Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > Javne rasprave

Javne rasprave Učestvujte u javnim raspravama o stvarima koje su bitne za sve nas

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 27.6.2010, 13:02   #1061
Sun Tzu
Starosedelac
 
Član od: 10.8.2007.
Lokacija: Temples of Syrinx
Poruke: 2.193
Zahvalnice: 417
Zahvaljeno 1.006 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Mil00rad kaže: Pregled poruke
Ne sviđa mi se ideja ćiriličnog domena,naročito ne cimanje oko uvođenja istog zbog toga što Rusi to već imaju(WTF?!).To nije pametna ideja za razliku od prevođenja stranica na ćirilično pismo.Zašto nije?Zamislite kada bi npr.Grci i Arapi došli na istu zamisao...Čik da vidim kako bi neko(npr.strani investitor kojem kinta zavisi od toga)iskucao sajt.
Znači ok je da stranica bude na ćirilici (ili nekom drugom pismu) dokle god je domen na engleskom, da bi englezi mogli da pristupe? A kako će on da čita to napisano na sajtu, kad jednom dođe do njega?
I ti što rade sa stranim investitorima neće sigurno uzeti takav domen, razmisli malo...
Sun Tzu je offline  
Stara 27.6.2010, 15:01   #1062
Mil00rad
Član
 
Član od: 15.11.2006.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 322
Zahvalnice: 76
Zahvaljeno 131 puta na 37 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Sun Tzu kaže: Pregled poruke
Znači ok je da stranica bude na ćirilici (ili nekom drugom pismu) dokle god je domen na engleskom, da bi englezi mogli da pristupe? A kako će on da čita to napisano na sajtu, kad jednom dođe do njega?
Svaki normalan sajt ima i engleski prevod(koji bi bio ispisan latinicom,naravno).Mi čitamo ćirilicu,oni njihovo pismo i jezik.
Mil00rad je offline  
Stara 27.6.2010, 15:18   #1063
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Mil00rad kaže: Pregled poruke
Ne sviđa mi se ideja ćiriličnog domena,naročito ne cimanje oko uvođenja istog zbog toga što Rusi to već imaju(WTF?!).To nije pametna ideja za razliku od prevođenja stranica na ćirilično pismo.Zašto nije?Zamislite kada bi npr.Grci i Arapi došli na istu zamisao...Čik da vidim kako bi neko(npr.strani investitor kojem kinta zavisi od toga)iskucao sajt.
Pa nismo mi došli do ove ideje da uvodimo ćirilični domen

Uvođenje nelatiničnih domena je počeo u novembru prošle godine.
miša topola je offline  
Stara 27.6.2010, 15:36   #1064
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Mil00rad kaže: Pregled poruke
Svaki normalan sajt ima i engleski prevod(koji bi bio ispisan latinicom,naravno).Mi čitamo ćirilicu,oni njihovo pismo i jezik.
Svaki (normalan) sajt nema engleski prevod niti je potrebno da ga neizostavno ima. Nedavno sam kupovao kartu autobusku online iz Praga za Bec. Ni pod tackom razno nisam mogao da nadjem engleski prevod iako su i Prag I Bec jedne od najposecenijih destinacija u Evropi (tu bi mi dobro dosao iako ceski kao slovenski jezik ipak razumem). Cirilicni domen svakako nije tehnicki nemoguce napraviti i treba da postoji. Stranci moraju da se naviknu da na tehnicko "postojanje" imaju pravo i nelatinicni jezici i tacka (mada ne vidim na sta to imaju da se navikavaju )
Laskaris je offline  
Stara 27.6.2010, 15:52   #1065
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Svaki normalan sajt ima i engleski prevod(koji bi bio ispisan latinicom,naravno).Mi čitamo ćirilicu,oni njihovo pismo i jezik.
Da napravimo jednu malu , sasvim malu logičku igricu na bazi ove pretpostavke:

Ukucamo adresu ovoga sajta. Dođemo na ovaj sajt. Vidimo da ovaj sajt nema prevod na engleski. Treba da zaključimo kakv je ovo sajt. Po pretpostavci datoj gore, ovo nije normalan sajt. Logično pitanje: da li je pretpostavka dobra ili ne.

