Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.11.2012, 0:08   #1
alexandarv
Član
 
Član od: 30.9.2006.
Poruke: 104
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Kako da wifi signalom pokrijem ceo sprat hotela?

Molim za pomoc, trebam da pokrijem wifi internetom spart RH centra sa oko 66 soba. Imam plan zgrade, sa obeleženim trenutnim stanjem pokrivenosti (u prilogu), zgrada je jako stara i zidovi su masivni (negde i kameni). Specificna je i "konfiguracije" sprata - dugacki hodnici, dva paviljona, prostor između dva pavoljona... Radi se o sobama na spratu, cela zgrada je dugačka 110 metra, široka 22 m. Potrebno mi je najekonomičnije rešenje za wifi internet. Situacija je sledeća (pokušaću da što bolje opišem stanje stvari):

Crvena tačka označava WIFI antenu (ne znam koja je snaga i proizvođač) koja je usmerena ka pomoćnom objektu (kafe), platou i parku između dva objekta. Velikim crvenim krugom sam otprilike predstavio kako se prostire signal - signal je odličan u odjektu preko puta RH centra (zelene tačke predstavljaju dva računara u pomoćnom objektu). Vidi se da signal pokriva samo dve ili tri sobe na spratu. Plava tačka predstavlja mesto u sobi na spratu gde je doveden LAN kabal. Soba u koju je doveden lan (ima 1 PC) gleda na ceo paviljon B (pojačan plavom bojom).
Zelenom su predstavljene sobe (apartmani) koje obavezno moram da pokrijem, gledaju na objekat preko puta (udaljenost 30 metara). Plavom sam pojačao paviljon B koji bi trebalo takođe da pokrijem signalom. Žutom sam predstavio sobe koje nisu trenutno prioritet.

Molim Vas da mi pomognete i predložite neko ekonomično rešanje. Koliko sam mogao da vidim postoje dve varijante, da postavim dve jake antene, možda iz pravca kafe-a "vratim signal" ka "zelenim" sobama, a da iz sobe sa lan priključkom pokrijem drugom antenom "plave" sobe.

Druga varijanta su neki uređaji koji bi služili nako repetitori signala, koje bih postavio niž hodnim i tako pokrijem sa više repetitora prvo zelene a zatim i plave sobe? Evo termina sa kojim sam se sretao: WDS (wireless distribution szstem), WDS repeter, AP (access point), wireless AP, Wifi repeater, wlan repeater, nrepeater... Nisam siguran da li su to različiti uređaji ili isti. Cena, koliko vidim ide od 22e pa naviše... Da li sam dobro razumeo kako funkcionišu ovi uređaji, kao tepetitori tv signala? Da li je ovo dobro rešenje, koji je najeftiniji uređej koji bi to obavio. Ako sam dobro razumeo, ja bi niz hodnik na svakin 15-ak metara postavio po jedan ovakav repetitor???.

Dakle, molim da mi pomognete - voleo bih da nađem najpovoljnije rešenje.

Inače, imamo 8mb telekom adsl internet.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	RH-Centar-i-kafe---Sprat-manja.jpg
Viđeno:	552 puta
Veličina:	93,9 KB
ID:	44822  
alexandarv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 15:34   #2
alexandarv
Član
 
Član od: 30.9.2006.
Poruke: 104
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako da wifi signalom pokrijem ceo sprat hotela?

Molim da mi neko bar objasni u vezi ovih "repetitora" signala?
alexandarv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 17:49   #3
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Kako da wifi signalom pokrijem ceo sprat hotela?

Ja mislim da ti tražiš za dž nešto što bi ti neko podosta naplatio
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku SirDuck na korisnoj poruci:
GoranSTX (25.11.2012), toxic (25.11.2012)
Stara 25.11.2012, 18:15   #4
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Kako da wifi signalom pokrijem ceo sprat hotela?

