Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim?

Šta da kupim? Saveti oko kupovine novog ili nadogradnje starog računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.11.2009, 18:42   #1
nebeskacarica
Novi član
 
Član od: 5.5.2008.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Ima li smisla: Stara mašina-slab procesor-malo radne memorije + nov monitor i nova grafičk

Poštovanje svima,


Nisam proveo mnogo vremena na ovom forumu ranije, ali i pored toga ću biti slobodan da odmah zatražim malo pomoći. Dobro bi mi došao savjet u vezi sljedećeg:
Imam za današnje vrijeme neshvatljivo staru mašinu sljedeće konfiguracije:
Compaq 597 Mhz
192 MB of RAM
Grafička karta ATI – 8 MB
Monitor Samsung SyncMaster 410b od 14 inča (dobro ste pročitali! )
Hard disk – 9GB itd...

Ovo je moj prvi kompjuter i razlog što nisam investirao gotovo ništa u njega (osim dobrih zvučnika) je što kući do sada nisam imao potrebe a ni vremena provoditi puno sati za njim. S druge strane, programirati se i surfovati – slušati muzika, sasvim udobno može i na ovakvim krntijama, ostalo me, poput igrica, ne zanima toliko. Dosta mi je što na poslu sjedim 9 sati za mašinom koja je hardverski sušta suprotnost ovome što sam gore naveo. Međutim, uskoro ću imati potrebu da kući odradim neke poslove u Flashu - Action Scriptu i Adobe alatima, pa mi zbog toga treba poboljšanje grafike u onolikoj mjeri koliko je to moguće.

Planiram da kupim novi LCD monitor i neku bolju grafičku (šta god da kupim biće sigurno 10 puta bolje od ovoga što imam J).

Moje konkretno pitanje glasi:
Koliko ima smisla napraviti ovakvu kombinaciju (stara mašina-slab procesor-malo memorije + solidan LCD monitor-solidna/dobra grafička) i da li to uopšte može da šljaka, tj. da bude kompatibilno? Ne očekujem, naravno, bogzna kakav kvalitet grafike i udobnost pri radu, ali bar neko vidno poboljšanje performansi. Nisam neki hardveraš, nemam vremena da to pratim, i savjeti onih koji su upućeniji od mene u ovu tematiku će mi dobro doći.
nebeskacarica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2009, 23:38   #2
ilic stefan
Veteran
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 914
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 147 puta na 101 poruka
Određen forumom Re: Ima li smisla: Stara mašina-slab procesor-malo radne memorije + nov monitor i nova gra

Osetićeš pobojlšanje ali ne veliko. Najbolje bi bilo kada bi promenio ceo komp. Za programe koji tebi trebaju ne treba ti komp skuplji od 250 evra. A možda i manje. Treba ti otprilike neki jednojezgarni procesor AMD. Onda grafička sa 256 mb, 128 bita. 512 mb rama. Može i ddr 1 ili 2. Neki hard od 200 gb. Napajanje do 350 w. I na kraju neka ploča koja sve to može da podrži. Veći će ti problem biti nalaženje ovih komponenti pošto su to sve stare komponente. Sastaviću ti neku konfu pa ti vidi da li ti se dopada. Napiši još koliki ti je budzet.
ilic stefan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2009, 23:56   #3
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Ima li smisla: Stara mašina-slab procesor-malo radne memorije + nov monitor i nova gra

džabe poboljšanje, taj procesor nije ni za šta... Jeftinije od konfe koju sam naveo teško da može, računaj da ti je to neki minimum.
Intel Celeron E3200, 2.4GHz Box, dualcore
Cena: 3.350 din.

GigaByte GA-G31M-ES2C
Cena: 3.680 din.

2GB DDR2 Geil PC800
Cena: 3.350 din.

Blueberry CN-391BKS, 400W
Cena: 2.490 din.

500GB Samsung HD502HJ SATA2, 7200pm, 16MB F3
Cena: 4.000 din.

22\'\' Benq G2220HD, DVI, Full HD
Cena: 14.380 din.

DVD+-RW Samsung SH-S223B/BEBE
Cena: 2.380 din.

Ukupno: 33.630 din

Ova makina jede tu tvoju, uračunat je i monitor sa digitalnim ulazom. Ukoliko ne želiš integrisanu grafiku, imaš radeona 4550 za 3140 dinara.

Procesor ti je vrlo fleksibilan, uz promenu dve stavke u BIOS-u teraćeš ga svakog dana na 3.2ghz bez ikakvih problema.
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2009, 0:49   #4
ilic stefan
Veteran
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 914
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 147 puta na 101 poruka
Određen forumom Re: Ima li smisla: Stara mašina-slab procesor-malo radne memorije + nov monitor i nova gra

Sklopio sam neki za 27000. I to iz tri firme. Jedva sam našao.

