Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.5.2022, 20:15   #1
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Steam Deck



Danas mi je stigao Steam Deck (64GB) rezervisan jos prosle godine XD Nakon par sati igranja mogu samo reci da je odlicna stvar. Ali ova tema je prvenstveno namjenjena svima vama koji imate pitanja vezana za uredjaj. Trudicu se da redovno pisem u temi iskustva sa igrama.

Za pocetak sam odigrao igru pravljenu za ovaj uredjaj Desk Job od Valve-a. I zaista igra fenomenalno izgleda na uredjaju i radi odlicno.

Sto se samog uredjaja tice i rukovanja sa istim prvi utisci su odlicni. Ergonomija je odlicna i lezi u mojoj ruci skoro savrseno. Raspored dugmica je jako dobar i osjecaj koristenja istih je ok. Ekran je sasvim zadovoljavajuci.

Sto se software-a tice sam korisnicki interfejs u Gaming modu je odlican ali zna biti povremeno spor (nista strasno ali se primjeti). Desktop mod nisam mnogo koristio (vise cu ga koristiti sutra dok budem podesavao emulatore XD) ali vjerujem da svi koji su koristili Linux jednom u zivootu mogu da se snadju vrlo jednostavno (cak i oni koji nisu koristili Linux nece imati mnogo problema da pohvataju osnovne stvari).

Toliko za sada, ako neko ima pitanja vezano za sam uredjaj ili za neku igru posebno slobodno pisite
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 8 korisnika se zahvaljuje korisniku dex3108 na korisnoj poruci:
cages (8.5.2022), Dušan Vićić (7.5.2022), MasterChief2 (16.5.2022), Mocko (8.5.2022), mvasic (6.5.2022), oluja (17.5.2022), player1 (8.5.2022), sloba (7.5.2022)
Stara 6.5.2022, 21:44   #2
Pipboy
Starosedelac
 
Član od: 19.8.2007.
Poruke: 1.948
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 765 puta na 460 poruka
Određen forumom Re: Steam Deck



Šalim se, nek te dobro služi i mnogo se naigrao na njemu.
Pipboy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2022, 21:59   #3
cevali
Novi član
 
Član od: 9.8.2010.
Poruke: 27
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Steam Deck

Citat:
dex3108 kaže: Pregled poruke


Danas mi je stigao Steam Deck (64GB) rezervisan jos prosle godine XD Nakon par sati igranja mogu samo reci da je odlicna stvar. Ali ova tema je prvenstveno namjenjena svima vama koji imate pitanja vezana za uredjaj. Trudicu se da redovno pisem u temi iskustva sa igrama.

Za pocetak sam odigrao igru pravljenu za ovaj uredjaj Desk Job od Valve-a. I zaista igra fenomenalno izgleda na uredjaju i radi odlicno.

Sto se samog uredjaja tice i rukovanja sa istim prvi utisci su odlicni. Ergonomija je odlicna i lezi u mojoj ruci skoro savrseno. Raspored dugmica je jako dobar i osjecaj koristenja istih je ok. Ekran je sasvim zadovoljavajuci.

Sto se software-a tice sam korisnicki interfejs u Gaming modu je odlican ali zna biti povremeno spor (nista strasno ali se primjeti). Desktop mod nisam mnogo koristio (vise cu ga koristiti sutra dok budem podesavao emulatore XD) ali vjerujem da svi koji su koristili Linux jednom u zivootu mogu da se snadju vrlo jednostavno (cak i oni koji nisu koristili Linux nece imati mnogo problema da pohvataju osnovne stvari).

Toliko za sada, ako neko ima pitanja vezano za sam uredjaj ili za neku igru posebno slobodno pisite
Ja sam bas zagrejan za kupovinu,najverovatnije cy uzeti od 256 gb,vidim da si uzeo model od 64 gb,posto imas malo prostora,koju sd karticu planiras da uzmes,koja je najbolja za steam deck?Jos me zanima da li je veliki minus sto ova dva modela nemaju anti-glare staklo,kakvo je igranje u toku dana?
cevali je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2022, 9:45   #4
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Steam Deck

