Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.11.2007, 11:25   #1
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Post Легално по цени пиратерије

Читам један свој коментар у „невидљивом“ делу форума, и дођем на идеју да покренем ову тему.

Вероватно већина посетилаца СК форума на кућним машинама користи нелегалну копију Виндоуза, најчешће са оправдањем „мора да се плати“.

Када неко данас купује нов рачунар за игре, гледа да добије зверину за подебелу своту новца, а на ту зверину ће, наравно, да легне нелегална верзија оперативног система. Е сада ја постављам питање: лиценца за XP кошта мање од 100 €, игре такође коштају 10-20 €, неке чак и мање, али овај софтвер се углавном на вашим машинама налази у нелегалном/нелиценцираном облику.

Дакле, машина која ће трајати максимално 2 године плаћена је 1000 €, али зато оперативни систем који ће бар три пута надживети ту 1000 € вредну инвестицију и кошта 10× мање није у причи. Зашто?

Само немојте да као разлог наводите вирусе и безбедност, јер на то утиче људски фактор а не ОС.
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2007, 11:40   #2
noisy
Starosedelac
 
Član od: 6.9.2007.
Poruke: 1.421
Zahvalnice: 285
Zahvaljeno 155 puta na 120 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

moj izgovor: mašina mora da se plati tj. nema piratskih verzija C2D i 8800GTS a softvera ima na sve strane
noisy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 5 korisnika se zahvaljuje korisniku noisy na korisnoj poruci:
AkulM (26.11.2007), caine (26.11.2007), LunaticRS (26.11.2007), NjegovaWisost (26.11.2007), speedy323 (30.7.2009)
Stara 26.11.2007, 11:57   #3
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

E pa ja ti nisam dobar primer za to. Moj Windows (a imam ih nekoliko jer nas ima vise koji imamo svako svoj komp) je legalan (Vista Business) a igre koristim pirate samo dok ne provalim da li mi to odgovara pa ako mi pase kupim original. Na primer jedno vreme sam igrao samo WoW pa sam naravno imao original (jer drugacije i ne moze) ali takodje sam kupio Far Cry, Diablo (iako ne mora), Diablo 2 i cim se pojave kupujem Unreal Tournament 3 i Crysis.

Nisam kupio original samo za one igre koje inace necu da igram duze od par sati pa mi je glupo da spucam 50 evra za triu sata koriscenja bilo cega. Ono sto igram cesto, kupim...

Inace, vezano za legalni OS. Jednom sam menjao neki hardver u masini (maltene samo hard i ploca ostali stari) i Win mi prijavi da sam previse menjao hardver i morao sam da kupim novu licencu tako da nije ni to uvek najbolje resenje kada imas legalni os. Isto i sa jednom igrom sam imao problem jer sam formatirao nesto intezivno tih dana i nije htela da mi se aktivira jer sam iskorisito CD key vise od tri puta. Tako da nije ni lose kad postoje pirati....
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku genius na korisnoj poruci:
D4III (19.12.2007), Spawn BG (26.11.2007)
Stara 26.11.2007, 12:02   #4
AkulM
Veteran
 
Član od: 16.12.2006.
Poruke: 1.187
Zahvalnice: 625
Zahvaljeno 459 puta na 219 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
noisy kaže: Pregled poruke
moj izgovor: mašina mora da se plati tj. nema piratskih verzija C2D i 8800GTS a softvera ima na sve strane
Slažem se.
Što bi platio vecu sumu novca za originalni OS, kad bi umesto njega mogao da kupim jači CPU ili grafu.Evo imam Vistu Enterprise pir***** i updateuje se normalno, prolazi WGA Check i radi kao sto bi i original .

Sad bi voleo da mi neko objasni zašto da kupujem originalan software.
AkulM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku AkulM na korisnoj poruci:
noisy (26.11.2007), Pjanovic (26.11.2007)
Stara 26.11.2007, 12:24   #5
Pjanovic
Banned
 
Član od: 22.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 10.077
Zahvalnice: 2.940
Zahvaljeno 2.739 puta na 1.903 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pjanovic
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
AkulM kaže: Pregled poruke
Slažem se.
Što bi platio vecu sumu novca za originalni OS, kad bi umesto njega mogao da kupim jači CPU ili grafu.Evo imam Vistu Enterprise pir***** i updateuje se normalno, prolazi WGA Check i radi kao sto bi i original .

Sad bi voleo da mi neko objasni zašto da kupujem originalan software.
Ih sto volim zemlju Serbiju .
Ja takodje imam piratski Win, a o igrama bolje da cutim. Imam toliko pirata, da bi me utamnicili na duzi period u Jevropi .

