Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.1.2012, 3:32   #81
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

Strategiju su previse sirok pojam a i jak zanr sam po sebi,tako da nikad nece propasti zapravo.

Moze se reci da priliv novih strategija sa dobrom realizacijom nije bilo mnogo u zadnjih 5-6 godina.

Vecina je padala na starim boljakama,neke i na path finding-u cak.

StarCraft 2 je potvrdio svoje mesto i ispao dostojan originala,za ostalo pa mogu resi da i nisam SC fan inace,suvise brz 'game play' za mene.

Total War-ovi i Shoguni su takodje ostali na visokm nivou svih ovih godina moze se reci.

Da dodam sijaset korektnih i odlicnih 'near future war' naslova koji su se pojavljivali ovih godina.

Umalo da napisem Civilizacija lol to je potezna he he

Ali ipak slazem se da fali svezih ideja sto se tice rts naslova,mozda neki novi tim pa njihov rts .
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2012, 11:43   #82
_Maximus_
Veteran
 
Član od: 11.3.2006.
Lokacija: Kingdom of heaven
Poruke: 974
Zahvalnice: 249
Zahvaljeno 252 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

Citat:
Bascelik kaže: Pregled poruke

Mada me to podseti, i to je nazalost ostalo u Shogunu 2, i uzasno me nervira. Znas kad imas onako neko slabije branjeno utvrdjenje i sad kad AI napadne nema sanse da pobedi dok ti upravljas,ali cim prepustis da komp izracuna ishod bitke, pretrpis ogromne gubitke.
To je meni islo na zivce takodje. Ipak ako nisi probao poslednju expanziju, propustio si najbolji AI do sada u TW. Prosto ne mogu a da ga ne pohvalim. Kada si u utvrdjenju, napadaju te agresivno sa svih strana. Vise ne stoje u mestu dok ih gadjas. Protivnik ume da menja poziciju na bojnom polju u zavisnosti kako mu se priblizavas. I vise ne srlja. Dok u ETW, NTW i TWShogun 2 je umeo bez razloga da se zalece sa dve jedinice konjice na tvojih 1000 ljudi.
_Maximus_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2012, 13:24   #83
batakpudla
Veteran
 
Član od: 23.5.2008.
Lokacija: Београд
Poruke: 804
Zahvalnice: 614
Zahvaljeno 148 puta na 86 poruka
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

На питање зашто стратегије пропадају, ја немам одговор. Има ту сигурно много разлога, али не бих се 100% сложио да је због конзола, јер је једна од (мени) најбољих стратегија CC: Red Alert била на ПС1. А сви знамо колики је успех ова игра постигла. Што се мене тиче, жанр РТС-а је почео да умире са Rise of Legends. То је била последња РТС игра коју сам одиграо са уживањем (иако није ни изблиза квалитетна као RoN) и после потоп. Међутим, да није све тако црно показује управо Старкрафт 2 који је показао да име наде за овај жанр јер представља класичан РТС у модерном руху и представља пример како треба правити модерне стратегије. Потпуно је друга ствар што нико није испратио Близард и што је Старкрафт 2 једина стратегија која ваља у последњих пола деценије, а можда и више.

Што се потезних стратегија тиче ту је једина светла тачка Creative Assembly са својим чедом Total War-ом, који разликујем од класичних стратегија као што су Генерали, АоЕ... Такође не слажем се да су неопходне неке спектакуларне иновације. Бар из мог угла иновације у овом пољу нису ништа добро донеле. Ако погледамо Rome TW i M2 TW у односу на налседнике Empire i Napoleon, претходници носе победу. Руку на срце о Шугуну 2 не могу да причам јер га нисам играо, али по свим коментарима чини се да је за класу бољи од своја два претходника.

Оно што бих ја волео највише, свестан да је то нереално, је да се у неком периоду направе само римејкови старих легендарних наслова. Red Alert, Rise of Nations, Генерали, АоЕ серијал... у модерном руху, са истом или поправљеном механиком, са данашњом графиком, са што мање глупости које се данас убацују у игре због генерација које не користе мозак. Мада да графика и мулти нису неопходни показује и то што многи од нас и дан данас одиграју ове старе наслове...
batakpudla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2012, 12:58   #84
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

