Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.9.2014, 11:54   #341
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Ok, ako ti se Cinnamon toliko sviđa uvek može da se instalira i dobiješ funkcionalan OS. 12.04 je podržan do 2017-te. Dotle će Mint da "ispegla" ovu brljotinu. Jedino još, a možda ne treba ni da pitam, jesi kontrolisao md5 iso-a?
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2014, 12:57   #342
voodochild
Član
 
Član od: 4.5.2008.
Poruke: 63
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

md5 je isti na zalost znaci nije corupted iso a i prilikom narezivanja na dvd uradio sam verifikaciju narezanog dvd a... stvar je vise navike ne svidjanja 2 godine koristim mint i prvi put mi se desava ovo pa mi je sve neshvatljivo kako, zasto pa 2 godine nisam imao takve probleme ... zasto sad?
voodochild je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2014, 13:09   #343
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Slično razočaranje sam doživeo i ja sa novim Mintom. Na laptopu su mi 15 i 16 radili veoma fino, maltene bez problema. Sa 17 dosta problema, na kraju sam ga i batalio i prešao na ubuntu, jer mi se na njemu bolje uči programiranje a i čini mi se dosta brži od Minta.
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2014, 14:25   #344
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

A jesi probao da instaliras Mint, mozda su problemi samo u live rezimu ili nestaju nakon update-a?
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.9.2014, 17:24   #345
voodochild
Član
 
Član od: 4.5.2008.
Poruke: 63
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

naravno da sam probao ali i dalje nije radio net kao i usb portovi na kome su bili mis i tatstura. tako da stvarno neznam ... razmisljam se da isntaliram neki roling realase nesto kao debian manjaro ili mozda mint debian neznam .... toliko sam se navikao na cineamon okruzenje da mi se sad nista drugo i ne instalira.
voodochild je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2014, 21:08   #346
voodochild
Član
 
Član od: 4.5.2008.
Poruke: 63
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 4 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Evo da se javim da sam resio problem i sada imam mint 17 cineammon 64 bit
radi perfektno.... problem je bio u uefi biosu a resenje je:
Citat:
First enable iommu in the uefi by restarting your computer and pressing delete to enter the uefi plug your usb mouse, keyboard and thumbdrive in usb 2 ports. save and exit the uefi Then In Ubuntu(u tvom slučaju mint): press Ctrl+Alt+T to open up a terminal run the following command: sudo gedit /etc/default/grub (možda je bolje da umesto sudo koristiš gksudo zbog grafičkih aplikacija) Edit the empty quotes in this line to read: GRUB_CMDLINE_LINUX="iommu=soft" save changes to grub and exit gedit and the terminal Open up a new terminal with ctrl+alt+t run the following command: sudo update-grub then exit the terminal using this command: exit Restart your computer press delete to get back into the uefi Disable iommu in bios, load optimized defaults and restart. usb, 2.0 usb 3.0 and networking all work now in Ubuntu (mint), and disabling iommu in bios helps prevent windows freezes that was occurring if you are running a dual boot environment.
voodochild je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodochild na korisnoj poruci:
ColdBoot (2.10.2014)
Stara 2.12.2014, 19:15   #347
acinic
Član
 
Član od: 8.7.2007.
Lokacija: Paraćin
Poruke: 362
Zahvalnice: 486
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Thumbs up Re: Linux Mint...

Citat:
voodochild kaže: Pregled poruke
naravno da sam probao ali i dalje nije radio net kao i usb portovi na kome su bili mis i tatstura. tako da stvarno neznam ... razmisljam se da isntaliram neki roling realase nesto kao debian manjaro ili mozda mint debian neznam .... toliko sam se navikao na cineamon okruzenje da mi se sad nista drugo i ne instalira.
Manjaro nudi najnoviji softver ali mu stabilnost nije kao kod Mint-a. Ubuntu i Mint su slični sistemi osim grafičkog okruženja. Mint je stabilniji oduvek bio. Naročito sada kada koriste LTS kao podlogu. Novi Mint 17.1 radi perfektno tek kada se instaliraju vlasnički drajveri za grafičku kartu. Kod mene nvidia. Sa slobodnim drajverom sistem radi malo sporije i ima neke sitne bubice!
acinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2014, 21:18   #348
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Citat:
acinic kaže: Pregled poruke
manjaro nudi najnoviji softver ali mu stabilnost nije kao kod mint-a. ubuntu i mint su slični sistemi osim grafičkog okruženja. Mint je stabilniji oduvek bio. Naročito sada kada koriste lts kao podlogu. Novi mint 17.1 radi perfektno tek kada se instaliraju vlasnički drajveri za grafičku kartu. Kod mene nvidia. Sa slobodnim drajverom sistem radi malo sporije i ima neke sitne bubice!
Колико се сећам Минт јесте Убунту - у почетку само са пар козметичких дорада да би по доласку Јунит окружења на Убунту Минт почео да развија своје радно окружење... Али, и даље је то Убунту са другом шминком. По питању стабилности, то је субјективни осећај обзиром да Минт излази са новом верзијом тек онда кад се на Убунту испегла највећи број уочених бубица тако да им је и употребљивост иста...

