Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Internet usluge

Internet usluge Provajderi, načini povezivanja...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.11.2006, 22:12   #1
Jim Bravura
Banned
 
Član od: 30.10.2005.
Lokacija: N45°56" E19°06"
Poruke: 801
Zahvalnice: 212
Zahvaljeno 87 puta na 63 poruka
Određen forumom ADSL umrezavanje - koliki protok?

Danas sam dobio ponudu od Telekoma za ADSL po dosta povoljnim cenama, te sam celo popodne proveo na netu da saznam koja se oprema koristi, kako funkcionise i tako. Narocito me zanima procedura oko umrezavanja, posto i buraz ima komp, pa bi obojica da se povezemo na tu jednu ADSL liniju. Medjutim, ne kapiram (niti sam nasao odgovor na netu) koliki je u tom slucaju protok (recimo da smo uplatili za 512/128 kb/s paket)? Da li ce na oba kompa biti 512 ili cemo morati da delimo po 256 svaki? Hvala na unapred na odgovoru.
Jim Bravura je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2006, 22:19   #2
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: ADSL umrezavanje - koliki protok?

Preporucio bih ti da u sirokom krugu zaobidjes telekom. Verat sada ima vrlo povoljnu ponudu 1099 din + PDV.

Za umrezavanje ti treba neki ruter. Ako uplatis brzinu od 512 onda ce svaki komp imati po 256 (osim ako ruter ne podesis da deli asimetricno), tj. ukupna brzina je 512.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2006, 22:36   #3
Jim Bravura
Banned
 
Član od: 30.10.2005.
Lokacija: N45°56" E19°06"
Poruke: 801
Zahvalnice: 212
Zahvaljeno 87 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: ADSL umrezavanje - koliki protok?

Citat:
nighthawk kaže:
Preporucio bih ti da u sirokom krugu zaobidjes telekom. Verat sada ima vrlo povoljnu ponudu 1099 din + PDV.

Za umrezavanje ti treba neki ruter. Ako uplatis brzinu od 512 onda ce svaki komp imati po 256 (osim ako ruter ne podesis da deli asimetricno), tj. ukupna brzina je 512.
Sem razlike u ceni od 200 din., imali jos neki razlog zasto da zaobidjem Telekom. Nekako mi se bitnim cini to sto Telekom istice da kod njega nema "agregacije" (dakle garantovani protok jednak uplacenom), ima li toga kod Verata?
Jim Bravura je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2006, 22:51   #4
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: ADSL umrezavanje - koliki protok?

Nema agregacije? Cudno.

Razlog je to sto je Telekom najgora firma kod nas. To sto imaju monopol samo pogorsava stvari. Sto se samog ADSL-a tice Telekom pokusava da zadavi sve manje provajdere da bi izplivao iznad svih. E onda ce cene biti deset puta vece, a agregacija ce biti 1:100.

Sa Veratom sa vec tri godine, svaki da koristim internet (dial up) i nikada nisam imao problema. Serveri rade uvek, nema misterioznog nestajanja mailova kao kod Telekoma i Verat za razliku od nekih provajdera (ne znam da li ovde spada Telekom) ne ogranicava pristup pojedinim sajtovima niti p2p servisima.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2006, 23:19   #5
Jim Bravura
Banned
 
Član od: 30.10.2005.
Lokacija: N45°56" E19°06"
Poruke: 801
Zahvalnice: 212
Zahvaljeno 87 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: ADSL umrezavanje - koliki protok?

Evo, ako mi ne verujes, citiram sta oni (Telekom) kazu na tu temu oko agregacije u svojim FAQ vezano za ADSL:

"Q. Šta je to stepen agregacije i koliko on iznosi kod ADSL usluge Telekom Srbija?
A. Stepen agregacije predstavlja broj korisika koji dele zajednički 1 Mb/s link za pristup Internetu. Telekom Srbija ne koristi agregaciju, već su svi naši ADSL korisnici priključeni direktno na Internet link Telekoma Srbija."


P.S. Problem je sto imaju monopol svakako - kontrolisuci provajdere i stavljajuci im omcu oko vrata. Dakle, mi korisnici tesko da tu sliku mozemo izmeniti. To treba da regulise drzava donosenjem zakona o razbijanju monopola u ovoj sferi.
Jim Bravura je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
aDSL stize ?! Mare-kg Internet tehnologije 0 14.9.2006 15:46
ADSL protok bebeys Internet tehnologije 2 17.5.2006 13:16


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:10.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com