Citat:
Čik da vidim kako bi neko(npr.strani investitor kojem kinta zavisi od toga)iskucao sajt.
Ja još nisam video ni jednu firmu koja negde treba da ulaže i da njoj kinta zavisi od toga da li će da uloži pare u neku zemlju. Viideo sam da se zemlje trude da privuku takve ljude, ali takve invenstitore, ne. Usput, oni sigurno neće ukucati na netu neku adresu i na bazi podataka sa neta negde ulagati, oni imaju malo drugačije načine da odrade posao kako treba.
vasiljevic je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku vasiljevic na korisnoj poruci:
shrafko (27.6.2010)
Stara 27.6.2010, 21:03   #1066
Ghost
Starosedelac
 
Član od: 10.4.2006.
Lokacija: SGC
Poruke: 1.990
Zahvalnice: 167
Zahvaljeno 486 puta na 233 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
mil00rad kaže: Pregled poruke
zamislite kada bi npr.grci i arapi došli na istu zamisao...
http://موقع.وزارة-الأتصالات.مصر/

Ghost je offline  
Stara 27.6.2010, 21:12   #1067
Supreme.50
Veteran
 
Član od: 31.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 598
Zahvalnice: 122
Zahvaljeno 168 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Supreme.50
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ja mogu da odem na sajt i da prebacim na engleski ali samo ako imam link. Sad zamisli da moras nekome da izdiktiras domen preko telefona, a on posle da ga ukuca... domen na latinici bi ovo omogucio, a arapsko pismo ovo onemogucuje, tako da je nefunkcionalan. Takodje sajt nije lokalni pa samo da njima treba.
vasiljevicu evo ti 'logicka igrica' .
Supreme.50 je offline  
Stara 27.6.2010, 21:43   #1068
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Nema tu nikakve nefunkcionalnosti: arapski, cirilicni, kineski, japanski domeni u savrseno funkcionalni ako se poznaje to pismo. Latinicu treba znati ali cirilica jeste nase pismo i treba da se sluzimo njime. U komunikaciji sa strancem koji apsolutno mora da prihvati postojanje cirilicnog domena nema diktiranja ako ne poznaje pismo tj jezik. Taj ima jednostavan izbor: da uci pismo i jezik ako su mu potrebni ili da zamoli da mu se mailom posalje link. Necemo valjda uredjenje svoje kuce odredjivati prema funkcionalnosti u odnosu na strance? Kupujes li namestaj i uredjujes li svoju kucu prema potrebama i ukusu gostiju ili svom? savrseno je jasno da ce se na cirilicnom domenu nalaziti sajtovi -informacije od znacaja ljudima koji vladaju srpskim jezikom i cirilicnim pismom. Ako su strancu potrebne takve informacije sa bas tih izvora treba i da se potrudi da dodje do njih. Ni u Nemackoj nema drzavnih sajtova (ok, ima nekih) prevedenih na engleski iako u De ima zilion stranaca koji nemacki natucaju samo tako, a tamo i rade i placaju porez a kamoli domena na turskom .

Sto se tice neprakticnosti jos jednom: ukucaj u google "egypt ministry of communications" i idi na prvu referencu -dobices taj sajt na engleskom. Do istog sajta na engleskom dolazis sledeci link na arapskom izabravsi "english" pri vrhu strane. I sta je tu sada neprakticno osim sto moras da znas sta trazis inace ces da dobijes odgovor "42" kao kod Daglasa Adamsa.

