Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 31.5.2009, 19:32   #1
milorad.R
Novi član
 
Član od: 5.4.2009.
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Pitanje za wireless

Hteo bih da postavim wireless antenu na krov zgrade,da bih mogli neki drugari da koriste moj internet,posto imam adsl,kako bih to mogao da proveden na krov i sta bi mi sve trebalo od opreme?hvala
milorad.R je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2009, 19:57   #2
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Pitanje za wireless

To ti je poveci posao i poprilicno bi te kostalo, cisto da znas. Odma' ti kazem da to batalis, max koji mozes da uradis je da pustis signal preko wireless rutera i to ti je to.
Cisto da znas sta bi ti trebalo, mikrotik ruter (max protok 54mbit/s osim ako ne furas dual-nstreme), predajnici na 2.4Ghz, dosta metara utp kabla, dobro osigurana lokacija i dobar net (tj. dovoljno veliki protok).

Em ako nikada nisi radio sa wireless-om cesto ces imati probleme sa frekvencijama (zagusenja). Wireless na 2.4Ghz ima 13 frekvencija, em ne moze svaka da daje dovoljno veliki protok tako da moze biti zagusenja i slicno. A tu su i drugi provajderi sa svojim predajnicima pa jos 200 cuda...
Veliki je to zalogaj, ja sam ti rekao koliko znam (u detalje ne znam jer se time ne bavim) pa ti vidi. Nije bas isplatljivo...
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2009, 20:08   #3
milorad.R
Novi član
 
Član od: 5.4.2009.
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pitanje za wireless

pa na kolikoj razdaljini moze da se koristi preko rutera
milorad.R je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2009, 20:14   #4
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Pitanje za wireless

Zavisi koju antenu na ruteru imas, na koliko dB emituje signal i kolika je sama snaga izlaznog signala.
Nije to nista namenjeno na razdaljine vece od 20-30m ali sam vidjao primere gde ruteri dobacuju i do 50m.
Takodje neki ruteri imaju veliku podrsku (ne oficijelnu) i tako izlaze neoficijelni firmware-i sa kojim postoji mogucnost da odvrnes maximalnu izlaznu snagu do 250mW (sto je poprilicno mnogo i mozes ostetiti sam ruter ako ne znas sta radis).
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2009, 20:16   #5
milorad.R
Novi član
 
Član od: 5.4.2009.
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pitanje za wireless

ok,hvala ti.
milorad.R je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2009, 23:12   #6
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Pitanje za wireless

Citat:
milorad.R kaže: Pregled poruke
pa na kolikoj razdaljini moze da se koristi preko rutera
Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
Zavisi koju antenu na ruteru imas, na koliko dB emituje signal i kolika je sama snaga izlaznog signala.
Nije to nista namenjeno na razdaljine vece od 20-30m ali sam vidjao primere gde ruteri dobacuju i do 50m.
Takodje neki ruteri imaju veliku podrsku (ne oficijelnu) i tako izlaze neoficijelni firmware-i sa kojim postoji mogucnost da odvrnes maximalnu izlaznu snagu do 250mW (sto je poprilicno mnogo i mozes ostetiti sam ruter ako ne znas sta radis).

Ovako Dvrlo fino i bez većih problema žoni , što se tiče konstatacije iz tvog prvog posta u ovoj temi uglavnom se sllažem ako radi sa MikroTikom vrlo je komplikovano ali ako se podesi kako valja tomože da radi , primera radi jedna kršna PIII može da opslužuje 20-30 korisnika bez problema ako se MikroTik lepo podesi ... Naravno da 'tik nije za svakog , i neume baš svako da podesi wireles kako valja .

Što se tiče opreme e tu si očigledno u velikoj zabludi , uz kvalitetnu ruterboard (čitaj ~100=150 eura) i kvalitetne recimo Ubiquiti kartice 300-400mW (100 jura komad) i neku dobru usmerenu ili omni antenu By Pacific Wireles (100+ eura) može bez nekogvećeg problema da se dobaciš 5+ Kilometara . Daleko je to od toga da sa dobrom opremom nemože da se wirelesom dobaciš dalje od 300 metara . Ako za to ima potrebe karticom na 5GHz i dobrom usmerenom antenom može da sse dobaci i 20+ kilometara . . Ako se ne varam neki ameri drže u tome rekord oni su se nekom ogromnom antenom i karticom od samo 100mW u onom njihovom kanjonu u koloradu dobacili 130 milja , šta li bi bilo da su stavili Ubiquiti od 400-500mW .

