Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.9.2008, 16:20   #1
Krilce
Starosedelac
 
Član od: 4.11.2007.
Poruke: 1.726
Zahvalnice: 1.753
Zahvaljeno 629 puta na 363 poruka
Određen forumom Hitno, domaći iz informatike :)

Ovo mi je treci cas programiranja, jos nisam imao praksu, a radimo u pascalu. Zadatak glasi: Napisati program u kome ucitavamo osnovicu i bocnu ivicu piramide(niej naglaseno kaoja piramida), i izracunavamo povrsinu i zapreminu piramide. E sad, problem je u tome sto ne znam kako iz osnovice i bocne ivisce da dobijem zapreminu ili povrsinu. Gledao u knjizi, na wikipediji ali nista nisam nasao o ovoe. Samo standardne formule za izracunavanje navedenog. Hvala na pomoci!
Krilce je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.9.2008, 16:29   #2
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Hitno, domaci iz informatike :)

Hint: To ćeš naći u knjizi iz matematike.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.9.2008, 16:47   #3
Sol-Badguy
Veteran
 
Član od: 10.11.2006.
Poruke: 939
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 127 puta na 74 poruka
Određen forumom Re: Hitno, domaci iz informatike :)

^Ali, kaže da nije naglašeno koja je piramida :/

That makes it unsolvable :/ Mislim, kako rešiti zadatak, kada ne znaš ni šta izračunavaš?
Sol-Badguy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.9.2008, 16:50   #4
IGRACH
Član
 
Član od: 28.9.2007.
Poruke: 265
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 15 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Hitno, domaci iz informatike :)

Kolko sam ja razumeo ako imas bocnu stranicu i osnovicu.treba da podelis osnovicu sa POLOVINOM bocne strane i to ti je kosinus od ugla onda uradis arcos i dobijes ugao.Kada dobijes ugao samo uradis sinus tog ugla i pomnozis za bocnom stranom.i dobijas visinu ALI VISINU PIRAMIDE NEGO BOCNE STRANE.Preko toga utadis povrsinu piramide.A za visunu piramide uradis isto kao za visinu bocne strane ali UMESTO BOCNE STRANE KORISTISH VISINU PIRAMIDE I POLOVINU OSNOVICE.Znaci podelis visinu bocne strane sa polovinom osnovice to ti je kosinus od ugla izmedju bocne visine i polovine stranice arcos i dobijes ugao onda sinus tog ugla i puta visina bocne strane.OVO je samo ako je u pitanju piramida sa stranicama od jednakokrakih trouglova i osnova kvadrat.
IGRACH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.9.2008, 16:50   #5
IGRACH
Član
 
Član od: 28.9.2007.
Poruke: 265
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 15 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Hitno, domaci iz informatike :)

Pa verovatno je mislio na ovo sto sam mu ja odgovorio.Jel drugacije ne postoji resenje
IGRACH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.9.2008, 17:00   #6
IGRACH
Član
 
Član od: 28.9.2007.
Poruke: 265
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 15 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Hitno, domaci iz informatike :)

Da sad sam se setio ako je osnov kvadrat mozes i jos lakse.Ako je osnova kvadrat stranice a onda je dijagonala kvadrata a pred korenom iz 2. Tebe zanima ugao izmedju polovine dijagonale osnove i bocne strane.Podelis polovinu dijagonale osnove sa bocnom stranom i to je kosinus tog ugla,uradis arcos i dobijes ugao. sinus od tog ugla puta bocna strana je visina
IGRACH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.9.2008, 18:15   #7
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Hitno, domaći iz informatike :)

Citat:
Krilce kaže: Pregled poruke
Ovo mi je treci cas programiranja, jos nisam imao praksu, a radimo u pascalu. Zadatak glasi: Napisati program u kome ucitavamo osnovicu i bocnu ivicu piramide(niej naglaseno kaoja piramida), i izracunavamo povrsinu i zapreminu piramide. E sad, problem je u tome sto ne znam kako iz osnovice i bocne ivisce da dobijem zapreminu ili povrsinu. Gledao u knjizi, na wikipediji ali nista nisam nasao o ovoe. Samo standardne formule za izracunavanje navedenog. Hvala na pomoci!
Pretpostavimo da je u pitanju četvorostrana piramida.

Ako ti je data dužina stranice osnovice i dužina bočne ivice (po jedan parametar), onda se valjda pretpostavlja da je piramida pravilna i prava. Dužine stranica ivice su iste kod kvadrata ili romba, ali romb otpada jer bi se onda bočne ivice međusobno razlikovale, pa piramida ne bi bila pravilna; iz istog razloga piramida mora da bude i prava.

Na taj način, zadatak postaje određen.

