Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim?
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Šta da kupim? Saveti oko kupovine novog ili nadogradnje starog računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.7.2015, 16:18   #1
acony
Novi član
 
Član od: 2.2.2012.
Poruke: 18
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom HDD za WIN i upgrade masine ?

Pozdrav svima,

Ne pratim hardver scenu vec duze vremena a windows ne koristim nekih 10tak godina.

Medjutim silom prilika mi bas treba windows i imam jednu masinu koja se bas i ne koristi (osim malo za dev i surf) a sledece je konfiguracije:

Porcesor: Intel Core i3-2100 3.1Ghz Box
Ploca: Asus P8Z68-V LX
HDD: 1 TB Samsung Sata II, 32 MB SpinPoint F 3
Memorija: 8GB DDR3 1600 Mhz Patriot (2x4)
Monitor: Dell u2312HM LED
Kuciste: Blueberry BC-M42-560W

Na njoj je naravno linux primarni os, i ovaj hard disk nikako ne bih da diram jer imam gomilu privatnih stvari na njemu.

Sada bih da uzmem novi hard samo za win (racunam da moze win da prepozna ovaj hdd i da imam dual boot ?) a na tom win hardu bi se vozio: surf, office i verovatno neke igrice (nista pre kompleksno) nego prosto meraka radi bih instalirao par igara za win.

Pitanja su sledeca:

Koji HDD za te igrice i win sistem (ssd) ili ne ? do recimo 100 evra ?
Za igrice tipa simulacije voznje i mortal kombat da li da radim neki upgrade masine i ako da, sta da apgrejdujem ?
Koji WIN u skladu sa tim instalirati na ovu masinu ?

Puno hvala na odgovorima.
acony je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2015, 16:40   #2
mare037
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.11.2011.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 7.286
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 2.448 puta na 2.073 poruka
Određen forumom Re: HDD za WIN i upgrade masine ?

Ako planiraš instalaciju par aktuelnih igara, trebaće ti veći prostor od 250GB SSD-a. Za HDD predlog ide na Western Digital 1TB WD10EZEX.

Što se tiče upgrade-a za gaming, svakako je dodavanje grafičke karte broj jedan. Za tvoje napajanje bi neki maksimum bio GTX 750/750-Ti, koju možeš da nabaviš i polovnu sa garancijom. Jače karte bi zahtevale i promenu napajanja.

OS je već subjektivna stvar i zavisi od tvojih potreba, pa je na tebi da odlučiš da li želiš 7/8,1 ili nadolazeću 10-ku.
mare037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2015, 19:44   #3
acony
Novi član
 
Član od: 2.2.2012.
Poruke: 18
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: HDD za WIN i upgrade masine ?

Mare,

Hvala na odgovoru...

Ja nisam gejmer ali tako neku izi igru za zabavu bih igrao.
Budzet generalno nije problem, pa me interesuje sta bi dakle savetovao koju grafiku i napajanje da uzmem ?

igre koje me zanimaju su tipa: tekken 5, mortal kombat nista previse zahtevno dakle, ali kao sto rekoh imajuci u vidu moje ne gejmerske ambicije ipak bih uzeo neke komponente koje su ok i mogu tako nesto da teraju ako ploca i proc to podrzavaju.
acony je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2015, 21:19   #4
mare037
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.11.2011.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 7.286
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 2.448 puta na 2.073 poruka
Određen forumom Re: HDD za WIN i upgrade masine ?

Ja bih na postojeću konfiguraciju dodao GTX 750-Ti koja može da se nađe za ~120€ sa garancijom od 2 i po godine. Sa njom bi ti MK: X radio u konstantnih 60fps u borbama. Ona troši tek ~90tak vati pri opterećenju, tako da ne bi bila problem sa postojećim napajanjem. Naravno utoliko bolje ako imaš mogućnosti da promeniš i njega pošto već godinama radi, pa tako možeš da pogledaš LC600H-12 za ~30€ (dovoljno je i LC500H od 500w ali je jeftinije tek 400 dinara).
mare037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku mare037 na korisnoj poruci:
acony (3.7.2015)
Stara 3.7.2015, 21:24   #5
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: HDD za WIN i upgrade masine ?