Citat:
Pipboy kaže: Pregled poruke


Šalim se, nek te dobro služi i mnogo se naigrao na njemu.
Odavno sam se razmisljao da uzmem Switch kako bi se malo pomjerio sa stolice i igrao igre u fotelji, na kaucu, u lezaljci... ali uvijek je problem bio to sto bi onda morao ponovo da kupujem odredjene igre. Drugi prenosni PC uredjaji poput Aya Neo su bili preskupi, a onda je Valve najavio Steam Deck i svi moji problemi za prenosni gaming uredjaj su bili rjeseni pa sam odlucio da uzmem XD

Citat:
cevali kaže: Pregled poruke
Ja sam bas zagrejan za kupovinu,najverovatnije cy uzeti od 256 gb,vidim da si uzeo model od 64 gb,posto imas malo prostora,koju sd karticu planiras da uzmes,koja je najbolja za steam deck?Jos me zanima da li je veliki minus sto ova dva modela nemaju anti-glare staklo,kakvo je igranje u toku dana?
Kod mene je SandDisk Ultra 256GB microSD i za sad nema nekih problema. Uglavnom koliko sam citao vecina kartica koje imaju upis /citanje oko 90Mb/s su ok tako da imas velik izbor (kod nas se moze naci Kingston Canvas Go 256GB povoljno i trebala bi da je ok za Deck).

Sto se ekrana i anti-glarea tice nisam jos koristio uredjaj napolju pa nemam bas utiske sto se toga tice. Generalno je ekran dobar, jeste da nije OLED i da crna nije bas crna ali nije toliko primjetno u igrama, uglavnom se primjeti ako postoji letterbox zbog manje rezolucije igre u odnosu na ekran.
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2022, 11:19   #5
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.122
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 386 puta na 195 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Steam Deck

Kakav je d-pad za neke precizne platforme ili 2d fajtere? Koliko je udobno drzati u ruci kad se koristi d-pad, deluje mi bas neudobno tako u coskovima
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2022, 12:11   #6
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Steam Deck

U igrama slabo koristim D-Pad, uglavnom samo akonsu neke precice na njemu. Analog koristim i u platformerima. Stonse pozicije tice nema nikakvih problema, tacno je na mjestu gdje palac manje vise lezi tako da je udobno koristiti i analog i D-Pad.

Ako nekoga zanima ovo je moja trenutna Deck biblioteka


Poslednja ispravka: dex3108 (7.5.2022 u 13:02)
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2022, 13:41   #7
cevali
Novi član
 
Član od: 9.8.2010.
Poruke: 27
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Steam Deck

Da li si probao da instaliras neke igre koji nisu sa steama npr cod warzone,i da li si probao neki emulator?
cevali je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2022, 14:00   #8
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Steam Deck

Nisam jos nista van Steam-a probao, iskreno imam i vise nego dovoljno igara na Steam-u koje hocu da odigram pa nisam htio jos da se smaram sa podesavanjima za igre van Steam-a. Obicno se za to koristi program Lutris koji omogucava instaliranje drugih launcher-a kao sto je Ubisoft Club, Epic Launcher ili BattleNet.

Sto se emulatora tice imam instaliran RPCS3 i probao sam Sly Cooper kolekciju. Igra radi i izgleda odlicno na Deck-u.
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2022, 22:08   #9
cevali
Novi član
 
Član od: 9.8.2010.
Poruke: 27
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Steam Deck

Kazu da su sa novim updatom refresh ratom uspeli da stabilizuju fps,kad se stavi refresh na 40 i fps 40 da je to najbolja kombinacija,da li je to tako u praksi?
cevali je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2022, 22:39   #10
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Post Re: Steam Deck

To je jos uvijek u Beta fazi, a ja nisam odabrao da skinem Betu za sada (iako na PC-ju vrtim Steam Client u Beta modu godinama XD). Za sada na Deck-u ce biti samo stabilni OS i Client build-ovi.

Ali proizvoljni refresh rate ekrana 40-60Hz je odlicna stvar koju je Valve uradio.
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2022, 22:43   #11
cevali
Novi član
 
Član od: 9.8.2010.
Poruke: 27
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Steam Deck

Citat:
dex3108 kaže: Pregled poruke
To je jos uvijek u Beta fazi, a ja nisam odabrao da skinem Betu za sada (iako na PC-ju vrtim Steam Client u Beta modu godinama XD). Za sada na Deck-u ce biti samo stabilni OS i Client build-ovi.