Citat:
SirDuck kaže: Pregled poruke
Ja mislim da ti tražiš za dž nešto što bi ti neko podosta naplatio
Slažem se, to uopšte nije pitanje za forum. Ako to sve treba da radi dobro i kvalitetno (a ne varijanta štap-kanap), treba lepo platiti nekog sa iskustvom ko će to sve izmeriti, montirati, pustiti u rad i zatim obezbediti garanciju/podršku
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 20:26   #5
alexandarv
Član
 
Član od: 30.9.2006.
Poruke: 104
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako da wifi signalom pokrijem ceo sprat hotela?

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Slažem se, to uopšte nije pitanje za forum. Ako to sve treba da radi dobro i kvalitetno (a ne varijanta štap-kanap), treba lepo platiti nekog sa iskustvom ko će to sve izmeriti, montirati, pustiti u rad i zatim obezbediti garanciju/podršku
E vidis, ja se apsolutno ne slazem. Kako to da moderator ne razume cemu sluze forumi? Da o parama se sve vreme radi. Forumi (izmedju ostalog) stede pare svojim clanovima. U suprotnom na svako ovakvo pitanje: Da li ce mi jos memorije u mojoj konfiguraciji ubrzati rad racunara? Dobijemcemo odgovor: Konsultuj najbliži servis. ??? Mislim da se razumemo.
alexandarv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 20:30   #6
alexandarv
Član
 
Član od: 30.9.2006.
Poruke: 104
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako da wifi signalom pokrijem ceo sprat hotela?

Menadzmentu bolnice wifi internet nije ni blizu prioritet, dobio sam skroman budzet i prvo mi je palo na pamet da se dobro informisem o varijantama. Stoga molim one koji se razumeju da mi malo pomognu i odgovore na neko od gorenavedenih pitanja. Ima li neko iskustvo sa takvim uredjajima? Kako funkcionisu u praksi?
alexandarv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 20:35   #7
Gogisha
Novi član
 
Član od: 24.3.2007.
Lokacija: Скопје, Македони
Poruke: 8
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Kako da wifi signalom pokrijem ceo sprat hotela?

Citat:
alexandarv kaže: Pregled poruke
E vidis, ja se apsolutno ne slazem. Kako to da moderator ne razume cemu sluze forumi? Da o parama se sve vreme radi. Forumi (izmedju ostalog) stede pare svojim clanovima. U suprotnom na svako ovakvo pitanje: Da li ce mi jos memorije u mojoj konfiguraciji ubrzati rad racunara? Dobijemcemo odgovor: Konsultuj najbliži servis. ??? Mislim da se razumemo.
DA, ali ti sigurno ne radis ovaj proekt (ceo hotel) voluntaristicki, vec ces to i da naplatis. Kada neko ovde na forumu pita nesto, to je u najvecem broju slucajeva za domace potrebe, za komsinicu i sl. A i pitanja su uglavnom amaterska, za razliku od tvog. Doduse, postoi mogucnost da ti i radis za dzabe, ali gazda hotela sigurno ne.

U medjuvremenu je stigao podatak da se radi o bolnici, a ne o hotelu (ili nisam lepo procitao u startu). Ipak ostajem na svom stavu.
Gogisha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 20:45   #8
alexandarv
Član
 
Član od: 30.9.2006.
Poruke: 104
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako da wifi signalom pokrijem ceo sprat hotela?

Citat:
Gogisha kaže: Pregled poruke
DA, ali ti sigurno ne radis ovaj proekt (ceo hotel) voluntaristicki, vec ces to i da naplatis. Kada neko ovde na forumu pita nesto, to je u najvecem broju slucajeva za domace potrebe, za komsinicu i sl. A i pitanja su uglavnom amaterska, za razliku od tvog. Doduse, postoi mogucnost da ti i radis za dzabe, ali gazda hotela sigurno ne.