Prva stvar, ako bi stavljao win na tu masinu, on bi ti prepoznao HDD sa Linux-om, ali ne i fajl sistem. Takodje ne bi mogao da napravis dual boot na taj nacin. Moras prvo da stavis Windows, pa Linux. Ne moze obrnuto da bi radilo. Mozda neko zna resenje da ti kaze da ne moras da reinstaliras i Linux. Nisam previse radio sa time da bih znao skroz, ali se raspitaj kod informisanijih ljudi.
Sto se tice graficke, mare037 je u pravu. GeForce 750/750ti je odlicna kupovina za tvoje potrebe i tu nema greske. Sto se tice napajanja, ako ti zaista nije frka budzet idi na Seasonic SS-430GB (8,500 din.) ili SS-520GB (12,000 din.). Ako ti je to previse novca, reci koliko je maksimum za potrosnju pa da ti kazemo preporuku. Ovako bi te izaslo do nekih 30k dinara upgrade masine.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Vlad Cepesh na korisnoj poruci:
acony (3.7.2015)
Stara 3.7.2015, 23:24   #6
acony
Novi član
 
Član od: 2.2.2012.
Poruke: 18
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: HDD za WIN i upgrade masine ?

Odlicno momci, sjajni ste, hvala puno na odgovorima.

Nemam problem da potrosim lovu neku na napajanje ali racunam da je tako nekih 100e u mojoj glavi max
Znaci to i ta grafika i hdd (ja sam mislio ssd cisto da bude aj da kazemo modernija masina malo ali za win svakako ide novi hdd ne particije i slicno) i sto rece to da se upuca u tih 300 - 400e glupo mi da pucam vise love.

Ipak mi to nije primarni komp, macbook pro novi vozim za development i to mi je glavna masina.

Ako taj dual boot tako ne moze da se sredi racunam da bar mogu da idem na prostu varijantu jer mi nije bitno da win vidi linux hdd.
Racunam da bar u biosu svaki put mogu da promenim sa kog hdda cu da bootujem ako ne moze elegantnije.

Ima li potrebe da menjam i3 i da upucavam jos ram-a ili ne ?
acony je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2015, 23:51   #7
mare037
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.11.2011.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 7.286
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 2.448 puta na 2.073 poruka
Određen forumom Re: HDD za WIN i upgrade masine ?

U principu ako ne radiš neke zahtevnije stvari, 8GB RAM memorije je i više nego dovoljno. Ukoliko je posao gde je poželjan jak CPU, onda bi dobio na perfomansama zamenom za i5.

Za napajanje se slažem sa Vladom, pa bi tako mogao da odabereš neko u rangu 40-60€ umesto onog LC-a. Recimo Super Flower SF serija, Cooler Master G500, Antec VPF-550 ili ona nešto skuplja Seasonic. U principu komponente neće tražiti jaka i skupa napajanja od ~100€, pa možeš proći upola jeftinije. Sa tom cifrom možeš da uklopiš i napajanje i SSD od 120GB.
mare037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2015, 0:44   #8
acony
Novi član
 
Član od: 2.2.2012.
Poruke: 18
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: HDD za WIN i upgrade masine ?

Okej sve je jasno manje vise...

Jedino sto je sada problem gde sve to da kupim, ovu grafiku koju ste naveli nisam nasao u tom cenovnom rangu. E oficijalnim prodavnicama je to 160+ eur koliko vidim a na KP sajtu najeftinija sa garancijom je iz Subotice i to je nesto malo preko okvirno 130e da li ste mislili na tu varijantu, jer ako da da onda iskombinujem i narucim sve komponente od tog lika da mi to posalje jer racunam da je to bezbedno.

Ako ste imali u vidu neku drugu varijantu please let me know
acony je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2015, 1:25   #9
mare037
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.11.2011.
Lokacija: Kruševac
Poruke: 7.286
Zahvalnice: 30
Zahvaljeno 2.448 puta na 2.073 poruka
Određen forumom Re: HDD za WIN i upgrade masine ?

Video sam na KP jedan model 750-Ti sa dve i po godine garancije za 120€, pa možeš da proveriš da li se nije prodala. Oglas je objavljen pre dan-dva, a lokacija je BG. Napajanje vidi da uzmeš u radnji u svom mestu.
mare037 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2015, 12:17   #10
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: HDD za WIN i upgrade masine ?

Vecina firmi koje prodaju komponente ima dostavu za celu Srbiju. Tako da nije lose da pogledas malo vise oglase da nadjes sta te zanima i da ti se uklapa u budzet. I mare je u pravu, bolje je dati sada manje novca napajanje, mozda uzeti i obicnu GeForce 750, pa uzeti SSD sa sistemsku particiju. U tvom slucaju male su razlike izmedju te 2 kartice da bi morao jaci model toliko.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Upgrade masine do 150 evra forTz.LoGiTeCh^ Ostale komponente 18 20.10.2014 8:36
Upgrade masine za multitasking Vlad Cepesh ŠDK - Osnovne komponente 4 18.11.2012 2:09
Anytime upgrade za windows 7 misadeks Operativni sistemi 2 7.4.2011 13:11
Vodeno hladjenje - all in one / upgrade? Pajo ŠDK - Ostale komponente 19 3.9.2008 20:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:37.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com