke: 25
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 14 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

@rapsod

1Km za wireless nije nista spec, jedino sto sto nemas opticku vidljivost moze da bude mali problem. Ne bih ti savetovao da pravis 3D korner, vrlo tesko se postize da bude ravna na 50 oma, odnosno jako, jako je tesko napraviti da radi. Ja sam pravio svasta, ali na kraju se ispostavio da je Yagi ipak najbolji ( sa jedne upravo pisem, a do AP-a je najmanje 5Km, ako ne vise ), napravio sam ih brdo, bukvalno. Lako ces naci semu, imas cak i calc za proracun ( ako ne znas sam ), jedno sto tacno moraju da se postoju mere, mora se biti uzasno precizan, imas tolerancije i njih ne smes da predjes, posebno se to odnosi na driven element. Naravno uvek ti ostaje opcija da kupis Grid ( 20 ili 24 dB ) to je oko 30 evra.

Dalje moras koristiti kvalitetan kabl, najbolje trenutno sto kod nas moze da se nadje je draka CDF200 ili 400, kosta evro i nesto po metru, znaci nije jeftin, a ne smes imati vise od 5m ( mislim nije da ne smes, nego nije preporucljivo ).

Sto se tice uredjaja kartica je sasvim dovoljna za tu razdaljinu ( ja imam karticu, a kao sto rekoh razdaljina je preko 5Km, ali nemam prepreka ). Znaci zavisi kakva je prepreka izmedju tebe i AP-a. Ako je drvece tesko ce to da radi kako treba sa karticom, posebno kada padne kisa ili je velika vlaga napolju.

Poslednja ispravka: Seemke (25.7.2008 u 23:08)
Seemke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Seemke na korisnoj poruci:
Gorankx (26.7.2008)
Stara 25.7.2008, 23:07   #5
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

I ja bih rekao da to neće raditi kako treba zbog nepostojanja optičke vidljivosti. Inače 1km ne bi bio problem. Najbolje da ti neko izmeri signal da ne se ne bi džabe trudio i trošio pare oko opreme.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2008, 9:44   #6
Gorankx
Član
 
Član od: 4.7.2007.
Lokacija: Mali Zvornik
Poruke: 419
Zahvalnice: 24
Zahvaljeno 40 puta na 36 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Gorankx
Određen forumom Re: Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

@Seemke Jel mozes da pojasnis sta je taj Yagi.Ako moze neki link.
Gorankx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2008, 16:10   #7
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

http://en.wikipedia.org/wiki/Yagi_antenna

Yagi antena.



18,5db dok Grid ( slika dole ) ima 24db


Poslednja ispravka: dzonihsv (26.7.2008 u 17:32)
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2008, 18:23   #8
Dusan Despotovic
Starosedelac
 
Član od: 20.12.2005.
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 364 puta na 273 poruka
Određen forumom Re: Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

Ne bih se slozio da ti je bas potrebna opt.vidljivost ...Ja sam ti na mrezi WiFi vec 4 godine..Kada bih ti postavio slike gde sve narod dobija signal ti bi se prekrstio..Jedan primer. Ortak sa mreze (ima nas 50-ak na mrezi)Antena mu je okrenuta za 90 stepeni od pristupne tacke i momak ima normalno i net i mrezu bez ikakvih problema.. moja ti je preporuka da napravis Amos antenu mislim da je jacine od 16-18 decibela kartica i ima da sljaka...Ako je brdo neko(prema pristupnoj tac.) ili si u rupi nekoj bataljuj sve ..
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Amos%20at%20work.jpg
Viđeno:	84 puta
Veličina:	64,3 KB
ID:	23216  
Dusan Despotovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2008, 18:27   #9
Seemke
Novi član
 
Član od: 10.7.2008.
Poruke: 25
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 14 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

@Gorankx

Moj prethodik u postu iznad je ostavio link do wikija gde je tacno objasnjeno sta je Yagi i kako ona principski radi, da ja sada ne objasnjavam . Kao i njenu sliku, ali na slici ne vidi tacno kako ona izgleda vec je to slika za zastitnim oklopom. On je naime potreban jer je ova vrsta antena jako osetljiva na "dimenzije" naime ako se i malo navlaze direktori, antena najverovatnije nece raditi ( povecaju se efektivni dijametri aktivnih elemenata, vlaga koja se nahvata poveca dijametar ) sto automatski prouzrokuje pomeranje aktivnog frekventnog podrucja, naravno kada se antena osusi radi sasvim normalno.

Medjutim u kucnoj radinosti nije bas lako naci cev koja odgovara dimenzijama, a da pritom nije magnetski aktivna ( cev od kanalizacije ne dolazi u obzir ), to se najlakse testira tako sto uzme parce cevi i stavi u mirkotalasnu pecnicu, ako se zagreje ili istopi nije podesna ( magneti se i smeta polju koje proizvodi antena ). Najbolje resenje je stirodur, jednostavano se naprave dva profila duzine aktivnog dela antene, ureze se profil na njima i zatope silikonom ili tecnom plastikom.