U medjuvremenu je stigao podatak da se radi o bolnici, a ne o hotelu (ili nisam lepo procitao u startu). Ipak ostajem na svom stavu.
Ovo se pretvara u debatu o samoj svrsi foruma? Ne razumem tu granicu da li je za komsiku, dve komsinice ili siri krug ljudi? Ja radim u racunovodstvu bolnice, ali hocu ovo da isteram iako mi nije u opisu posla niti cu biti dodatno placen.
alexandarv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 20:50   #9
cane.prebranac
Starosedelac
 
Član od: 14.6.2011.
Poruke: 2.250
Zahvalnice: 137
Zahvaljeno 440 puta na 399 poruka
Određen forumom Re: Kako da wifi signalom pokrijem ceo sprat hotela?

Odogovor na ovo sto ti hoces najverovatnije neces dobiti ovde. Nego ti pocni da kopas po netu o wireless mrezama pa mozda i nadjes odgovor na svoje pitanje.
cane.prebranac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 20:52   #10
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom

Ok ljudi, nije htio za dzabe, nego da prodje sto jeftinije (tako je napisao u prvom postu). Dakle trazi rjesenje koje ce da radi posao, a i da bude isplativo koliko moze. Mozda ocekuje puno od obicne opreme, ali to je tesko reci. Izgleda da je ovo veliki projekat i ne moze ti niko na forumu sa sigurnoscu reci kako da to odradis, trebaju profesionalci to sve izmjeriti, isplanirati...
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 20:55   #11
cane.prebranac
Starosedelac
 
Član od: 14.6.2011.
Poruke: 2.250
Zahvalnice: 137
Zahvaljeno 440 puta na 399 poruka
Određen forumom Re: Kako da wifi signalom pokrijem ceo sprat hotela?

Citat:
Prief Lirator kaže: Pregled poruke
Izgleda da je ovo veliki projekat i ne moze ti niko na forumu sa sigurnoscu reci kako da to odradis, trebaju profesionalci to sve izmjeriti, isplanirati...
Bas tako, niko ti ne moze reci kako ovo da resis posto rece da imas masivne zidove, a bas ti zidovi su najveci problem kod prostiranja wifi signala.
cane.prebranac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 20:55   #12
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Kako da wifi signalom pokrijem ceo sprat hotela?

Citat:
alexandarv kaže: Pregled poruke
Ovo se pretvara u debatu o samoj svrsi foruma? Ne razumem tu granicu da li je za komsiku, dve komsinice ili siri krug ljudi? Ja radim u racunovodstvu bolnice, ali hocu ovo da isteram iako mi nije u opisu posla niti cu biti dodatno placen.
I time praviš veliku grešku. Na stranu komercijalni aspekt poduhvata, ovakve stvari rade ljudi koji imaju znanje za tako nešto, i to mora da se plati, u suprotnome se rizikuje loše urađena mreža koje će proizvesti samo glavobolju (i korisnicima i administratoru). Nemoj se iznenaditi ako počneš više vremena da provodiš popravljajući mrežu nego knjižeći fakture...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 20:58   #13
Gogisha
Novi član
 
Član od: 24.3.2007.
Lokacija: Скопје, Македони
Poruke: 8
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Kako da wifi signalom pokrijem ceo sprat hotela?

Citat:
alexandarv kaže: Pregled poruke
Ovo se pretvara u debatu o samoj svrsi foruma? Ne razumem tu granicu da li je za komsiku, dve komsinice ili siri krug ljudi? Ja radim u racunovodstvu bolnice, ali hocu ovo da isteram iako mi nije u opisu posla niti cu biti dodatno placen.
Verovatno da si odmah napisao to, stavovi (barem moj ) bi bili malo drugaciji, ali i pored toga ne verujem da bi dobio pomoc od onog ko se stvarno razume u to, t.j. od onog ko zivi od toga.
Gogisha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 21:13   #14
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Kako da wifi signalom pokrijem ceo sprat hotela?