@milorad.R

Daklem sve je izvodljivo samo je pitanje kolko dobre volje imaš i kolko si finansiski spreman da to ispratiš ako imaš za budžet imaš recimo oko 400-500 eura može da se sa tim parama napravi poprilično solidna bazna stanica . Meni je Wireles hobi i ja recimo imam na krovu Wirel0 Ees opreme cirka jedno 1000 Eura , ja sam u stanju da u zavisnosti od konfiguracije pokrijem i do 5KM u radijusu oko svoje kuće sa opremom kuju imam , ali o tome nećemo ovog puta . Ja sem se ovde samo oglasio da bih rekao da je sve izvodljivo samo je pitanje koliko je tebi sve to potrebno i kolko kinte imaš da bi takonešto ostvario ....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2009, 23:28   #7
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Pitanje za wireless

Ovaj moj post koji ci citirao se odnosio na to koliko daleko baca wireless signal rutera. Tu nisam spominjao nista oko "eksterne" opreme...
Opremu sam mu samo nabrojao jer se oko postavljanja baznih stanica ne bavim (a ni ne zanima me nesto) pa ne mogu vise ni da mu kazem, sto sam i u jednom mom post-u decku takodje rekao.
I samo da dodam, ja nigde nisam spominjao opremu.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2009, 23:41   #8
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Pitanje za wireless

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
Ovaj moj post koji ci citirao se odnosio na to koliko daleko baca wireless signal rutera. Tu nisam spominjao nista oko "eksterne" opreme...
Opremu sam mu samo nabrojao jer se oko postavljanja baznih stanica ne bavim (a ni ne zanima me nesto) pa ne mogu vise ni da mu kazem, sto sam i u jednom mom post-u decku takodje rekao.

Pa dobro ali moraš priznati da si ga i ti mnogo omanjio 20-30 metara je p.dim za bilo koji wireles ruter/AP . Ako bi i najgoreg plastikanera stvavio na vrh neke zgrade čak i sa njegovom malom omni antenicom koja u principu ima pojačaje od 2-3dB(antena koja doolazi uz uređaqj) , uređaj bi mogao da se dobaci 200-300 metara vazdušnom linijom . Tako da ako čoveku treba tako neka razdaljina i naravno ima optičku vidljivost završiće mu posao neki platikaner (čitaj: neki jeftin ovislink/planet/tp-link) i slična konfekcija .... A to je onda investicija od max ~5000 Dinara za komplet opremu
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2009, 23:52   #9
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Pitanje za wireless

Nisam siguran oko toga da li ce taj "plastikaner" da baca toliku razdaljinu. Evo npr. 2 primera, oba rutera na istim polozajima. Tp-Link WR340G, izadjem napolje ispred kuce (6-8m od mesta gde je postavljen wruter) sve radi lepo te fura, odem kod komsije koji je 20 metara od mene i vec primecujem kako se signal srozao, net ima povremene lagove ali radi ok. 35 metara, na ulici, net je skoro neupotrebljiv, ping mi je sky high...
Linksys WRT54GC, isti sistem, ispred kuce full signal, kod komsije jos uvek full signal, na ulici (30-35m) vidim kako ima tripova ali net radi, dalje nisam ni isao jer mi je malo glupo da se setam sa laptopom kroz ulicu.
Ovo je prijemnik laptopa, verovatno bi ti likovi (koji planiraju da se nakace) imali usmerene antene pa bi im signal bio veci i mogli bi pristojno da furaju ali cifra od 300m je po meni malo mnogo. Nisam imao prilike da vidim to uzivo pa ne mogu da tvrdim da "ne radi" (misleci na razdaljinu od 300m). Mada redovno hvatam par HG520s oko mene i to unprottected, ali im je signal ocajan.
Mnogo vise sam ocekivao od Tp-Linka ali nisam dobio to "mnogo vise". Sada pociva u miru jer ne fergla vise.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2009, 0:13   #10
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Pitanje za wireless

Pazi mi ovde pričamo o dve različite stvari , ti pričaš o varijanti gde se uređaj najverovatnije nalazi "između četri zida" . Dakle on ima tu dosta poteškoća da primi i pošalje signal jer ima za prepreku armaturu u zidovima , ogradu između kuća (čak i to pravi smetnje) dakle on u takvim uslovima ima dosta "prepreka koje mu smetaju" , tako da i nije čudno što tako malo "baca" . Dok kada se ruter popne na vrh zgrade koja je visoka barem 3 sprata , da ne govorimo ako se ruter/ap popne na staambenu zgradu od 10-15 spratova . Naravno da će na vrhu takve zgrade da dobaci bez većeg problema i 200-300 metara . Plastikaner na vrhu kuće uz antenu od 12-15dB pojačanja baca i po kilometar . Pa šta ti misliš da u one kutije ispod antena stavljaju lokalni internet provajderi , naravno da ne stavljaju ruter bordove već je tu najčešnje upakovan Planet 4033 AP . Kao što spomenu hobi mi je wireles i verijmi da sam za ovih nekoliko godina svašta probao po Nišu nišu što se tiče Wireles umrežavanja .
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2009, 0:19   #11
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Pitanje za wireless

Ne brini se, znam sta stavljaju provajderi u kutije jer sam sredio sebi.
Ovako, ruter je bio kod prozora, znaci gledao je direktno napolje (pored kompa inace stoji), armaturu nemam jer je kuca montazna, vrlo malo metalnih delova ima (moja i komsijina kuca) dok ograda jos nije dignuta (tj. dignuta je pa je srusena jer se pravi nova kao bolja).
Verujem ja tebi, nisam ni rekao da ne verujem nego kazem samo da od ovih jeftinih wrutera ne mozes ocekivati mnogo, em mnostvo njih nema zamenljive antene pa je pojacanje signala malo otezano.