Poslednja ispravka: Laskaris (27.6.2010 u 22:01)
Laskaris je offline  
Stara 27.6.2010, 22:03   #1069
Supreme.50
Veteran
 
Član od: 31.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 598
Zahvalnice: 122
Zahvaljeno 168 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Supreme.50
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Ignorance is a bliss... Ne znam da li si glup ili se pravis ali mislis da si mi odgovorio na pitanje a napisao si nesto sto nema veze sa time... Evo da probam ponovo, razbicu ti na vise pitanja da ti bude jednostavnije.

Cinjenica broj 1: Treba mi informacija sa ovog sajta.
Cinjenica broj 2: Ne znam sa kojeg sajta mi treba informacija, ali prijatelj je video negde i ima doticni domen, ali mi ga ne moze poslati.
Cinjenica broj 3: Sajt je internacionalni i moze se desiti da treba i nekome ko stanuje izvan Egipta i ne zna njigovo pismo a ni govor.
Cinjenica broj 4: Posto je sajt na arapskom, on mi ga ne moze izdiktirati, cak i da moze, ja ga ne mogu ukucati.
Cinjenica broj 5: Da je sajt na cirilici, do ovakvih prepreka i produzetka u proceduri ne bi doslo. Na stranu to sto je neko pukao pare da bi ljudi imali problema (nije bitno koliko i iz cijeg dzepa, bitno je da su pare date za nesto sto NIKAKO ne doprinosi ni jednom pojedincu niti zajednici/naciji/sveukupnoj populaciji planete).

Citat:
Taj ima jednostavan izbor: da uci pismo i jezik ako su mu potrebni ili da zamoli da mu se mailom posalje link.
Znaci ili da mu malo bude komplikovan zivot ili malo vise? Zbog glupog pristupa sajtu?
Takodje hoces da kazes da ako neko nema pristup sajtu, a cak i da ima, ne razume njegov sadrzaj, treba da salje molbu na mail da mu proslede link za isti sajt? A kome da salje? Strini?

Citat:
Necemo valjda uredjenje svoje kuce odredjivati prema funkcionalnosti u odnosu na strance? Kupujes li namestaj i uredjujes li svoju kucu prema potrebama i ukusu gostiju ili svom?
Naravno da ne ali ako stojis iza ovoga ti moras da imas u stanu jednu stolicu, jednu casu, jedan pribor za rucavanje... ?
Supreme.50 je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Supreme.50 na korisnoj poruci:
Game fever (29.6.2010)
Stara 27.6.2010, 22:15   #1070
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Cinjenica broj 3: Sajt je internacionalni i moze se desiti da treba i nekome ko stanuje izvan Egipta i ne zna njigovo pismo a ni govor.
Kontradiktornost. Internacionalni, a pisan lokalnim pismom.
player1 je sada online  
Stara 27.6.2010, 22:17   #1071
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.228
Zahvalnice: 672
Zahvaljeno 1.203 puta na 933 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Ignorance is a bliss... Ne znam da li si glup ili se pravis
Iz ovoga sto si napisao ja samo mogu da zakljucim da si prilicno neotesan i neparlamentaran- takvim nacinom komunikacije govoris samo o sebi. Zaista ne vidim sta je tako visokoumno bilo u tvom mailu da bi se imalo razumeti a pogotovo je nedostajalo suvisle argumentacije. Nemam potrebu da ponavljam bilo sta od vec napisanog. Pametnome je dosta. Sto se mene tice mozes da pijes u svojoj kuci iz americkih krigli za pivo srpsku sljivovicu ali nemoj ovde pisati kako je to prakticno jer vredjas zdrav razum. Ja u kuci imam i case za rakiju i krigle. Ne zauzimaju mnogo mesta i ne kostaju puno.

pozdrav
Laskaris je offline  
Stara 27.6.2010, 22:55   #1072
Sun Tzu
Starosedelac
 