Ne bi dobio (dobar) odgovor od stručnjaka za te stvari iz prostog razloga što niko ne može da da odgovarajuće rešenje bazirano na planu sprata i bez poznavanja drugih detalja i specifičnosti lokacije ili postojeće infrastrukture.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 21:22   #15
alexandarv
Član
 
Član od: 30.9.2006.
Poruke: 104
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako da wifi signalom pokrijem ceo sprat hotela?

Dobro, moze li neko makar da mi kaze kolko bi moglo da kosta, okvirno, da znam sta da ocekujem? Npr. Ako mora da se postavi ta i ta antena koja kosta toliko... Da vidim red velicina. Ili, ja bih tu probao to i to sa tom opremom... Ovako nemam ama bas nikakvu predstavu o ceni, možda 30.000 a mozda i 100.000 dinara?

Poslednja ispravka: alexandarv (25.11.2012 u 21:29)
alexandarv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.11.2012, 21:44   #16
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 367 puta na 332 poruka
Određen forumom Re: Kako da wifi signalom pokrijem ceo sprat hotela?

Na plavu tacku (ovaj LAN koji pominjes) prikacis Wireless ruter u AP modu, kupis jos min 10 komada i podesis im rezim rada WDS/repeater, to je mod koji ce da signal od AP preuzme i posalje ga dalje u zavisnosti od predajne moci. U WDS ruterima potrebno je da uneses MAC adrese rutera od kojeg preuzimas signal, znaci u prvom WDS ruteru uneses MAC adresu AP rutera, pa u sledecem WDS ruteru unosis MAC adresu WDS rutera koji preuzima signal od AP rutara odnosno u svakom sledecem unosis adresu onoga od kojeg zelis da preuzmes signal, ako ides linijski (hodnikom) onda je jednostavno, ako skrenes malo negde onda mozes i na jednom WDS ruteru/ripiteru da prikacis 2 ili 3 nova WDS rutera (ono skretanje od zelene ka plavoj zoni). Nemam konkretan predlog za uredjaj ali neki D-Link ili NetGear koji podrzava AP/WDS modove je najbolji izbor, mada i neki najjeftiniji TP-LINK ili Tenda moze da vrsi posao.

Ako bi isao na prvu varijantu ne znam kakav bi bio prijem signala sa 1 antenom jer kako kazes debeli su zidovi... opet bi morao da ubacis jos jedan-dva WDS ripitera i jace antene, za ovo cekaj Freska, mozda je se javi sa konkretnim resenjem. Ja sam za ono drugo resenje, mada i jedno i drugo imaju po neku prednost i po neku manu.

Pa cena moze da varira, ali ta cifra od 30K je neka najjeftinija solucija, sve preko toga moze samo da bude u korist kvaliteta mreze.
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku el_corona na korisnoj poruci:
alexandarv (26.11.2012)
Stara 26.11.2012, 1:36   #17
Banko
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2008.
Lokacija: Šabac
Poruke: 1.517
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 186 puta na 124 poruka
Određen forumom Re: Kako da wifi signalom pokrijem ceo sprat hotela?

Ne znam da li je izvodljivo ali predpostavljam da stekera za struju ima dovoljno, ako bi se koristili oni ruteri koji koriste elektricnu instalaciju za prenosenje signala, mozda bi tako bilo lakse nego da se nadovezuje wifi ruter na wifi ruter po hodnicima zbog signala?

naravno, posto je potreban wifi signal, iz tih rutera da se nakace wifi ruteri.

mislim na ovakve ( ili neke jeftinije verzije, ne znam zapravo koje su cene)

http://www.asus.com/News/Q3z1p2k44EKasQ3L/
Banko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2012, 11:22   #18
alexandarv
Član
 
Član od: 30.9.2006.
Poruke: 104
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako da wifi signalom pokrijem ceo sprat hotela?

