Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Pregled rezultata glasanja: Distro koji koristite je...
Debian GNU/Linux 11 4,30%
(Open)SuSE 15 5,86%
Mandriva 11 4,30%
Fedora 16 6,25%
Ubuntu/Kubuntu 131 51,17%
PC Linux OS 28 10,94%
Mepis 2 0,78%
Sabayon 1 0,39%
Gentoo 2 0,78%
Slackware 17 6,64%
Neki live distro(Knoppix,DSL, Puppy, Slax i sl.) 5 1,95%
Neki drugi 16 6,25%
Mint 1 0,39%
Arch 0 0%
Glasova: 256. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.10.2007, 18:35   #1
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Lightbulb Koji distro koristite?

Primetio sam da nam nedostaje ova tema

Dakle molicu lepo bez prepucavanja i toga koji je distro najbolji
Objektivno izlozite zbog cega vam se svidja distro koji koristite i sta vam se nije svidelo kod drugih distribucija koje ste(eventualno)koristili
Mislim da sam na glasanje stavio sve najpopularnije

Zamolio bi modove da ovo okace ako sticky,bilo bi lepo-hvala....
Covenant je offline  
Stara 24.10.2007, 19:00   #2
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

PCLinuxOS zbog lepo resenih slabosti koje Linux udaljavaju od Desktop korisnika:
1. kvalitetna instalacija video drajvera iz Synaptic-a
2. mnoge stvari ispod haube su vec podesene tako da olaksavaju rad obicnim korisnicima u Windows okruzenju (Samba se super-lako konfigurise tako da se moze pisati/brisati po share-ovanom direktirijumu i iz Windows-a)
3. instalirani multimedijalni kodeci, Java,...
4. solidan izbor programa

Korisno i iskusnim hakerima (sto da se smaraju sa nekim trivijalnim stvarima) i nama pocetnicima.

Pre PCLOS-a koristio sam:SUSE GNOME 10.0, 10.2 => tesko konfigurisanje sambe zbog firewall-a), K/X/Ubuntu (6.06-7.04), Mepis (KDE), LinuxMint 3.0 KDE (radi bluetooth sa mobilnim "out of the box"!!!), Puppy 2.14, Freespire 1.13...
P.S.-vise volim Debian based distro-e
stesha je offline  
Stara 24.10.2007, 19:16   #3
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Ajd ja prvi da kukumavčim Trebalo je da staviš opciju višestrukog izbora jer sigurno ima ljudi koji koriste različite distroe za različite stvari.

Dakle, trenutno koristim PCLinuxOS i moram da kažem da sam veoma, veoma zadovoljan Naime, pomenuti je stvarno "idiot-ziher" jer se sva podešavanja izvode putem raznih čarobnjaka i njegovog specijalnog "Kontrolnog centra" koji mnogo olakšava razna podešavanja. Drugim rečima, podešavanje svega i svačega se izvodi uglavnom u nekoliko klikova mišem. Dalje, za razliku od "Ubuntu-a", koji sam takođe koristio, ne postoji idiotski sudo koji remeti kompletnu organizaciju. Nekako mi je "true Linux way" sa su-om draži. Nazovite to nostalgijom ali eto Dalje. Kod PCLinuxOS-a mi se posebno sviđa Synaptec koji radi besprekorno. Dok se recimo sa prethodnim distribucijma dešavalo ponekad (ali relativno retko) da neka međuzavisnost zafali ovde stvarno radi sve kako treba A skinuo sam skoro oko 11GB materijala sa neta Da ne preterujem sa hvaljenjem i kukumavčenjem jednostavno razlog zbog čega PCLinuxOS još uvek "boldly goes where no man has gone before" na mom računaru je taj da je napravljena sinteza svega što je dobro, lako podesivo i prijateljski nastrojeno prema krajnjem korisniku i to jako cenim.