Član od: 10.8.2007.
Lokacija: Temples of Syrinx
Poruke: 2.193
Zahvalnice: 417
Zahvaljeno 1.006 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Cinjenica broj 1: Treba mi informacija sa ovog sajta.
Tu je glavna poenta. Kad će nekome zatrebati nešto sa sajta ministarstva neke arapske zemlje? :S
A čak i da ti zatreba, kao što reče Laskaris samo ukucaš na engleskom i izbaciće ti englesku verziju sajta. Ne moraš da ideš na ćiriličnu pa da menjaš.
Sun Tzu je offline  
Stara 28.6.2010, 3:19   #1073
Supreme.50
Veteran
 
Član od: 31.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 598
Zahvalnice: 122
Zahvaljeno 168 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Supreme.50
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Kontradiktornost. Internacionalni, a pisan lokalnim pismom.
Samim tim sto ima englesku latinicnu verziju, nije pisan lokalnim pismom. Jeste, ali nije pisan samo lokalnim pismom. Cak nije ni namenjen SAMO lokalnom stanovnistvu.

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Iz ovoga sto si napisao ja samo mogu da zakljucim da si prilicno neotesan i neparlamentaran- takvim nacinom komunikacije govoris samo o sebi. Zaista ne vidim sta je tako visokoumno bilo u tvom mailu da bi se imalo razumeti a pogotovo je nedostajalo suvisle argumentacije. Nemam potrebu da ponavljam bilo sta od vec napisanog. Pametnome je dosta. Sto se mene tice mozes da pijes u svojoj kuci iz americkih krigli za pivo srpsku sljivovicu ali nemoj ovde pisati kako je to prakticno jer vredjas zdrav razum. Ja u kuci imam i case za rakiju i krigle. Ne zauzimaju mnogo mesta i ne kostaju puno.

pozdrav
Vidim da i dalje ne kapiras i da si mi i dalje duzan odgovor. Uporedjujes lokalni domen sa time kako prilagodjavas svoj dom, ja te onda pitam da li si ogranicen na sve predmete komada 1 samo za sebe posto te gosti ne zanimaju, sve ovo naravno metaforicno u tvom stilu. Tvoj odgovor je par recenica koje nemaju veze sa zivotom. Evo cak cu ih i navesti.
Citat:
Zaista ne vidim sta je tako visokoumno bilo u tvom mailu da bi se imalo razumeti a pogotovo je nedostajalo suvisle argumentacije.
wtf
Citat:
Nemam potrebu da ponavljam bilo sta od vec napisanog.
Niko ti nije trazio da ponovis bilo sta, nego da obrazlozis. Mnogo ljudi mesa "objasni" i "ponovi", misleci da ce drugima biti jasnije ako ponove jednu istu recenicu. E pa nije tako. Ja sam napisao ono sto sam hteo i sto i dalje hocu a to je da mi objasnis ili argumentujes vec receno.
Citat:
Sto se mene tice mozes da pijes u svojoj kuci iz americkih krigli za pivo srpsku sljivovicu ali nemoj ovde pisati kako je to prakticno jer vredjas zdrav razum.


Citat:
Sun Tzu kaže: Pregled poruke
Tu je glavna poenta. Kad će nekome zatrebati nešto sa sajta ministarstva neke arapske zemlje? :S
A čak i da ti zatreba, kao što reče Laskaris samo ukucaš na engleskom i izbaciće ti englesku verziju sajta. Ne moraš da ideš na ćiriličnu pa da menjaš.
Kako ne treba, sta ako neko ko nikada nije bio i ne zna pismo niti jezik, hoce dvojno drzavljanstvo, da procita neki pravni atkt... sta ja znam sta ce nekome, ali treba sigurno u to sam siguran. Da je sajt lokalni forum ili sajt lanca prodavnica u nekom malom gradu u Egiptu, pa neka nema Engleski prevod, ako ih ne zanima da musterije koje dolaze na letovanje pogledaju cenovnik na Engleskom, to je njihov problem, a ni nemaju nikakvu obavezu prema musterijama. Ako musterijama treba, neka koriste google translator i prevode stranice. Ali lokalni domen je direktna zabrana svih ostalih pristupu sajta. Recimo stave domen arapskim slovima i ja ne mogu da pristupim. Znam ja da je ovo njihovo pravo ali pitam cemu?
Sad ce neko da kaze "pa koristi Google". Pa da je to tako zamisljeno address bar ne bi ni postojao nego bi postojao Google i sve bi islo preko njega. Nije ni zamisljeno da se svi domeni linkuju preko maila i face-a, da je tako zamisljeno domeni ne bi ni postojali nego samo direktne ip adrese koje niko nebi pamtio, kao sto pamte domene.
Supreme.50 je offline  
Stara 28.6.2010, 3:46   #1074
Stojadin
Starosedelac
 