Kako se pravi sama antena objasnjeno je ovde na toj stranici se nalazi i yagi kalkulator uz ciju pomoc je moguce vrlo lako projektovati i sopstvenu antenu, odnosno prema nekim svojim potrebama. Materijal za izradu je bakarna zica ( promer zavisi od velicine antene, odnosno njene "snage" ) dok za nosac je najbolje korisiti vodovodnu cev od 3/4" ( plasticnu naravno ) i naravn drzac za cev, ne mora da se kupuje moze da se skine sa stare antene. Od alata je potrebno: busilica, fina testerica za secenje metala, sto "sitnija" brusna ploca ili kamen, pistolj za plastiku i topljiva plastika, nonijus, ostar nozic ili skalpel, lemilica i naravno ako je moguce osciloskop za podesavanja driven elementa ( treba da bude tacno 50 oma na ucestanostima izmedju 2.4 i 2.5 GHz ). U principu nije je tesko napraviti, samo treba biti strpljiv i raditi polako, kada se malo "uvezba" postupak moguce je napraviti antenu za nekih tri do cetiri sata.
Seemke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2008, 18:32   #10
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

Kad sve sagledas i pravljenje i potreban materijal i vreme iiiii....

Ja bih dao 20E i kupio Yahi antenu nego sto bih je pravio. Mada ako nekome to ide od ruke kao od sale onda nema problema. Ali ako nije tako, lakse je ipak kupiti antenu.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2008, 18:45   #11
Seemke
Novi član
 
Član od: 10.7.2008.
Poruke: 25
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 14 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

@dzonihsv

Pa jeste to tacno, nije jednostavno napraviti i znatno je lakse kupiti novu ( mada yagi je nedge oko 30 evra ali to opet nista ne menja ). Ali zadovoljstvo kada mojih ruku delo proradi ... neprocenjivo .

Ako se pak kupuje antena onda je bolje odmah kupiti grid, mnogo je "veceg" dometa i moze da izraci mnogo vise nego yagi, ali u kucnoj radinosti gotovo da i ne moze da se napravi.
Seemke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2008, 19:32   #12
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

Citat:
Seemke kaže: Pregled poruke
@dzonihsv

Pa jeste to tacno, nije jednostavno napraviti i znatno je lakse kupiti novu ( mada yagi je nedge oko 30 evra ali to opet nista ne menja ). Ali zadovoljstvo kada mojih ruku delo proradi ... neprocenjivo .

Ako se pak kupuje antena onda je bolje odmah kupiti grid, mnogo je "veceg" dometa i moze da izraci mnogo vise nego yagi, ali u kucnoj radinosti gotovo da i ne moze da se napravi.
Neprocenljivo = prajsles

U pravu si za grid. Bolja je ona. Ali ako nije neka razdaljina sto bi jos vise placao za antenu kad mu moze i Yagi zavrsiti posao.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.7.2008, 0:56   #13
Seemke
Novi član
 
Član od: 10.7.2008.
Poruke: 25
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 14 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
Ali ako nije neka razdaljina sto bi jos vise placao za antenu kad mu moze i Yagi zavrsiti posao.
Tu dolazimo do jednog "paradoksa" grid od 20dB sa 1m CFD400 kabla i N konektorom kosta 25 evra, dok Yagi od 16 dB i isto toliko kabla kosta 30 evra ( to je najmanje sto sam uspeo da nadjem, obicno je vise od toga ).

Mozda bi bilo dobro i reci koje su osnovne razlike izmedju ova dva tipa antena.

Grid antena je obican dipol sa reflektorom, ima dosta sirok ugao ( i do 60 stepeni ) zato ona i moze da "vidi" neke Access Point-e koje nisu naizgled "u pravcu" kao sto je to gore neko i primetio, to je zbog reflektora koji nije prav vec je ovalan. Proizvodi dosta suma ( jedna od osobina dipola ).

Yagi-Uda antene rade na totalno drugacijem principu. Spadaju u uskopojasne antene ( ugao je manji od 20 stepeni, a kod vecih antena manji i od 15 stepeni ) zato je potrebno da se izuzetno dobro usmere. Prizvode izuzetno "cist" signal, polje zracenja je najvece napred, dok sporednih listova gotovo da i nema. Problem je sto ne mogu da se naprave za vece "snage" jer kod njih, laicki receno, decibeli direktno zavise od duzine. Naime jagica od 20 dB bi trebala da bude dugacka nesto manje od 2m ( na 2.4GHz ), a gde bi sa tolikom antenom .
Seemke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Seemke na korisnoj poruci:
A M G (15.8.2008), dzonihsv (27.7.2008), Gorankx (27.7.2008)
Stara 27.7.2008, 22:37   #14
rapsod
Član
 
Član od: 29.10.2006.
Poruke: 193
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

Ma stvar je u tome sto nisam siguran koliko je jak taj spot na kog ocu da se zakacim. To je toboze poklon nekog biznismena opstini. E sad jeli to neki obicni adsl ruter sa modemom ili je pravi spot nisam siguran. Na opstinu ima vise antena nego na obliznji repetitor tako da neznam sto je sto. Ako laptop nemoze ufatit vezu na rastojanje vece od 50m postoji sansa da se radi o nekom adsl ruteru (mislim na ono cudo sto se zove adsl modem).