Како било све је то само замрзнут Дебиан Тестинг
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2014, 21:57   #349
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Ako tako gledas, i Ubntu je samo Debian sa novom sminkom. ( :

I meni Mint iz nekog razloga radi dosta stabilnije od Ubuntu-a. Pre svega po pitanju ubogih AMD drajvera koji kod Ubuntu-a znaju da dovedu do totalnog kolapsa sistema kad samo reinstall pomaze, dok kod Minta su do sada najvise doveli do mrljave slike koja se lako resi reinstalacijom drajvera.


BTW
Upravo sam probao opet Portal 1, poslednji AMD drajveri (masina iz profila) i i dalje secka, a nije max grafika...

Poslednja ispravka: toxic (4.12.2014 u 0:22)
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2014, 0:43   #350
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Mint se nekad razlikovao samo po tome što je nudio vlasnički softver(pre svega kodeci) OOTB što i nije tako loše.

Jer, recimo, većina "izvornih" distroa, i dan danas nudi XBMC u klot obliku. A neki forkovi ga budže da ga je milina jedna koristiti... nema potrebe prstom da se makne.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2014, 0:51   #351
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
ako tako gledas, i ubntu je samo debian sa novom sminkom. ( :

i meni mint iz nekog razloga radi dosta stabilnije od ubuntu-a. Pre svega po pitanju ubogih amd drajvera koji kod ubuntu-a znaju da dovedu do totalnog kolapsa sistema kad samo reinstall pomaze, dok kod minta su do sada najvise doveli do mrljave slike koja se lako resi reinstalacijom drajvera.


Btw
upravo sam probao opet portal 1, poslednji amd drajveri (masina iz profila) i i dalje secka, a nije max grafika...
У ствари, много су веће разлике између Дебиан тестинга (+Сид грана) и Убунтуа и Убунтуа наспрам Минта (неко време на једној машини терам Дебиан тестинг а на другој Кубунту)....

Елем да не гњавимо, поента је да не треба гледати на Минт као нешто потпуно другачије у односу на Убунту...

Проблеми које ти имаш пре су до самог драјвера односно зависности графичког окружења од квалитета драјвера него до другчијег драјвера, нисам у скорије време проверавао али нешто не верујем да се Минтов тим бави одржавањем новијих драјвера у односу на оно што долази на Убунту евентуално једино уколико не додају додатна складишта са жељеним драјверима (што опет није проблем ни обичном кориснику да уради)...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2014, 1:39   #352
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.295
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Koristim poslednje vlasnicke drajvere sa AMD sajta, isti na oba sistema, u skladistima su isti, matori. Bas sam hteo da vidim da li ce imati razlike u funkcionisanju drajvera na razlicitim distroima (par popularnijih) i grafickim okruzenjima. Mint Cinnamon mi se pokazao kao najstabilniji i najfunkcionalniji u kombinaciji sa AMD kartom, konkretno testirano sa HD6870 i HD7850. Ubuntu i Unity je bila najgora kombinacija.
Cak mi je par puta napravio problem i nevezano za grafiku, uglavnom sitnice, ali neocekivano za tako veliki distro.

Zato kazem da mi deluje kao da izmedju Mint-a i Ubuntu-a ima vecih razlika od grafickog interfejsa. Pride da napomenem da koristim samo LTS verzije.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2014, 21:42   #353
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Zamenio sam Ubuntu 14.04 sa Mintom 17.1..

Do sada sam bio prezadovoljan sa Mintom, npr. na laptopu sam koristio Operu posle nekih 45-50 sekundi na običnom HDD-u.

