Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Pregled rezultata glasanja: Koji od ovih je bolji
Ubuntu 34 64,15%
Kubuntu 8 15,09%
Xubuntu 4 7,55%
Edubuntu 0 0%
Gobuntu 0 0%
Lubuntu 7 13,21%
Glasova: 53. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.8.2010, 14:51   #1
White Dr.
Član
 
Član od: 25.5.2009.
Lokacija: Republika Srpska, Visegrad
Poruke: 72
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko Skypea korisniku White Dr.
Question Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

Znaci ovako, imaju sve ove verzije OS-a koje su uglavnom slicne ali mene zanima koji je od njih najbolji za koriscenje. Ja na laptop uimam Ubuntu i nako nije los pa mislim da ga instaliram i na komp, pa sta vi mislite

Poslednja ispravka: White Dr. (4.8.2010 u 20:23)
White Dr. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2010, 15:22   #2
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Ubntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

Ja vodim jednu malu firmu sa petoro zaposlenih. Cela firma radi na kubuntuu - koriste se dva mrežna štampača (od kojih je jedan i skener), adsl internet, administrira sajt i obavljaju svi kancelarijski poslovi. Bez ikakvih problema. Znači, samo preporuke za kubuntu!
Jack In The Box je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Jack In The Box na korisnoj poruci:
White Dr. (4.8.2010)
Stara 4.8.2010, 15:41   #3
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Ubntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

KDE je najzahtevniji ali, po nekim i najlepsi i to okruzenje ti je u Kubuntuu. Ubuntu koristi Gnome okruzenje i sasvim je ok iako mozda ne toliko atraktivno i sa toliko mogucnosti kao KDE ali je manje zahtevno za kompjuter. Xubuntu koristi XFCE okruzenje koje je (nekada bilo) laksa kategorija od Gnome-a a sada mnogi kazu da ne primecuju razliku na iole modernijim racunarima. Ima nesto manje mogucnosti podesavanja nego Gnome okruzenje. Neko ko je imao sva tri okruzenja bi mogao da okaci neki uporedni benchmark a na netu ces naci milion slika i komentara na ovu temu. Meni je licno Gnome sasvim ok a ni XFCE nije los. da bi KDE izgledao i radio "kako bog zapoveda" potrebno je ipak da imas moderan hardver. Sve aplikacije za Gnome ili DTK ce raditi u XFCE-u (bar ja ne znam ni za jednu koja pravi znacajne probleme).
Edubuntu je edukativni operativni sistem - neko ko je probao moze da ti kaze vise o tome (ne verujem da ti je tako nesto potrebno).
Lubuntu koristi LXDE okruzenje i svrha je da se napravi OS koji sto je manje moguce jede resurse. Nisam ga probao
moj glas za Ubuntu i Xubuntu. Posto mogu da glasam jednom glas ide ipak Gnome-u.

pozdrav
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Laskaris na korisnoj poruci:
White Dr. (4.8.2010)
Stara 4.8.2010, 19:09   #4
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Ubntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

Ako ti se sviđa Ubuntu koji je već instaliran na laptopu, onda ubaci taj OS na računar.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2010, 19:38   #5
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Ubntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

Ubuntu je proizvod o kome Canonical daje uvek posebnu pažnju (Gnome okruženje) tako da installiraj najbolje Ubuntu...
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2010, 20:00   #6
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Ubntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

Skini pa probaj - http://www.linuxzasve.com/novost/3buntu_10-04_lts/851
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2010, 20:42   #7
White Dr.
Član
 
Član od: 25.5.2009.
Lokacija: Republika Srpska, Visegrad
Poruke: 72
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko Skypea korisniku White Dr.
Određen forumom Re: Ubntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
KDE je najzahtevniji ali, po nekim i najlepsi i to okruzenje ti je u Kubuntuu. Ubuntu koristi Gnome okruzenje i sasvim je ok iako mozda ne toliko atraktivno i sa toliko mogucnosti kao KDE ali je manje zahtevno za kompjuter. Xubuntu koristi XFCE okruzenje koje je (nekada bilo) laksa kategorija od Gnome-a a sada mnogi kazu da ne primecuju razliku na iole modernijim racunarima. Ima nesto manje mogucnosti podesavanja nego Gnome okruzenje. Neko ko je imao sva tri okruzenja bi mogao da okaci neki uporedni benchmark a na netu ces naci milion slika i komentara na ovu temu. Meni je licno Gnome sasvim ok a ni XFCE nije los. da bi KDE izgledao i radio "kako bog zapoveda" potrebno je ipak da imas moderan hardver. Sve aplikacije za Gnome ili DTK ce raditi u XFCE-u (bar ja ne znam ni za jednu koja pravi znacajne probleme).
Edubuntu je edukativni operativni sistem - neko ko je probao moze da ti kaze vise o tome (ne verujem da ti je tako nesto potrebno).
Lubuntu koristi LXDE okruzenje i svrha je da se napravi OS koji sto je manje moguce jede resurse. Nisam ga probao
moj glas za Ubuntu i Xubuntu. Posto mogu da glasam jednom glas ide ipak Gnome-u.

