Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.2.2010, 1:27   #21
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Game Maker

Ovo je žešći offtopic, ali to me nervira kod drag&drop interfejsa. Zašto lepo to nisu izostavili i napravili softver sa dobrim skripting jezikom i naterali ljude da nauče da programiraju pre nego što se vinu u nebesa (ne mislim na tebe) i krenu da sanjaju o svojoj AAA igri...
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 5:20   #22
ivan.a
Član
 
Član od: 20.3.2007.
Poruke: 283
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 60 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Game Maker

Citat:
srdjan (KOSOVO) kaže: Pregled poruke
ovo sam stavio u objektu za live i score. Dali treba da se doda jos nesto???
Davno sam radio u GM, ali sećam se šta možeš uraditi...napravi novi objekat npr. Kontroler i preko njega kontroliši živote i score. Bitno je da mu staviš da bude persistent (štikliraj tu opciju kada klikneš na objekat). I na taj način ovaj objekat će pamtiti sve varijable kada menjaš sobe.

Moj ti je savet da učiš preko skripte, a ne drag and drop metodom: mnogo je preglednije i korisnije. Npr. kada hoćeš nešto da napišeš bolje je kliknuti na draw pa ubaciti kod i napisati draw_text (x,y,text) nego to uraditi sa ikonicom. Doći ćeš u situaciju kada ti je potrebno puno funkcija kod Draw event-a, pa je preglednije upisati kod od 10-20 linija, nego ubaciti 10-20 ikonica. Stisni F1 pa lagano čitaj help.
Kada savladaš taj cross platform programski jezik - gml - lakše ćeš učiti i shvatati druge prave programske jezike (ako te to uopšte interesuje) a i veće su mogućnosti u game maker-u.

Evo sad sam našao jedan primer koji sam baš davno radio ...sve je skriptovano i 100% moj rad.
download (.zipped .gm6)

Poslednja ispravka: ivan.a (3.2.2010 u 6:12)
ivan.a je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 8:27   #23
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: Game Maker

Citat:
ivan.a kaže: Pregled poruke
...
slazem se u celosti, samo mi nije jasno otkud sada GML ispade cross platform?


@Geomaster
Koji oni ? Game Maker je od pocetka radio jedan jedini covek, Mark Overmars. Mnogo mnogo kasnije se udruzio sa Yoyo games, ali i dalje Mark sam samcijat radi na game makeru, Yoyo-vci su zaduzeni za promociju, community sajt, stvari kao sto je igranje u browseru preko plugina, i sl.

u svakom slucaju, s' obzirom da je poceo kao program za animiranje sprajtova, pa uzimajuci u obzir koliko je gml bio "slab" u najranijim verzijama, nije ni cudo sto je ubacen ceo sistem sa drag&drop ikonicama.
Sada je tesko otarasiti ih se, gomila ljudi koji nikada nisu ni pokusali da nauce gml bi digla veliku frku, pogotovo oni koji su platili za full verziju.
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 13:08   #24
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Game Maker

Citat:
irreal kaže: Pregled poruke
@Geomaster
Koji oni ? Game Maker je od pocetka radio jedan jedini covek, Mark Overmars. Mnogo mnogo kasnije se udruzio sa Yoyo games, ali i dalje Mark sam samcijat radi na game makeru, Yoyo-vci su zaduzeni za promociju, community sajt, stvari kao sto je igranje u browseru preko plugina, i sl.
Mislio sam da je od početka Game Maker radio YoYo Games, ali ok sad, poenta ostaje... A i mislio sam na to da je trebao da od početka izostavi to i da ne počinje sa drag&drop sistemom, ili bar da se na osnovu drag&drop ikonica generiše GML kod. Mislim da bi to bio dobar kompromis...
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 15:26   #25
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: Game Maker

Citat:
Geomaster kaže: Pregled poruke
ili bar da se na osnovu drag&drop ikonica generiše GML kod. Mislim da bi to bio dobar kompromis...
od neke verzije (cini mi se od 5.0)
upravo to i radi, sve drag & drop ikonice su gml skriptice
problem je sto to korisnik ne moze nikako da vidi.

jedino sto moze korisnik da uradi je da napise gml skripte koje ce posati nove drag & drop ikonice.

inace, da je znao da ce gml postati jak jezik, i da ce game maker biti to sto jeste, mozda ne bi pocinjao sa Drag & Drop, ovako je u tom trenutku bilo savrseno logicna drag & drop fora a sada je veoma kasno za odustajanje.
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 15:54   #26
srdjan (KOSOVO)
Član
 
Član od: 27.1.2010.
Lokacija: KOSAOVO-Brezovica
Poruke: 55
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku srdjan (KOSOVO)
Određen forumom Re: Game Maker

napravio sam da se prenosi live i score iz rooms u rooms dali je moguće nekako napraviti kada dođem do 1000 score da dobijem 1 život
ako je moguće KAKO????????
srdjan (KOSOVO) je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 17:01   #27
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Game Maker

