Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim?

Šta da kupim? Saveti oko kupovine novog ili nadogradnje starog računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.1.2021, 18:37   #1
Romantic
Veteran
 
Član od: 9.4.2010.
Lokacija: Fantasy land
Poruke: 885
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 230 puta na 154 poruka
Određen forumom 4k монитор за филмове и серије

Поздрав. Тражим 4К монитор примарно за гледање филмова и серија, да ту буде савршен, а какав ће бити за видео игре, то ме не занима ни један промил. Распон цене треба да буде од 32.000 до 52.000 динара и да мој комп може да подржи 4К.

С обзиром да нисам профи, овде сам испроверавао неке називе везане за технологију монитора https://gigatron.rs/info/vodic_za_kupovinu_monitora-573 и чини ми се да LG монитори доминирају у погледу боја и онога што мени треба, па ми је након више снимака, а посебно овог https://www.youtube.com/watch?v=SPdyvv9zQqU, одлука на LG 27UL600-W моделу (јер видим да између скупљих модела 650 и 850 и нема разлике око квалитета слике, већ у ситним додацима). Али добри предлози увек добро дођу.

Кључно ми је да монитор има:
минимум 27 или 28 инча (јер мој садашњи има 24 и делује мало) и да је IPS (јер је ово очигледно најбоље),
да је фабрички калибрисан (да буду фабрички подешене боје с обзиром да ја и не бих знао како савршено поставити),
да има квалитетан контраст (не знам колика је та размера, а да се сматра пожељном за захтевног корисника попут мене, али да је довољно да кажем да сам презадовољан док гледам неки филм),
да има осветљење између 250 и 350 (моја соба нема превише светла, па претпостављам да је 300 идеално (?)...),
да има савршене боје (што је најважније због гледања филмова и серија) и додатке попут заштите очију, HDR, бископског ефекта (ово нарочито), FreeSync, HDMI и Display port и још пар добрих опција намењених филмофилима.

Надам се да је 27 или 28 инча идеално за 4К резолуцију за филмофиле, да не треба више инча...негде сам читао раније о томе, па ме занима...
Romantic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2021, 19:33   #2
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

ips je po meni nesto najgore sto mozes da uradis sebi ako planiras da pogledas i jedan film sa nekom mracnom scenom u iole zatamnjenoj sobi. crne boje u mraku ne samo da su isprane, nego svetle (cuveni ips glow).

ips daje precizne boje, dobar je za rad na kompu u tom smislu, kao i ako ti je neophodno da ekran gledas iskosa.

ali ako neces da gledas monitor iskosa, ja bih uvek, ali uvek isao na va panel. kontrasti va i ips panela ne mogu da se porede, a glavni su u definisanju kvaliteta slike. preciznost boja bez kontrasta je nista. (nije da su va paneli neprecizni i da ne mogu da se podese).

sto se tice dijagonale, idi na sto vecu. 4k i nema nekog smisla za ekrane manje od 40 inca, osim ako neces da ih gledas sa 10 cm udaljenosti.

a osvetljenje je bolje da je jace, inace ces hdr imati samo na papiru. kazu da bi trebalo da bude preko 1000 za dobar hdr, ali ja mislim da vec kada ode preko 500 ima smisla... ja recimo imam 450 i nisam siguran da li hdr uopste izgleda bolje od sdr-a. tu su. a svakako ces lako smanjivati osvetljenje po potrebi.

za sve detaljnije ce morati neko drugi da uleti. srecno...

e i da. uvek naruci online ili fonom, ako nesto ne bude odgovaralo da mozes da vratis. da kupis dva ista modela, ne mogu da budu isti, svakom preti izbijanje svetlosti i neuniformnost na jednobojnim pozadinama.

Poslednja ispravka: polarnimeda (23.1.2021 u 19:40)
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku polarnimeda na korisnoj poruci:
simke85 (27.1.2021)
Stara 23.1.2021, 19:33   #3
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

a što ne kupiš tv, on je više namenjen za gledanje filmova i serija...
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2021, 23:09   #4
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Citat:
Romantic kaže: Pregled poruke
Надам се да је 27 или 28 инча идеално за 4К резолуцију за филмофиле, да не треба више инча...негде сам читао раније о томе, па ме занима...
Potpuno se slazem sa water wizard-om.