Citat:
batakpudla kaže: Pregled poruke
са што мање глупости које се данас убацују у игре због генерација које не користе мозак.
Eto reko si sto propadaju ...
Korporacijama je bitna zarada trziste nece da koristi mozak i da se napreze satima uz nekakvu strategiju hoce glupu razonodu par minuta i kraj. Ili vece zlo online multyplayer shooter jer danasnja derista samo to znaju.
I niko nece da ulaze u manje ekonomski isplativ projekat RTS-a ...
A i ako neko proba oni ga zaglupe da bi igru priblizili novim igraci (koji ne koriste mozak) i time ne privucu nove a odbiju stare i kraj ...
Nista samo ponavljaj stare stvari ja jos uvek igram Medieval ni Napoleona-a ni Empire nisam zavrsio smore me na pola. Shogun isto tako. Modovi mnoogo produzuju rok trajanja ovim igrama. Igram Blitzkrieg, Stronghold ... I ubijam vreme sta ako stare i grafika nije fantasticna ... Zadnje sto sam probao i svidelo mi se je World in Conflict a i on je star skoro 5 godine ...
Dobro igrao sam i Starcraft ali to bas i nije moj stil to vise online sport nego RTS ...
Stvarno sam se uzeleo neceg novog ....
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2012, 14:05   #85
Romantic
Veteran
 
Član od: 9.4.2010.
Lokacija: Fantasy land
Poruke: 885
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 230 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

Citat:
batakpudla kaže: Pregled poruke
Руку на срце о Шугуну 2 не могу да причам јер га нисам играо,
Ne treba da stavis ruku ni na srce, ni na glavu vec da ne slusas one koji tvrde da je najnoviji TW bolji od ranijih, jer nemoguce je, a ja kao mozda i jedan od najvecih poznavalaca TW ovde, kazem ti da Shogun 2 nisam niti cu probati, vec se spremam da nakon ispita probam ono sto dugo cekam, nesto novo - Third Age, Westeros i slicno. Shogun 2? Mozda, ali u snovima.
Citat:
batakpudla kaže: Pregled poruke
али по свим коментарима.
Takvi su malo smesni ljudi, uostalom PROBAJ, ako si igrao sve ranije, pa ces videti, za koliko vremena ce te smoriti.
Citat:
batakpudla kaže: Pregled poruke
чини се да је за класу бољи од своја два претходника.
Ovo mogu da sanjaju i nista vise. Ej bre "za klasu"? Ali dobro, ako je nekome zanimljivije ratovanje u Japanu od antickog Rima i Grcke odnosno debelih maceva, zauzimanja tvrdjava i odreda konjanika srednjeg veka, u Evropi - onda ok...

I NE - naravno da se ne slazem da strategije kao zanr nestaju - eto tu imamo Total War serijal sa brdom vanserijsjih modova, pa onda Stronghold 1 i Stronghold Crusader (da racunam i popravljeni Stronghold 3), Warhammer, Red Alert 2 i 3 i Generals, Anno 1404 (1701), Rise of Nations, Civilization III (IV, V), Settlers 4, Tropico 2 (3, 4), Age of Empires, ali i savrseni spin-off Age of Mithology...vecina jesu stare, pa sta? Pravi igraci znaju da je najvaznija zabava, a ne neki suplji marketing proizvod sa dobrom grafikom i smesnim izvodjenjem, zvani strategija...
Romantic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2012, 18:58   #86
Lich_king2
Veteran
 
Član od: 29.6.2008.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.188
Zahvalnice: 722
Zahvaljeno 213 puta na 149 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lich_king2
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

Kako to da niko nije cuo za ovo cudo?
http://en.wikipedia.org/wiki/Submarine_TITANS WTF?
Lich_king2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Lich_king2 na korisnoj poruci:
SirDuck (14.1.2012)
Stara 14.1.2012, 19:05   #87
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

Citat:
Lich_king2 kaže: Pregled poruke
Kako to da niko nije cuo za ovo cudo?
http://en.wikipedia.org/wiki/Submarine_TITANS WTF?
Ne znam dal sam kao prvu strategiju igrao Submarine titans ili Age of Empires II
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.1.2012, 19:37   #88
batakpudla
Veteran
 
Član od: 23.5.2008.
Lokacija: Београд
Poruke: 804
Zahvalnice: 614
Zahvaljeno 148 puta na 86 poruka
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

Добро људи немојте да ову тему претворимо у Тотал Вор препуцавања, дал' је бољи Рим или Јапан... Кажем, нисам пробао Шогуна 2 и не могу свој суд да дам о игри, али ако готово сви коментари и рецензије показују да је Ш2 бољи од Емпајера и Наполеона, шта ја имам ту да се правим паметан. Иако, понављам, своје мишљење не могу да дам јер нисам играо игру. Искрено Јапан ме не привлачи ТОЛИКО као Европа у средње и старом веку, али други и много важнији разлог је јер немам времена да се посветим овако комплексној игри. Па мени стоји Вичер 2 на полици више од пола године јер немам времена да заседнем и сатима и данима да се играм. Иста ситуација је и са Шогуном, и не пада ми на памет да се мучим са сат времена играња дневно. А да ли неко воли више Јапан, Средњи век, црнке, плавуше, то је већ субјективно и расправљање о томе је беспредметно.