Pa razmisli malo covece, sutra ces da trazis pomoc i ga ugasis Game Maker? Nema smajlija za osecanje koje me obuzima (bes, tuga, fail-feeling), a ni ja ne znam sta je tacno, ali ja mislim da ti neces ni da aktiviras mozak...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 17:11   #28
srdjan (KOSOVO)
Član
 
Član od: 27.1.2010.
Lokacija: KOSAOVO-Brezovica
Poruke: 55
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku srdjan (KOSOVO)
Određen forumom Re: Game Maker

pa ja sam aktivirao mozak, pokusavam razne drangulije turam ali nece
ja nisam neki expert za GM pa da znam sve tek sam pocetnik pa bih zeleo nesto nauciti ali nece bez tutoriala i nekog ko dobro poznaje Game Maker da mi objasni
a i neznam engleski baš baš dobro skoro ič
srdjan (KOSOVO) je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 17:17   #29
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Game Maker

Racunari bez Engleskog ne idu.

A kamoli bilo koji vid game deva bez poznavanja Engleskog jezika.

Bolje skini neki recnik i pocni da citas... If you know what I mean
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 17:21   #30
ivan.a
Član
 
Član od: 20.3.2007.
Poruke: 283
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 60 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Game Maker

Citat:
irreal kaže: Pregled poruke
slazem se u celosti, samo mi nije jasno otkud sada GML ispade cross platform?
Verovatno ne znam tačnu definiciju. Ali uglavnom, mislio sam da je gml programski jezik, koji je rađen u drugom programskom jeziku i omogućuje direktno korišćenje drugih npr. Pacal ili C++. Cross-platform vervatno znači da je moguće korišćenje na više kompjuterskih platformi (npr. Win, Linux, Mac...).

GML je možda pojednostavljen programski jezik. Npr. ne moraš da kucaš score=score+1, već score+=1. Zato nije loše da se nauči
ivan.a je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 17:24   #31
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Game Maker

Citat:
ivan.a kaže: Pregled poruke
već score+=1. Zato nije loše da se nauči
Pa takva mogucnost postoji i u drugim programskim jezicima, valjda, I don't get it?
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 17:42   #32
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: Game Maker

Citat:
ivan.a kaže: Pregled poruke
Ali uglavnom, mislio sam da je gml programski jezik, koji je rađen u drugom programskom jeziku i omogućuje direktno korišćenje drugih npr. Pacal ili C++.
gml jeste programski jezik koji je radjen u drugom jeziku (u delphiju)
ali ne vidim kako iz gml-a mozes direktno da koristis C++, Paskal ili bilo sta drugo osim samog GML-a.
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 17:46   #33
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Game Maker

Da. Jedina opcija prosirivanja mogucnosti GML-a i samog Game Makera moze se uraditi uz pomoc podrske za DLL fajlove. E, to je vec "real deal"
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 17:49   #34
ivan.a
Član
 
Član od: 20.3.2007.
Poruke: 283
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 60 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Game Maker

Citat:
srdjan (KOSOVO) kaže: Pregled poruke
napravio sam da se prenosi live i score iz rooms u rooms dali je moguće nekako napraviti kada dođem do 1000 score da dobijem 1 život
ako je moguće KAKO????????
U step (ako se tako beše zove) eventu ubaci kod:
Kod:
if score=1000
lives+=1;
Ali pazi, ako imaš npr. score 990 pa dobije 50 poena neće dobiti život jer će imati 1040 score, a ne hiljadu. Ako hoćeš da dobijaš život na svakih 1000 poena onda je to druga priča.
npr.
create event
Kod:
dodajzivot=1;
step event
Kod:
if score >= 1000 && score <2000 && dodajzivot=1
{lives+=1;dodajzivot=0;alarm[0]=2}
pa onda za score veci od 2000
Kod:
if score >= 2000 && score <3000 && dodajzivot=1
{lives+=1;dodajzivot=0;alarm[0]=2}
itd.
alarm0 event
Kod:
dodajzivot=1
ili
Kod:
if dodajzivot=1
dodajzivot=0;
else 
dodajzivot=1;
To je prosta logika (mislim da nisam pogrešio sintaxu, pošto dugo nisam radio gml), mada može i bolje da se uradi...npr. kroz nizove
ivan.a je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 17:52   #35
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Game Maker

Verujem da covek trazi samo copy/paste varijante, ako me razumes
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 18:00   #36
ivan.a
Član
 
Član od: 20.3.2007.
Poruke: 283
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 60 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Game Maker

Citat:
irreal kaže: Pregled poruke
gml jeste programski jezik koji je radjen u drugom jeziku (u delphiju)
ali ne vidim kako iz gml-a mozes direktno da koristis C++, Paskal ili bilo sta drugo osim samog GML-a.
Moguće je uz pomoć .dll-ova koji su pravljeni u drugom programskom jeziku, učitavanjem dll-a i pozivanjem funkcija.
Primer:
OGRE - 3D engine
GM Engine - OGRE

Ima još mnogo primera, npr. Irrlicht, zatim FTP mogućnosti, Video capture itd. GM uopšte nije naivan, ako ste upoznati.
Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Verujem da covek trazi samo copy/paste varijante, ako me razumes
OFC
ivan.a je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 18:06   #37
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Game Maker