Da ne ostanem dužan ostalim distribucijama koje si naveo navešću moja iskustva sa njima.

Debian - Imam Debian ETCH na disku ali nikako da se nateram da ga instaliram. Dakle nikakva iskustva sa njim mada mi ne deluje uopšte privlačno činjenica da je softver veoma veoma star u svakoj njegovoj distribuciji.

SUSE - Probao ga u verziji 10 kada je izašao i stvarno se trudio da mu dam šansu. Međutim tadašnji problemi sa YUM-om (ili kako se beše zvaše njegov package manager) kao i još neki poodobri bugovi su me naterali da ga menjam. Na stranu što sam jednom zbog njega imao problema sa hard diskovima i uništenim particijama

Mandriva - Probao samo verziju 2007. Iz ne znam kog razloga taj distro se meni činio toliko šaren i nekako neoptimizovan da nisam čak hteo ni da mu dam drugu šansu posle prvog utiska a ja to veoma retko radim

Ubuntu / Kubuntu - Probao samo Ubuntu. Na listi mojih omiljenih distribucija negde na trećem četvrtom mestu. Dosta sam ga koristio jer jednostavno volim jednostavnost i čistoću GNOME-a. Međutim, par idiotizama sa podešavanjima i skotina zvana sudo su me naterali da ga menjam. Jednostavno cela sudoer fora mi ide na živce Probane verzije 6.06 Dapper Drake i 7.04 Feisty Fawn. Kod ovog drugog (novijeg) mi se veoma svideo sistem solidne lakoće konfiguracije sistema ali ne baš tako dobre kao u PCLinuxOS-u

MEPIS - Nikad probao nit video uživo

Sabayon - Nikad probao nit video bilo uživo bilo virtuelno

Gentoo - Ista stvar kao sa Debianom samo što distribucija počinje na slovo "g"

Poslednja ispravka: holodoc (24.10.2007 u 19:27)
holodoc je offline  
Stara 24.10.2007, 19:16   #4
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Slackware - Kada sam prvi put probao Slack bio sam oduševljen brzinom rada mada je realno to bila prednost novog KDE-a. U svakom slučaju veoma, veoma dobar sistem ali umeju da nerviraju gluposti sa ručnim podešavanjem svega i svačega.

Ostali - probao Knoppix, Beatrix, i još par nekih manje poznatih i svi su bilo okej za neobaveznu vezu za jednu noć

Fedora - Posebna priča. Definitivno za poslovnu primenu moja omiljena distribucija. Razlog zbog čega je sada pominjem na kraju je isključivo taj da sam još uvek u fazi u kojoj PCLinuxOS nisam dovoljno istestirao da vidim da li zaslužuje mesto ispred Fedore. Jednostavno, volim čistoću distribucije kakva je Fedora. Nju koristim u slučajevima kada očekujem apsolutnu stabilnost i brzinu OS-a. Dakle, nisu mi važni kodeci i ostale zezalice (koje se sada takođe lako instaliraju) već već navedena jačina.

Ako bih morao da napravim listu omiljenih distroa koje sam probao za sada redosled bi najverovatnije bio sledeći:

Primena za potrebe običnog "idiot" korisnika
1. PCLinuxOS
2. Ubuntu
3. Fedora
4. Slackware

Profesionalna upotreba:
1. Fedora
2. PCLinux
3. Slackware
4. Ubuntu

Poslednja ispravka: holodoc (24.10.2007 u 19:31)
holodoc je offline  
Stara 24.10.2007, 19:23   #5
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke

SUSE - Probao ga u verziji 10 kada je izašao i stvarno se trudio da mu dam šansu. Međutim tadašnji problemi sa YUM-om (ili kako se beše zvaše njegov package manager) kao i još neki poodobri bugovi su me naterali da ga menjam. Na stranu što sam jednom zbog njega imao problema sa hard diskovima i uništenim particijama
Slazem se. SUSE ima NAJSPORIJI paket menadzer koji sam video, a pravio mi je probleme i sa particijama na hard-u.
stesha je offline  
Stara 24.10.2007, 19:27   #6
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Trenutno Debian
Posto sam ga nabacio dok sam jos uvek imao dial-up(a i nemam flat rate na wireless-u sada)privuklo me je to sto Debian ima gomilu softvera sa sobom koji dolazi na 3 dvd-a i koji se vrlo lako instalira preko sjajnog Synaptic-a
Sve je tu sem Jave i win32 kodeka
Isto mi se svideo i release cycle doticnog distroa s obzirom da svako stable izdanje izlazu u proseku na 2 godine umesto da ganjam svakih 6 meseci novu verziju...
Debian je relativno zahvalan i za pocetnike i otprilike predstavlja zlatnu sredinu
Zadovoljice i newbie kao i one napredne korisnike
Sto se tice brzine i stabilnosti-tu nema pogovora,mozda najbolji distro sto se toga tice
Jedine mane su po meni sto dolazi se nesto starijim verzijama softvera(zbog ucestalosti izlazenja)i sto ipak ima cimanja oko namestanje neki stvracica
Pre toga sam poduze(skoro dve godine)koristio Slackware i digao na kraju ruke jer me mrzelo da kompajliram,ganjam rucno zavisnosti paketa,cimam se oko podesavanja i sl-mada je Slack kada se jednom namesti u globalu odlican distro-brz i stabilan
Pre Slack-a i Debiana sam koristio svasta-RH,Mandrake/Mandrivu,SUSE,Ubuntu,Knoopix,Vector,Gentoo
Mandriva je za mene bila veliko razocarenje(dosta bagova i kojekavih gluposti),od Gentoo sam digao ruke(nisam mazohista,a treba i brz net ),Vector sam koristio jedno duze vreme(skoro godinu dana)i bio relativno zadovoljan,a Ubuntu/Kubuntu sam koristio jedno krace vreme i batalio(nista specijalno),relativno povoljan utisak je na mene ostavio i SUSE koga sam koristio malo duze
Skoro sam probao i Fedoru(i pored nekih bisera i bagova svidela mi se dosta,ali opet nista bez brzog neta),kao i Mepis i Sabayon koji nisu na mene ostavili bogzna kakav utisak,te PCLOS koji me je odusevio
Verovatno bi koristio Fedoru da imam broadband
Covenant je offline  
Stara 24.10.2007, 19:38   #7
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Mislim da cete se,pak,prijatno iznenaditi sa novim SUSE-tom
Yast je drasticno ubrzan(a i boot)sto se tice manipulacije paketa(a i generalno)u poslednjem izdanju-sve ide kao po loju ,a tu su i nove alatke za lako dodavanje repoa,kodeka i sl.
Istina,SUSE je zaista presao malo trnovitiji put za ovih par godina pogotovu onda kada je poceo da izlazi sa prefixom Open-na srecu tih problema vise nema,a verzije 10.2 i 10.3 su posle katastrofalne verzije 10.1 vratile stvari na svoje mesto
Covenant je offline  
Stara 24.10.2007, 19:44   #8
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Slazem se sa Covenant-om po pitanju release cycle-a. Trebalo bi da distoi izlaze redje. Taman sve podesis, kad ono novi distro...
stesha je offline  
Stara 24.10.2007, 20:01   #9
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Zavisi od distroa
Vec pomenuti Debian nema ustvari release date
On se,jednostavno,izbacuje kada bude gotov bilo to za 2 ili 4 godine
Slicno je recimo i kod Slackware-a i PCLOS-a,a koliko vidim SUSE sada izlazi jednom godisnje sto je po meni najbolji kompromis
A Ubuntu i Fedora no comment-svakih pola godine prelazak na novu verziju dok stare pojede mrak(mada Fedora daje podrsku naredne dve godine za svako izdanje ako se ne varam-security i bugfixes)
Mada i to ne bi bio toliki problem da situacija se netom,ADSL-om i ostalom kompanijom nije ovakva u ovoj nasoj lepoj zemlji
Mada opet,linux svet je ipak svet za sebe-tempo objavljivanja novih verzija je vrlo dinamican,pa se po tome ogleda i cesci izlazak pojedinih distroa-narocito onih za uobicajene korisnike
Covenant je offline  
Stara 24.10.2007, 20:26   #10
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
A Ubuntu i Fedora no comment-svakih pola godine prelazak na novu verziju dok stare pojede mrak(mada Fedora daje podrsku naredne dve godine za svako izdanje ako se ne varam-security i bugfixes)
Canonical za Dapper-a daje tri godine podrske i sudo. Ne hvala...
stesha je offline  
Stara 24.10.2007, 21:07   #11
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Primena za potrebe običnog "idiot" korisnika
Jedno pitanje? Kakav je to "neobican" korisnik? Mnogi "neobicni" korisnici (programeri napr.) koriste "lakeTM" sisteme vise nego Linux. Da li to znaci da su oni ipak "obicni"? Zar sistem ne bi trebalo da sluzi korisnicima, makar crtali Chicha Glishe u Paint-u, a ne korisnici sistemu?
stesha je offline  
Stara 24.10.2007, 21:18   #12
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Najvise raznorazne live distribucije (austrumi najcesce), imam fedoru instaliranu na virtuelnoj masini, ali deluje mi nekako tromo zbog svih grafickih efekata (nije ukljuceno ono 3d cudo, ali opet...).
nighthawk je offline  
Stara 24.10.2007, 21:34   #13
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Citat:
stesha kaže: Pregled poruke
Jedno pitanje? Kakav je to "neobican" korisnik? Mnogi "neobicni" korisnici (programeri napr.) koriste "lakeTM" sisteme vise nego Linux. Da li to znaci da su oni ipak "obicni"? Zar sistem ne bi trebalo da sluzi korisnicima, makar crtali Chicha Glishe u Paint-u, a ne korisnici sistemu?
Mislim na korisnike koji uopste ne zele da se preterano bakcu sa podesavanjem sistema,vec hoce da u njemu jednostavno rade i zabavljaju se-i da u njih spadaju u programeri(izmedju ostalog )
Dakle distro kao sto je Fedora npr
Covenant je offline  
Stara 24.10.2007, 21:56   #14
Snoopy
Član
 