Površina osnove je kvadrat stranice osnove.

Površina bočne strane je površina jednakokrakog trougla koji čine stranica osnove i dve bočne ivice, dakle Pb = a * b / 2.

Ukupna površina je osnova plus četiri strane (P = B + 4 * Pb).

Visina piramide računa se iz pravouglog trougla čija je jedna kateta polovina dijagonale a*SQRT(2)/2, hipotenuza bočna ivica b, a druga kateta visina H - primeni Pitagorinu teoremu.

Na kraju, zapremina piramide se dobija kada se površina osnove pomnoži sa visinom i sve to podeli sa 3 (V = B * H / 3).

Poslednja ispravka: VojaM (29.9.2008 u 18:25)
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.9.2008, 18:32   #8
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Hitno, domaći iz informatike :)

Sad mi pad na pamet i to da ne mora biti uopšte četvorostrana piramida, kao što sam ja pretpostavio. Gledano u principu, može se radit bilo kojoj pravilnoj i pravoj piramidi, što bi onda trebalo da znači da moraš da nađeš opštu formulu koja će biti primenljiva za bilo koju n-tostranu pravilnu i pravu piramidu, kod koje je poznata osnovna ivica i bočna ivica. To zadatak čini komplikovanijim s matematičke strane.

Postoje takve formule. Prvo se zamisli da je mnogougao koji čini osnovu nacrtan sa opisanom kružnicom. Onda spojiš temena mnogougla sa centrom opisane kružnice i dobiješ niz trouglova koji se prostiru ukrug. Onda sabereš površine svih tih trouglova. Te formule trebalo bi da si učio u osnovnoj školi, kad si učio pravilne mnogouglove i sve oko njih (opisanu i upisanu kružnicu, uglove, poluprečnike opisane i upisane kružnice itd.).

Što se tiče zapremine, potrebno je opet da uzmeš poluprečnik opisane kružnice. Visinu piramide nalaziš Pitagorinom teoremom iz pravouglog trougla kome su katete poluprečnik opisane kružnice i visina piramide, a hipotenuza je bočna ivica piramide. Zapreminu dobijaš kao trećinu proizvoda površine osnove i visine piramide.

Mene su, lično, uvek nervirali takvi zadaci u kojima nemaš ni P od programiranja, nego se sve svodi na zadatak iz geometrije ili algebre koji se polomiš da rešiš, a onda samo dobijene forumule doslovno prepišeš po pravilima programskog jezika i dobiješ trivijalan program (jedan ulaz, sekvencu naredbi i jedan izlaz).

Gde su tu onda strukture, vrste podataka, algoritmi, uslovi, pointeri? U čemu je svrha toga i šta učenik na taj način može da nauči?
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
allokin (30.9.2008)
Stara 29.9.2008, 19:06   #9
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Hitno, domaći iz informatike :)

Koliko se ja sećam srednje, potrebno je napraviti upit za vrstu piramide i tek onda je računati...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.9.2008, 19:07   #10
Supreme.50
Veteran
 
Član od: 31.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 598
Zahvalnice: 122
Zahvaljeno 168 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Supreme.50
Određen forumom Re: Hitno, domaći iz informatike :)

Ako ne mozes da se snadjes gore evo ti ponovo za cetvorostranu pravilnu:

a - osnovna ivica
d - dijagonala osnove
s - bocna ivica
h - visina bocne ivice (apotema)
H - visina
Ovo ostalo znas...ako ne znas idi kopaj kanale



Ako ti treba trostrana ili sestostrana (za 6 strana i vise - to je ono sto ti je Voja rekao o mnogo trouglova), samo se baza drugacije izracunava ali je sve isti princip - pitagorina teorema i logika...ali ozbiljno batali programiranje ako ne znas matematiku posto ti je ona osnov .
Ajde srecno sa programiranjem
Supreme.50 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2008, 16:42   #11
IGRACH
Član
 
Član od: 28.9.2007.
Poruke: 265
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 15 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Hitno, domaći iz informatike :)

Pa odgovori dal si uradi zadatak,ne mozemo da u neizvesnosti
IGRACH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Takmičenje iz informatike PeTkO Programiranje 13 2.12.2008 15:58
Umrezavanje Windows Vista Ultimate/ Windows xp SP2 pomoc potreban hitno n1n3 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 30.9.2008 2:56
Napajanje do 50e... (HITNO potrebna preporuka)!!! + Neki UPS stefan_bre ŠDK - Ostale komponente 8 20.8.2008 1:01
Kako blokirati posetioce iz jedne zemlje? tarantula Web razvoj 8 12.7.2008 9:33
Nema IP adrese (HITNO) Hard2geT Aplikativni softver 3 17.1.2008 23:08


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com