Procesor: AMD Athlon 64 LE 1640+ 2.6GHz Box AM2 3.000 din.
RAM: Memorija DIMM DDR2 1GB 800MHz OCZ Value CL5, OCZ2V8001G 1.150 din.
HDD: 160GB WD, SATA2, 7200, 8MB 3.200 din.
DVD: Samsung sh s 223 f 1.800 din.
GrafickaSapphire ATI 4350, 512MB DDR2 2.560 din.
Monitor: ViewSonic 17'' VA1716W 9.390 din.
Kuciste i napajanje: Codegen, 400W, 3332-CA 2.560 din.
Maticna: Gigabyte MB - SOCKET AM2 - GA-M61PME-S2P 3.500 din.

Ako si zainteresovan, mogu da ti pošaljem privatnu poruku gde možeš da ih nabaviš pošto je zabranjeno da navodim ime firme.
ilic stefan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2009, 0:54   #5
ilic stefan
Veteran
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 914
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 147 puta na 101 poruka
Određen forumom Re: Ima li smisla: Stara mašina-slab procesor-malo radne memorije + nov monitor i nova gra

Citat:
veseliburek kaže: Pregled poruke
džabe poboljšanje, taj procesor nije ni za šta... Jeftinije od konfe koju sam naveo teško da može, računaj da ti je to neki minimum.
Intel Celeron E3200, 2.4GHz Box, dualcore
Cena: 3.350 din.

GigaByte GA-G31M-ES2C
Cena: 3.680 din.

2GB DDR2 Geil PC800
Cena: 3.350 din.

Blueberry CN-391BKS, 400W
Cena: 2.490 din.

500GB Samsung HD502HJ SATA2, 7200pm, 16MB F3
Cena: 4.000 din.

22\'\' Benq G2220HD, DVI, Full HD
Cena: 14.380 din.

DVD+-RW Samsung SH-S223B/BEBE
Cena: 2.380 din.

Ukupno: 33.630 din

Ova makina jede tu tvoju, uračunat je i monitor sa digitalnim ulazom. Ukoliko ne želiš integrisanu grafiku, imaš radeona 4550 za 3140 dinara.

Procesor ti je vrlo fleksibilan, uz promenu dve stavke u BIOS-u teraćeš ga svakog dana na 3.2ghz bez ikakvih problema.
Taj monitor podržava full hd rezoluciju, ako stavi manje od 1920 x 1080 neće lepo izgledati, npr. ikonica na 1024 .768 ima da bude velika ko miš za komp. Ram može 1 gb, taman dobro da potera windows i sve potrebne programe.

Da sam na njegovom mestu pre bih uzeo tvoj predlog jer je naravno bolji ali je pitanje koliko on ima keša. Mada malo za ploču koju sam naveo nisam siguran. Malo da se iskombinuju ova dva predloga i biće baš kako treba.
ilic stefan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2009, 1:22   #6
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Ima li smisla: Stara mašina-slab procesor-malo radne memorije + nov monitor i nova gra

Ne vidim čemu single core procesor (u današnje vreme) koji je 300 dinara jeftiniji od E3200 a ovaj ga jede za doručak...

A ne vidim zašto ne bi stavljao manju rezoluciju od 1920x1080... Ikonice uvek mogu da se povećaju, kao i svi elementi. Bez uvrede, ali konfa koju si sastavio je totalno bezveze...
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2009, 1:27   #7
ilic stefan
Veteran
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 914
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 147 puta na 101 poruka
Određen forumom Re: Ima li smisla: Stara mašina-slab procesor-malo radne memorije + nov monitor i nova gra

Citat:
veseliburek kaže: Pregled poruke
Ne vidim čemu single core procesor (u današnje vreme) koji je 300 dinara jeftiniji od E3200 a ovaj ga jede za doručak...

A ne vidim zašto ne bi stavljao manju rezoluciju od 1920x1080... Ikonice uvek mogu da se povećaju, kao i svi elementi. Bez uvrede, ali konfa koju si sastavio je totalno bezveze...
Pa sastavljao sam je prema mom starom kompu koji sam koristio za programe i nisam igrao neke nove igre. Bio mi je sasvim dovoljan.

Za dual core procesor si u pravu, ali mislim da je 2 gb rama previše, neće imati aplikaciju koja će trošiti više od 1 gb.