@mil0sh

Ок, слажем се ја са тобом, али нису ти клинци без мозга целокупно тржиште. А свака (квалитетна) роба нађе купца. Има нас овде маторих коња који смо играли игр(иц)е док нисмо ни знали шта је мултиплејер, ко-оп игра, сервери, хај тек реална графика и сл. Ево пример Вичера. Људи ризиковали, направили пројекат - сјајну незатупљујућу РПГ игру за комп. Нису упростили и заглупели игру, окренули се само компјутерашима и њиховом укусу и добисмо ремек дело које хвале сви редом. Што још неко не ризикује као ЦД Пројект и на исту фору не направи стратегију, за коју сам сигуран да би требало мање средстава него за РПГ.

Да, нисам сигуран да ли ми је прва стратегија била АоЕ или Ред Алерт 1
batakpudla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku batakpudla na korisnoj poruci:
Skenderevo (14.1.2012)
Stara 14.1.2012, 20:45   #89
Lich_king2
Veteran
 
Član od: 29.6.2008.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.188
Zahvalnice: 722
Zahvaljeno 213 puta na 149 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lich_king2
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

Trenutno stanje u svetu strategije je kao pri raspadu Jugoslavije. Nista ne funkcionise, jer postoji samo 1 ili 2 naslova koji dominiraju trzistem.
Lich_king2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2012, 12:12   #90
_Maximus_
Veteran
 
Član od: 11.3.2006.
Lokacija: Kingdom of heaven
Poruke: 974
Zahvalnice: 249
Zahvaljeno 252 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

Sto volim ljude koji pricaju o necemu sto nikad nisu probali.

"Znas Hawai su tamo mnogo daleko i ja znam da tamo ne valja iako nikad nisam bio".

"Meni se vise svidja da me mazi kosava i volim da jedem radioaktivni krompir".

Fenomenalno.

TW serijal je jedna od najsjajnijih stvari koja se dogodila u mojoj igrackoj karijeri. I zasada je neuprljana. Nadam se da ce tako i ostati.
_Maximus_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku _Maximus_ na korisnoj poruci:
nameless1 (17.1.2012)
Stara 16.1.2012, 21:59   #91
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

Verovali ili ne, jel znate da ima tema od jos pre 7 godina o istom ovom problemu:
http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=675

Interesantno je danas prelistati takvu temu...
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
batakpudla (16.1.2012), Lich_king2 (17.1.2012), _Maximus_ (17.1.2012)
Stara 17.1.2012, 11:30   #92
_Maximus_
Veteran
 
Član od: 11.3.2006.
Lokacija: Kingdom of heaven
Poruke: 974
Zahvalnice: 249
Zahvaljeno 252 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Verovali ili ne, jel znate da ima tema od jos pre 7 godina o istom ovom problemu:
http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=675

Interesantno je danas prelistati takvu temu...
I eto mog posta od pre 6 godina. Bas je zanimljivo videti sta si tada pisao.

Kad malo prelistam, vidim skepticnost kao i ovde. U sustini se nista bitnije nije promenilo.
_Maximus_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2012, 13:19   #93
Lich_king2
Veteran
 
Član od: 29.6.2008.
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 1.188
Zahvalnice: 722
Zahvaljeno 213 puta na 149 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lich_king2
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

Gotovo je.... THQ ide na prodaju....
(Pustiti posmtrni mars u pozadini za CoH i Warhammer-om) http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=459014
Lich_king2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2012, 12:26   #94
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

Zanimljivo ista prica i pre pet sest godina znaci nije da umiru nego izgleda treba vise vremena da se izbaci kvalitetna strategija nego recimo pucacina ...
Strpljenja onda ...
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2012, 1:57   #95
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

Citat:
Lich_king2 kaže: Pregled poruke
Gotovo je.... THQ ide na prodaju....
(Pustiti posmtrni mars u pozadini za CoH i Warhammer-om) http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=459014
Shit.

Taman sam se nadao trećem WH-u. Ne razumem zašto kad su pravili tolko popularne i dobre igre?
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2012, 13:30   #96
Sokokonj
Član
 
Član od: 1.9.2011.
Poruke: 82
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 42 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

Pa nje bas da propadaju,ali tesko se moze reci da im cvetaju ruze.