Ima li neko ko se sa laptopom kacio na prave spotove na rastojanja veca od 50m. Ineresuje me kako bi trebalo da izgleda normalna wireless veza.

Pa nije skupa ta grid antena. Ma nije skup ni taj kabel a taman bi mi odgovaralo 5m. Cini mi se da sam vidio na neki engleski sajt neki kabel sa oznakom 400 koji kosta 3.5funete/m!!!
E to je skup.

A koja kartica je dobra?
rapsod je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2008, 0:48   #15
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

Citat:
rapsod kaže: Pregled poruke
Ma stvar je u tome sto nisam siguran koliko je jak taj spot na kog ocu da se zakacim. To je toboze poklon nekog biznismena opstini. E sad jeli to neki obicni adsl ruter sa modemom ili je pravi spot nisam siguran. Na opstinu ima vise antena nego na obliznji repetitor tako da neznam sto je sto. Ako laptop nemoze ufatit vezu na rastojanje vece od 50m postoji sansa da se radi o nekom adsl ruteru (mislim na ono cudo sto se zove adsl modem).

Ima li neko ko se sa laptopom kacio na prave spotove na rastojanja veca od 50m. Ineresuje me kako bi trebalo da izgleda normalna wireless veza.

Pa nije skupa ta grid antena. Ma nije skup ni taj kabel a taman bi mi odgovaralo 5m. Cini mi se da sam vidio na neki engleski sajt neki kabel sa oznakom 400 koji kosta 3.5funete/m!!!
E to je skup.

A koja kartica je dobra?

Pazi, ja sam sa laptopom 'vatao signal preko kilometar i po. I radi solidno. Nije za svakodnevnu upotrebu ali radi. Signal je na 20-30%. Normalna wireless veza, pa gledaj da ti signal bude preko 50%.

Ne moras da dajes toliko pare za kabel, kupi nesto jeftinije. Koji kabel, e to ne znam ali ce se naci neko sa pravim odgovorom.

A kartica sve zavisi. Za tih 1km nemoj nikakvu karticu. Da je otvoren prostor skroz onda bi mogao da probas ali ovako, nemoj nikako.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2008, 8:14   #16
Rasa
Član
 
Član od: 23.4.2007.
Lokacija: Zubovac - Ribarska banja - Kruševac
Poruke: 410
Zahvalnice: 110
Zahvaljeno 89 puta na 73 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Rasa Slanje poruke preko Skypea korisniku Rasa
Određen forumom Re: Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

Ja sam se kacio a i dalje se kacim na Ap udaljen nekih 15 do 17km, prvo je bila yagi antena sa ugradjenom usb karticom na usb kabli duzine nekih 8m, to je radilo sasvim ok dok nije olistala suma, posle toga samo problemi i pucanje veze. Posle montaze grida i Dlink900 ap sve radi savrseno. Nisam napomenu da nepostoji 100% opticka vidljivost, signal je na granici uptrebljivog ali nema pucanja mreze.
Rasa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2008, 22:56   #17
rapsod
Član
 
Član od: 29.10.2006.
Poruke: 193
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

Znaci da ovo nije pravi ap nego vise neki kancelariski ap koji malo vise zraci. ****ni politicari.
rapsod je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2008, 5:07   #18
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

Vidi da li ima neki wireless provajder koji hoce da ti izmeri signal uz odredjenu nadoknadu. Obicno oni to vrse pre nego sto nekog prikace na svoju mrezu.

Pitanje je da li ce hteti da tebi, koji neces da se zakacis na njihovu mrezu, da izmere signal. Mozes da ih nazoves i pitas.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.7.2008, 22:07   #19
rapsod
Član
 
Član od: 29.10.2006.
Poruke: 193
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

Ovdje ne postoji nesto kao "wireless provajder". Ovo je cg sine. Umjesto likovi da forsiraju wireless tehnologiju oni kopaju ulice. Jad zivi.

Ovdje se najvise ceka m-telov wimax. Ali ga nema vec 2 godine. Ima samo u pg.
rapsod je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.8.2008, 15:39   #20
Numitor
Član
 
Član od: 7.1.2008.
Lokacija: Nish
Poruke: 32
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Wireless i 1km. Ide li to dvoje zajedno?

1.Da li je moguce umrereziti se sa nekim pomocu 2 yagi antene?
2.Da li je bitna opticka vidljivost ako je rastojanje oko 450m a zaklanja samo jedna zgrada ?
Numitor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Umrežavanje 2 računara preko wireless rutera i ADSL rutera Sale013 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 25 24.2.2011 0:57
Wireless wireless router srka Komunikacioni uređaji i umrežavanje 12 12.4.2008 19:47
Wireless - totalno zbunjen EclipsE Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 9.3.2008 23:40
wireless me ubi... forrest_gump Internet tehnologije 17 20.10.2007 11:41
Wireless 802.11g standard?Sta obuhvata?koja oprema?Koliko ce okvirno da me kosta? Ilic Marko Internet usluge 4 18.1.2006 15:43


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:57.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com