Ali proizvoljni refresh rate ekrana 40-60Hz je odlicna stvar koju je Valve uradio.
Kako to ide sa updatima,ne mora da se skinu,biras ako hoces?
cevali je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2022, 10:18   #12
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Steam Deck

Citat:
cevali kaže: Pregled poruke
Kako to ide sa updatima,ne mora da se skinu,biras ako hoces?
Kada sam prvi put upalio Deck bilo je obavezno da se skine. Od tada nije izasao novi update pa ne znam da li je obavezno ili ne. A ti mozes da biras da li ces da dobijas samo stabilne verzije update-a ili hoces da dobijas i beta verzije (isto kao na Steam Cleant-u na PC-ju).
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2022, 13:24   #13
cevali
Novi član
 
Član od: 9.8.2010.
Poruke: 27
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Steam Deck

Citat:
dex3108 kaže: Pregled poruke
Kada sam prvi put upalio Deck bilo je obavezno da se skine. Od tada nije izasao novi update pa ne znam da li je obavezno ili ne. A ti mozes da biras da li ces da dobijas samo stabilne verzije update-a ili hoces da dobijas i beta verzije (isto kao na Steam Cleant-u na PC-ju).
To znaci da nemas novu verziju gde mozes da podesavas refresh rate?
cevali je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2022, 16:13   #14
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Steam Deck

Citat:
cevali kaže: Pregled poruke
To znaci da nemas novu verziju gde mozes da podesavas refresh rate?
Nemam novu verziju, cekam da izadje iz bete.



Prva igra koju sam odlucio igrati na Decku je The Wolf Among Us i zaista mogu reci da uzivam u njoj. Pored toga sto je igra odlicna veliku razliku pravi i to sto je igram na Deck-u a ne na PC-ju. Jednostavno mnogo je udobnije kada mogu bilo gdje u kuci i oko kuce da se pozicioniram i igram. Ovakav tip igre igrati za stolom je pomalo neudobno i to je jedan od razloga zato iako imam brdo Tell Tale igara nisam se odlucivao da ih igram.

Sama igra izgleda fantasticno na Dekc-u i radi u 60FPS-a sa max podesavanjima i trosi svega oko 8.5W, sto znaci da baterija bez problema traje preko 4h igrajuci ovu igru.
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2022, 21:53   #15
M.C.
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.2.2006.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 5.613
Zahvalnice: 298
Zahvaljeno 1.469 puta na 1.017 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku M.C.
Određen forumom Re: Steam Deck

Framerate za igru tog tipa i nije značajan, tako da je bolje ograničiti ga na 30 i izvući više baterije, slično kao punokrvne vizuelne novele ili potezne strategije. Za igre tog tipa Deck je zakon.
M.C. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.5.2022, 22:47   #16
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Steam Deck

Citat:
M.C. kaže: Pregled poruke
Framerate za igru tog tipa i nije značajan, tako da je bolje ograničiti ga na 30 i izvući više baterije, slično kao punokrvne vizuelne novele ili potezne strategije. Za igre tog tipa Deck je zakon.
Mislim da u ovom slucaju jako malo bi se dobilo sa 30FPS, ipak je 8.5W jako nisko. Ali probacu visto znatizelje radi koliko vuce sa 30FPS.
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2022, 0:54   #17
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Steam Deck

even better
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2022, 11:22   #18
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Steam Deck

Zavrsio The Wolf Among Us, pored toga sto je igra odlicna, odlicno je bilo i iskustvo igrati na Deck-u. Probao sam o 30FPS limit, potrosnja u tom slucaju je bilia oko 6.5W.
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2022, 15:52   #19
Red Dragon
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2006.
Lokacija: Ima
Poruke: 2.409
Zahvalnice: 275
Zahvaljeno 739 puta na 370 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Red Dragon
Određen forumom Re: Steam Deck