pozdrav
Dali bi Kubuntu mogao da radi na mom kompu ovakav je :
CPU: AMD Athlon 2500+ 1.82 GHz,
RAM: 512 MB,
GPU: ATI Radeon 9200 SE 128 MB,
White Dr. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2010, 20:48   #8
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Ubntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

Može ali isključi kompozitor prozora.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
White Dr. (5.8.2010)
Stara 4.8.2010, 21:19   #9
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Ubntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

Citat:
White Dr. kaže: Pregled poruke
Dali bi Kubuntu mogao da radi na mom kompu ovakav je :
CPU: AMD Athlon 2500+ 1.82 GHz,
RAM: 512 MB,
GPU: ATI Radeon 9200 SE 128 MB,

Обзиром на количину рама, боље би ти било да инсталираш Убунту (гноме окружење). У сваком случају можеш да га подесиш да изгледа како год желиш (разлика од КДЕ је само у пар могућности- нпр да ти свака радна површ буде различито подешена... ) али ти зато и троши мање меморије...

Ако пак желиш да извучеш максимум из машине онда је боља опција Lubuntu (пробао сам i Xunbuntu али ми је некако баш осиромашен...)...
Ако пак имаш децу (до 10 година ) онда слободно инсталирај и Едубунту вероватно ћеш и ти и они бити задовољни могућностима за игру и учење....
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku drzare na korisnoj poruci:
White Dr. (5.8.2010)
Stara 5.8.2010, 0:14   #10
White Dr.
Član
 
Član od: 25.5.2009.
Lokacija: Republika Srpska, Visegrad
Poruke: 72
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko Skypea korisniku White Dr.
Određen forumom Re: Ubntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

Nista onda instaliracu Ubuntu. Iako mi se vise svidio Kubuntu-ov interfejs, mozda kad nekad kupim nov komp da ga na njemu instaliram al zasad ce Ubunta posluziti.
I ovaj nemam djecu i sam sam djete. I mam samo 17g.:
White Dr. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2010, 5:46   #11
wog326
Član
 
Član od: 11.2.2010.
Lokacija: New South Wales Sydney
Poruke: 497
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 52 puta na 34 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku wog326
Određen forumom Re: Ubntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

ubuntu je super sistem kada sam ga uporedio sam vistom .hteo sam da padnem u nesvest .brzina boota i brzina gasenja racunara je bila bar jedno 30%brza u odnosu na vistu. virusa nema,nema problema sa registrijem kao glupi windows .od fireawlla sam samo imao neki koliko se ja secam firestarter ili tako nesto. i imao sam avast workstation.kao anti virus .ubuntu je odlican sistem za sporije racunare.od sada vise nikada necu bacati neki stari laptop
wog326 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2010, 8:55   #12
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Ubntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

Citat:
wog326 kaže: Pregled poruke
ubuntu je super sistem kada sam ga uporedio sam vistom .hteo sam da padnem u nesvest .brzina boota i brzina gasenja racunara je bila bar jedno 30%brza u odnosu na vistu. virusa nema,nema problema sa registrijem kao glupi windows .od fireawlla sam samo imao neki koliko se ja secam firestarter ili tako nesto. i imao sam avast workstation.kao anti virus .ubuntu je odlican sistem za sporije racunare.od sada vise nikada necu bacati neki stari laptop
Ubuntu i nije bas "laka kategorija" u svetu Linuxa ali je svakako Gnome okruzenje nesto manje zahtevno od KDE-a. Mislim da Lubuntu od "lakih" distroa ima buducnost jer koristi ogromnu Ubuntu bibilioteku softvera. Probao sam mnoge "male" distroe - Puppy, Slax, Crunchbang, DSL itd i smem da primetim da svima najvise nedostaje noviji softver. Po meni, za stariji racunar je dobrro da bude sto nezahtevniji noseci distro ali da ima i najnovije programe u svojim repozitorijumima a to je Lubuntu - probacu ga ovih dana mada nemam bas neki stariji racunar pa ce svakako raditi dobro. Kazu da Lubuntu koristi negde oko 100-120 MB "u leru" tj bez ucitanih dodatnih aplikacija sto je stvarno ok.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2010, 13:25   #13
White Dr.
Član
 
Član od: 25.5.2009.
Lokacija: Republika Srpska, Visegrad
Poruke: 72
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko Skypea korisniku White Dr.
Određen forumom Re: Ubntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

Citat:
wog326 kaže: Pregled poruke
ubuntu je super sistem kada sam ga uporedio sam vistom .hteo sam da padnem u nesvest .brzina boota i brzina gasenja racunara je bila bar jedno 30%brza u odnosu na vistu. virusa nema,nema problema sa registrijem kao glupi windows .od fireawlla sam samo imao neki koliko se ja secam firestarter ili tako nesto. i imao sam avast workstation.kao anti virus .ubuntu je odlican sistem za sporije racunare.od sada vise nikada necu bacati neki stari laptop
E vidis stvar je u tome sto je Vista jedan ogromni promasaj Mikrosofta tako da njih dvoje porediti je kao da poredis biciklo sa motorom
White Dr. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2010, 14:43   #14
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Ubntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

Citat:
wog326 kaže: Pregled poruke
od sada vise nikada necu bacati neki stari laptop
To sam i ja mislio, pa sam na svoj stari laptop probao da instaliram Ubuntu, Kubuntu, DSL i još 4-5 distribucija.