Još me zanima da li je integrisana grafička dovoljna da podrži rezoluciju od 1920. Da ne bude da mu posle koči. Takođe sam video da sam pogrešio za hard. Kad pogledaš, bruka 800 dinara razlika a nebo i zemlja.

Zato sam i na kraju napisao da bi uzeo tvoju jer je bolja ali je skuplja za 5000. Pitanje je još da li će on imati para i za moju konfiguraciju.
ilic stefan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2009, 15:45   #8
nebeskacarica
Novi član
 
Član od: 5.5.2008.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ima li smisla: Stara mašina-slab procesor-malo radne memorije + nov monitor i nova gra

Hvala na savjetima ljudi. Naravno da bi najlogičnije i najefikasnije bilo promjeniti cijeli kompjuter, ali nešto mi se ne investira u opremu toliko dok god mogu ovim da se služim (finansijski nije problem, već se radi o tome da mi se ne kupuje nov računar od 30-tak hiljada na kom ću raditi 2 sata dnevno maksimalno). Možda je ipak najbolje kupiti nov monitor i neku jeftiniju grafičku, do 1000 din, pa kad vidim da li će to raditi i hoće li imalo bolje biti, znaću na čemu sam. Ako se ispostavi da je kupovina nove mašine neizbježna, onda ću pogledati te vaše predloge za sastavljanje nove konfiguracije.
nebeskacarica je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2009, 18:51   #9
ilic stefan
Veteran
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 914
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 147 puta na 101 poruka
Određen forumom Re: Ima li smisla: Stara mašina-slab procesor-malo radne memorije + nov monitor i nova gra

Citat:
nebeskacarica kaže: Pregled poruke
Hvala na savjetima ljudi. Naravno da bi najlogičnije i najefikasnije bilo promjeniti cijeli kompjuter, ali nešto mi se ne investira u opremu toliko dok god mogu ovim da se služim (finansijski nije problem, već se radi o tome da mi se ne kupuje nov računar od 30-tak hiljada na kom ću raditi 2 sata dnevno maksimalno). Možda je ipak najbolje kupiti nov monitor i neku jeftiniju grafičku, do 1000 din, pa kad vidim da li će to raditi i hoće li imalo bolje biti, znaću na čemu sam. Ako se ispostavi da je kupovina nove mašine neizbježna, onda ću pogledati te vaše predloge za sastavljanje nove konfiguracije.
Ako staviš bilo šta novo na to staro, stare komponente ima da ti koče nove, i pitanje je da li ćeš naći komponente koje odgovaraju tvojoj matičnoj ploči. Ne možeš da staviš bilo koju karticu ili procesor na tvoju ploču. Moj predlog ti je da uzmeš ovu skuplju konfiguraciju pošto je naravno bolja, a ako hoćeš da prođeš 6000 dinara jeftinije uzmi moju, ali prvo sam za ovu skuplju.
ilic stefan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2009, 19:41   #10
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Ima li smisla: Stara mašina-slab procesor-malo radne memorije + nov monitor i nova gra

Citat:
nebeskacarica kaže: Pregled poruke
Moje konkretno pitanje glasi:
Koliko ima smisla napraviti ovakvu kombinaciju (stara mašina-slab procesor-malo memorije + solidan LCD monitor-solidna/dobra grafička) i da li to uopšte može da šljaka, tj. da bude kompatibilno? Ne očekujem, naravno, bogzna kakav kvalitet grafike i udobnost pri radu, ali bar neko vidno poboljšanje performansi. Nisam neki hardveraš, nemam vremena da to pratim, i savjeti onih koji su upućeniji od mene u ovu tematiku će mi dobro doći.
Ako te zanima flash, onda zaboravi. Flash guta procesor, a ne grafu. Tj. grafa pomaze malo akcleracijom, ali glavna stvar je procesor. Imam P3 na 1.13Ghz koji je na 100% zazueca cim naidje na neki flash sadrzaj.

Ja bi ti preporucio novi komp, il bar da zamenis maticnu/plocu, i uzmes neku maticnu sa integrisanom grafom (samo izbegavaj one sa intel grafom), i odgovarajuci jeftin dvojezgarni procesor uz nju. Preporucujem neki Athlon II X2, i neku od ploca sa 780 il 785 chipsetom (koji imaju 3200 il 4200 radeon integrusu). Dodaj 2GB rama, da mozes da koristis noviji OS bez problema, i to je to. Imas racunar za sve sem za igre, ili bas zahtevne aplikacije.

Mada i to tesko da ide sa tim starim komponentama. Koji bi OS koristio uz to? WinXp ima da zauzme skoro ceo disk, a bilo sta starije tesko da ce imati drajvere za nove stvari.