Član od: 14.11.2006.
Poruke: 286
Zahvalnice: 66
Zahvaljeno 44 puta na 22 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Snoopy
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Jos jedan glas za PCLOS!
Snoopy je offline  
Stara 24.10.2007, 21:58   #15
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

To sam i mislio. Istina, pitanje je bilo upuceno holodoc-u, ali nema veze... Jednostavno, ne volim dogme o "lakim" i "teskim" sistemima (nisu droge). Vise volim one o dobrim, odlicnim, ne-bas-sjajnim...
stesha je offline  
Stara 24.10.2007, 22:05   #16
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Izgleda da je SK forum mesto okupljanja PCLOS ljubitelja
Covenant je offline  
Stara 24.10.2007, 22:07   #17
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Ovako moj omiljeni distro bio i ostao je Kubuntu zasto ? pa zato sto je najbolje izbalansiran sve je na dohvat ruke preko Adept paket managera dolazi na 1 CD nije pretrpan softverom al i ne manjka ga posle instalacije je totalno spreman za rad naravno treba se skinut drajveri za graficku i kodeci no to je neki minimum...ova verzija 7.10 Gutsy Gibbon to je nesto nevidjeno nisam mogao da verujem da mi se tako brzo bootuje komp. a cak mi se cini da je brzi i od Slackware tj. ne cini mi se nego to i jest bas se primeti u radu...i sta jos da dodam, e da Sudo

e sad nesto u drugim distoima...