Posle nešto preko mesec dana "akanja" sa raznim Linuxima (ni jedan nije radio kompletno i kako treba), stavio sam XP Pro i taj stari laptop je "poleteo"

Slično je bilo i na poslu - posle oko 6 meseci mučenja sa (K)Ubuntu-om na jednom desktopu i jednom laptopu, kupio sam dva XP Home i sad sam miran - sve radi savršeno, bez i najmanjeg problema.

Mada, opet planiram da kući nabacim neki Linux... Ko zna, možda ću, ako me ne bude mrzelo
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2010, 15:42   #15
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Ubntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

Samo da napomenem da nije baš adekvatno poređenje sistema sa početka i sa kraja dekade. Takođe, namestiti linux na mašinu sa slabijim hardverom zahteva malo viši nivo znanja.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2010, 16:33   #16
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.229
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Ubntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Samo da napomenem da nije baš adekvatno poređenje sistema sa početka i sa kraja dekade. Takođe, namestiti linux na mašinu sa slabijim hardverom zahteva malo viši nivo znanja.
Pa ne bas previsok nivo znanja ako se ne prica o tweakovanju zahtevnijeg distroa vec o instalaciji unapred "olaksanog". Instalirati Puppy linux ili DSL je decja igra i zaista ne zahteva neko predznanje (ok, jeste malcice teze od instalacije Ubuntua). Sa druge strane, totalni laik ne ume da instalira ni windows a kamoli da se bavi ipak nesto malo komplikovanijom instalacijom Linuxa (izuzetak je Ubuntu i recimo SuSE)
Sto se windowsa XP tice, to jeste dobar izbor ako neko zeli jeftin a dobar (legalan jer ovaj drugi je dz )OS a ne namerava da igra najnovije igre. Zauzece RAM-a kod dobro podesenog wina XP ne prelazi 250-260 MB sa podignutim firewallom i AV programom sto je sasvim ok za starije masine (7 godina i mladje).
Jedina mana koju ja nalazim linuxima je relativno kratka podrska za hardver jer se kerneli brzo razvijaju. Tako se desava da ono sto je sa starijom verzijom radilo "out of the box" sa novijom zahteva nesto cackanja, updateovanja ili aktiviranja drivera da bi proradilo (wireless kartice, citaci kartica, graficki driveri proizvodjaca umesto X-a i sl..to je valjda cena brzog napretka i jos uvek nedovoljno ozbiljnog odnosa proizvodjaca hardvera prema linuxu. Novi linuxi skoro po pravilu rade "out of the box" skoro iskljucivo na mainstream hardveru.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2010, 21:40   #17
White Dr.
Član
 
Član od: 25.5.2009.
Lokacija: Republika Srpska, Visegrad
Poruke: 72
Zahvalnice: 17
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko Skypea korisniku White Dr.
Određen forumom Re: Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

Ljudi moraju da shvate da je XP vala najteze instalirat a cak i ostale vindovse, u odnosu na Ubuntu. XP moras formatirat pa instalirat, pa onda instaliraj drajvere za maticni, pa za graficku, pa za ostale dzidzamidze, jos ako nemas cd-ove sa drajverima i neznas koji ti trebaju onda si najbo i pocnes da kukas ,a kod Ubunte formatiras i instaliras jednom i svi ti drajveri budu instalirani i nemas frke . E sad neznam kako se ostali buntama al vjerujem da je slican proces.
White Dr. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2010, 22:04   #18
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

Osnova kod svih *buntu distribucija je ista, samo se graficko okruzenje razlikuje.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2010, 23:25   #19
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.660
Zahvalnice: 2.261
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

Citat:
White Dr. kaže: Pregled poruke
XP moras formatirat pa instalirat, pa onda instaliraj drajvere za maticni, pa za graficku, pa za ostale dzidzamidze, jos ako nemas cd-ove sa drajverima i neznas koji ti trebaju onda si najbo i pocnes da kukas
Moje iskustvo sa raznim Linuxima kaže da ovo važi i za njih podjednako kao za XP
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2010, 23:41   #20
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.085
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu, Gobuntu, Lubuntu. Koji da instaliram

Osim što na Ubuntuu okineš "system update" i on sve povuče sa interneta.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ubuntu 9.10 review [od strane Windows korisnika] Djordje Turjacanin Slobodni softver 12 14.1.2010 15:56


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com