Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.11.2012, 23:48   #1
Aleksandar1987
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.1.2007.
Poruke: 4.086
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 462 puta na 304 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Aleksandar1987 Slanje poruke preko Skypea korisniku Aleksandar1987
Thumbs up Pitanja početnika

Pozdrav Linuxovci! Hteo bih da postavim par pitanja vama koji vec duze vreme drndate taj Linux. Vidim da vecina besplatnih OS-ova izgleda jako lepo, i prijatno za oci. Ja od kad znam za racunar koristim windows pa bi malo da se raspitam. Koji besplatan OS bi vi preporucili, a da je vizuelno lep a i funkcionalno dobar. Kakav je po pitanju drvier-a, softvera, igara i tako to? Nikad u zivotu nisam koristio besplatan OS i ne znam kako funkcionisu. Gde nabavljate prateci softver? Recimo jel moze Photoshop, Dreamvaver da se nabudzi na neki slobodan OS? Kako po pitanju zastite, neki antivirus? Onda recimo npr, imam PES13 sad na windowsu, da li taj isti PES13 mogu da instaliram na besplatan OS? Aj za pocetak nek bude to.

Ne mogu da otvorim temu u ovom delu foruma pa sam morao ovako da pitam u nekoj temi. Ako moze neki moderator da otvori umesto mene temu...
Aleksandar1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.11.2012, 23:56   #2
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Otvorena je nova tema, iako je ista prežvakana nebrojeno puta...

Dozvoli mi da parafraziram čuvenu filmsku repliku za koju smatram da verno prenosi situaciju:
"Nikome se ne može reći šta je linux. To moraš da vidiš sam za sebe. Mi ti možemo samo pokazati vrata..."

GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
Bart Simpson (16.11.2018), culer (4.9.2014)
Stara 16.11.2012, 0:05   #3
Aleksandar1987
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.1.2007.
Poruke: 4.086
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 462 puta na 304 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Aleksandar1987 Slanje poruke preko Skypea korisniku Aleksandar1987
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Ma samo da ja potrefim ta vrata. Trenutno sam u situaciji da ne znam ni gde su. Hvala za temu!
Aleksandar1987 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2012, 0:20   #4
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Što kaže Goran, prežvakana tema, ali hajde, evo ti par odgovora....
Probaj Linux Mint 13, grafičko okruženje izaberi sam (KDE, Cinnamon, MATE). A šta je grafičko okruženje možeš pročitati ovde.
Svaka Linux distribucija imam onaline repozitorijum iz kojeg pomoću software managera instlairaš šta ti treba sa 2 klika mišem, potpuno besplatno. Što se tiče navedenih programa, možeš ili koristiti besplatne alternative, ili ih poterati preko wine-a. Spisak programa i utisci korisnika su ti ovde, a isto važi i za igre. Steam za Linux je trenutno u closed beta fazi, tako da uskoro očekuj i taj servis na Linuxu.
I da, na antivirus zaboravi.

EDIT:
@toxic
Wine Is Not an Emulator
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2012, 0:23   #5
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Ma emulator je sta god pricali. (:
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2012, 9:39   #6
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Nije

Iako radi istu stvar kao i emulator (pokretanje koda za drugi OS) WINE to radi na drugačiji način. On ne emulira nikakav hardver u okviru host mašine, već prevodi sistemske pozive windows softvera na jezik linuxa. Neki programer bi verovatno mogao detaljno da objasni postupak.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.11.2012, 0:19   #7
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Probaj Mint Cinnamon, Ubuntu ili Kubuntu, imas slike, pa izaberi koji ti se vise svidja. Imas u ovom podforumu dosta informacija o Linux-u, predji prvo ove bitne teme.

Ukratko... Prateci softver nabavljas iz Software Manager-a koji ide uz svaki Linux, otkucas ime i instaliras ga, 2-3 klika. Programe i igre iz Windows-a ne mozes nativno da pokrenes ili instaliras u Linux-u, razliciti su sistemi (odprilike, kao kad bi hteo igru sa PS3 da pustis na XBox), ali postoji emulator, WinE, preko koga mozes da pokrenes vecinu softvera sa Win-a. Mislim da PES moze lako da se pokrene preko WinE-a (ne igram to). Problem za igre bi mogli da ti prave jedino ubogi AMD/ATI drajveri. Ostalih drajvera vecinom ima i to ne bi trebalo da bude problem. Imas alternative za vecinu programa iz Windows-a pisanih za Linux, tipa GIMP umesto Photoshop-a. Virusa za Linux prakticno nema, pa su i antivirusi nepotrebni, a i sama filozofija rada Linux-a je mnogo sigurnija od Windows-ove.