Ima daleko veci izbog televizora, i za te pare mozes da kupis i 55 inca.
Plus su uglavnom i smart pa ti ni ne treba komp da pustas filmove.


A to da je 27 inca ok za 4K rezoluciju, da, ako ces da gledas sa pola metra. Evo ti grafik na sledecem linku po kojem mozes da biras dijagonalu u odnosu na rezoluciju i daljinu sa koje gledas.

https://stari.co/tv-monitor-viewing-distance-calculator


Takodje bih izbegao IPS i uzeo VA za gledanje filmova.

PS: Ovo sto ti opisujes mislim da samo OLED moze da zadovolji, al ne i po ceni.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2021, 2:48   #5
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Meni i dalje ovi kalkulatori deluju besmisleno

Eto, piše mi da moj TV (43", FHD) treba da gledam sa 1,7m. To mi zvuči stvarno nenormalno. Mi gledamo TV sa skoro 4m udaljenosti i niko se nije bunio.
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2021, 3:15   #6
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Citat:
ZoNi kaže: Pregled poruke
Meni i dalje ovi kalkulatori deluju besmisleno

Eto, piše mi da moj TV (43", FHD) treba da gledam sa 1,7m. To mi zvuči stvarno nenormalno. Mi gledamo TV sa skoro 4m udaljenosti i niko se nije bunio.
I ja gledam svoj TV sa vece nego preporucene udaljenosti, al kada sednem blize bogami veoma primetim razliku. Ako hoces da iskoristis pun potencijal 4k rezolucije, a kontam da Romantic hoce jer je spreman da da skoro 50k dinara na monitor, onda treba gledati sa preporucene udaljenosti.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2021, 8:32   #7
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

+1 za tv.

ja sve sto sam i pisao je pre svega na osnovu licnog iskustva. koristim samsung tv 55 inca umesto monitora vec godinu dana, na metar sam od njega kada sam na kompu, a kad pustim film odem na 2 i po metra. i ne bi smetalo ni da je dijagonala 65 inca. a pre toga koristio 40 inca. monitor prakticno nemam vec 10 godina.

odavno to nije kao nekada, da monitor ima neke posebne prednosti, cak naprotiv. sa tv-om mozes i da posolis sa malo interpolacije, ima svoj audio, kanali ako ti trebaju, net... sve.
ako se odlucis za to baci pogled na rtings.com i gledaj da tv nema problema sa judder-om. eno aibo je ostavio recenziju za samsung q60t ( https://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=109802 ), mozda bi bas taj mogao da ti sedne.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2021, 10:58   #8
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: 4k монитор за филмове и серије

Citat:
polarnimeda kaže: Pregled poruke
odavno to nije kao nekada, da monitor ima neke posebne prednosti, cak naprotiv. sa tv-om mozes i da posolis sa malo interpolacije, ima svoj audio, kanali ako ti trebaju, net... sve.
Nema razlike jedino ako ćemo da se zahebavamo ili baš nemaš ništa protiv da izgubiš vid u dvajes i petoj.

Apsolutno sve od veličine piksela preko kalibracije boja do odziva ekrana je na strani monitora. Da ne pričam o tome koliko TV paneli daleko više zamaraju oči jer nisu predviđeni da se u njih čkilji sa par frtalja metra.

Kao sekundarni panel za gledanje filmova, eventualno neko blago igranje na konzolama (za ozbiljnije i kompetetivno igranje ne dolaze u obzir) u redu. Kao primarni ekran nikako. Ne igrajte se očima.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Avioni Dr Zoidberg Brbljaonica 3931 17.4.2022 21:11
Freaky news Corwin Cvet kompjutera 564 27.8.2019 6:43
Ja i Linux (vaš prvi kontakt) Mickie Slobodni softver 194 6.11.2017 0:02
Револуционарни ОС (Revolution OS) - документарни филм Боле Slobodni softver 6 5.9.2014 19:07
Govori srpski? Orvel Opšta kultura 753 1.11.2012 11:30


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:19.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com