Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.6.2008, 16:09   #21
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Takodje, valja napomenuti da bateriju pri vadjenju treba ostavljati na suvom i hladnom mjestu, sto ce joj usporiti trosenje (odnosno susenje). Citao sam da su je neki ljudi zamotavali i stavljali u zamrzivac... Kao sto je poznato, baterija vremenom slabi (koricena, nekoriscena) i ima svoj zivotni vijek, uglavnom izrazen u ciklusima punjenja i praznjenja. Zato se preporucuje pohranjivanje na hladnom mjestu ako je van laptopa, jer to usporava doticne pojave. Najveci neprijatelji baterije je svakako pregrijavanje.
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2008, 23:18   #22
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Citat:
Dimo kaže: Pregled poruke
Citao sam da su je neki ljudi zamotavali i stavljali u zamrzivac...
Ne u zamrzivač, nikako ne sme da se zaledi, u frižider može da se odloži i to najbolje u onim vakumskim kesama iz kojih se izvuče sav vazduh...
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2008, 16:29   #23
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
Ne u zamrzivač, nikako ne sme da se zaledi, u frižider može da se odloži i to najbolje u onim vakumskim kesama iz kojih se izvuče sav vazduh...
Da, na to sam i mislio, bice da su ih upravo i zamotavali u te kese, s tim sto sam ja pomijesao frizider i zamrzivac (jer sam ovo procitao na nekom americkom forumu, a ne razlikujem engleske rijeci za ove dvije stvari). Kako god, napisao sam to kao neku zanimljivost, da ne kazem pretjeranost u zastiti
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2008, 17:37   #24
Mefisto
Član
 
Član od: 12.12.2005.
Poruke: 78
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Jel moze neko da mi kaze koliko je vremenski jacha baterija od 8ili9cell od one od 6cell-a? Prodavci mi rekoshe da je to efektivno 10-20min. duzi rad.
Mefisto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.6.2008, 17:43   #25
nikola87
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.11.2006.
Lokacija: BG, centar
Poruke: 10.474
Zahvalnice: 1.090
Zahvaljeno 2.020 puta na 1.629 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

oko 20-30min

4 cell ti traje oko sat vremena
6 cell oko 1.5
8 cell oko sat i pedeset minuta
nikola87 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2008, 9:55   #26
Mefisto
Član
 
Član od: 12.12.2005.
Poruke: 78
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Txs Nikola.
Mefisto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.9.2008, 18:28   #27
Bolton
Član
 
Član od: 16.6.2006.
Lokacija: Surčin
Poruke: 434
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 117 puta na 89 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Bolton
Smile Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Da ne bi otvarao novu temu već ću da se nadovežem... Baš danas sam gledao jednu emisiju posvećenu kompjuterima i serviseri iz firme S....O su savetovali da ako se laptop uglavnom koristi uključen u struju, da je poželjno izvaditi bateriju kako bi se produžio njen životni vek (baš kao što reče VojaM u jednom od prethodnih postova).
Još jedna zanimljivost: kada sam letos odlazio na more isključio sam laptop, kome je baterija u tom trenutku bila 100% napunjena. Kada sam se vratio i pritisnuo taster za uključivanje ništa se nije dešavalo, a kada sam ga uključio u struju i ponovo pokušao normalno se uključio, što me je dovelo do zaključka da se za 12 dana baterija ispraznila bez obzira što nije korišćena.
Bolton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2008, 17:40   #28
ILEW
Član
 
Član od: 21.1.2008.
Lokacija: Podgorica-Zlatica
Poruke: 237
Zahvalnice: 57
Zahvaljeno 10 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

ljudi da vas pitam nesto:kad punim bateriju ne mogu da vidim progres,tj.nemam onu ikonicu baterije u sis tray-u,koju imam kad se baterija ne puni.kako da podesim to?glupo je pitanje ali odnedavno imam laptop pa stvarno ne znam dje je ta opcija.hvala!
ILEW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2008, 18:01   #29
veljadj
Član
 
Član od: 10.11.2005.
Lokacija: Veliki Crljeni
Poruke: 200
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 56 puta na 33 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku veljadj Slanje poruke preko MSN-a korisniku veljadj Slanje poruke preko Skypea korisniku veljadj
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Control panel>Display properites>Screen Saver>Power>Advanced>Always show icon in taskbar
veljadj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku veljadj na korisnoj poruci:
druzila (12.5.2009), ILEW (22.10.2008)
Stara 26.12.2008, 18:35   #30
Red Wing
Veteran
 
Avatar korisnika Red Wing
 
Član od: 5.1.2008.
Lokacija: Hockeytown
Poruke: 953
Zahvalnice: 261
Zahvaljeno 363 puta na 219 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Nabavio sam Lenovo 3000 N500 koji ima Li-ion bateriju. Odmah sam je stavio u laptop, pokrenuo ga i bila je 60% puna. Kad se istrosila do 20% ugasio sam laptop.