Citat:
el_corona kaže: Pregled poruke
Na plavu tacku (ovaj LAN koji pominjes) prikacis Wireless ruter u AP modu, kupis jos min 10 komada i podesis im rezim rada WDS/repeater, to je mod koji ce da signal od AP preuzme i posalje ga dalje u zavisnosti od predajne moci. U WDS ruterima potrebno je da uneses MAC adrese rutera od kojeg preuzimas signal, znaci u prvom WDS ruteru uneses MAC adresu AP rutera, pa u sledecem WDS ruteru unosis MAC adresu WDS rutera koji preuzima signal od AP rutara odnosno u svakom sledecem unosis adresu onoga od kojeg zelis da preuzmes signal, ako ides linijski (hodnikom) onda je jednostavno, ako skrenes malo negde onda mozes i na jednom WDS ruteru/ripiteru da prikacis 2 ili 3 nova WDS rutera (ono skretanje od zelene ka plavoj zoni). Nemam konkretan predlog za uredjaj ali neki D-Link ili NetGear koji podrzava AP/WDS modove je najbolji izbor, mada i neki najjeftiniji TP-LINK ili Tenda moze da vrsi posao.

Ako bi isao na prvu varijantu ne znam kakav bi bio prijem signala sa 1 antenom jer kako kazes debeli su zidovi... opet bi morao da ubacis jos jedan-dva WDS ripitera i jace antene, za ovo cekaj Freska, mozda je se javi sa konkretnim resenjem. Ja sam za ono drugo resenje, mada i jedno i drugo imaju po neku prednost i po neku manu.

Pa cena moze da varira, ali ta cifra od 30K je neka najjeftinija solucija, sve preko toga moze samo da bude u korist kvaliteta mreze.

Bravo! Evo konkretnog predloga! Lepo mi je čovek odgovorio kako funkcionišu AP uređaji. Meni se ovo rešenje sviđa jer je modularno i mogu postepeno da pokrivam objekat zavisno od mogućnosti. Takođe, mogu i da postavljam AP/WDS uređaje "gušće ili ređe" zavisno od situacije "na terenu" - odnosno, kada proverim koliko soba koji uređaj pokriva... Hvala puno.

Voleo bih da dobijem i predlog člana Fresk-a pošto el_corona kaže da je čovek stručan.
alexandarv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.11.2012, 18:09   #19
alexandarv
Član
 
Član od: 30.9.2006.
Poruke: 104
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Kako da wifi signalom pokrijem ceo sprat hotela?

Preneo sam direktoru i on se slaze da idemo modularno - da pokrivamo deo po deo (da vidimo kako ce ici).

Interesuje me da li neki od ovih uredjaja moze da prodje:

Bežični Ruter TP-Link TL-WR720N oko 18e

Bežični Ruter TP-Link TL-WR741ND Lite N oko 20e

za oba pise na sajtu proizvodjaca da imaju WDS Bridge (valjda je to oznaka koju trazim) i da mozeta pomocu njih da prosirite mrezu...



Ili jos bolje neka preporuka (sto povoljnija cena posto treba da kupimo vise komada)

Hvala

Poslednja ispravka: alexandarv (26.11.2012 u 19:10)
alexandarv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2012, 3:19   #20
ed_hunter
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Poruke: 1.298
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 199 puta na 141 poruka
Određen forumom

stvarno nije u redu da trazis da ti neko besplatno pomogne oko komercijalnog objekta na koji mlatite kes. bzv realno....
ed_hunter je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako povezati TP-Link WiFi na ADSL i koristiti Internet bežično preko laptopa? igormil Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 5.1.2010 17:56
Kako napraviti WiFi antenu Bozidar Ostale komponente 2 26.11.2009 22:07
Kako provjeriti da li mi je wifi na laptopu ispravan kefalo Kvarovi 2 15.5.2009 14:03
Nokia 9500, kako podesiti WiFi? JUGA_v Programi za mobilne telefone 6 20.10.2008 23:12
Kako da od Tp-link WiFi kartice napravim nesto nalik HotSpot-u?? Dyca Komunikacioni uređaji i umrežavanje 0 24.7.2008 9:41


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:35.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com