Citat:
ivan.a kaže: Pregled poruke
GM uopšte nije naivan, ako ste upoznati.
Ali je svakako potrebno bolje rešenje za neke ozbiljnije projekte
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 18:14   #38
ivan.a
Član
 
Član od: 20.3.2007.
Poruke: 283
Zahvalnice: 43
Zahvaljeno 60 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Game Maker

Citat:
Geomaster kaže: Pregled poruke
Ali je svakako potrebno bolje rešenje za neke ozbiljnije projekte
Naravno. Gotovo je nemoguće uraditi neke ozbiljnije projekte. Ali za ozbiljnije projekte potreban ti je tim ljudi, pare i pre svega znanje/iskustvo. Video sam nekoliko komercijalnih GM projekta koji stvarno izgledaju profi. S druge strane siguran sam da se može uraditi npr. neka avanturistička igra (avantura), koja odgovara današnjim standardima u GM, ako imaš dobrog dizajnera, story makera i gfx editora itd.
ivan.a je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 18:17   #39
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Određen forumom Re: Game Maker

Citat:
ivan.a kaže: Pregled poruke
Ali za ozbiljnije projekte potreban ti je tim ljudi, pare i pre svega znanje/iskustvo. .
Donekle se slažem, mada pogledaj devsh-a sa Irrlicht foruma i njegov Project Ninja Star. On sam radi modeling, animaciju, shadere, zvuk, programiranje i sve ostalo, a opet ima odlične rezultate. Mada sve zavisi od toga šta smatraš pod "ozbiljnijim projektom". I još nešto što me nervira - sva takmičenja u Srbiji kod kojih se donose gotovi radovi podrazumevaju samo jednog člana tima. Da li je to zato što većina učenika osnovnih škola od igara radi samo osmosmerke/ukrštenice/kvizove pa zato i nije potreban neki tim, ili je možda zbog nečeg drugog, ali dobra, mislim stvarno dobra igra ne može da se napravi samo sa jednim članom tima a pogotovo ako je on u osnovnoj školi. Odosmo mi malo u offtopic, ali ok
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2010, 18:19   #40
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Game Maker

http://ultimate3d.org/ Nije los engine (DLL fajl), ali uopste nije los

Citat:
Geomaster kaže: Pregled poruke
I još nešto što me nervira - sva takmičenja u Srbiji kod kojih se donose gotovi radovi podrazumevaju samo jednog člana tima. Da li je to zato što većina učenika osnovnih škola od igara radi samo osmosmerke/ukrštenice/kvizove pa zato i nije potreban neki tim, ili je možda zbog nečeg drugog, ali dobra, mislim stvarno dobra igra ne može da se napravi samo sa jednim članom tima a pogotovo ako je on u osnovnoj školi. Odosmo mi malo u offtopic, ali ok
Potpuno se slazem. Sva takmicenja za djake osnovnih i srednjih skola, koja se ticu programiranja se svode na rad pojedinaca.

Zamisli 10 talentovanih programera neke srednje skole u jednom timu kako rade igru za takmicenje? I da ima jos 50 takvih timova? To bi bilo fantasticno.

Cak i RAF Challenge potencira rad pojedinca. Aman ljudi, ja imam dobru logiku, i kodiram. Ortak zna da crta i pravi mi skice modela. Treci zna 3D modeling. Cetvrti ima talenta za dizajn. Peti ima talenta za muziku, sesti se bavi zvucnim effektima, sedmi necim drugim itd... To je vec proveravanje sposobnosti, a ovo... Pih. Nemaju pojma ljudi... Vecinu tih takmicenja organizuju matorci ciji je razvoj sto se tice racunara zapeo kada je bio "aktuelan" Pascal i resavanje problema tipa: zameni vrednosti dve varijable bez koriscenja trece.

Ne vazi ovo samo za igre... Sta bi sa razvojem pravih aplikacija? Ovde, u Srbiji, se prave samo kvizevi i neke slicne gluposti. I hate this.

Imam jos puno toga da kazem na ovu temu, ali necu, offtopic
Citat:
Gotovo je nemoguće uraditi neke ozbiljnije projekte.
Ali ne i nemoguce
Uz neke od pomenutih DLL-ova (ili uz pisanje sopstvenih) i ako na igri radi neki talentovan tim onda moze da se napravi kvalitetna igra. Game Maker moze da posluzi kao podloga za developing, sto da ne

Poslednja ispravka: doctor (3.2.2010 u 18:29)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Moj web sajt, forum, blog... prikažite ovde (reklamiranje najstrožije zabranjeno!) oluja Zanimljive Web lokacije 997 20.1.2023 23:44
Game maker 8 speedy323 Pravljenje igara 0 22.7.2009 17:47
Tutorial za Game maker 7.0 Budo Pravljenje igara 14 17.7.2009 19:25
GAME MAKER 7 team boshkodj Pravljenje igara 66 7.6.2009 19:34
Road Rush kodovi? Darth Ivan Stare igre 5 1.11.2006 22:41


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com