Starcraft 2 je sto se mene tice razocaranje(mrzi me da obrazlazem trajalo bi stvarno dugo).
Pored njega imamo total war serijal koji odrzava svoj kvalitet,ima bazu igraca itd..
supreme commander..fantasticna igra,al je previse rogobatan za prosecnog igraca..
DoW 2,je reciklirano smece,losa kopija COH-a,koja nema ni gejmplej ni pricu..
Civilizacija 5,podsetila me je na malo zakomplikovan travijan(stvarno smece)..

doduse izlazi generals 2 tome se iskreno nadam..

Strategije su uvek tu,imaju odredjenu fan bazu i izvesno je da ce ostati u zivotu koliko i bilo koji drugi zanr.
Imaju potencijal za nenormalan bum sa napretkom tehnologije..
Zamislite strategije 2020...nuff said
Sokokonj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2012, 17:17   #97
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

Citat:
Sokokonj kaže: Pregled poruke
Pa nje bas da propadaju,ali tesko se moze reci da im cvetaju ruze.

Starcraft 2 je sto se mene tice razocaranje(mrzi me da obrazlazem trajalo bi stvarno dugo).
Pored njega imamo total war serijal koji odrzava svoj kvalitet,ima bazu igraca itd..
supreme commander..fantasticna igra,al je previse rogobatan za prosecnog igraca..
DoW 2,je reciklirano smece,losa kopija COH-a,koja nema ni gejmplej ni pricu..
Civilizacija 5,podsetila me je na malo zakomplikovan travijan(stvarno smece)..

doduse izlazi generals 2 tome se iskreno nadam..

Strategije su uvek tu,imaju odredjenu fan bazu i izvesno je da ce ostati u zivotu koliko i bilo koji drugi zanr.
Imaju potencijal za nenormalan bum sa napretkom tehnologije..
Zamislite strategije 2020...nuff said
Vidiš meni je Supreme Commander teško sr*nje, svideo mi se u početku, ali me je brzo mnogo smorio. Nisam igrao online protiv ljudi jer nisam imao original, ali kompjuterski igrači su prelaki i jako brzo više nema izazova u igri.

A za DOW2 si malo pregrub. Ubacili su mehaniku iz COH, jer je dobra, i to je dobar način rada. Ne znam šta ti ne odgovara kod gameplaya, samo je približen stonoj igri kolko je to moguće u RTS-u, što opet ne smatram lošim. A priče ima kolko hoćeš, samo što je DOW reklama za stonu igru pa hoće da te nateraju da čitaš sa strane, a za one koji su već čitali priča nije ni potrebna
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2012, 12:47   #98
M1L0SH
Veteran
 
Član od: 1.10.2009.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 1.101
Zahvalnice: 144
Zahvaljeno 273 puta na 158 poruka
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

Kopija COH obe igre pravi ista kompanija i naravno da lice i Dawn of War mislim 1 je stariji od CoH. Dvojka DoW je cak otisla u RPG (bar sto se tice solo kampanje multy nisam igrao) a COH je cistokrvna strategija. Gameplay ne valja pa isti je kao u CoH, prica pa tebi se ne svidja ali ja jedvam cekam nesto Warhammer related ... Ocigledno ima ciljnu publiku i ako se tebi ne svidja ne znaci da ne valja. Ovo ti je cista glupost ...
Kopija ne razumem ???
Probaj da obrazlozis ...
M1L0SH je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2012, 13:31   #99
Vulee
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.8.2009.
Lokacija: Csilla
Poruke: 3.672
Zahvalnice: 1.551
Zahvaljeno 1.820 puta na 888 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Vulee
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

DoW2 multi je veoma sličan CoH-u, čak i previše. Najveće kritike DoW2 su bile na račun toga što sve rase imaju sličan gameplay, što nikako ne bi trebao biti slučaj (Orkovi da koriste neke napredne taktike, come on), kao i manjka osećaja masovnosti iz DoW1 (gde su horde Guardsmena u DoW2?) što je uzrokovano povećavanjem potrebe za većim mikro-menadžentom jedinica. Nije kopija, ali da je slično, slično je.
Vulee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2012, 15:37   #100
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Zašto strategije kao žanr propadaju?

Ne znam, meni se sviđa što su smanjili broj jedinica. Ne možeš da napraviš pun q pešadije u da rushuješ napamet.
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kao SATA II hoće da radi ali... ivanza Nosači podataka 1 25.1.2008 21:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com