Poslednja ispravka: dzonihsv (1.6.2009 u 0:29) Razlog: typo
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2009, 0:44   #12
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Pitanje za wireless

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
Ne brini se, znam sta stavljaju provajderi u kutije jer sam sredio sebi.
Ovako, ruter je bio kod prozora, znaci gledao je direktno napolje (pored kompa inace stoji), armaturu nemam jer je kuca montazna, vrlo malo metalnih delova ima (moja i komsijina kuca) dok ograda jos nije dignuta (tj. dignuta je pa je srusena jer se pravi nova kao bolja).
Verujem ja tebi, nisam ni rekao da ne verujem nego kazem samo da od ovih jeftinih wrutera ne mozes ocekivati mnogo, em mnostvo njih nema zamenljive antene pa je pojacanje signala malo otezano.
Sad baš gledam specifikaciju tvog plastkanera kojeg si spomiljao u ovoj temi , Tp-Link WR340G on ima svega 17dB izlazne snage što mu dođwe 50mW + ima kršnu antenu koja nije zamenjiva i sve u svemu nije ni čudo što mu je domet ~30 metara ... Te nečudi što su ti se takve stvari dešavale na takvim razdaljinama , ipak je to najniža ekonomska klasa home uređaja "za po kući" ....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2009, 0:48   #13
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Pitanje za wireless

Koliko para toliko muzike...
Sada je tu Linksys koji ima vidljivo stabilniji signal i hvala bogu nema zaglupljivanja rutera. Mada mi je WR340G zeznuo grom tako da nije "njegova" krivica. Jos uvek ostaje dobar izbor za male pare (po kuci i malo sire).
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.6.2009, 1:09   #14
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Wink Re: Pitanje za wireless

Citat:
dzonihsv kaže: Pregled poruke
Koliko para toliko muzike...
Sada je tu Linksys koji ima vidljivo stabilniji signal i hvala bogu nema zaglupljivanja rutera. Mada mi je WR340G zeznuo grom tako da nije "njegova" krivica. Jos uvek ostaje dobar izbor za male pare (po kuci i malo sire).
Oh zaboga , ovolika diskusija nas dvojice da bi došli do čuvenog zaklječka "kolko para , tolko i muzike" . Pa naravno da je tako i da će tako uvek biti , ali što je najvažnije nismo čuli Milorada kolko para ima za umrežavanje sa komšijama , kako bi videli šta možemo da mu "odsviramo" za navedeni novac
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2009, 16:41   #15
yhaker
Veteran
 
Član od: 29.10.2008.
Poruke: 807
Zahvalnice: 241
Zahvaljeno 77 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: Pitanje za wireless

Sta mi treba od opreme za wireless i koliko to kosta?
yhaker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.8.2009, 17:19   #16
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Pitanje za wireless

Citat:
yhaker kaže: Pregled poruke
Sta mi treba od opreme za wireless i koliko to kosta?
Zavisi šta hoćeš da umrežiš wirelessom, kaži šta ti je na umu i rećićemoti šta je od opreme najbolje uzeti u datoj situaciji.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2009, 12:42   #17
MilanceS.14
Novi član
 
Član od: 26.3.2009.
Poruke: 26
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pitanje za wireless

I ja nešto razmišljam da uzmem wireless... Imam adsl preko Telekoma, desktop i treba da kupim laptop, šta mi treba i koliko će to da košta... Treba mi samo za kućnu upotrebu, ništa više... Čuo sam negde da Telekom daje besplatno neke rutere, nešto, odkud znam, za bežični...
MilanceS.14 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2009, 14:34   #18
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Pitanje za wireless

Daje, nije besplatno. Zamena nebežičnog rutera za bežični je 2000 dinara i opet taj ruter nije u tvom vlasništvu (meni ovo ne bi smetalo jer čim bih ukinuo net, sigurno bi mi ruter stajao sa strane). Naravno, kao što sam rekao, taj ruter ne ostaje u tvom vlasništvu, već je pod ugovorom (dok si njihov korisnik, oprema je tvoja). Ako želiš svoju opremu, onda ćeš morati da daš malo više za bolji wifi ruter (40-ak eura), a kasnije dolaze i setovanja ta 2 rutera da rade kako treba (jedan telekovom, drugi taj novi).

Ako želiš sve da bude jednostavno, zovi Telekomov kor. servis, raspitaj se kada bi najranije mogao da pokupiš wifi ruter i koliko bi te to koštalo...
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dzonihsv na korisnoj poruci:
MilanceS.14 (17.8.2009)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pitanja vezana za wireless... Teva Internet usluge 489 22.9.2017 20:02
Wireless wireless router srka Komunikacioni uređaji i umrežavanje 12 12.4.2008 19:47
wireless router ovislink WL-5470AP veza puca lule Kvarovi 0 11.4.2008 18:20
Wireless - totalno zbunjen EclipsE Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 9.3.2008 23:40
WireLess pitanje!! VeNoM Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 11.4.2006 1:57


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:07.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com