Član od: 3.3.2007.
Lokacija: Dolina gladi...
Poruke: 2.111
Zahvalnice: 747
Zahvaljeno 779 puta na 353 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Неће нико за интернационални сајт изабрати локални домен...
Stojadin je offline  
Stara 28.6.2010, 10:30   #1075
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Stojadin kaže: Pregled poruke
Неће нико за интернационални сајт изабрати локални домен...
Bas tako. Onaj ko dizajnira sajt i uzima domen obicno nije budala.
player1 je sada online  
Stara 28.6.2010, 14:42   #1076
milosh-96
Član
 
Član od: 28.6.2010.
Lokacija: Grocka
Poruke: 181
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 12 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Треба ли Србији ћирилични интернет домен
Naravno da ne...jer neko iz neke strane države ako hoće da uđe na sajt sa srpskim domenom, mora da menja na ćirilicu pa posle da vraća i stvarno to uzima vreme, po meni netreba da se uvodi ćirilični domen, zamislite Kineze ili Ruse kada bi to uradili...
milosh-96 je offline  
Stara 28.6.2010, 14:45   #1077
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Pa već su uradili
miša topola je offline  
Stara 28.6.2010, 14:47   #1078
Dukes
Veteran
 
Član od: 19.8.2005.
Poruke: 581
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 335 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Цитирам РНИДС:
"Гласање за предлог ћириличког IDN ccTLD Србије престаје 16. јуна 2010.
Београд 15. јуни 2010. - Радна група Регистра националног интернет домена Србије (РНИДС), која је добила задатак да спроведе кампању за одређивање ћириличког имена које ће се користити као домен највишег нивоа за представљање Србије на Интернету, одлучила је да у среду 16. јуна у 24.00 обустави даље гласање за предлог ћириличког IDN ccTLD.

Заинтересовани грађани су могли, у протеклих месец дана, да дају свој глас за један од четири предлога: срб, србија, сб или рсб.

Увидом у прелиминарне резултате гласања испоставило се да је одзив гласача био више него задовољавајући.
Резултати гласања биће објављени крајем јуна ове године."

Пошто видим да и даље некима не иде у главу разлика између локалног и интернационалног, па се појављује чо'ек који је видо на ТВ реклами адресу арапског сајта и не уме да је запише и пошаље и-меилом већ само да је издиктира телефоном, ево да ја поставим једну "игрицу" (морам под наводнике због Кузме ) на конто онога што цитирах:
Шта значи - "Увидом у прелиминарне резултате гласања испоставило се да је одзив гласача био више него задовољавајући"?
Dukes je offline  
Stara 28.6.2010, 14:54   #1079
Supreme.50
Veteran
 
Član od: 31.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 598
Zahvalnice: 122
Zahvaljeno 168 puta na 93 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Supreme.50
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Stojadin kaže: Pregled poruke
Неће нико за интернационални сајт изабрати локални домен...
Po tebi sajt ministarstva nije internacionalni domen nego je lokalni koji ce se koristiti u okviru jednog sela? Mislis da njihovim drzavljanima koji ne zive tu, nikada nisu i ne znaju jezik, taj sajt nekada mozda nece zatrebati?
Pitas pitanja na koje je vec dan odgovor. Odgovor je cak i ocigledan, ali sam ga dao for argument's sake, cisto da postoji vidljiv za vas koji nemate ni malo razuma da sami zakljucite. Ovo sam vec objasnio i dao primer ali nema ko da cita, predpostavljam da je vama samo zanimljivo da nabijate postcount i da se vrtite u krug.