Suse to je bio prvi distro koji sam instalirao i bio sam u pricipu zadovoljan no dok sam isao dalje iz verzije u verziju o zadovoljto je i opadalo zadnji koji sam probao je bio 10.2 no kazu da se 10.3 poboljsao no ja neverujem nesto u to...

Fedora nije mi se nikako mogla instalirat ni 6 ni 7 imam neki problem sa xorgom kod fedore tako da mi nemoz prepoynat monitor ili sta vec...

Sabayon sta reci nego Gentoo na steroidima

PCLOS njemu ne mogu da oprostim sto nisam mogao preko konzole da namestim PPPoE i tako da nepostoji za mene a wizzard nije prepoznao moju wifi karticu iako radi provereno !
Mr.Eco je offline  
Stara 24.10.2007, 22:12   #18
Snoopy
Član
 
Član od: 14.11.2006.
Poruke: 286
Zahvalnice: 66
Zahvaljeno 44 puta na 22 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Snoopy
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
Izgleda da je SK forum mesto okupljanja PCLOS ljubitelja
E pa ne bi reko da sam neki ljubitelj PCLOS-a.
To je jedini distro koji sam instaliro!!
Voleo bi da probam Debian i Slack.
@Mr.Eco
Sto je rekao jedan poznati clan ovog foruma:
Nevernice!!!!!!! U furunu sa tobom!!!!!!
Snoopy je offline  
Stara 24.10.2007, 22:20   #19
stesha
Član
 
Član od: 27.9.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 292
Zahvalnice: 162
Zahvaljeno 69 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Adept je pun bagova (barem na prethodnim verzijama), Synaptic je zakon!!! Sto se tice Ubuntu vs PCLOS, mislim da je jedina prednost ubuntu-a veci repository i hiljade placenih programera. Sto se tice drugih stvari (izbor aplikacija, default podesavanja hardvera koji radi i artworka) PCLOS je trenutno za dlaku bolji u neravnopravnoj trci sa Ubuntu-om (i njegovih zilion developera)...
Govorim iz licnog iskustva, jer sam probao sve verzije od Dapper-a do Gutsy-ja (Gutsy jos nisam)...
Sudo nije dobar, jer svako ko zna moju sifru (devojka napr), moze da otkuca sudo bash i rm -rf...
stesha je offline  
Stara 24.10.2007, 22:22   #20
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Koji distro koristite?

Citat:
Covenant kaže: Pregled poruke
Izgleda da je SK forum mesto okupljanja PCLOS ljubitelja
Nije to ni toliko lose. Mislim da se povecava broj ljudi kojima linux vise nije bauk i koji su spremni da sami provere kakva je situacija na tom terenu (a ne da slusaju druge koji ih plase pricama o strasnim crnim konzolama koje prozdiru korisnike). Ovo misljenje zasnovano je. kako pracenjem ovog, tako i ostalih linux related domacih foruma na kojima je evidentno povecanje novopridoslih korisnika.

I da se vratim na temu. Posle dosta lutanja i proveravanja raznih distro-a, udobno sam se smestio u narucje Debian-a. Jos od samih pocetaka privlacili su me debian-based distroi (knoppix, mepis...) iako sam dao sansu vecini najpopularnijih (slack, fedora, suse i jos gomila drugih)
GoranSTX je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku GoranSTX na korisnoj poruci:
stesha (24.10.2007)
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Tagovi
distro, koji distro, koji linux, linux

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koji video (divx) player koristite? the 1st one Video/TV softver 208 26.6.2012 10:50
Koji (multimedijski) player koristite? Deusdies Audio softver 164 20.2.2012 19:23
Koji mobilni koristite? oluja Aparati i oprema 691 7.3.2011 0:42
Koji program za nadgledanje instalacije drugih programa? ZoNi Aplikativni softver 10 30.12.2007 6:53


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com