Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Stare igre
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Stare igre Spectrum, Commodore 64, Amiga, PC DOS, M.A.M.E...

 
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 31.1.2015, 4:25   #1
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom MS-DOS/Win 3.x/Win 9x retro mašina

TL; DR: Unapred se izvinjavam zbog dugačkog posta, radi se o sređivanju starog računara radi retro gejminga i treba mi pomoć stare garde. Oni koji bi voleli da pomognu oko osposobljavanja mašine neka čitaju dalje.

Preskočite sa odgovorima tipa "moš' to i u emulatoru" kad svi znamo da nije to to.

---------------------------------------------

Uvod

Iako sam još sisao sopstveni palac kada je Windows dobijao na popularnosti a MS-DOS bio u punoj snazi volim da igram stare igre. Dakle, kada to kažem to i mislim jer kod mene nema faktora nostalgije, jednostavno su mi stare igre gotivne. Konkretno - starije PC igre ali ne bežim ni od ostalih platformi.

Na oglasima sam naleteo na neki matori ispravan (valjda jeste, čovek ima 2500 pozitivnih ocena i nijednu negativnu) laptop za 1000 kinti i pazario sam ga. Na slikama onako fino očuvan. Punjač od mog laptopa je kompatibilan što se voltaža i struje tiče tako da ću moći da ga koristim na njemu. Stiže za koji dan.

Hardver
(ukoliko se ispostavi da nešto sa laptopom nije u redu nabaviću drugi u dogledno vreme, ne odustajem od poduhvata)

EDIT: Link na Nemačkom, sličan laptop: http://www-pc.uni-regensburg.de/hard...ER/TM310/INFO/
EDIT2: Piše da je u pitanju subnotebook sa 1.27 Kg težine, to je plus.

U pitanju je Acer Travelmate 314t za koji sam nekako iskopao user manual i service manual i imam nameru da ga sredim i hardverski i softverski tako da bude idealna pick-up-and-play mašina za igre iz pomenutog perioda. Fokus bi bio na MS-DOS igrama i ranijim Windows 3.x i 9x igrama za koje je dovoljan softverski rendering.

Dakle, o laptopu nisam uspeo da iskopam skoro ništa. Na Internetu stoji samo da ima Pentium MMX procesor i sa malo kopanja sam zaključio da bi to trebalo da bude jedan od ovih procesora:

http://prntscr.com/5z6i4k

Po nekim navodima možda se radi upravo o varijanti od 300 MHz ali ovo je lutrija.

RAM memorija je valjda 64 MB po "skrinšotu" na oglasu. Po onome što sam iskopao sa neta lap ima 16MB fabričke memorije koju nije moguće izvaditi a može se dodati još 16, 32, ili 64 MB u slobodan slot. Kako ovaj sa oglasa ima 64MB kontam da je integrisani stick crkao ili je neko ko ume nekada to zamenio.

Laptop navodno (još jedna polovična informacija sa neta) poseduje neku grafičku koja ima 1.1 MB svoje RAM memorije i ne uzdam se u nju previše ali bacaće sliku na ekran.
Kad sam već kod ekrana rezolucija bi trebalo da bude 800x600 TFT panel (srećom izbegao sam STN panel jer postoji ovakav model i sa njim!).

Laptop još i ima LPT, serial, PS/2 i jedan USB port (yay!) kao i PCMCIA slotove (2 komada).

O hard disku tek nemam pojma ali kontam da to mogu da zamenim. Pretpostavljam da je max 5-6GB sem ako nije apgrejdovan.

Flopi nema, CD-ROM nema, kako ću butovati - videćemo! Ovde bi mi dobro došla pomoć nekog iskusnijeg, imam eksterni USB flopi čitač i par disketa u dobrom stanju ali kako butovati sa USB-a ne znam jer prvo moram nekako da mu nabacim PLOP na HDD.

Naravno, ispravnost hardvera treba tek ispitati!

Softver

Laptop po rečima prodavca poseduje neki Windows na Nemačkom. Nebitno, je l' te, to želim sam da instaliram.

Ovo je i najveći deo problema koji god hardver da je u pitanju. Moja ideja je sledeća: multiboot DOS-a 6.22 (i Win 3.1) i Win 9x.
Sad, pitanje je:
1. Može li se to izvesti i kako?
2. Koji Windows 9x uzeti za ovakav poduhvat? Radije bih 98 zbog nekih malo novijih programa (čitaj: emulatori) ali ako mora može i 95.
3. Efikasan način za "lite-ovanje" Win 9x (recimo kao što to može da se uradi sa nLite sa novijim Windowsima), dakle maksimalne performanse.

Čemu Windows 9x? On bi tu bio za igranje Windows only igara i eventualnu emulaciju NES-a, C64, SEGA-e i sličnog hardvera jer, kontam, Pentium bi mogao to da izgura (ovo nije retoričko pitanje, stvarno pitam)?

Dakle, u ovoj temi bih ispratio sređivanje ovog čuda i dobro bi mi došla pomoć starijih članova oko savetovanja oko mogućnosti starijeg hardvera, starijih programa koji mogu da mi olakšaju posao i sličnog.

Nakon celog sređivanja laptop bi trebalo da funkcioniše ovako: ubodem adapter u zid, uključim laptop i pičim. HDD bi bio napunjen igrama i pratećim softverom i sve bi bilo unapred podešeno da radi out-of-the box. Gledao bih da sredim i kućište maksimalno kao i da kasnije nabavim neke fensi periferije, možda PCMCIA wireless karticu i slično radi LAN/online igranja.

Dajte predloge oko softvera sada, voleo bih da krenem to da radim kroz nedelju dana i da imam sve što mi treba u rukama jer, rekoh, sve i da sa ovim laptopom ne daj Bože nešto ne valja ja od poduhvata ne odustajem.

Poslednja ispravka: doctor (31.1.2015 u 5:01)
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
 

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Predstavite svog RETRO ljubimca pedjosav Stare igre 5 6.11.2013 23:10
Retro City Rampage sloba89 Male igre 4 5.2.2013 9:06
Test mašina 1 & Test mašina 2 Anak1n Tekstovi u SK 29 14.5.2006 10:48


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com