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Bas tako. Onaj ko dizajnira sajt i uzima domen obicno nije budala.
Bas kao sto si rekao, obicno nije, ali iznenadio bi se .

Citat:
Шта значи - "Увидом у прелиминарне резултате гласања испоставило се да је одзив гласача био више него задовољавајући"?
Predpostavljam da znaci da su odradili anketu kao trogodisnjaci i da su neki ljudi glasali po vise (stotina) puta?

Citat:
Пошто видим да и даље некима не иде у главу разлика између локалног и интернационалног, па се појављује чо'ек који је видо на ТВ реклами адресу арапског сајта и не уме да је запише и пошаље и-меилом већ само да је издиктира телефоном
Ako je ovaj sarkazam na moj racun, pogresio si na kraju, ne moze ni da je izdiktira telefonom (ako je domen na njihovom jeziku, njemu nepoznatom). Ja razumem da doticna firma ima pravo da ispadne glupa i suzi potencijalni broj kupaca i uzme domen na svom jeziku i da indirektno "zabrani" pristup nekome ko to isto gleda preko satelita na drugoj strani sveta. Naravno i cela je reklama na njihovom, ali covek je video motor i hteo bi da udje i pogleda sajt, sto je naravno moguce uz google translator. Ako oni pak imaju svoj "lokalni" domen, on je nemocan.

1) Mene zanima zasto drzava daje pare da bi firme mogle da uzmu domene i, kako sam vec rekao, indirektno zabrani pristup strancima?
2) Ko je ovde na dobitku?
3) Zasto bi ijedna firma uzimala 2 domena, jedan za "njihovo lokalno stanovnistvo", i drugi samo za ceo svet i ponovo za "njihovo lokalno stanovnistvo" (koje naravno mora da razume latinicu da bi pristupilo internetu i uopste trazilo nesto na sajtu telekomunikacija).

Poslednja ispravka: Supreme.50 (28.6.2010 u 15:12)
Supreme.50 je offline  
Stara 28.6.2010, 15:02   #1080
Ghost
Starosedelac
 
Član od: 10.4.2006.
Lokacija: SGC
Poruke: 1.990
Zahvalnice: 167
Zahvaljeno 486 puta na 233 poruka
Određen forumom Re: Треба ли Србији ћирилични интернет доме

Citat:
Supreme.50 kaže: Pregled poruke
Ja mogu da odem na sajt i da prebacim na engleski ali samo ako imam link. Sad zamisli da moras nekome da izdiktiras domen preko telefona, a on posle da ga ukuca... domen na latinici bi ovo omogucio, a arapsko pismo ovo onemogucuje, tako da je nefunkcionalan. Takodje sajt nije lokalni pa samo da njima treba.
vasiljevicu evo ti 'logicka igrica' .
http://www.mcit.gov.eg/


И? У чему је проблем?
Ghost je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
јавна расправа, ћирилични домен, cirilicni domen, domen, javna rasprava, srbija, ćirilični domen

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Конфигурација- да ли се уклапа? :) Nikola_Kg ŠDK - Osnovne komponente 15 31.12.2009 19:51
Ваља ли овај монитор? ЗМАЈ ŠDK - Grafika 9 12.11.2009 19:50
Да ли користите TXT speech? The Flying Dutchman Brbljaonica 11 17.8.2008 16:02
Да ли постоји... Ghost Brbljaonica 1 9.7.2008 18:51
Да ли то и Firefox одступа од досадашњег начина и dbaja Web dizajn 5 17.2.2008 14:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com