Poslednja ispravka: player1 (8.11.2009 u 19:50)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2009, 19:46   #11
Sir Spamalot
Član
 
Član od: 21.8.2007.
Poruke: 453
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 181 puta na 87 poruka
Određen forumom Re: Ima li smisla: Stara mašina-slab procesor-malo radne memorije + nov monitor i nova gra

Nema nikakvog smisla,za te pare sto ces dati na grafu i monitor,mozes kupiti neki solidan "office" komjuter.Nov naravno.
Sir Spamalot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2009, 21:47   #12
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Ima li smisla: Stara mašina-slab procesor-malo radne memorije + nov monitor i nova gra

@nebeskacarica
što bi narod reko, ne mere od babu đevojka

Ako hoćeš da se baviš fleš sadržajem, uzmi neku od ove dve konfe s tim što ako uzimaš stefanovu, stavi hard iz konfe koju sam ja sastavio jer je skuplji mizerno a nudi mnogo veći kapacitet i mnooooooogo veću brzinu, jedan od najbržih hardova na tržištu trenutno.

Integruša će se snaći bez problema, procesor mu je najbitniji faktor oko toga, mada ne treba preterivati i uzimati neku ukstremno slabu, integruša je taman dovoljna, a radeon 4550 će biti pun pogodak. Ja bi ipak išao na dvojezgarnu varijantu jer je potpuno besmisleno imati single core u današnje vreme.
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2009, 22:10   #13
aca2568
Veteran
 
Član od: 27.6.2009.
Poruke: 540
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 33 puta na 32 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku aca2568
Određen forumom Re: Ima li smisla: Stara mašina-slab procesor-malo radne memorije + nov monitor i nova gra

Ja ti ne preporucuje da apgrejtujes taj racuner. Sad za 20.000dinara mozes da kupis racunar. A ti ces sad da kupis graficku pa sutra ajd i procesor pa onda mogo bi jos malo ram i tako da potrosis vise pare nego da kupis nov racunar.A LCD monitor ti u svakom slucaju treba jer mozes da ga prikljucis i za nov racunar.
aca2568 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2009, 22:37   #14
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: Ima li smisla: Stara mašina-slab procesor-malo radne memorije + nov monitor i nova gra

Uopšte nije isključeno da ta stara "brend" mašina ima samo AGP 2x slot, što znači da grafičku možeš naći u muzeju ili nekom oglasu za 500din. Što se memorije tiče, obično je max. nadogradive memorije za taj komp 384mb, što opet uz taj prevaziđeni procesor može biti usko grlo čak i za ozbiljniji fleš. Znači, ne želim da zvučim okrutno, ali je tom kompu više mesto u nekoj piljarnici nego za bilo kakav ozbiljnij rad (pa kod mene je u firmi najstariji komp više nego duplo jači, a i on je star ko biblija). Tako sa na primer nekim dobrim monitorom (kao što ti je Burek predložio) bi izgledalo kao kad bi stavio aluminijumske felne i metalik farbu na "varburga". Jednostavno, koristi to ako ti vrši posao, pa kad završi karijeru kupi drugi komp.
vlajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2009, 22:55   #15
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Ima li smisla: Stara mašina-slab procesor-malo radne memorije + nov monitor i nova gra

Suma sumarum: Ne isplati se nadogradjivati ovo... Doduse i ne moze da se nadogradi, ne znam gde bi nasao delove Ako ti se bas ne daju pare, za cca 30.000 mozes da kupis neki "office" komp + solidan monitor od 19+ inca...
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2009, 23:02   #16
ilic stefan
Veteran
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 914
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 147 puta na 101 poruka
Određen forumom Re: Ima li smisla: Stara mašina-slab procesor-malo radne memorije + nov monitor i nova gra

Citat:
veseliburek kaže: Pregled poruke
@nebeskacarica
što bi narod reko, ne mere od babu đevojka

Ako hoćeš da se baviš fleš sadržajem, uzmi neku od ove dve konfe s tim što ako uzimaš stefanovu, stavi hard iz konfe koju sam ja sastavio jer je skuplji mizerno a nudi mnogo veći kapacitet i mnooooooogo veću brzinu, jedan od najbržih hardova na tržištu trenutno.

Integruša će se snaći bez problema, procesor mu je najbitniji faktor oko toga, mada ne treba preterivati i uzimati neku ukstremno slabu, integruša je taman dovoljna, a radeon 4550 će biti pun pogodak. Ja bi ipak išao na dvojezgarnu varijantu jer je potpuno besmisleno imati single core u današnje vreme.

Slažem se potpuno.
ilic stefan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:52.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com