P.S. Kako ne mozes da napravis temu?
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2012, 2:26   #8
Nutsbre@ker
Starosedelac
 
Član od: 17.6.2008.
Lokacija: Tamo gde internet pocinje
Poruke: 1.809
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 439 puta na 329 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Nutsbre@ker
Određen forumom

Ti njega možeš da update-uješ kao i svaki ubuntu,jer ga pobošljšavaš ti "paketićima", činiš ga bezbednijim, stabilnijim,sve zavisi šta donosi određeni update. Youtube bi mogao da ti secka, zato što si u podešavanjima same virtuelne mašine postavio skromne hardverske parametre za sam siszem, pa se isti guši, ako je klip više rezolucije. Moguće je da je i neki drugi problem, ali za to sačekaj mekog iskusnijeg, i sa više iskustva sa Ubuntuom. Što se tiče igara kolike zod da su nećeš moći da ig igraš bez Wine-a, specifičnog emulatora za Linuks.

Sent over section_one subnet
Nutsbre@ker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nutsbre@ker na korisnoj poruci:
jhoni (17.11.2012)
Stara 30.11.2012, 12:49   #9
Eddy
Starosedelac
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: ¯\_(ツ)_/¯
Poruke: 1.397
Zahvalnice: 811
Zahvaljeno 404 puta na 255 poruka
Određen forumom

Ja bih da se nadovezem jednim pitanjem. Da li je bolje skenirati win particije antivirusom iz linuxa? Kao sto se ponekad skenira iz safe moda.
Eddy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2012, 13:01   #10
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Da, mislim da ima čak neki live distro koji uz ostali alat za administraciju dolazi i sa clamav-om zbog te svrhe(spašavanje windowsa).
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2012, 14:49   #11
Futuristic
Član
 
Član od: 22.11.2009.
Lokacija: Čačak
Poruke: 251
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Da li mogu nekako da u ubuntu-u iskljucim da vidi file-ove sa windows-a ?
Futuristic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.11.2012, 17:13   #12
Djordje Turjacanin
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.6.2008.
Lokacija: Prnjavor, RS
Poruke: 3.872
Zahvalnice: 491
Zahvaljeno 1.031 puta na 664 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Djordje Turjacanin Slanje poruke preko Skypea korisniku Djordje Turjacanin
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Pa on bi trebalo da vidi fajlove sa Windowsa odmah, koliko se sjećam. Linux vidi ntfs i fat particije bez problema.
EDIT: Jao da isključiš, prevideo sam to. Pa samo nemoj mountovati particije i on ih neće prepoznati.
Djordje Turjacanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.12.2012, 2:15   #13
Futuristic
Član
 
Član od: 22.11.2009.
Lokacija: Čačak
Poruke: 251
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Pritisnem ja sa particiju i unmount, ali ono se i dalje vidi,tj. imam ikone od particija na kojima su fajlovi sa win-a. Zeleo bih da ne vidim na ubuntu-u win fajlove, ako je to uopste moguce?
Futuristic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2013, 14:57   #14
PeTkO
Banned
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iza tebe
Poruke: 2.242
Zahvalnice: 419
Zahvaljeno 298 puta na 192 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku PeTkO
Određen forumom Одг: Pitanja početnika

Da, taj problem imam i ja. Jednom sam uspeo da se konektujem, ali nije bilo interneta. Znaci mrka kapa?

