Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.9.2009, 7:36   #1
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Zadatak o mrezama, podmrezama, netmask i sl...

Ovako, imam problema sa kapiranjem mreza, i sl... Dobio sam neke primere zadataka koje treba da odradim, ali nikako ne mogu da provalim logiku racunanja i odredjivanja nekih stvari, cak i pored knjige i dodatnih materijala. Evo recimo nekih zadataka koje ne mogu da provalim kako se rade:

Odrediti broj mreza koje bi koristile navedenu mreznu masku kao i broj adresa u svakoj od njih:

Netmask: 255.0.0.0

Broj mreza:___ (napisati kao stepen broja 2)
Broj adresa:___ (napisati kao stepen broja 2)

2.Odrediti broj mreze i poadcast adresu na osnovu parametara jednog clana:

IP adresa: 51.120.81.150
Netmask: 255.255.255.240

broj mreze: ____.____.____.____
broadcast: ____.____.____.____

3. Odrediti da li postoji vidljivost (mogucnost pristupa bez gateway uredjaja izmedju sledecih ip adresa:

63.146.34.216
63.146.33.169
netmask: 255.255.248.0


4.Da li se sledeca IP adresa moze koristiti za adresiranje racunara u mrezi:

IP: 130.255.213.193
Netmask: 255.255.255.252

Nikako ne mogu da skontam po kojoj logici se rade ovi tipovi zadataka. Svaka pomoc bi mi dobro dosla. Hvala unapred
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2009, 14:05   #2
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Zadatak o mrezama, podmrezama, netmask i sl...

Hmm, da vidim koliko se secam kako to ide. Znaci vazno je da maska definise koji deo adrese je mrezni deo a koji deo je host deo.

U prvom zadatku je hostova 10 na 24 jer ti maska pokriva 8 bita za mreznu adresu a 24 bita za hostove. Ako to prikazes binarno onda ti je broj bitova koji su na raspolaganju za hostove jednak 2 na broj svih nula koje su desno od zadnje jedinice u binarnom zapisu maske. Uglavnom radi se o raspodeli 32 bita na mrezni i host deo. Cilj je da racunar zna na osnovi maske kada da prosledi paket ruteru a kada da ga salje lokalno u mrezu. IP izvan maske je u drugoj mrezi i mora na ruter.
Broj mreza proizlazi da je 2 na 8 ili ti 256. Naravno to je teoretski broj jer su neke mreze rezervisane za razne stvari, primerice multicasting.

Drugi zadatak ti je broj mreze:
51.120.81.144 jer ti je iz maske vidljivo da je izveden subneting na mrezu od 16 hostova a navedeni IP je prvi unutar tog raspona. Prvi IP u subnetu ti je IP mreze a zadnji IP broadcasta. Na broadcast ti se jave svi racunari unutar mreze.
Broj broadcasta ti iz toga sledi: 51.120.81.159 jer to je zadnj ip unutar te mreze od 16 hostova.

Treci zadatak ti je odgovor DA, jer ti dana maska primenjena na jednu od tih IP adressa daje mrezu u rasponu 63.146.32.1 do 63.146.39.254
U taj raspon padaju oba zadana IP tako da su unutar iste mreze i ne trebaju gateway

Cetvrti zadatak je takodjer odgovor DA. Moze da se koristi jer takva maska konstituira minimalno potrebne 4 adrese. Kao sto rekosmo jedna za mrezu dve za host i zadnja za broadcast.

Mislim, da je tako nekako to bilo.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2009, 20:44   #3
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Zadatak o mrezama, podmrezama, netmask i sl...