Sada na desktopu( i5-4460, 8Gb RAM-a) treba mu neka 3 minuta da se podigne sistem. Slično je bilo i sa Ubuntu-om, ali je to on odradio do 2 minuta. Ovo sad mi se čini predugo, čak se i Win za to vreme podigne.
Čak sam i SWAP stavio a na Ubuntu-u nisam imao.

Jel ima neka fora da se to sredi?
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2014, 22:12   #354
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Linux Mint...

Што поредите само са Убунтуом? Убунту је најзахтевнији од свих дистроа који су базирани на њему. Да ли сте пробали Лубунту, Ксубунту и Кубунту?

Има ли неке разлике у раду Ксубунтуа и Минта ИксФЦЕ, и Кубунтуа и Минта КДЕ?

Poslednja ispravka: Боле (4.12.2014 u 22:21)
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2014, 22:27   #355
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Poredim Ubuntu i Mint jer sam ga imao instaliran.

Probao sam i svaki od tih koje si pomenuo, nisu mi legli.
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2014, 22:33   #356
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Citat:
Dzajo5 kaže: Pregled poruke
Zamenio sam Ubuntu 14.04 sa Mintom 17.1..

Do sada sam bio prezadovoljan sa Mintom, npr. na laptopu sam koristio Operu posle nekih 45-50 sekundi na običnom HDD-u.

Sada na desktopu( i5-4460, 8Gb RAM-a) treba mu neka 3 minuta da se podigne sistem. Slično je bilo i sa Ubuntu-om, ali je to on odradio do 2 minuta. Ovo sad mi se čini predugo, čak se i Win za to vreme podigne.
Čak sam i SWAP stavio a na Ubuntu-u nisam imao.

Jel ima neka fora da se to sredi?
Nešto definitivno ne štima. Meni se na mašini iz profila OpenSuse 13 KDE diže za 50s. Nije u redu.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2014, 22:38   #357
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Citat:
ColdBoot kaže: Pregled poruke
Nešto definitivno ne štima. Meni se na mašini iz profila OpenSuse 13 KDE diže za 50s. Nije u redu.
Znam i ja.

Vidiš, OpenSuse nikad nisam probao. Baš ću sad i njega da stavim.
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2014, 22:46   #358
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Ух бре, промашисте поенту приче... а она је да су Убунту и Минт (Ксубунту, Лубунту; Кубунту, Убнту Гноме, Убунту Мате...) исти систем само са другачијим радним окружењем које опет долази са својим сетом предефинисаних пакета (програма)....

Dzajo5
да ли си проверавао на колико секунди (минута?) је подешен груб при подизању система?
Два минута при подизању Убунтуа или пак било ког другог, на хард диск инсталираног Линукса је мнооогоооо... али није немогуће ако си нешто петљао... (имам један тест систем где сам нешто зезнуо па ми се систем подиже неколико минута -док се не сетим да лупим комбинацију тастера коју ми тражи - али то је пак само до мене...)
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2014, 23:01   #359
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Znam ja da je to sve isto, ali pošto se javio dečko, odgovorio sam mu.

Nisam petljao ništa. Grub se pojavi, 10 sekundi čeka pa automatski butuje Mint. Ovih 3 minuta je posle biranja Minta u Grub-u.

HDD od 1TB, 750Gb koristi Win a za Mint sam pravio 50GB OS, 8GB SWAP i ostalo Data particija. Klasična instalacija, ništa ne podešavam manualno. Rad samog Minta je brz(isto i Ubuntu), ali to podizanje je mučno.
Dzajo5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2014, 23:10   #360
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Linux Mint...

Citat:
Dzajo5 kaže: Pregled poruke
Znam i ja.

Vidiš, OpenSuse nikad nisam probao. Baš ću sad i njega da stavim.
Samo da znaš da za instalaciju ne može unetbootin nego imagewriter ako iso stavljaš na flešku.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Linux za pocetnike Nemanja Inc Slobodni softver 9 3.6.2011 7:26
Debian 5,Linux Mint 8 ili Linux Mint Debian Nemanja Inc Slobodni softver 9 23.3.2011 23:10
Linux Mint, Windows, dualboot RAJIC Slobodni softver 6 25.11.2010 17:58
Linux Mint 7 Gloria despot77 Slobodni softver 10 9.12.2009 13:00
Poker na FB i linux mint 6 KDE 4.2 despot77 Slobodni softver 0 14.5.2009 10:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:17.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com