Послато са U8655-1 користећи Тапаток 2
PeTkO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2013, 15:41   #15
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

U to vreme kada sam pokušavao sam našao na netu da je isključena podrška za ad-hoc mreže u Androidu. Postojali su neki patchevi za neke modele telefona, ali mrka kapa.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2013, 17:15   #16
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

@Dzajo5

GNOME nije baš najstabilnije okruženje, tako da me ne čudi uopšte što neće da se učita. Kada se upali Ubuntu i bude samo crn ekran nakon gnome logo-a, uradi ctrl+alt+F1 i dobićeš konzolu. Uloguj se i izbriši gnome sa sudo apt-get remove ubuntu-gnome-desktop. Ili se samo zove gnome, ne znam. U svakom slučaju ista komanda sa kojom si instalirao gnome, samo treba remove umesto install. Time ćeš obrisati gnome. Zatim restartuj komp sa sudo reboot i trebalo bi posle ili da se uloguje odmah u unity ili će te pitati za okruženje pa izabereš unity.

P.S. Možeš instalirati program pod nazivom synaptic pa onda iz njega instalirati okruženja po želji ako ih već nema u software manageru, ne moraš koristiti terminal. A dođe ti i kao lakša alternativa software manager-u i za instalaciju programa.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku blast beat na korisnoj poruci:
Dzajo5 (24.11.2013)
Stara 24.11.2013, 17:44   #17
drzare
Član
 
Član od: 4.3.2010.
Lokacija: Београд
Poruke: 420
Zahvalnice: 32
Zahvaljeno 75 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

@Dzajo5

Шта ли си му ти радио...
Нема потребе да трчиш по нету и пратиш разноразна „упутства“ јер додавање новог окружења можеш да одрадиш и сам онако како ти је blast beat описао.
Такође можеш то одрадити и преко убунту софтверског центра али је Synaptic ипак комотнији.
Кад одаберш главни пакет за неко окружење аутоматски ћеш повући зависности ( а ту је Synaptic бољи јер ти одмах избацује информацију о свим зависностима) после тога ти и сам можеш додати остале програме или екстра пакете везане за то радно окружење (као што су додатни пакети везани за локализацију, кодеке, шеме боја, пакети са адекватним позадинама.... ).
Што се тиче Гнома на Убунту он је једнако стабилан колико и Јунит док је сама функционалност ипак до самог корисника и његових жеља...
drzare je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2013, 20:03   #18
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

Dao sam Gnomu3 šansu, međutim bio mi je totalno nepraktičan za multitasking (uvek imam otvoreno 10+ aplikacija).
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2013, 20:41   #19
Dare01
Veteran
 
Član od: 18.6.2010.
Lokacija: Sremska Mitrovica, Srbija
Poruke: 522
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 121 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

@Dzajo5 Ubuntu baš i nije dobar izbor za gnome-shell, tj. da na Unity dodaješ gnome-shell. Bolje skini Ubuntu Gnome http://ubuntugnome.org/ tu nemaš Unity instaliran, već samo gnome shell. A ako ti se baš svidja GNOME onda bolje uzmi u obzir neku drugu distribuciju kod koje ćeš imati najnoviju verziju, trenutno 3.10.
Dare01 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.11.2013, 20:48   #20
Dzajo5
Veteran
 
Član od: 15.9.2008.
Poruke: 657
Zahvalnice: 259
Zahvaljeno 86 puta na 84 poruka
Određen forumom Re: Pitanja početnika

S**** dam ga za medalju.
pokusao sam ono sto si mi rekao, nece.
pokusao sam onu komandu koju sam iskoristio sudo apt-get install gnome-shell, stavio sam remove i nista.
posle sam probao i sudo apt-get install gnome-shell ubuntu-gnome-desktop i pitalo me koje okruzenje hocu, izabrao sam unity ali i dalje krece gnome. probao sam i ovu poslednju komandu pa staviti remove umesto install, ali nece ***** i gotovo. jesam konjina
Dzajo5 je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Forumotion - pomoć, saveti, pitanja miša topola Web razvoj 7 15.12.2011 11:01
Pređoh na SuSE - trebaju mi odgovori na nekoliko pitanja Bokile Slobodni softver 1 21.6.2009 21:40
Editovanje pitanja u Milioneru stefanACM Male igre 12 12.5.2008 22:04
Spisak pogođenih pitanja - Muzički kviz [Imzadi] Kvizovi 5 4.4.2008 21:06
Spisak pogođenih pitanja - Filmski kviz [Imzadi] Kvizovi 2 30.10.2007 20:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:20.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com