Citao sam da ne valja kad 100% puna baterija stoji, jer razvija unutrasnju temperaturu 45 °C - sto je skracuje vek, i preporucljivo je da stoji na 40% . Onda znaci da je najbolje da je drzim skoro praznu, tj. tek par % punu.

Interesuje me da li onda mogu da je istrosim skoro do nule i da je tako ostavim, pa kad mi zatreba da je skroz napunim?
Red Wing je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2008, 20:08   #31
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Citat:
Red Wing kaže: Pregled poruke
Nabavio sam Lenovo 3000 N500 koji ima Li-ion bateriju. Odmah sam je stavio u laptop, pokrenuo ga i bila je 60% puna. Kad se istrosila do 20% ugasio sam laptop.

Citao sam da ne valja kad 100% puna baterija stoji, jer razvija unutrasnju temperaturu 45 °C - sto je skracuje vek, i preporucljivo je da stoji na 40% . Onda znaci da je najbolje da je drzim skoro praznu, tj. tek par % punu.

Interesuje me da li onda mogu da je istrosim skoro do nule i da je tako ostavim, pa kad mi zatreba da je skroz napunim?
ja za ovo prvi put cujem, da se baterija grije kada je skroz puna
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2008, 20:59   #32
Red Wing
Veteran
 
Avatar korisnika Red Wing
 
Član od: 5.1.2008.
Lokacija: Hockeytown
Poruke: 953
Zahvalnice: 261
Zahvaljeno 363 puta na 219 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Citat:
JovanK kaže: Pregled poruke
ja za ovo prvi put cujem, da se baterija grije kada je skroz puna
To sam procitao ovde

Citat:
Ukoliko je moguće, držite Vašu bateriju na hladnom mestu, pri kapacitetu od 40%, jer pri kapacitetu od 100% Vaša baterija razvija unutrašnju temperaturu od 45˚C, čime se praktično skraćuje vek baterije.
Red Wing je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2008, 17:59   #33
Bolton
Član
 
Član od: 16.6.2006.
Lokacija: Surčin
Poruke: 434
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 117 puta na 89 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Bolton
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Da bi produžio životni vek baterije, kada laptop koristiš kod kuće bateriju izvadi i na njega priključi adapter, ali u slučaju nestanka struje ostaćeš bez rezervnog napajanja. Ukoliko nemaš problem snabdevanja strujom onda ti je to rešenje.
Bolton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.1.2009, 4:45   #34
iMiske
Novi član
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 19
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko MSN-a korisniku iMiske Slanje poruke preko Skypea korisniku iMiske
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Опет ја. Литијумске се НЕ формирају. Мож је држати и 3 пута по 923 часа, али кад се детектује напуњеност батерије(било моб, било комп), пуњење се прекида. Продавци немају појма! У случају да се плашиш да те могу зезати за гаранцију и сл., онда их послушај. Ја волим да кажем да сам инг из неке електро-области, па да ме не фарбају са својом причом (нисам ни близу инг било чег)
Сваку батерију је згодно испразнити до краја (до гашења) једном у 4 месеца - тек да се разради. Батерије не остављати да чуче празне! Ако чуче проверити их на 2-3 месеца бог самопражњења!
Сваки тип има ограничен број циклуса. НиЦд обавезно испразнити пре пунјенја (ко их још има - питам се). НиМХ су отпорније на меморијски ефекат. Литијум само пуни кад год.

Даклем, врсте пуњивих су
NiCd
NiMH
LithiumIon
Lithium Polimer (isto kao i prethodno samo malko bolje, i neće da eksplodiraju
i naravno
olovne (akumulator u kolima) i lužinske (ni ne pitaj)
iMiske je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku iMiske na korisnoj poruci:
Red Wing (10.1.2009)
Stara 13.1.2009, 0:28   #35
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Lightbulb Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Kao što je rekao Bolton, ako vam prenosni računar stoji uglavnom priključen na struju, pogrešno je istovremeno držati stalno napunjenu bateriju na 100%,
pa bateriju treba izvaditi iz računara i staviti u fioku i na taj način neće se
skraćivati vek rada baterije i njena dužina pražnjenja.

ja bih samo dodao da se pre vađenja baterija i stavljanja u fioku,
baterija isprazni do između 40-60% pa se tek onda stavi u fioku.
idealno bi bilo da se isprazni do 40-42%.