Prvi zadatak - ako je 8 bitova rezervisano za adresu podmreže (prema masci), to se piše kao 8 jedinica. Binarni broj sa 8 jedinica možeš da pretvoriš pomoću digitrona ili digitrona na kompu u decimalni broj, ali lakše je da zapamtiš ovo: najdesniji bit prikazuje se kao bin.cifra x 2^0. Sledeci s desna nalevo je bin.cifra x 2^1... i poslednja cifra nalevo je bin.cifra x 2^7 (ukupno 8 bitova, ali počinju od njultog, a ne od prvog). Ima da se okoziš da izmnožiš stepene dvojke redom sa kečevima (jer su sve cifre kečevi), ali lakše je da znaš da je prvi sledeći broj (kad bi bila i deveta binarna cifra) prikazan sa jedinicom i osam nula posle nje. Dakle, prethodni broj (sa 8 jedinica) dobija se kad se od dva na osmi oduzme jedan. To je najveći broj koji se može zapisati sa 8 bitova, a ukupan broj brojeva koji se mogu zapisati sa toliko bitova je za jedan veći, jer se računa i nula. Dakle, kao opšte pravilo za to koliko se brojeva (u ovom slučaju adresa) mogu zapisati sa toliko i toliko bitova, broj dva se digne na stepen jednak broju bitova. Ako je 8 bitova, ima 2^8 adresa.

Tako isto radiš za broj hostova po subnetu, samo što brojiš nule u masci. Nula imaš 3 x 8 = 24. Dakle, postoji 2 na dvadeset četvrti mogućih adresa hostova.

E sad, kad su u pitanju adrese hostova, postoji i problem rezervisanih adresa. Obično se iz mogućih adresa hostova izbacije prva i poslednja (mrežna i broadcast), ali za tu stvar ti pogledaj kako ste vi učili pa tako napiši. Neki mrežnu adresu zovu mrežni broj ili broj mreže.

Što se tiče ostalih zadataka, vidiš i sam da se sve svodi na pretvaranje maske i adresa u binarni oblik i brojanje bitova s leve strane. Ako dve adrese imaju, gledano s leve strane, toliko i toliko jednakih bitova, i taj broj se poklapa sa brojem jedinica s leve strane u masci, onda su te adrese iz istog subneta (iz iste podmreže, tj. imaju isti mrežni broj) i ruter nije potreban.

Što se tiče poslednjeg zadatka gde treba da se proveri da li je data adresa validna za neki host, to se svodi na proveru adrese tog hosta i to se opet najlakše vidi ako se IP adresa (ili samo njen bitan deo) pretvori u binarni oblik. Pretvaranjem maske u binarni oblik odbroji se koliko je bitova rezervisano za adresu hosta. S druge strane, u datoj adresi pretvori se u binarni deo ili cela adresa (jedna po jedna grupa između tačaka) ili onoliko s desne strane koliko je bitno. U ovom slučaju ispada da su za adresu hosta rezervisana samo dva bita, što znači da postoji četiri (moguće) adrese hostova. Rekli smo da su zabranjene prva i poslednja, dakle ona koja ima sve nule (00 - mrežni broj) i ona koja ima sve jedinice (broadcast adresa) krajnje desno, gledano binarno. Kako adresa koja je zadata ima na kraju kombinaciju 01, ona je validna.

Poslednja ispravka: VojaM (22.9.2009 u 19:54) Razlog: Ispravka moje gluposti i dodatak za rezervisane adrese
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2009, 12:14   #4
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Zadatak o mrezama, podmrezama, netmask i sl...

E ovako, prvo da se zahvalim korisniku i Voji za podrsku i pomoc, polozio sam doticni ispit sa maximalnim brojem bodova. Sve sam skontao, mada ipak ne bih uspeo sam da mi Voja nije objasnio preko telefona juce. Sve je lako kad imas nekog da ti objasni. Kad se nauce sablon i pravila, zadaci ispadaju laki Hvala jos jednom
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Zadatak iz matematike... Down Force Brbljaonica 84 29.6.2010 12:39
Kviz na Pinku - matematički zadatak! stevan10 Brbljaonica 15 18.3.2009 13:00
Jedan zadatak u C-u RuSkO_17 Programiranje 18 17.11.2008 17:30


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:43.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com