Nego si se ti Urke izgleda juce rodio u Srbiji, a danas vec hoces u Evropu, polako... Sa vremenom (i standardom) procenat piratksih diskova ce se smanjivati, ali verujem da ce uvek biti veci od ostalih evropskih zemalja...
Pjanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Pjanovic na korisnoj poruci:
AkulM (26.11.2007)
Stara 26.11.2007, 12:52   #6
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

pa ljudi se snadju i nek koriste win XP mislim budimo realni dati dodatnih 100e za nesto sto se u principu i ne vidi,a da ne pricam o informatickoj "pismenosti" u Srbiji...ja smatram da OS treba da bude besplatan zato i koristim Gnu/Linux od suse 9.2 pa sve do sada i mnogo sam zadovoljan sa novim KUbuntom 7.10...tako da mislim a sto da ne koriste kad vec mogu...
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2007, 13:08   #7
marxo
Član
 
Član od: 23.7.2006.
Lokacija: Kikinda - WPC.HQ
Poruke: 321
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 39 puta na 27 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku marxo Slanje poruke preko MSN-a korisniku marxo Slanje poruke preko Yahooa korisniku marxo
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Odgovor na tvoje pitanje je:

Информације су стоворене да би биле слободне.


Information is meant to be free!

Ukljucuje i 2AA Baterije i odnosi se i na Microsoft© Corporation.
marxo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku marxo na korisnoj poruci:
A M G (28.11.2007), Carl Jonson CJ (29.11.2007), stesha (29.11.2007)
Stara 26.11.2007, 13:19   #8
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
Pjanovic kaže: Pregled poruke
Sa vremenom (i standardom) procenat piratksih diskova ce se smanjivati, ali verujem da ce uvek biti veci od ostalih evropskih zemalja...
Teško ako nam ostane ovakav stav (bolje 1000€ za konf nego 100€ za OS). A što se procenta tiče, on je varljiva kategorija, u nekim raspravama sam već naveo šta znači procenat (85% šake jada korisnika kompjutera i interneta u Srbiji koristi pirate, a u US "samo" 25% od neznamkolikomiliona stanovnika koji ga koriste).

Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2007, 13:27   #9
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.099 puta na 2.674 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
игре такође коштају 10-20 €, неке чак и мање, али овај софтвер се углавном на вашим машинама налази у нелегалном/нелиценцираном облику.
U stvari igre kostaju 50$ kad izadju, ekspanzije bar 30$.
Spadne na 20$ tek mozda posle dve do tri godine. A tada ces opet da nadjes pakete tipe igra + sve ekspanzije za punih 50$.

Naravoucenije: Igre nisu jeftine. Sem ako se zadovoljis naslovima od pre nekoliko godina. Al u tom slucaju ti ne treba ni jak komp, pa ono iz prve poruke o zver masini nema smisla.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2007, 15:31   #10
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Pa i nisi u pravu. Uzmi npr. Oblivion ili Gothic3, ili Crysis, koji će se moći pošteno odigrati tek godinu dana nakon izlaska.

Do tada će im opasti cena na 50%.

A hteo bi da vidim pravog gamera koji ceni do sebe, a da odbije fenomenalnu igru samo zato što je starija. Drugo je to što ovde svako može nekažnjeno "da pozajmi" najnoviji hit pa mu kasnije nije zanimljiv kad prođe 3 dana maksimalno...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
Borowatz (26.11.2007), Spawn BG (26.11.2007), urke (27.11.2007)
Stara 26.11.2007, 15:32   #11
ilidan
V.I.P. Video/TV softver
 
Član od: 24.12.2005.
Poruke: 1.700
Zahvalnice: 140
Zahvaljeno 462 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
genius kaže: Pregled poruke
Inace, vezano za legalni OS. Jednom sam menjao neki hardver u masini (maltene samo hard i ploca ostali stari) i Win mi prijavi da sam previse menjao hardver i morao sam da kupim novu licencu tako da nije ni to uvek najbolje resenje kada imas legalni os. Isto i sa jednom igrom sam imao problem jer sam formatirao nesto intezivno tih dana i nije htela da mi se aktivira jer sam iskorisito CD key vise od tri puta. Tako da nije ni lose kad postoje pirati....
Koriscenje legalnog softvera, izgleda, pravi vise problema nego koriscenje piratskog. Mislim, u redu je imati zastitu od piraterije, ali ovakvo zezanje naroda je smesno. Ovako gledano, vise se isplati imati pirata. Em manje para, tj. nista, em manje problema. Ono ispada, platis da te zezaju.
ilidan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2007, 15:32   #12
tomic15
Član
 