Pitanja koja ja imam (samo zbog ovoga sam se i logovao, nisam ovde bio godinama ):
1. Da li si imao neke dodatne troškove (shipping, carina i sl)
2. Prosečno trajanje baterije
3. Čvrstina tastera/kontrolora
4. Prosečno trajanje baterije
5. Da li si probao neki eksterni punjač na Steamdeck i kako se ponaša (npr. zbog putovanja)
6. Kako izgleda Disco Elysium?
7. Kakav je gameplay u Batmanu (i uopšte tabačinama)
8. Kontrola u FP(S)-ima (može i Stanley Parable kao primer...pitam za nas koji vole miša zbog bolje preglednosti kamere)

Nemam nameru da ponovo pregledavam youtubere, meni neka prosečan Balkanac objasni realno stanje, molim lepo.
Red Dragon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Red Dragon na korisnoj poruci:
player1 (9.5.2022)
Stara 9.5.2022, 19:47   #20
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Steam Deck

Citat:
Red Dragon kaže: Pregled poruke
Pitanja koja ja imam (samo zbog ovoga sam se i logovao, nisam ovde bio godinama ):
1. Da li si imao neke dodatne troškove (shipping, carina i sl)
2. Prosečno trajanje baterije
3. Čvrstina tastera/kontrolora
4. Prosečno trajanje baterije
5. Da li si probao neki eksterni punjač na Steamdeck i kako se ponaša (npr. zbog putovanja)
6. Kako izgleda Disco Elysium?
7. Kakav je gameplay u Batmanu (i uopšte tabačinama)
8. Kontrola u FP(S)-ima (može i Stanley Parable kao primer...pitam za nas koji vole miša zbog bolje preglednosti kamere)

Nemam nameru da ponovo pregledavam youtubere, meni neka prosečan Balkanac objasni realno stanje, molim lepo.
Sto se troskova tice jesam imao sam dodatne troskove ali posto je u paketu bilo jos nekih stvarcica ne znam tacno koliko bi postarina za sam Deck kostala ali okvirno negdje izmedju 50-70$. Sto se carine tice uspio sam se provuci tako sto sam platio pice cariniku XD

Sto se baterije tice sve zavisi od igre do igre, moze da traje 2h, moze 6-7h. Npr. u The Wolf Among Us sve na max u native 1280x800 rezoluciji zakljucano na 30FPS-a baterija bi mogla trajati priblizno 6h, na 60FPS-a otprilike 4 i po sata.

Tasteri i generalno uredjaj je solidno napravljen, nema nista da skripi ili se uvija pod pritiskom.

Eksterni punjac i power bank nisam probao ali obzirom na to da je baterija oko 40Wh znaci da je potreban solidan power bank koji moze da pruzi barem 45Wh prilikom punjenja (isto vazi i za punjac). Punjac koji dodje uz Deck daje 45Wh max.

Disco Elysium izgleda odlicno, generalno sve igre sa slicnim art style-om izgledaju odlicno na Deck-u. To je ono sto me najvise iznenadilo kod uredjaja. Gledajuci video klipove gdje kamera snima deck stekao sam utisak da je ekran mnogo losiji. Ali cim sam upalio uredjaj poprilicno sam se iznenadio kako je kvalitet prikaza dobar (iako sam ekran nije bas najbolji ako se gledaju moderni standardi).

Arkham Origins radi u 60FPS-a sa skoro svim podesavanjima na max i sasvim je dobar osjecaj igrati jednu takvu igru na prenosnom uredjaju.

Ako si ikada igrao FPS na gamepad-u nema nikakve razlike ako igras na Deck-u. Do duse lazem ima jedna bitna razlika a to je da Deck ima ziroskop pa je moguce mnogo preciznije nisanjenje nego ako se koristi samo analog. Evo jedan primjer toga

Video
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dex3108 na korisnoj poruci:
mvasic (9.5.2022)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Steam SirDuck Online kupovina igara 13419 18.3.2024 21:15
Steam - razmena igara SirDuck Online kupovina igara 728 6.2.2024 22:53
Live steam sport i ostalo todos Zanimljive Web lokacije 10 2.2.2016 19:25
Menja se STEAM kad iskljucim ATA Hard Mare13 Operativni sistemi 1 15.5.2013 12:00
Steam grupa LNLR 3LANCER Online susreti 0 16.5.2008 13:40


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com