Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.2.2008, 18:35   #1
Hich
Član
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 168
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 33 puta na 21 poruka
Određen forumom Karakteristike procesora

Ucio sam iz informatike, ali to je manje vise nerazumljivo, napisano u knjizi samo da bi bilo napisano, osnovne karakteristike procesora. Ali vidim da se sada pojavljuju neke, za mene, nepoznate oznake. Npr. ne znam sta znaci FSB, sta je zapravo radni takt, i sta je to drugostepeni keš? Takođe ne znam sta je zapravo ono 45nm...
Hich je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.2.2008, 18:59   #2
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Re: Karakteristike procesora

1. Bukvalan prevod FSB-a je broj opseg koliko informacija moze da se prenese izmedju CPU-a i chipseta preko northbridga.Prosto receno, to je maximalna brzina protoka izmedju procesora i chipseta.E sad.Podizanjem FSB-a, podize se radni takt procesora tako da procesor brze radi.

2.Radni takt procesora je proizvod brzine FSB-a i mnozioca procesora.Taj radni takt oznacava brzinu procesora.Pre je bilo da ako imas veci radni takt procesora, samim tim procesor je brzi.Sada nazalost vise nije tako, vec se sada racuna po tome koliko jezgara ima, u kojem je procesu izradjen itd.Na primer Pentium 4 na 3GHz je znatno sporiji nego C2D na 1,8GHz

3.Drugostepeni ili L2 memorija (kes) sluzi da bi se povecala brzina prenosenja podataka izmedju RAM memorija i procesora.Pokusacu na jednom prostom primeru da ti objasnim sta zapravo to znaci.Na primer ti si pokrenuo neki program.E sad, procesor uzima podatke sa RAM memorije i smesta ih u tu L2 kes memoriju.Sam kod programa trazi da se odmah upotrebi taj podatak koji je smesten u L2 memoriji i procesor uzima iz same svoje memorije te podatke, a ne da salje informaciju da RAM memorija treba da mu posalje te podatke.Ili jos prostiji primer (mozda malo banalan).Svaki program ima svoj instalacioni folder u kome se nalazi ikonica preko koje ti pokreces taj program.Tebi je sada brze da taj program pokrenes sa desktopa nego da lutas po HDD-u da bi nasao instalacioni folder.

4. 45nm proces izrade procesora oznacava gustinu rasporeda tranzistora na povrsini procesora.Sto znaci, da ako je proces izrade manji, vise tranzistora stane na plocici procesora.Prosto i jednostavno


Ova objasnjenja sam dao iz glave tako da ako ima nekih gresaka, ispravite me da ne bi "Hich" naucio pogresno, a i da ne bi ja ziveo u nezanju
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku PeTkO na korisnoj poruci:
bojanh (1.2.2008), Hich (18.2.2009)
Stara 1.2.2008, 19:07   #3
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Karakteristike procesora

Ti si baš početnik? Onda redom...

FSB iliti Front Side Bus je dvosmerna magistrala (transportni sistem, ako hoćeš) preko koga se razenjuju podaci između procesora i glavnog čipa na ploči (tzv. northbridge).

Radni takt je frekvencija, klok, učestalost na kojoj radi procesor. To je ono 1Gzh, 2Ghz, 3Ghz itd.

Drugostepeni (postoji i prvostepeni) ili Level 2 keš je vrsta vrlo brze memorije ugrađene u sam procesorski čip koja služi da bi se smanjila potreba za komunikacijom sa spoljnom memorijom i tako povećala brzina (za detalje CPU cache).

Ono 45nm (nanometarski ) je vrsta proizvodnog procesa u kojem se izrađuju procesori i to trenutno najmodernija. Većina danas aktuelnih ide u 65nm.

Ne postoji brz način da se uputiš u ovu teoriju ali sam ti dao nešto Wikipedia linkova na kojima možeš da pročitaš više o ovim pojmovima. Ako hoćeš stvarno da nešto naučiš o procesorima i uopšte arhitekturi računara moraćeš sam da istražuješ i puno čitaš.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
Hich (18.2.2009)
Stara 2.2.2008, 16:09   #4
Hich
Član
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 168
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 33 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Karakteristike procesora

Hvala na odgovorima. Pogledacu sve one linkove.
Hich je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kritična temperatura procesora Predrag Stankovic Osnovne komponente 102 4.7.2010 0:44
Menjanje brzine procesora na Acer Aspire 5720? Didi Prenosni računari 11 13.2.2009 21:41
Dva ili više procesora u kompu...? pfonihx3 ŠDK - Osnovne komponente 38 3.11.2007 14:26
Realne karakteristike LG L206WTQ? Apprentice Grafika 0 1.10.2007 12:49
Problemi prilikom klokovanja dual2core procesora ForceMan Kvarovi 8 25.9.2007 19:59


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:49.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com