Član od: 23.6.2006.
Poruke: 42
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Koliko kosta taj Windows (ili vec koji OS) u JEvropi se,naravno,zna.ali kad se kupuje novi PC to pitanje niko i ne postavlja jer je OS dolazi uz komp. i ukljucen je u samu cenu tako da to i ne daje bas mnogo prostora za manevrisanje .A posle toga ko kako voli .
Inace da nije "nas" ne bi bilo ni "njih"
Tako da:
free4all
tomic15 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2007, 15:52   #13
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
Mr.Eco kaže: Pregled poruke
mislim budimo realni dati dodatnih 100e za nesto sto se u principu i ne vidi
to je prvo što vide, pored "kompjutera" i "kutije" aka monitora i kućišta. problem je mozak, mentalitet a pare sigurno nisu.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Neky na korisnoj poruci:
Borowatz (26.11.2007), Eni (26.11.2007), urke (27.11.2007)
Stara 26.11.2007, 16:29   #14
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
AkulM kaže: Pregled poruke
Slažem se.
Što bi platio vecu sumu novca za originalni OS, kad bi umesto njega mogao da kupim jači CPU ili grafu.Evo imam Vistu Enterprise pir***** i updateuje se normalno, prolazi WGA Check i radi kao sto bi i original .

Sad bi voleo da mi neko objasni zašto da kupujem originalan software.
Ista situacija! Čak se pojavila u mojijem pljevljima, ne znam možda i ovde verzija viste, samo se instalira, isto kao i stari dobri XP.... Čak i ne traži cd key... A provalio sam i SAM KAKO da je licenciram tako da me zovite haker....

Jednostavno, kupim kopiju za 2 evra i za preostalih 48 odem sa družtvom u kafić il kupim 20 pljeskavica pa se najedem ko čovjek, ili dam ciganima....

Mentalitet nije problem. Zašto bi neko davao pare za nešto kada to možeš da dobiješ za džabe, a pritom to niko ne smatra za krađu, a najveći broj ljudi i ne zna da je to krađa?

Možda, ako budem imao kakvu firmu i para za razbacivanje onda budem koristio orginalni softver.

A igrice orginal jedino imam WoW, Europu The Guild, i sada ću uzeti Medal Warchest i teško da ću u budućnosti šta uzimati....

Ljudi u gradskom prevozu se ne švercuju ne zbog toga što vole GSP nego što GSP hoće da im lupi kaznu. Mada, za ovo 2 mjeseca koliko sam ovde, još me nije uhvatila kontola iako uredno markicu kupujem. Jednostavno, kada u starom Mirijevu uđem u 27/e/l jednom u 3 dana neko otkuca kartu... Malo je vjerovatno da svi imaju markice. Sad, vidite paralelu sa softverom. Vrlo slična situacija. Šta je dati 780 din za markicu mjesečno? Nekome znači
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku NjegovaWisost na korisnoj poruci:
AkulM (26.11.2007), BrutaLiS (26.11.2007)
Stara 26.11.2007, 16:30   #15
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Ja sam komp platio oko 450 evra, a na njemu od legalnih stvari imam samo nekoliko filmova koje sam kupio za 99 din. (mada pitam se koliko je i to legalno jer sam ih izripovao u divx). E sad xp kosta 100 evra (kada sam ja kupovao komp bio je valjda 180), sto i nije mnogo, ali ako krenemo dalje, tu je i office koji je tada valjda kostao 600 i jos mnogo programa koji svi zajedno vrede preko 500 evra. A ako bi racunao sve programe i igre (ne igram se bas puno, imam manje od deset igara) to bi izaslo na nekoliko hiljada evra. Tacno je da za skoro sve postoje besplatne alternative, ali cesto je lakse koristiti piratski softver, a ne znam zasto bi mi to smetalo. Kao sto neko rece legalne verzije mogu da stvaraju vise problema, recimo windows posle instalacije mora da se aktivira, sto uopste nije tesko, ali ako promenite vise od tri hardverske komponente ta aktivacija vise ne vazi - vidite koliko problema to moze da stvori. Zato legalno samo kad mora, ostalo piraterija!
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2007, 17:01   #16
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Mene nervira sto obicno uz notbook-ove sada nude Vistu pa lepo moras da platis dodatno 100e ili koliko vec-e sad ispravite me ako gresim ali(valjda?)kupac ima pravo da trazi kompjuter bez operativnog sistema-sto bi ja davao pare i to za Vistu(da je XP SP2 pa ajde a ne ovaj bloat )kada mogu da je nadjem za par suskica iza svakog coska
Kanda i nisu bas male pare
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2007, 17:09   #17
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Pa i laptop možeš takođe da nađeš za par šuškica iza ćoška (oni što su ispali iz kamiona), ali ga verovatno nećeš kupiti tamo. Inače ne nude svi proizvođači sve modele sa Vistom, tako da i dalje nije problem naći šta kome treba.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2007, 17:17   #18
M.Silenus
Veteran
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Vremenske Grobnice, Hiperion
Poruke: 680
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 124 puta na 82 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
Mene nervira sto obicno uz notbook-ove sada nude Vistu pa lepo moras da platis dodatno 100e ili koliko vec-e sad ispravite me ako gresim ali(valjda?)kupac ima pravo da trazi kompjuter bez operativnog sistema
Postoje laptop-ovi sa operativnim sistemima tipa FreeDos ili neka varijanta Linux-a (čini mi se da je Ubuntu popularan izbor). Cilj ovoga je uglavnom da se spusti cena same mašine - ironično, tako zapravo sami kupci imaju izbor, kako bi i trebalo da bude da je u ovom svetu imalo pravde (ala ga rekoh).
Imaj u vidu da su kompanije koje sklapaju laptop-ove uglavnom vezane ugovorom sa Microsoft-om, kome je u interesu da uvali Visti što većem broju ljudi (pa makar i po duplo manjoj ceni). Na kraju krajeva, ako ti se ne sviđa OS na laptop-u, uvek možeš da ga izbrišeš (i da kukaš kako si izgubio 100+ evra, za šta imaš puno pravo )