Ja sam na primer dobio novu bateriju za računar i čim sam je priključio
imala je u sebi 40%. To govori da je tolika napunjenost idealna za
dugo trajanje baterije kad se ne koristi
(A kad računar radi na struju, nema razloga da baterija bude u računaru
kad se već ne koristi a šteti joj da tako stoji napunjena)
nikolam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2009, 2:05   #36
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Lightbulb Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Citat:
nikolam kaže: Pregled poruke
Ja sam na primer dobio novu bateriju za računar i čim sam je priključio
imala je u sebi 40%. To govori da je tolika napunjenost idealna za
dugo trajanje baterije kad se ne koristi
(A kad računar radi na struju, nema razloga da baterija bude u računaru
kad se već ne koristi a šteti joj da tako stoji napunjena)
A moglo je da se desi da je fabricki bila napunjena recimo 50% ali je zbog duzeg nekoriscenja smanjila kapacitet na 40%.

Poslednja ispravka: Dimo (13.1.2009 u 12:58) Razlog: skraćen citat
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2009, 23:38   #37
nikolam
Član
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 444
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 69 puta na 60 poruka
Smile Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Citat:
A M G kaže: Pregled poruke
A moglo je da se desi da je fabricki bila napunjena recimo 50% ali je zbog duzeg nekoriscenja smanjila kapacitet na 40%.
Da, vrlo moguće.
Ali negde sam pročitao da je upravo 40% idealna napunjenost za držanje nove baterije na polici, i da baš s tim kapacitetom i ide u skladište.
Meni se čini da je ova moja bila baš sveža.
nikolam je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.1.2009, 18:41   #38
iMiske
Novi član
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 19
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko MSN-a korisniku iMiske Slanje poruke preko Skypea korisniku iMiske
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Citat:
nikolam kaže: Pregled poruke
Kao što je rekao Bolton, ako vam prenosni računar stoji uglavnom priključen na struju, pogrešno je istovremeno držati stalno napunjenu bateriju na 100%,
pa bateriju treba izvaditi iz računara i staviti u fioku i na taj način neće se
skraćivati vek rada baterije i njena dužina pražnjenja.
Pa meni baterija ujedno služi kao UPS, te je ne vadim iz kompa. A, i mislim da, kad je baterija napunjena 100%, neće imati dopunjavanje, te se neće ni vek skraćivati. Lap mi je star 5 godina, i nemam problema sa baterijom, a ni trajanje se nije drastično smanjilo (uvek je gurao oko 70 minuta).

Ono za 40%... Valjda važi - nisam se raspitao. Svakako hvala na savetu
iMiske je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2009, 2:09   #39
Bratislavd
Novi član
 
Član od: 15.1.2009.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Znaci kupio sam novi lap, prodavac mi je rekao da trebam da ga ostavim 12 sati da se puni, Ja sam procitao jos ranije ovde da se LI baterije ne formiraju pa sam ignorisao to, al evo sada uvece sam slucajno procitao manual sto sam dobio uz racunar, i well kaze da baterija se treba "kondicionirati" (da bas tim recima su rekli) i da ne treba uopste paliti lap sa baterijom vec odmah je napuniti (ne pominje nista o 12 sati...) i onda kaze da treba da se isprazni do low alarma, sto je valjda 10 posto koliko sam razumeo (nisu bili bas najasniji) i ponoviti to 3 puta.... I kazu da tek onda ce baterija doziveti svoj "pravi" potencijal...
Znaci vrlo sam zbunjen cuo sam 3 razlicite stvari, od manuala, prodavca, foruma, da li mi neko moze dati savet? ne znam sta da radim sada... Bateriju sam istrosio sa 90 na 51 posto, ne znam dal sam s***** mozda to kondicioniranje u startu sa time...
Znaci ako manual uz racunar kaze da treba kondicinirati mozda je moguce da zaista treba? ako neko zna plz neka kaze ^^
Bratislavd je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.3.2009, 17:15   #40
Mil00rad
Član
 
Član od: 15.11.2006.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 322
Zahvalnice: 76
Zahvaljeno 131 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: Savet za izbor laptopa

Da ne otvaram novu temu...Šta se radi sa baterijom lap-topa kada se posle nekoliko godina totalno urniše njen radni vek?Ima li gde da se kupi nova u Srbiji ili inostranstvu(tj.na aukcijskim sajtovima)?Ako nešto znači,konkretno mislim na HP6735s...
Mil00rad je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
baterija, baterijs laptop, battery life, čuvanje baterije, formiranje, kako s baterijom, laptop, trajanje baterije

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Grafičke kartice u prenosnim računarima Bryan Fury Prenosni računari 518 2.3.2018 16:10
UPS - formiranje baterije predsednik Ostale komponente 13 30.5.2012 12:02
Formiranje baterije na Nokia N95 8GB? BrutaLiS Aparati i oprema 37 30.1.2009 23:39
Formiranje Baterije N70 Gadoguz Aparati i oprema 9 5.7.2007 0:42


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:00.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com