Citat:
sto bi ja davao pare i to za Vistu(da je XP SP2 pa ajde a ne ovaj bloat )kada mogu da je nadjem za par suskica iza svakog coska
Kanda i nisu bas male pare
Što bi programer u Microsoft-u razvijao softver ako niko za to neće da ga plaća. Programer ima pravo da naplati ili ne softver koji je napisao (isto stoji i za oslobađanje izvornog koda). Imaj u vidu da je OS jedan od najsloženijih softverskih proizvoda, da je postojanje onih koji se ne naplaćuju pravo čudo.

Toliko od mene za sada.

PS. I use pi***ed Windows
M.Silenus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2007, 17:47   #19
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Легално по цени пиратерије

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Pa i laptop možeš takođe da nađeš za par šuškica iza ćoška (oni što su ispali iz kamiona), ali ga verovatno nećeš kupiti tamo. Inače ne nude svi proizvođači sve modele sa Vistom, tako da i dalje nije problem naći šta kome treba.
Poenta je da je tvoje pravo kao kupca da trazis masinu bez OS-a
Umesto sto ti lepo uvale sa njom i polu-upotrebljivu Vistu i tako lepo podignu cenu konfiguraciji-neka brate stave FreeDOS ili nek uz njega daju neki livecd sa linuxom pro forma pa nek posle sa svojom masinom radi sta hoce pogotovu sto Windows ovde moze da se nadje po "popularnoj" ceni
Mislim da i na Zapadu vazi isto-ali Srbija ipak nije zapad gde je kultura kupovanja legalnog softvera na mnogo vecem nivou

Citat:
M.Silenus kaže:
Postoje laptop-ovi sa operativnim sistemima tipa FreeDos ili neka varijanta Linux-a (čini mi se da je Ubuntu popularan izbor). Cilj ovoga je uglavnom da se spusti cena same mašine - ironično, tako zapravo sami kupci imaju izbor, kako bi i trebalo da bude da je u ovom svetu imalo pravde (ala ga rekoh).
To je i moja poenta-sta on ima koji k...c da mi uvaljuje Vistu-kao sto si sam rekao posle mozes da stavis na notbook sta hoces bilo da si platio 100din ili 100e za npr Vistu-lako ces posle dati 100e za Vistu ako ti se svidi i ako hoces da imas orginalan OS
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Covenant na korisnoj poruci:
Psychon@ut (26.11.2007)
Stara 26.11.2007, 18:33   #20
Notorious B.I.G
Veteran
 
Član od: 16.4.2007.
Lokacija: Novi Sad,Veternik
Poruke: 874
Zahvalnice: 628
Zahvaljeno 452 puta na 231 poruka
Cool Re: Легално по цени пиратерије

Pogledaj kolike su plate u Srbiji,na ovakav standard 100 € puno znaci.Plus ajde de i da pokupujemo licenciran OS,to nista ne znaci ako cemo i dalje na PC stavljati ostale piracke programe,od kojih vecina nece ni raditi jer su instalirane na original OS,kako programi tako i igrice
Notorious B.I.G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com